Reklama

Reklama

1597: bitva u Myeongryang

  • Česko Admirál: Bouřlivé proudy (festivalový název) (více)
Trailer

Obsahy(1)

I Sun-šin je jedním z nejvýznamnějších admirálů celosvětových dějin. Během své kariéry na konci 16. století absolvoval 23 námořních bitev proti Japoncům, ve všech zvítězil a za celou dobu ztratil pouze dvě své lodě. Vynalezl první obrněnou válečnou loď Kobukson (želví loď), která mu dopomohla k mnoha vítězstvím.
Tento film vypráví o jeho nejvýznamnější bitvě u Myongnyangu, ve které s pouhými 12 vlastními loděmi čelil více než stovce japonských plavidel. (Tamten)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (43)

tombac 

všechny recenze uživatele

Naprosto chápu, proč film vydělal jen v Koreji rekordních 116 miliónů dolarů. Ale také souhlasím snad se všemi výtkami, jež se snesly proti korejskému blockbusteru z dob imdžinské války (moje oblíbená kapitola v Dějinách Koreje), který kromě skvělého Choi Min-sika a poutavé výpravy nabízí jen akčně-dramatickou rutinu s nepřesvědčivými kontaktními bitvami (souboje s meči a chladnou ocelí Korejci tradičně moc neumí) na palubách lodí, podprůměrnými triky a otravnou kupou patosu (ženská mávající sukní na útesu jasně vede). Na jedno zhlédnutí ok, ale třeba od druhé (námořní) poloviny čínského Red Cliffu dostává korejský Admirál pěkně na prdel. 5-6/10 ()

Flipnic 

všechny recenze uživatele

I když hodnotím za "pouhé 3***", rozhodně se jedná o velice kvalitní film !!! Obrovský rozpočet, kostýmy, výprava ... prostě velkofilm, jaké se točily třeba v 60. letech. A ty mne právě nebaví ... :-D Jak je u jihokorejců zvykem, opět dlouhá stopáž, přitom do první poloviny se vlastně nic neděje ... Film hudebně sice pořád graduje, ale pořád jen sledujeme skupinu nasraných vojáků, kteří sbírají s hlavním admirálem síly na odplatu (jak jinak ....) krutým Japoncům ... Pak začne bitva na moři, nejde prostě bohužel nejde nesrovnávat s "třista-dvojkou", kdy tento film tentokrát jako asijský proti Západu u mne osobně úplně jde do kopru ... Šermování meči ve stylu českých husitů a digitální výbuchy a modely lodiček mne také neuspokojovaly ... spíš nudily. A k tomu všemu jsem teď asijských a konkrétně i historických-asijských filmů viděl víc a tento byl rozhodně nejslabší .... Své příznivce si ale určitě najde a kdo má rád Asii a historickou akci, rozhodně jděte do toho ... Jen mě to prostě zas tak extra nesedlo ... málo adrenalinu ... :)) ()

Reklama

EvilPhoEniX 

všechny recenze uživatele

Poslední Korejský Blockbuster a zároveň výherce letošního Box Officu v Korei je za mnou. Rozhodně je velkým plusem Erkové zpracování, což filmu dodává šťávu při akčních scénách. Dále herecké obsazení je velmi slušné, proti sobě stojí dvě herecké hvězdy Min-sik Choi a Seung-ryong Ryoo,což nemohli vybrat lépe. Fungují i emoce a vizuál je rozhodně vysoký nadstandard, byť nedávní Piráti mi byli více oku lahodící. Také je zajímavé, že je film rozdělen na dvě poloviny, z níchž první ta "nudnější" ve které se řeší pouze strategie a taktika a druhá "akčnější" ve které se bojuje na moři. Sice nejsem zastáncem válečných loďí, takže z akce jsem do kolen nešel, dávám přednost raději mečům či šípům v Historických filmech, ale naštěstí byl film pro mě příjemnou změnou a určitě jsem se nenudil. 75% ()

sniper18 

všechny recenze uživatele

Je to dosť dobrá akčná historická dráma. Má celkom dobrý príbeh o mimoriadne schopnom admirálovi Yi Sun-sinovi, ktorý sa po dlhšej dobe opäť dostal k veleniu námorníctva, no to je po predchádzajúcej ničivej porážke Japoncami takmer úplne zničené a zostalo mu len dvanásť lodí, pričom si Japonci rýchlo a kruto podrobujú krajinu po zemi aj po mori. Ale aj tak ho admirál nehodlá rozpustiť a napriek odmietavým postojom dôstojníkov a slabej morálke mužstva sa rozhodne postaviť mnohonásobnej presile. Spracovanie sa mi páči, síce celá prvá polovica sa nesie skôr v takom pomalšom tempe, ale aj tak som mal z toho dobré pocity. Je tu dostatok výrazných postáv, ktoré síce nemajú až taký priestor, aby sa k nim dal vytvoriť plnohodnotný vzťah, ale aj tak ma väčšina z nich zaujala, dejovo je to pre potreby žánru úplne ideálne, japonská invázia je podaná správne kruto, nesklamú ani všetky tie problémy vo vlastných radoch a prípravy, tu sa je na čo pozerať. Následne sa to už očakávane rozbehne, film sa už venuje prakticky len samotnému stretu a síce som ho očakával pojatý trochu inak, s nasadením celého dostupného admirálovho námorníctva, ale aj tak ma to bavilo a som tu dostatočne spokojný. Akcie je tu celkom dosť a vo svojej kategórii je vydarená. V prvej polovici sa nájde niekoľko menších súbojov na meče, ktoré síce nie sú ničím výnimočné, ale svoj účel splnia, no prednosť má očakávane akcia z druhej polovice. Námorné boje moc neobľubujem, ale toto mi sadlo. Celý ten námorný stret je veľmi dobre natočený, poteší úplná prehľadnosť, páčili sa mi veľkolepejšie zábery z výšky, technicky je to výborne zvládnuté, síce to mohlo byť aj drsnejšie, ale aj tak nechýba nejaká tá krv a useknuté časti tiel a aj keď tu na moje prekvapenie nejde o nejakú veľkolepú taktiku, ale aj tak sa tu nájde plno dobrých nápadov. Herecké obsadenie je celkom slušné, najviac rozhodne zaujmú Choi Min-Sik v hlavnej úlohe a Ryoo Seung-Ryong ako hlavný záporák, aj keď obaja majú za sebou aj lepšie postavy a k tomu plno známych tvárí vo vedľajších úlohách, bavil ma hlavne Jin Goo, ako posol. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, je to jednoducho kvalitne zvládnutý historický blockbuster, len ma mrzí, že po stránke emócií si ma to nezískalo. Takže námorné boje ma nikdy moc nebavili, preto som radšej ani nemal veľké očakávania, ale sadlo mi to. Určite to stále mohlo byť aj lepšie, ale dej, herci, akcia a aj vizuál sú v úplnom poriadku, takže nemám dôvod hodnotiť horšie. 75% ()

Adrian 

všechny recenze uživatele

Komerčný moloch, ktorý na ceste stať sa Top 1 v all time Korean box office zničil všetko, čo mu stálo v ceste (vrátane Avatara) - je ovšem inak takmer nezaujímavý. Dokonca aj tá prehliadka CGI festu skôr ešte ukazuje kórejské slabiny, ako prednosti. Tradičné rozdelenie filmu na dve časti, kde tá druhá predstavuje vlastne hodinový akčný klimax, je len začiatkom schématičnosti tohto typu projektu. Väčšia pozornosť na kochanie sa v epickosti pred podrobnejším vykreslením detailov geniálnej stratégie zamrzí, ovšem vďaka Choi Min-sikovi a jeho charizme valiacej sa spoľahlivejšie ako lavína dole kopcom, si to väčšina ani nevšimne. Vo výsledku teda jednohubka, ktorá si svoju obrovskú megapopularitu doma v Kórei vyslúžila nie ani brnkaním na nacionálnu strunu hrdosti (hoc samotný dej k tomu dáva permanentnú príležitosť) ale skôr známym neštaštím morského trajektu Sewol Ferry v I. polovici 2014, ktorého markantným znakom bol práve "slabý veliteľ" danej ferry, k čomu práve postava Choia dáva pre kórejcov toľko potrebný protiklad a príklad hodný nasledovania. 5/10 ()

Galerie (41)

Zajímavosti (3)

  • Generál, který s loděmi utekl z předešlé bitvy, uprchl, na rozdíl od filmu, z bitvy u Myeongnyangu s jednou lodí také. Admirál Yi Sun-sin tak měl na úvod bitvy 13 lodí, ale v reálu pouze 12. Toto vysvětluje občasné nesrovnalosti, zda měl 13 nebo 12 lodí. (Jirka_Šč)
  • Snímek pracuje se skutečnými historickými reáliemi. Postava námořního generála, hercem Myeong-min Kim ztvárněná již v minulosti v rámci obsáhlé televizní série Immortal Admiral Yi Sun Shin (2004), je v historických análech korejských dějin zapsána tučným a hlubokým písmem. Sun-shin Yi (1545 - 1598), byl generálem a válečným stratégem natolik geniálním, a to i přes fakt, že během svého života neprodělal žádný z vojenských výcviků, že neprohrál byť jediné ze svých 28 tažení proti početně převažující expandující flotile japonského císařství, několikanásobně se pokoušející se o dobytí Čosonu. Jeho smrt přišla až v době finální bitvy Myeongryang, odehrávající se v pobřežních oblastech ostrova Jindo, při níž byl generál zasažen jedinou ranou z arkebuzy, těžké pěchotní pušky ráže 19 - 20 mm, která se pro jeho život stala fatální. Moderními historiky je jeho geniální smysl pro válečnou námořní strategii často konfrontován s britským admirálem Horatio Nelsonem (1758 - 1805). (Conspi)
  • Pre potreby filmu bolo reálne postavených iba 8 lodí. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama