Začiatok 80. rokov predstavuje pre Juhokórejcov obdobie trpkých spomienok. Vtedajšia vojenská vláda pod vedením Čon Du-Hwana sa dopustila mnohých prešľapov voči občanom, z ktorých najtragickejší sa spája s povstaním v Kwangdžu v máji 1980. Obhajca je inšpirovaný skutočnými udalosťami a veľmi skutočnou osobou – bojovníkom za ľudské práva a bývalým juhokórejským prezidentom Ro Mu-hjonom (2002 – 2008). Song Wu-seok je mladý právnik, ktorý práve dobre zarobil a stal sa jedným z najvyhľadávanejších v Pusane. Informácie o protestoch v uliciach, zvesti o čudných zatknutiach, ktoré sa šíria aj medzi právnikmi, a miznutie novinárov vníma jedným uchom dnu, druhým von. Trvá to však len do chvíle, kým sa ho udalosti nezačnú osobne dotýkať, a kým pod zámienkou národnej bezpečnosti nie je zatknutý syn majiteľky Wu-seokovej obľúbenej reštaurácie. Vynikajúci herecký výkon kórejského národného pokladu Song Kang-hoa je len čerešničkou na tortičke naozaj inšpiratívneho príbehu o jednotlivcovi, ktorý sa rozhodol bojovať za správnu vec. Film sa stal v Kórei veľkou senzáciou. (Art Film Fest)

DaViD´82

Soudní drama (volně inspirované ranými osudy kontroverzního prezidenta Ro Mu-hjona) par excellence o "morální" bitvě s mašinérií státní moci, které si může z fleku potykat s těmi nejlepšími zástupci žánru. Respektive mohlo by, kdyby nebylo nešťastné úvodní půl hodiny, která je nadbytečná a o postavách neříká nic, co by zbytek filmu pak stejně neřekl lépe. A navíc je i vyloženě otravná oním "rádoby odlehčeným" stylem, který však spíše než s humorem koketuje s trapností a ke zbytku filmu svým ražením ani trochu neštymuje. Jakmile se ovšem od třídního srazu přeci jen začne hrát na dramatické vážné noty, tak už tomu není co vyčítat; speciálně pak když to celé v mnohém tak moc připomíná obdobné procesy u nás (jakkoli v opačném gardu). ()

Dale

Silná súdna dráma, ktorá chytí za srdce. Pritom prvá, odľahčená, tak trochu komediálna polovica, tomu vôbec nenasvedčovala, no príde obrat a potom to už ide naplno až do konca. Len maličké drobnosti rozhodli, že som nedal plný počet. Mňa by napríklad zaujímalo, ako vplýval proces na rodinu Songa (je len jediná scéna keď je s rodinou počas celej druhej polovice a riešia to s manželkou). Trošku to chcelo viac rozvinúť možný konflikt medzi bojom za spravodlivosť a strachom o rodinu. Takisto tých pár demonštrantov a jedno hodené vajce sa mi zdalo trošku slabé, očakával som vyhrotenejšie situácie. No scény zo súdnej siene boli skvelé hlavne vďaka perfektnému Kang-ho Songovi. 90% ()

Kaluž

Docela zajímavý vhled do temnějšího období nepříliš vzdálené jihokorejské historie, kde se v 80. letech minulého století perzekuovalo skoro jako za senátora McCarthyho. Hon na komunisty podpořený vládou a podtržený režimem policejního státu se často vymykal z rukou a ve vazbě končila spousta již předem odsouzených studentů. Obhájce vypráví příběh některých z nich. Tuna očekávaného korejského patosu included. ()

eLeR

Najskôr sledujeme ako si jeden "nedoučený debil" svojou šikovnosťou, vytrvalosťou a tvrdou prácou plní vrecká peniazmi, no neskôr sa z toho vyvrbí strhujúca dráma zo súdneho prostredia. Film má kopec momentov, pri ktorých sú zimomriavky a slzy v očiach zaručené. Skvelá práca .. či už filmárska, herecká, alebo nebohého Ro Mu-hjona. ()

beran-ek

Velmi povedené soudní drama s tématem tzv. "Burimského případu" z roku 1981. Film táhne nejen dobrá režie, ale hlavně parádně zahraná a obsazená postava Song Wu-seoka (volně vycházející ze skutečné postavy Ro Mu-hjona, pozdějšího prezidenta Korejské republiky 2003-2008). O tu se postaral jeden z nejlepších jihokorejských herců - Song Kang-ho. 9/10. ()

• Režisér přiznal, že jméno hlavní postavy (Song Woo-seok) je složeno z křestního jména režiséra a z příjmení představitele hlavní role. (Hal_Moore)
  • Natáčelo se od 9.4.2013 do 12.7.2013. (Hal_Moore)
  • 19.1.2014 film překonal hranici 10 000 000 prodaných lístků v Jižní Koreji. Jde teprve o desátý film, který této mety dosáhl. (Hal_Moore)