Léto s Marnie

• Japonsko Omoide no Marnie (více)

Dvanáctiletá Anna nemá příliš kamarádů, ze všeho nejraději si sama kreslí. Také bývá často nemocná a rodiče o ni mají strach. K uzdravení jí má pomoci léto u příbuzných v přímořské vesničce. Anna není z výletu na venkov příliš nadšená, ale krajina kolem moře jí učaruje. Jednoho dne si všimne starého krásného domu za mokřady, který vypadá léta opuštěný. Místní dokonce tvrdí, že v domě straší. Anna v něm ale potkává blonďatou dívenku Marnie, se kterou se okamžitě skamarádí. Společné přátelství jim přinese řadu tajemných dobrodružství, ale Anna brzy poznává, že největším tajemstvím je sama Marnie... Okouzlující animovaný film o přátelství a rodině je první produkcí studia Ghibli, která vznikla bez přímé účasti legendárních tvůrců Hajao Mijazakiho či Isaa Takahatu. Příběh vychází z literární předlohy britské spisovatelky Joan G. Robinsonové, ale pracuje se svébytnou poetikou a je zasazen do japonského prostředí. Léto s Marnie bylo po svém uvedení v roce 2014 úspěšně představeno na řadě významných filmových festivalů a snímek získal i řadu prestižních ocenění, včetně nominace na Oscara za nejlepší celovečerní animovaný film. (Česká televize)

MnamBuchta

Studio Ghibli to znovu dokázalo a předvedlo, že i přes to, že má svá nejlepší léta za sebou dokáže vytvořit něco tak překrásného, jako je Léto s Marnie. Tento film je tak příjemný, roztomilý, dojemný, realistický, dospělý a krásně naanimovaný, že si budete jen užívat děj a postavy. Ze začátku jsem si říkal, že to bude nějaká kravina pro malé holky ale pekelně jsem se mýlil. Po deseti minutách sledování vám dojde, že tohle není nic pro děti, ale že se tu bude odehrávat něco více dospělého. Pokud milujete studio Ghibli jako já, tak vás tento film určitě potěší a nezklame, protože vám dá vše na co jste u Ghibliho zvyklí. Krásný film a určitě doporučuji. 9/10 ()

Lovely.Bones

Nádhera, prostě nádhera! Dlouho jsem neviděl takto překrásný a zároveň hluboký film. Snoopy ve filmu je nejmilejší animák 2015, Marnie je nejlepší. Kam se hrabe V hlavě a Anomalisa. Jelikož bude Marnie na dlouhou dobu pravděpodobně poslední film studia Ghibli, musela se hodně snažit, aby tomuto legendárnímu studiu neudělala ostudu. A to opravu neudělala. Animace je nádherná a screen-shot jednoho záběru zdobí mojí obrazovku ;-) Scénář je nadupaný, svěží, originální, mrazivý a zároveň hřejivý. Hlavní postavu (Annu) si okamžitě zamilujete a Marnie, která hlavní postavou není, je velmi komplikovaná postava plná mnoha záhad. A já se těmto záhadám budu rád věnovat. Omoide no Marnie chytlo Oscarovou nominaci za nejlepší animovaný celovečerní film. Nevím, jestli úplně zaslouženě, protože se technicky jedná o film z roku 2014, ale pokud tuto maličkost opomeneme, jedná se o jisté favorita. Kromě Chlapec a svět, kterého jsem stále neviděl, je Marnie daleko přede všema. Dokonce si myslím, že by si zasloužila minimálně nominaci za hudbu, protože je naprosto úchvatná. Pokud je Room můj osobní favorit roku 2015 v kategorii hraného filmu, When Marnie Was There zastupuje tuto pozici v animované kategorii ;-) ()

Emo-haunter

Nádherně zachycený existenciální japonský magicko-realistický snímek s dechberoucí animací s krásným zachycením toku času a přírody. Celou dobu jsem čekal, jak se nakonec všechno vyvrbí a byl jsem příjemně překvapen i dojat... Určitě bych rád někdy přečetl i knihu a udělal komparatistiku. Celý film do sebe nádherně zapadl jako puzzle, včetně detailismů a skvělých vedlejších postav, ať už rybář nebo malířka. Dost bylo adjektiv, myslím, že film si zaslouží uznání... Režisérovi aplaus!!! :) ()

Terezinka198

Moje první setkání s Ghibli studiem. A výsledek? Spokojenost a příjemné pohlazení po duši. Grafika mě odrazovala (asi hlavní důvod, proč jsem zatím nic z tohoto studia neviděla), ale příběh mě vtáhl, soundtrack nádherný, závěrečnou píseň jsem si zamilovala. Sice mě asi tak v před půlkou filmu napadlo: "A co kdyby Marnie byla....." a měla jsem pravdu. To mi možná zkazilo výsledný dojem, ale i ten je ve finále hodně pozitivní. Dlouho jsem váhala, je to někde na pomezí 8-9/10. Dávám 4* pro tentokrát. ()

nonick1

Těžko uvěřit, ale tenhle ne-dětský animák, prodchnutý magickým realismem, dokáže diváka dojmout k slzám. V hraném filmu by možná vztah mezi osamělou Annou a tajemnou Marnie vyzněl místy nevěrohodné či nechtěně komicky, ale v kresleném filmu to nehrozí. Film nikam nespěchá a plyne velmi pomalu - postupně se z minulosti vynořují střípky Anniných vzpomínek, které vyústí v překvapivý závěr. Výsledný hluboký dojem z tohoto melodramatického snímku je tvořen mozaikou, složenou z působivé animace a podmanivé hudební složky, jakož i ze scénáristicky bravurně zvládnutého příběhu, skrývajícího v sobě po celou dobu tušené tajemství. ()

loki5

Mám rád filmy kde vše na konci zapadne do sebe naprosto přesně. Tohle je ten film. Bude to znít hrozně když povím, že i vzpomínky se jako duchové vracejí, ale tohle je přesně ono. A to že jedna nevyřčená věta může spoustu věcí změnit. Sakryš nějak začínám být sentimentální. Ale prostě nemám co namítat. 90% Mimochodem trvalo mi půl roku než jsem se na to podíval. ()

fallanga

Nerad to říkám, ale tohle byla ukrutná nuda. Příběh o sociálně frustrované introvertce není zase tak originální a postava Marnie tomu příběhu nic nedodává. Není tam ta typická kouzelnost, kterou od Ghibli očekávám, je to víceméně obyčejný příběh, který v mnoha ohledech připomíná Cestu do Fantazie, ale mnohem horší. Může se jednat o skvělou pohádku pro děti, to nepochybně, ale mně to přišlo strašně obyčejné, bez fantasie, bez jakéhokoliv hooku, který by udržel mou pozornost. ()

IvonaK

To jsem byla celá já přesně ve 12ti. Chlapecký sestřih, nenamalovaná a upřednostňovala jsem téže chlapeckou módu. Téže jsem byla introvertem, který rád kreslil, lítal po venku, ale narozdíl od Anny jsem mládeží nebyla vůbec milována a žádná kamarádka nepřicházela v úvahu. Nesnášela jsem se, ale o to víc jsem viděla krásu v druhých, kteří si to zasloužili. Jinak na tomto filmu oceňuji ještě moc pěknou animaci. Hlavně ta blonďatá modrooká nastrojená dívenka. Ta pohladí po duši. ()

petite fille

filmy štúdia Ghibli vo mne obvykle silne rezonujú práve výberom originálneho námetu, ktorému spracovanie vlastne vzdáva hold. často ide práve o tému priateľstva, a tá nebýva toľko vyzdvihovaná v západnej kinematografii. i preto mi Marnie v dobrom pohladila dušu, ale zároveň i šokovala zobrazením Anninej choroby, ktorá nie je len astmou, ale i depresiou. k vizuálnej stránke sa už ani netreba vyjadrovať, človek už aj tak dochádzajú slová - je to kategória sama o sebe. nádherné. ()

johnny01

Asi poněkud více euroamericky natočený film (zarazí např. dvoujazyčné nápisy i v angličtině na japonském venkově) a Marnie vypadá hodně nejaponsky, čímž se poněkud vymyká ostatním filmům Studia Ghibli. Příběh zpočátku nic neslibuje a trochu šálí diváka, nakonec se vše vysvětlí a namísto pohádky je z toho vlastně psychologický film, čímž se opět vymyká. Celé to ale funguje se skvělou atmosférou a je to velice silné a dojemné. ()

PlysovyMacko

O priateľstve dvoch dievčatiek, ktorý dostane poriadny spád až na konci. Pôvodne som si myslela, že Marnie je duch, lebo bolo spomenuté, že v danom dome straší. Marniein skutočný pribeh extrémne smutný a twist na konci ma prekvapil. Pekná animacia aj hudba , film vo mne zanechal emócie. ()

Kamy

Štúdio Ghibli si stále drží svoj štandard. V rámci celej jeho filmografie je When Marnie Was There z môjho pohľadu priemer, napriek tomu ma to dosť zaujalo a má to svoje kúzlo. V závere mi to prišlo ako citové vydieranie, ale nepôsobilo to príliš rušivo. ()

muti

zaciatok je taky hlupy, hlavna hrdinka je cela divna a zakomplexovana, vobec by mi nevadilo ak by sa utopila v jazere. avsak so zmenou prostredia prichadza aj vnutorna zmena a Anna sa stretava so zahadnou cudzinkou Marnie. ku koncu uz divak tusi kolko bije a kam cely pribeh smeruje, no to az tak nevadi. krasna animacia, Ghibli je Ghibli ()

x_ander

Jak mám filmy studia Ghibli rád, tak u Marnie mi nezbývá než být přísný. Nádherná kresba, hudba a atmosféra zkrátka nepřebijí to, že jsem se po příjemném úvodu tak strašně nudil. Dobrou hodinu se ve filmu vůbec nic nedělo - budování vztahu mezi Annou a Marnie prostě nefungovalo a působilo divně. Závěrečná dvacetiminutovka to sice zvledla o úroveň výš a ve výsledku ve mě film dobře rezonoval, ale víc než 60% tentokrát ne. Bohužel. ()

dudo24

Čakal som trochu iný žáner z nejakého dôvodu, takže som bol nejaký rozhodený keď sa veci vybrali nečakaným smerom. A neviem teda, či to mohlo byť práve týmto, že mi občas niektoré scény prišli zdĺhavé. Každopádne, veľmi pekný film s neskutočne emotívnym finále – krásne prostredie, idylická atmosféra. Určite si niekedy pozriem znova a uvidím, že či sa niečo zmení s hodnotením. ()