Byeonhoin

Obhajca

(festivalový název)

The Attorney

Jižní Korea, 2013, 127 min

Americký žáner "súdnej drámy" prevedený do kórejských reálií usadených v dôležitom období kórejskej novodobej histórie (80's za čias tvrdého režimu policajného štátu a voči tomu vzniknutých študentských rebélií). Aboslútne žiadne prekvapenie, že daný film má v domácej Kórei tak obrovskú návštevnosť - znova ide o tému, ktorá bola ešte vo filme donedávna takmer tabu, ale posledné dva roky sa jej venovalo viac filmov (napr. National Security). Výborný Song Kang-ho, perfektné tempo ako i rámovanie záberov uprostred súdneho procesu - to všetko podtrhuje dynamiku i emócie. Poteší i samotné vyústenie príbehu a so znalosťou historického pozadia je pravdepodobnosť vychutnania si filmu ešte vyššia. 9/10 (videné na EFM)(9.2.2014)

Soudní drama (volně inspirované ranými osudy kontroverzního prezidenta Ro Mu-hjona) par excellence o "morální" bitvě s mašinérií státní moci, které si může z fleku potykat s těmi nejlepšími zástupci žánru. Respektive mohlo by, kdyby nebylo nešťastné úvodní půl hodiny, která je nadbytečná a o postavách neříká nic, co by zbytek filmu pak stejně neřekl lépe. A navíc je i vyloženě otravná oním "rádoby odlehčeným" stylem, který však spíše než s humorem koketuje s trapností a ke zbytku filmu svým ražením ani trochu neštymuje. Jakmile se ovšem od třídního srazu přeci jen začne hrát na dramatické vážné noty, tak už tomu není co vyčítat; speciálně pak když to celé v mnohém tak moc připomíná obdobné procesy u nás (jakkoli v opačném gardu).(5.12.2015)

Velmi podařené jihokorejské drama, ve kterém se obyčejný daňový advokát zastal neprávem obviněného studenta a jeho přátel proti nespravedlivému nařčení o podpoře komunismu. Velmi vážná věc v Korei v osmdesátých letech. O tom, že nemusíte ztratit tvář a sám sebe. O tom, že fyzické mučení nebylo věcí neznámou. Rozhodně doporučuji, i pro dobrý herecký výkon Kang-Ho Songa.(18.9.2015)

Pohádkově typický námět o tom jak se z vychytralého právníka stane ukázkový bílý rytíř bojující za lidská práva je tak laciný až to bolí. Zasazení do neokoukaných korejských reálií let osmdesátých je však nebývale atraktivní a zejména díky skvělým výkonům funguje nebývale dobře. Vše je navíc o to zajímavější díky inspiraci skutečnými událostmi. Hodilo by se osudem hlavního hrdiny (kterým je ve skutečnosti tedy Roh Moo-hyun) i pokračovat třeba druhým dílem.(18.8.2014)

Silná súdna dráma, ktorá chytí za srdce. Pritom prvá, odľahčená, tak trochu komediálna polovica, tomu vôbec nenasvedčovala, no príde obrat a potom to už ide naplno až do konca. Len maličké drobnosti rozhodli, že som nedal plný počet. Mňa by napríklad zaujímalo, ako vplýval proces na rodinu Songa (je len jediná scéna keď je s rodinou počas celej druhej polovice a riešia to s manželkou). Trošku to chcelo viac rozvinúť možný konflikt medzi bojom za spravodlivosť a strachom o rodinu. Takisto tých pár demonštrantov a jedno hodené vajce sa mi zdalo trošku slabé, očakával som vyhrotenejšie situácie. No scény zo súdnej siene boli skvelé hlavne vďaka perfektnému Kang-ho Songovi. 90%(5.3.2018)

• - Režisér přiznal, že jméno hlavní postavy (Song Woo-seok) je složeno z křestního jména režiséra a z příjmení představitele hlavní role. (Hal_Moore)

• - 19.1.2014 film překonal hranici 10 000 000 prodaných lístků v Jižní Koreji. Jde teprve o desátý film, který této mety dosáhl. (Hal_Moore)

• - Natáčelo se od 9.4.2013 do 12.7.2013. (Hal_Moore)