Trabantem až na konec světa

• slovenský

Trabantom až na koniec sveta

Trabant vs. South America

(festivalový název)

Dokumentární / Road movie

Česko, 2014, 98 min

S Trabanty jsem si zajezdil už po Africe a tak jsem tušil, s čím tak asi přijdou u jejich pokračování s cestou až na konec světa. Když zrovna v té Jižní Americe byli, tak jsem zrovna vše sledoval na jejich Facebooku .Takže to pro mě zase nebylo až tak velké překvapení, když jsem ten konec světa viděl v tomto dokumentu. Každopádně to byla obrovská radost sledovat tuhle partu bláznů, kteří nám všem opět ukázali, že nic není nemožné. A hlavně je třeba se z toho neposrat, že jo. Jedinou výtku bych mohl mít a to především tu, že bych uvítal více záběrů na svět kolem než na různé ventily, vačky a bůhví jaké části motoru, který se jim cestou stihli na Trabantech a Maluchu zesrat. Nicméně natočili to po svém, dokázali nemožné a u jejich dokumentu jsem se pobavil. Klobouk dolů, lepší a sympatičtější cestopis plný dobrodružství jsem snad nikdy neviděl. K dokonalosti s touhle partou už mi zbývá jediné a to potkat Dana Přibáně na nějaké přednášce, tak snad se už brzo dočkám.(16.2.2015)

Věc, o které sní tak trochu každý. I když já bych trabant vyměnila za vlak a nějaké tamní prostředky a stan za postel a sprchu, pokud by to šlo. Ale je skvělé vidět, že podobná cesta díky spolupráci, zarputilosti a připravenosti se dá podniknout i s trabanty a Jawou, většina ostatních věcí je o to více uskutečnitelnější. Dokument je inspirující a vtipný. Pár Slováků, Čechů a Poláků tvoří nesourodou partu, z nich někteří jsou na zabití, někteří ti zodpovědnější a jiní zase vtipálci, ale dohromady tvoří barvitý tým, který to spolu dotáhne až na konec světa.(29.3.2014)

Po velmi dlouhé době jsem nelitoval peněz za kino utracených ke shlédnutí českého filmového produktu. Dan Pribáň sice není úplný profík, ale to nevadí. Zápalem, vtipem a originalitou to umí natřít kdejakému českému filmovému tvůrci. Z filmu je cítit zápal a nadšení, což je dneska ve filmové branži velmi nedostatkové zboží, zejména zde. U filmu jsem se smál, bál se, nadchl jsem se, podivoval jsem se a taky jsem byl smutný, když celé dobrodružství končilo. Měl jsem dojem, že jedu s nima a takový dojem jsem asi ještě nikdy u žádného podobného snímku neměl. Bravo, pane Pribáni! Všichni, jak jste tam byli, jste frajeři, inspirátoři a blázni (v dobrém slova smyslu). 100% = 5/5(30.4.2014)

O Trabanťácích jsem tak nějak věděl převážně z doslechu, protože je má hrozně ráda má žena. Takže jsem věděl kdy kde byli plus jaká je to takhle z tepla domácího gauče sranda. Přímo jsem se s nimi střetl až loni v prosinci, kdy jsme se ženou navštívili krumlovskou přednášku Dana Přibáně o jejich cestě do Austrálie a přilehlých destinací. A přednáška mi přišla hodně parádní. A tak když na silvestra dávali tenhle film, podíval jsem se na něj. A návštěva přednášky byla zřejmě největší chybou toho filmu. Protože jsem z něj (ač o jiné cestě) cítil, kolik toho v něm z té cesty chybí. Což je, samozřejmě, pochopitelné, čtvrt roku do hoďky a půl jen tak nenacpete. Ale mrzelo mě to, protože jsem věděl, jak je ten film najednou plochý. ne že by nebyl zajímavý, jako seznámení s trabanákama je to určitě fajn, ale když vám do ucha žena skuhrá, kolik toho v tom filmu chybí, protože viděla seriál.... Takže jsem se hned vrhl na seriál. Ale jako úvod do filmových a dokumentárních trabanťáků dobrý. protože nevíte-li o nich vůbec nic, tak vás to chytne. Ale víte-li o nich něco, pak ty nedostatky nutně krátké stopáže a absence mnohých důležitých aspektů celé cesty prostě vadí.(4.1.2016)

Spolehlivě nejlepší video z dovolený, během jehož sledování si člověk připadá tak trochu jako sráč a závidí aktérům každou lapálii. Sympatické je zejména, že se všichni vykašlali na "světový dokument" s chlapskými emocemi a smyčci v pozadí, ale naopak je to prodchnutý takovym tim českym patlalstvím, korunovaným sem tam nějakou kurvou a prdelí, sem tam nějakou sympaticky vtipnou debilitou (za mě vede uzavřením důkladné technické kontroly trabantů po průjezdu pralesem nacouváním do betonovýho sloupu). "My sme ty vole v pěti tisících metrech a budem tady ty vole předvádět Krále Šumavy."(24.7.2014)

• - Film byl pro vysílání v České televizi rozdělen na 12 seriálových dílů pod názvem Trabantem Jižní Amerikou (2014). (MiraSKS)

• - Celkem bylo pořízeno 480 hodin filmového materiálu. (willy1)

• - Videomateriál byl natočen zařízeními Canon 5D, Canon XF100, Canon 7D, Canon G1 a GoPro HD Hero 2. Z 80 % se natáčelo na fotoaparáty. (fox171cz)