Trabantem až na konec světa

• angličtina

Trabant at the End of the World

Trabantom až na koniec sveta

Trabant vs. South America

(festivalový název)

Dokumentární / Road movie

Česko, 2014, 98 min

Pokud potřebujete spravit náladu, pusťte si Trabanty. Seriál jsem viděla už dávno a napálila mu pět hvězd, protože to bylo jako zjevení. Schválně jsem si před zhlédnutím filmu dala pauzu. Leč musím přiznat, že seriál je lepší, našlapanější, vtipnější. To však neznamená, že snímek by byl špatný. Ba naopak. A navíc je to pro mě příjemné vyplnění času, kdy čekám na nové díly o putování po Austrálii.(28.9.2016)

Extrémně sympatický a pohodový... no, snad ani ne dokumentární (resp. cestopisný) film. Žádné suchopárné výklady mistrů světa v uspávání hadů a pravidelných konzumentů Šalamounova exkrementu, ale gejzír toho nejčistšího nadšení a zábavy, kde si aktéři na nic nehrají, pročež kurvy (a kurwy) tu lítají vzduchem hustěji, než mračna prachu za uhánějící trabanto-malucho-jawí smečkou, borci nám klidně ukáží pašování člena výpravy přes chilskou hranici, přespávání v moneyzóně guyanských bankomatů, nebo jak ušetřit v Bolívii za benzín. Což jsou nakonec znalosti, které se při výletu do Jižní Ameriky hodí více, než vědět, kolik kubíků vody proteče deltou Amazonky za 15 vteřin. Dokonalá oslava motomagorismu - Hanzelka se Zikmundem se mohou jít při vší úctě klouzat. A propos, neprodáváte někdo trabanta? Technický stav a najeté kilometry nehrají roli.(29.4.2014)

Třetí trabantí výlet je zase o něco lepší, než ty dva předchozí a já bych mu bez váhání napálil pět hvězd ... kdybych před ním neviděl daleko obsáhlejší seriál. A jako každý svědomitý hnidopich bych samozřejmě tento snímek sestříhal trochu jinak, něco bych vynechal a rozhodně bych se nestyděl ukázat ty úžasné byrokratické souboje na hranicích - ty mi tam fakt chyběly. Ale dost neoprávněné kritiky, protože tenhle výlet je úžasně zábavný, šílený a natolik nakažlivý, že patrně nastartuju svou koloběžku a na plný výkon své chlupaté nohy si to taky užiju.(10.8.2014)

Rutina, jít ve čtyřech na film, přijít tam pozdě, ale pořád bejt vlastně první a jediný obecenstvo. Dali jsme si nohy nahoru a užili si jízdu vynikajícího, detailně propracovanýho dokumentu, při kterym a ještě i dlouho po něm má ta cestovatelská část duše sto chutí vyrazit někam daleko a co nejdřív.(17.3.2014)

Po skvělé Africe přišlo menší zklamání. Tentokrát bylo putování takové dost zdlouhavé, místy až nezajímavé. Na můj vkus bylo ve filmu až příliš nicneříkajících "koridorových" záběrů kabiny či prosté silnice. Oproti Africe bylo dost ubráno na zajímavých doplňujících informacích, přičemž právě ty mě na celé cestě bavily nejvíce. Ze zajímavých míst Jižní Ameriky jich bohužel bylo navštíveno opravdu málo, zde film jednoznačně nenaplňuje potenciál. Nakonec to zachraňují tradičně perfektní momenty s náhodnými problémy (motor, most...). Jako oddechovka se na to koukat dá, jen je třeba nemít přehnaná očekávání. 65%(12.1.2015)

• - Film byl pro vysílání v České televizi rozdělen na 12 seriálových dílů pod názvem Trabantem Jižní Amerikou (2014). (MiraSKS)

• - V jedné ze scén se seznámíme i s kameramanem snímku, konkrétně v té ze začátku výpravy, Kameraman přijde zmlácený za ostatními a oznámí jim, že přespolní se mu pokusili ukrást kameru. (M.u.t.t.t.y)

• - Celkem bylo pořízeno 480 hodin filmového materiálu. (willy1)