Ztracen v La Mancha

• Velká Británie Lost In La Mancha (více)

Zkuste si představit ty nejhorší noční můry, kvůli kterým se každý filmový režisér budí v posteli se smrtelným potem na čele. A zaručujeme, že to pořád bude jen desetina toho, co každý den prožíval u nás velmi oblíbený tvůrce - jediný zaoceánský montypythonovec, ale také autor filmů jako BRAZIL, KRÁL RYBÁŘ nebo 12 OPIC - Terry Gilliam. Dvěma kanadským dokumentaristům se podařilo natočit fascinující dokument o možných i nemožných katastrofách, které provázely pouhých 6 dní natáčení Gilliamova vysněného projektu MUŽ, KTERÝ ZABIL DON QUIJOTA, v němž měli hlavní role ztvárnit Johnny Depp a Jean Rochefort. Přes počáteční hrůzu jakou vyvolává neuvěřitelná souhra náhod a nehod provázejících od počátku celý projekt, se Gilliamovy útrapy stávají postupem času směšně komické. Takovému množství neštěstí se už nedá nic víc než smát. Snímek ZTRACEN V LA MANCHA podává tragikomický pohled na odvrácenou stránku filmového průmyslu. (oficiální text distributora)

Skip

Jak se říká: "Čert sere na jednu hromadu." Když se nedaří, tak se prostě nedaří. Z toho, co nám ukazuje tento dokument, se zdá, že Gilliamův projekt je opravdu prokletý. Když jsem ho tak sledoval, jak se mu jeho vysněný film hroutí pod rukama, bylo mi ho vyloženě líto. Doufám, že se mu ho jednou podaří natočit a nebude to druhý Prášil. ()

Aleee89

Opravdu zvláštně podaný dokument, který vám přiblíží útrapy tvůrců nad jedním filmem. Když jsem se dodívala, napadá mě jen, že Don Quijote je snad prokletá kniha, kterou se podaří natočit asi jen těžko. Film byl díky tolika katastrofám dokonce vtipný, to už jenom kroutíte hlavami, že to snad ani není možné, aby jeden film potkalo tolik neštěstí. Opravdu sugestivní podání, něco o filmování se také dozvíte... Mně se to celkem líbilo a je škoda, že se film dosud nepodařilo dotočit, byl by bezesporu přinejmenším zajímavý. ()

kajas

Tak jsem se konečně dozvěděla detaily té největší filmařské smůly v historii. Trochu mě zarazil fakt, že Gilliam nijak zvlášť neřešil ani zásadní problémy v preprodukci (nepodepsané smlouvy s herci atd.). Přesto se nyní přidávám k těm, kteří mu přejí šťastný konec jeho vysněného projektu. Snad se promítání nové verze na KVIFF podaří :). ()

kinderman

Souhlasím s recenzenty, že tento umělecký dokument K.Fultona a L.Pepeho je strhující a fascinující. Ale co na něm shledali zábavného?! Už dlouho se mi nechtělo po skončení projekce tak plakat, protože zpráva o zmarnění jednoho životního snu mého oblíbence T.Gilliama nutí zoufale vykřiknout: „Dejte mu proboha někdo ty zatracený prachy!“ ()

Fanucci

Zajímavé vidět zákulisí natáčení a problémy s kterými se štáb a produkční tým setkávají. V případě filmu Muž, který zabil Dona Quijota šlo o až neuvěřitelnou shodu smolných náhod a okolností. Opravdu hodně zajímavé a smutné zároveň. ()

honajz2

Forma je obyčejná a nenápaditá až běda, ale téma je natolik zajímavé a natolik je v něm vidět Gilliamova vášeň natočit vysněný projekt i přes veškeré překážky, že mi to ke spokojenosti vystačí. Je v tom krásně vidět všechno, celý průběh natáčení, veškeré problémy při něm (které jsem si teda představoval drsnější, ale to jen na základě toho, že jsem si myslel, že to natáčení vypadalo jako natáčení Aquirreho nebo Fitzcarralda, které se ale nějak výrazně podělalo), vyobrazení problému Hollywoodu, který nedává peníze na nic, co by podle nich nemělo finanční úspěch a taky nezaujatý pohled na situaci, jelikož je to natočené způsobem, jako by někdo prostě nechal zapnutou kameru u natáčení a domlouvání natáčení a pak to jen dal dohromady. Je to v podstatě jen film o filmu, ale ten nejlepší, jaký snad může být. Slabé 4* ()

Wormboy

Fantasticky film o tom ako sa zbural sen jedneho nadsenca, ktoreho zrealizovanie mohlo byt skutocne velkolepe. K dokonalosti tomu chyba len to, aby sa stastena na Gilliama co aj po niekolkych rokoch usmiala a videli sme viac, ako par uchvatnych utrzkov o Muzovi, ktory zabil Dona Quijota. 4,5/5* ()

iommi

Takto to vyzerá, keď sa po... všetko, čo sa len dá. Je to veľká škoda, pretože svet prišiel možno nenávratne o ďalší z Gilliamových skvostov. Smrk, smrk. ()

lilina133

Jeden z najlepších dokumentov (ak nie najlepší:-)), aké som videla.Škoda, že "veterné mlyny" zabránili Terrymu dokončiť jeho filmík, mohlo to byť skutočne zaujímavé... ()

KajusaK

Film jsem viděla poprvé do poloviny asi v roce 2010. Napodruhé už jsem ho shlédla celý :). Bohužel si stále stojím za tím, že dokumenty s Johnnym jsou o ničem.. ()

czejny

THE WINDMILLS OF REALITY FIGHT BACK. Terry Gilliam nám ukazuje co znamená, když má někdo neskutečnou smůlu. Anebo díky nějakému zásahu shora nám někdo naznačuje, že zfilmování Dona Quijota by mělo i nadále býti pro nás pozemšťany tabu? Rozhodně to je námět na film, který by se mohl někdy na filmovém plátně objevit. "Budu vám dělat míč" řekl Gilliam při focení s investory...nebyl daleko od pravdy. Jako před důležitým utkáním je míč perfektně připraven na první odkop, se stejně tak může něco nečekaného přihodit a v míči se udělá díra a ten pomalu uchází, stejně tak, jako pomalu vyprchalo nadšení z Gilliama. Tak snad doufejme, že se najde nějaký dobrodinec, který ten míč zalepí a ten opět bude moci začít odznova... ()

3n3my

Všetko podstatné okolo problémov pri natáčaní tohto filmu výborne opísal Lhurgoyf. Ja už len dodám, že okrem obrovskej smoly s nepredvídateľnými situáciami pri filme s týmto rozpočtom (myslím že to bolo okolo 31 mil. USD), bolo dosť naivné si myslieť že všetko pôjde viac-menej bezproblémovo a za veľkú časť problémov si môžu samotní aktéri dokumentu. Škoda :-( ()

misulka03

Kdo by neznal chvíli, kdy se na vás začně všechno valit a vy máte pocit, že víc na dně být nemůžete. Jediná naděje je vědomí, že tyhle dny netrvají věčně a štěstí se na nás opět usměje. Bohužel realita nás dokáže přesvědčit, že nové a lepší dny někdy nemusejí přijít. ()

ivet.ka

Neuvěřitelná smůla potkala Terryho Gilliama při natáčení jeho filmu "The Man Who Killed Don Quichotte". Jenže on je Gilliam tak trochu "punkový" režisér... Tenhle námět je zřejmě prokletý a je mu souzeno setrvat pouze na stránkách knihy. Jinak skvělý dokument o muži, který chce natočit příběh muže, jenž bojuje s větrnými mlýny, přitom sám svádí tu samou bitvu. Ironie osudu neboli smůla zafungovala "dokonale"... Škoda, to mohl být brilantní film. ()

Terry Gilliam dotočil Dona Quijota

Terry Gilliam dotočil Dona Quijota

05.06.2017

17 let! Tak dlouho se Terry Gilliam snažil natočit svůj vysněný projekt, adaptaci slavného románu Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha. Film se kdysi dostal před kamery s Johnnym Deppem a Jeanem… (více)

Nalezen v La Mancha

Nalezen v La Mancha

25.11.2008

Terry Gilliam, jehož The Imaginarium of Dr. Parnassus bude definitivně posledním filmem, ve kterém uvidíme Heatha Ledgera, pomýšlí na vzkříšení jednoho z nejslavnějších „filmů, které nikdy nevznikly“… (více)