Reklama

Reklama

1597: bitva u Myeongryang

  • Česko Admirál: Bouřlivé proudy (festivalový název) (více)
Trailer

Obsahy(1)

I Sun-šin je jedním z nejvýznamnějších admirálů celosvětových dějin. Během své kariéry na konci 16. století absolvoval 23 námořních bitev proti Japoncům, ve všech zvítězil a za celou dobu ztratil pouze dvě své lodě. Vynalezl první obrněnou válečnou loď Kobukson (želví loď), která mu dopomohla k mnoha vítězstvím.
Tento film vypráví o jeho nejvýznamnější bitvě u Myongnyangu, ve které s pouhými 12 vlastními loděmi čelil více než stovce japonských plavidel. (Tamten)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (46)

kulyk 

všechny recenze uživatele

Jak si zde nejeden šikulín všiml, film je rozdělen na dvě části. Ta první trvá asi čtyři týdny čistého času a je plná dloooooooouhých záběrů na dramaticky se tvářící xichty rozličných ťamanů, vypadajících, že serou zrovna rubikovu kostku, vyvedenou v nadstandardní velikosti. Jistě, též se tam plíží zrada, zákeřnosti a love story někoho nezajímavého s němou, ale to sere Goro. Pak konečně shoří plovoucí stodola, japko dopádluje a můžeme začíst s druhým partem, partem plným až parodicky přepjaté akce a modernímu (pubescentnímu) publiku poplatných alogických zvratků v ději. Též patosu nejhrubšího zrna. Thermopyly po Kojejťku, plotím. Za pozornost stojí hlavně dědek/neznámý venkovan - objevitel víru, a jeho herecké kreace, především k závěru této nekonečnosti. Výkon zjevného nestora korejského filmu je neohodnotitelný. Žádná Zlatá malina, adekvátní ovoce prostě ještě nevymysleli. ()

tombac 

všechny recenze uživatele

Naprosto chápu, proč film vydělal jen v Koreji rekordních 116 miliónů dolarů. Ale také souhlasím snad se všemi výtkami, jež se snesly proti korejskému blockbusteru z dob imdžinské války (moje oblíbená kapitola v Dějinách Koreje), který kromě skvělého Choi Min-sika a poutavé výpravy nabízí jen akčně-dramatickou rutinu s nepřesvědčivými kontaktními bitvami (souboje s meči a chladnou ocelí Korejci tradičně moc neumí) na palubách lodí, podprůměrnými triky a otravnou kupou patosu (ženská mávající sukní na útesu jasně vede). Na jedno zhlédnutí ok, ale třeba od druhé (námořní) poloviny čínského Red Cliffu dostává korejský Admirál pěkně na prdel. 5-6/10 ()

Reklama

kaylin 

všechny recenze uživatele

Jižní Korea ukazuje, že má silnou filmovou základnu a může natáčet, v podstatě jakékoli filmy bude chtít, pokud na to Korejci budou chodit. A ono to vypadá, že na to budou chodit i lidé z jiných koutů světa. Zajímavý, historický epos, který je patetický, ale také dovede být pořádně krvavý a drsný. Rozhodně nadprůměr. ()

Natascha 

všechny recenze uživatele

Čert vem přehnaný patos, ten bych zkousla, kdyby se mi dostalo ve velké míře toho, co bych od podobného filmu chtěla - pořádnou námořní bitvu. Strategický génius se ale občas ztrácí ve víru vody kvůli naprosté neuvěřitelnosti některých prvků (nejvýrazněji nepotopitelná vlajková loď versus japonské lodě, které se sypou jak krabičky od sirek). Kontaktní bitvy jsou většinou jeden velký nevýrazný chumel a jen zdůrazňují absenci zapamatováníhodných postav. Upřímně, ani Min-Sik Choihovo charisma tentokrát pořádně nezapracovalo a titulní Admirál zůstal jen jednorozměrnou figurkou drsně zírající do kamery - stejně jako jeho soupeři v čele s japonským pirátským velitelem. ()

sniper18 

všechny recenze uživatele

Je to dosť dobrá akčná historická dráma. Má celkom dobrý príbeh o mimoriadne schopnom admirálovi Yi Sun-sinovi, ktorý sa po dlhšej dobe opäť dostal k veleniu námorníctva, no to je po predchádzajúcej ničivej porážke Japoncami takmer úplne zničené a zostalo mu len dvanásť lodí, pričom si Japonci rýchlo a kruto podrobujú krajinu po zemi aj po mori. Ale aj tak ho admirál nehodlá rozpustiť a napriek odmietavým postojom dôstojníkov a slabej morálke mužstva sa rozhodne postaviť mnohonásobnej presile. Spracovanie sa mi páči, síce celá prvá polovica sa nesie skôr v takom pomalšom tempe, ale aj tak som mal z toho dobré pocity. Je tu dostatok výrazných postáv, ktoré síce nemajú až taký priestor, aby sa k nim dal vytvoriť plnohodnotný vzťah, ale aj tak ma väčšina z nich zaujala, dejovo je to pre potreby žánru úplne ideálne, japonská invázia je podaná správne kruto, nesklamú ani všetky tie problémy vo vlastných radoch a prípravy, tu sa je na čo pozerať. Následne sa to už očakávane rozbehne, film sa už venuje prakticky len samotnému stretu a síce som ho očakával pojatý trochu inak, s nasadením celého dostupného admirálovho námorníctva, ale aj tak ma to bavilo a som tu dostatočne spokojný. Akcie je tu celkom dosť a vo svojej kategórii je vydarená. V prvej polovici sa nájde niekoľko menších súbojov na meče, ktoré síce nie sú ničím výnimočné, ale svoj účel splnia, no prednosť má očakávane akcia z druhej polovice. Námorné boje moc neobľubujem, ale toto mi sadlo. Celý ten námorný stret je veľmi dobre natočený, poteší úplná prehľadnosť, páčili sa mi veľkolepejšie zábery z výšky, technicky je to výborne zvládnuté, síce to mohlo byť aj drsnejšie, ale aj tak nechýba nejaká tá krv a useknuté časti tiel a aj keď tu na moje prekvapenie nejde o nejakú veľkolepú taktiku, ale aj tak sa tu nájde plno dobrých nápadov. Herecké obsadenie je celkom slušné, najviac rozhodne zaujmú Choi Min-Sik v hlavnej úlohe a Ryoo Seung-Ryong ako hlavný záporák, aj keď obaja majú za sebou aj lepšie postavy a k tomu plno známych tvárí vo vedľajších úlohách, bavil ma hlavne Jin Goo, ako posol. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, je to jednoducho kvalitne zvládnutý historický blockbuster, len ma mrzí, že po stránke emócií si ma to nezískalo. Takže námorné boje ma nikdy moc nebavili, preto som radšej ani nemal veľké očakávania, ale sadlo mi to. Určite to stále mohlo byť aj lepšie, ale dej, herci, akcia a aj vizuál sú v úplnom poriadku, takže nemám dôvod hodnotiť horšie. 75% ()

Galerie (41)

Zajímavosti (3)

  • Snímek pracuje se skutečnými historickými reáliemi. Postava námořního generála, hercem Myeong-min Kim ztvárněná již v minulosti v rámci obsáhlé televizní série Immortal Admiral Yi Sun Shin (2004), je v historických análech korejských dějin zapsána tučným a hlubokým písmem. Sun-shin Yi (1545 - 1598), byl generálem a válečným stratégem natolik geniálním, a to i přes fakt, že během svého života neprodělal žádný z vojenských výcviků, že neprohrál byť jediné ze svých 28 tažení proti početně převažující expandující flotile japonského císařství, několikanásobně se pokoušející se o dobytí Čosonu. Jeho smrt přišla až v době finální bitvy Myeongryang, odehrávající se v pobřežních oblastech ostrova Jindo, při níž byl generál zasažen jedinou ranou z arkebuzy, těžké pěchotní pušky ráže 19 - 20 mm, která se pro jeho život stala fatální. Moderními historiky je jeho geniální smysl pro válečnou námořní strategii často konfrontován s britským admirálem Horatio Nelsonem (1758 - 1805). (Conspi)
  • Generál, který s loděmi utekl z předešlé bitvy, uprchl, na rozdíl od filmu, z bitvy u Myeongnyangu s jednou lodí také. Admirál Yi Sun-sin tak měl na úvod bitvy 13 lodí, ale v reálu pouze 12. Toto vysvětluje občasné nesrovnalosti, zda měl 13 nebo 12 lodí. (Jirka_Šč)
  • Pre potreby filmu bolo reálne postavených iba 8 lodí. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama