Reklama

Reklama

1597: bitva u Myeongryang

  • Česko Admirál: Bouřlivé proudy (festivalový název) (více)
Trailer

Obsahy(1)

I Sun-šin je jedním z nejvýznamnějších admirálů celosvětových dějin. Během své kariéry na konci 16. století absolvoval 23 námořních bitev proti Japoncům, ve všech zvítězil a za celou dobu ztratil pouze dvě své lodě. Vynalezl první obrněnou válečnou loď Kobukson (želví loď), která mu dopomohla k mnoha vítězstvím.
Tento film vypráví o jeho nejvýznamnější bitvě u Myongnyangu, ve které s pouhými 12 vlastními loděmi čelil více než stovce japonských plavidel. (Tamten)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (46)

Adrian 

všechny recenze uživatele

Komerčný moloch, ktorý na ceste stať sa Top 1 v all time Korean box office zničil všetko, čo mu stálo v ceste (vrátane Avatara) - je ovšem inak takmer nezaujímavý. Dokonca aj tá prehliadka CGI festu skôr ešte ukazuje kórejské slabiny, ako prednosti. Tradičné rozdelenie filmu na dve časti, kde tá druhá predstavuje vlastne hodinový akčný klimax, je len začiatkom schématičnosti tohto typu projektu. Väčšia pozornosť na kochanie sa v epickosti pred podrobnejším vykreslením detailov geniálnej stratégie zamrzí, ovšem vďaka Choi Min-sikovi a jeho charizme valiacej sa spoľahlivejšie ako lavína dole kopcom, si to väčšina ani nevšimne. Vo výsledku teda jednohubka, ktorá si svoju obrovskú megapopularitu doma v Kórei vyslúžila nie ani brnkaním na nacionálnu strunu hrdosti (hoc samotný dej k tomu dáva permanentnú príležitosť) ale skôr známym neštaštím morského trajektu Sewol Ferry v I. polovici 2014, ktorého markantným znakom bol práve "slabý veliteľ" danej ferry, k čomu práve postava Choia dáva pre kórejcov toľko potrebný protiklad a príklad hodný nasledovania. 5/10 ()

tombac 

všechny recenze uživatele

Naprosto chápu, proč film vydělal jen v Koreji rekordních 116 miliónů dolarů. Ale také souhlasím snad se všemi výtkami, jež se snesly proti korejskému blockbusteru z dob imdžinské války (moje oblíbená kapitola v Dějinách Koreje), který kromě skvělého Choi Min-sika a poutavé výpravy nabízí jen akčně-dramatickou rutinu s nepřesvědčivými kontaktními bitvami (souboje s meči a chladnou ocelí Korejci tradičně moc neumí) na palubách lodí, podprůměrnými triky a otravnou kupou patosu (ženská mávající sukní na útesu jasně vede). Na jedno zhlédnutí ok, ale třeba od druhé (námořní) poloviny čínského Red Cliffu dostává korejský Admirál pěkně na prdel. 5-6/10 ()

Reklama

Lacike 

všechny recenze uživatele

Prakticky suhlasim s Adrianom. Prva polovica je dost nezazivna. Predstavia nam bambilion postav ale ziadna z nich nema dostatocny priestor na to, aby nas skutocne zaujala. Vynimkou je postava, ktoru hra Choi Min-sik, vdaka jeho obrovskej charizme a zaporak, ktoreho hra Seung-ryong Ryoo, vdaka tomu, ze sa cely cas tvari ako keby mal nieco v prdeli a hadze chladne pohlady akoze je nad vecou. Druhu polovicu tvoria nonstop bojove sceny lodi na mori. Ani tieto sceny nie su ziadna slava, ale len obycajny standard. V scenach bojovej vravy mi chybala vynaliezavost a pestrost v taktike. Vysledok pôsobi dost monotonne. Po trikovej stranke je to tiez len priemer. Niektore sceny su celkom zaujimave, ine dost smiesne. Urcitym sklamanim je pre mna zobrazenie brutality bitiek. Nejaka ta krv, odseknuta ruka alebo hlava sa tu najde, ale pôsobia dost bezzubo. Nie su ani cool stavnate ako v serii 300 a ani vo vas nevyvolaju neprijemny pocit, aby ste si pomysleli, ze vojna je svinstvo. Proste sterilita po kazdej stranke. Z celeho filmu sa mi najviac pacila mensia dejova linia, ktora sa venuje tomu aka je dôlezita pocas bitiek moralka muzstva. Vysledok je teda absolutne priemerny bluckbuster, ktory potesi hlavne fanusikov zanru, kedze taketo velkofilmy sa netocia az tak casto, ale mna paradoxne navnadil na to, aby som si po dlhsej dobe pustil Wooov famozny Red Cliff, ktory je po kazdej stranke o niekolko levelov lepší. 5/10. ()

Natascha 

všechny recenze uživatele

Čert vem přehnaný patos, ten bych zkousla, kdyby se mi dostalo ve velké míře toho, co bych od podobného filmu chtěla - pořádnou námořní bitvu. Strategický génius se ale občas ztrácí ve víru vody kvůli naprosté neuvěřitelnosti některých prvků (nejvýrazněji nepotopitelná vlajková loď versus japonské lodě, které se sypou jak krabičky od sirek). Kontaktní bitvy jsou většinou jeden velký nevýrazný chumel a jen zdůrazňují absenci zapamatováníhodných postav. Upřímně, ani Min-Sik Choihovo charisma tentokrát pořádně nezapracovalo a titulní Admirál zůstal jen jednorozměrnou figurkou drsně zírající do kamery - stejně jako jeho soupeři v čele s japonským pirátským velitelem. ()

ainny 

všechny recenze uživatele

Moje očekávání film úplně nesplnil, ale to neznamená, že by se mi nelíbil. Je znát, že si Korejci jednoho ze svých největších národních hrdinů hodně považují, ale i když byl Choi Min-sik výborný, ani zdaleka neměl takové charisma jako jeho protivník Ryoo Seung-ryong. Ten mě ve své roli zaujal mnohem víc. Bitva na mě byla moc dlouhá, i když zrovna o ni tam pochopitelně šlo. A i když jsem si o Lee Soon-shinovi už leccos přečetla, tak až film ukázal, jak byla jeho strategie geniální a zrovna tohle pro mě film povýšilo nad průměr. Určitě si ho časem pustím znovu a možná pak půjdu ještě výš. ()

Galerie (41)

Zajímavosti (3)

  • Generál, který s loděmi utekl z předešlé bitvy, uprchl, na rozdíl od filmu, z bitvy u Myeongnyangu s jednou lodí také. Admirál Yi Sun-sin tak měl na úvod bitvy 13 lodí, ale v reálu pouze 12. Toto vysvětluje občasné nesrovnalosti, zda měl 13 nebo 12 lodí. (Jirka_Šč)
  • Snímek pracuje se skutečnými historickými reáliemi. Postava námořního generála, hercem Myeong-min Kim ztvárněná již v minulosti v rámci obsáhlé televizní série Immortal Admiral Yi Sun Shin (2004), je v historických análech korejských dějin zapsána tučným a hlubokým písmem. Sun-shin Yi (1545 - 1598), byl generálem a válečným stratégem natolik geniálním, a to i přes fakt, že během svého života neprodělal žádný z vojenských výcviků, že neprohrál byť jediné ze svých 28 tažení proti početně převažující expandující flotile japonského císařství, několikanásobně se pokoušející se o dobytí Čosonu. Jeho smrt přišla až v době finální bitvy Myeongryang, odehrávající se v pobřežních oblastech ostrova Jindo, při níž byl generál zasažen jedinou ranou z arkebuzy, těžké pěchotní pušky ráže 19 - 20 mm, která se pro jeho život stala fatální. Moderními historiky je jeho geniální smysl pro válečnou námořní strategii často konfrontován s britským admirálem Horatio Nelsonem (1758 - 1805). (Conspi)
  • Pre potreby filmu bolo reálne postavených iba 8 lodí. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama