1597: bitva u Myeongryang

The Admiral: Roaring Currents

Historický / Válečný / Dobrodružný / Drama

Jižní Korea, 2014, 128 min

• MartinezZ

Zjevně drahé, ale nudné, ploché a plné pateticky pitomých záběrů a provolání postav "My vás zachráníme, Admirále" :) Možná kdybych byl Jihokorejec a o nějaké takovéhle historické legendě běžně věděl, možná budu nadšený. Tady se jen splácala hromada drahých efektů, podivných nesmyslů a milionkrát v asijských historických filmech viděné klišoidní chování a proslovy a dění do něčeho, co se snaží tvářit epicky, ale i po více jak dvou hodinách v tom stále chybí nějaký film. Není to zas nějaký evropský tupý sestřih z mnohem delší asijské možná i dvoudílné verze?(9.1.2015)

Poslední Korejský Blockbuster a zároveň výherce letošního Box Officu v Korei je za mnou. Rozhodně je velkým plusem Erkové zpracování, což filmu dodává šťávu při akčních scénách. Dále herecké obsazení je velmi slušné, proti sobě stojí dvě herecké hvězdy Min-sik Choi a Seung-ryong Ryoo,což nemohli vybrat lépe. Fungují i emoce a vizuál je rozhodně vysoký nadstandard, byť nedávní Piráti mi byli více oku lahodící. Také je zajímavé, že je film rozdělen na dvě poloviny, z níchž první ta "nudnější" ve které se řeší pouze strategie a taktika a druhá "akčnější" ve které se bojuje na moři. Sice nejsem zastáncem válečných loďí, takže z akce jsem do kolen nešel, dávám přednost raději mečům či šípům v Historických filmech, ale naštěstí byl film pro mě příjemnou změnou a určitě jsem se nenudil. 75%(31.12.2014)

Je to dosť dobrá akčná historická dráma. Má celkom dobrý príbeh o mimoriadne schopnom admirálovi Yi Sun-sinovi, ktorý sa po dlhšej dobe opäť dostal k veleniu námorníctva, no to je po predchádzajúcej ničivej porážke Japoncami takmer úplne zničené a zostalo mu len dvanásť lodí, pričom si Japonci rýchlo a kruto podrobujú krajinu po zemi aj po mori. Ale aj tak ho admirál nehodlá rozpustiť a napriek odmietavým postojom dôstojníkov a slabej morálke mužstva sa rozhodne postaviť mnohonásobnej presile. Spracovanie sa mi páči, síce celá prvá polovica sa nesie skôr v takom pomalšom tempe, ale aj tak som mal z toho dobré pocity. Je tu dostatok výrazných postáv, ktoré síce nemajú až taký priestor, aby sa k nim dal vytvoriť plnohodnotný vzťah, ale aj tak ma väčšina z nich zaujala, dejovo je to pre potreby žánru úplne ideálne, japonská invázia je podaná správne kruto, nesklamú ani všetky tie problémy vo vlastných radoch a prípravy, tu sa je na čo pozerať. Následne sa to už očakávane rozbehne, film sa už venuje prakticky len samotnému stretu a síce som ho očakával pojatý trochu inak, s nasadením celého dostupného admirálovho námorníctva, ale aj tak ma to bavilo a som tu dostatočne spokojný. Akcie je tu celkom dosť a vo svojej kategórii je vydarená. V prvej polovici sa nájde niekoľko menších súbojov na meče, ktoré síce nie sú ničím výnimočné, ale svoj účel splnia, no prednosť má očakávane akcia z druhej polovice. Námorné boje moc neobľubujem, ale toto mi sadlo. Celý ten námorný stret je veľmi dobre natočený, poteší úplná prehľadnosť, páčili sa mi veľkolepejšie zábery z výšky, technicky je to výborne zvládnuté, síce to mohlo byť aj drsnejšie, ale aj tak nechýba nejaká tá krv a useknuté časti tiel a aj keď tu na moje prekvapenie nejde o nejakú veľkolepú taktiku, ale aj tak sa tu nájde plno dobrých nápadov. Herecké obsadenie je celkom slušné, najviac rozhodne zaujmú Choi Min-Sik v hlavnej úlohe a Ryoo Seung-Ryong ako hlavný záporák, aj keď obaja majú za sebou aj lepšie postavy a k tomu plno známych tvárí vo vedľajších úlohách, bavil ma hlavne Jin Goo, ako posol. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, je to jednoducho kvalitne zvládnutý historický blockbuster, len ma mrzí, že po stránke emócií si ma to nezískalo. Takže námorné boje ma nikdy moc nebavili, preto som radšej ani nemal veľké očakávania, ale sadlo mi to. Určite to stále mohlo byť aj lepšie, ale dej, herci, akcia a aj vizuál sú v úplnom poriadku, takže nemám dôvod hodnotiť horšie. 75%(10.1.2015)

Čert vem přehnaný patos, ten bych zkousla, kdyby se mi dostalo ve velké míře toho, co bych od podobného filmu chtěla - pořádnou námořní bitvu. Strategický génius se ale občas ztrácí ve víru vody kvůli naprosté neuvěřitelnosti některých prvků (nejvýrazněji nepotopitelná vlajková loď versus japonské lodě, které se sypou jak krabičky od sirek). Kontaktní bitvy jsou většinou jeden velký nevýrazný chumel a jen zdůrazňují absenci zapamatováníhodných postav. Upřímně, ani Min-Sik Choihovo charisma tentokrát pořádně nezapracovalo a titulní Admirál zůstal jen jednorozměrnou figurkou drsně zírající do kamery - stejně jako jeho soupeři v čele s japonským pirátským velitelem.(12.12.2015)

Komerčný moloch, ktorý na ceste stať sa Top 1 v all time Korean box office zničil všetko, čo mu stálo v ceste (vrátane Avatara) - je ovšem inak takmer nezaujímavý. Dokonca aj tá prehliadka CGI festu skôr ešte ukazuje kórejské slabiny, ako prednosti. Tradičné rozdelenie filmu na dve časti, kde tá druhá predstavuje vlastne hodinový akčný klimax, je len začiatkom schématičnosti tohto typu projektu. Väčšia pozornosť na kochanie sa v epickosti pred podrobnejším vykreslením detailov geniálnej stratégie zamrzí, ovšem vďaka Choi Min-sikovi a jeho charizme valiacej sa spoľahlivejšie ako lavína dole kopcom, si to väčšina ani nevšimne. Vo výsledku teda jednohubka, ktorá si svoju obrovskú megapopularitu doma v Kórei vyslúžila nie ani brnkaním na nacionálnu strunu hrdosti (hoc samotný dej k tomu dáva permanentnú príležitosť) ale skôr známym neštaštím morského trajektu Sewol Ferry v I. polovici 2014, ktorého markantným znakom bol práve "slabý veliteľ" danej ferry, k čomu práve postava Choia dáva pre kórejcov toľko potrebný protiklad a príklad hodný nasledovania. 5/10(29.8.2014)

• - Pre potreby filmu bolo reálne postavených iba 8 lodí. (MikaelSVK)

• - Generál, který s loděmi utekl z předešlé bitvy, uprchl, na rozdíl od filmu, z bitvy u Myeongnyangu s jednou lodí také. Admirál Yi Sun-sin tak měl na úvod bitvy 13 lodí, ale v reálu pouze 12. Toto vysvětluje občasné nesrovnalosti, zda měl 13 nebo 12 lodí. (Jirka_Šč)

• - Snímek pracuje se skutečnými historickými reáliemi. Postava námořního generála, hercem Myeong-min Kim ztvárněná již v minulosti v rámci obsáhlé televizní série Immortal Admiral Yi Sun Shin (2004), je v historických análech korejských dějin zapsána tučným a hlubokým písmem. Sun-shin Yi (1545 - 1598), byl generálem a válečným stratégem natolik geniálním, a to i přes fakt, že během svého života neprodělal žádný z vojenských výcviků, že neprohrál byť jediné ze svých 28 tažení proti početně převažující expandující flotile japonského císařství, několikanásobně se pokoušející se o dobytí Čosonu. Jeho smrt přišla až v době finální bitvy Myeongryang, odehrávající se v pobřežních oblastech ostrova Jindo, při níž byl generál zasažen jedinou ranou z arkebuzy, těžké pěchotní pušky ráže 19 - 20 mm, která se pro jeho život stala fatální. Moderními historiky je jeho geniální smysl pro válečnou námořní strategii často konfrontován s britským admirálem Horatio Nelsonem (1758 - 1805). (Conspi)