Pestrobarvec petrklíčový

Na chátrajícím šlechtickém sídle žije sběratelka motýlů Cynthia se svou milenkou Evelyn a ve svém svébytném a poněkud výstředním světě se oddávají rafinovaným erotickým hrám. Cinefilní lahůdka se vyznačuje podmanivou a smyslnou atmosférou, výraznou hudební složkou a odkazy na sexploatační filmy 60. a 70. let. (Aerofilms)

tomo41

50 odtieňov šedej done right. Snímok má úžasnú atmosféru, ktorú umocňuje veľmi pomalé rozprávanie, fantastický sountrack a skvelá kamera. Po celú dobu je navyše nekompromisne artový, hoci najmä v druhej polovici na to miestami dopláca. The Duke of Burgundy je však skvelý, poetický film, ktorý treba vidieť. ()

warrenur

Hm, prva cca tretina az polovica sa mi velmi pacila. Exoticky vztah dvoch zien, nadradenej a podriadenej, zvlastny "zaujimovy kruzok venujuci sa hmyzu" a tiez nadherne zabery, citliva kamera a hudobny doprovod. Hoci som chapal, co chcel reziser zobrazit v lesbickom vztahu dvoch ustrednych postav, casom som sa zacal nudit, na zbytocnych opakovaniach, nezmyselnych sedeniach paniciek, kedy to uz na mna posobilo rusivo a neutenticky. Prva tretina super, avsak kazdou dalsou ubiehajucou minutou to slo do z cesty. Mierny podpriemer. Skoda, ze prilisna snaha o art zatienila samotne postavy a dej, ktore ma praveze zaujala. ()

ink flo

Obrazoborecká meditativní lesbická romance na téma hraní očekávaných vztahových rolí a relativity submisivity a dominance, cykličností děje to působí na podvědomí a vyvolává zvláštní pocity, které jsou nejbíže asi směsi znepokojení a fascinace (což vysvětluje to nízký hodnocení, dost lidí asi tenhle typ pocitů mate)....Jinak ale řešit u tohoto typu filmů děj je asi podobný jako se ptát po poslechu ambientního alba "o čem to bylo?". Peter Strickland po "Berberian sound studio" přišel s dalším majstrštykem, kterej bude asi víc než na jedno shlédnutí. Fascinující vidět režiséra s tak specifickým a originálním rukopisem... ()

Evander

The Duke of Burgundy je zejména ukázkou, jak lze promarnit obrovský potenciál. Na téměř dech beroucí začátek nedokáže autor navázat a úroveň napětí i zaujetí dějem začne rapidně klesat. Celkový dojem ještě dále kazí až příliš přísně artových vsuvek. Zachránit to pak nedokáže ani vhodně zvolená hudba, příjemně dokreslující děj. Moje hodnocení je tedy lehce pod 70%. ()

Rockerman

Ne, že by to nemělo své kouzlo, závan erotiky a smyslnosti se tu vznáší a je cítit po celou dobu. Ale přesto přemýšlím, komu je takový film určen? Kdo může bez váhání říci : " Mě se to líbilo a dávám tomu za 5*"? Zdá se, že se jich pár našlo a nic proti tomu, každý máme svůj vkus. Je dobře, že nás tvůrci ušetřili detailů v záběrech, kdy obě dámy praktikují své zvláštní nápady v sexuálních hrátkách. Ne, že by byly nepohledné, to právě naopak. Obě se mi líbily, ale filmu by to uškodilo. Hra na paní a služku mě bavila, ale pak to už bylo dost sterotypní, bez vývoje, bez zápletky a pomalu se vkrádala nuda. Lze však konstatovat, že i v lesbickém vztahu jde svou "oběť" nalákat na sbírku motýlů. ()

cmuchalprvni

Artová produkce, drobné odkazy na filmy 60. a 70. let. Strickland precizně pracuje se zvukem, pestrostí detailů. Film se může chvástat fantastickou kamerou, nicméně by to chtělo být více sexy než je. Přeplácáná kýčovitá nuda, fascinace zvuky motýly. Film nijak zvlášť nepřesvědčí, smyslně vypráví. Nic se tam neděje. jednotlivé výjevy se opakují. ()

RPupkin

Formálně vynikající, po obsahové stránce ovšem na celovečerní film dosti chudé. Hlavní motiv se opakuje neustále dokola, aniž by se někam posouval. Lepidopterologické přednášky jsou jako bizarní kůl v plotě. Vůbec celý snímek působí jako vyprázdněný konstrukt, jenž rozhodně neskýtá cinefilní lahůdku, jak láká text distributora. Jedinými vítězi stříbrného plátna jsou tak jednoznačně motýli. Celkově vzato: za mě palec mírně dolů, 40 %, nechci vidět znovu. [viděno v květnu 2021 | komentář #30] ()

prasokote

Ty 4* nejsou úplně nejsilnější, něco mi tam scházelo... Dokážu si představit, že by tohle celé šlo udělat trošku jinak a líp. Ale jinak fajn výlet do výměny rolí. ()

mira.l

Velice zvláštní dílko. Lidi jsou různé, budiž. Dvě lesby, nic proti nim koneckonců nemám. Dvě lesby, praktikující trochu netradiční vztah domina/subinka - dejme tomu. No dvě lesby entomoložky - nebo jaxejim..., praktikující trochu netradiční vztah domina/subinka, to už mi nepřipadá jako běžný vzorek lesbického vztahu. Zvlášť když ta submisivní jejich hry vlastně celé vymýšlí, nebo jsem z toho aspoň měl ten dojem. Navíc celé to je takové zvláštní, odehrává se to někde na venkově, ovšem na první pohled těžko říct, v jaké době, to, co měly na sobě, mi občas připadalo jako dost velké retro:). V jakém vztahu ty dvě vlastně jsou? Asi 2x mě napadlo i to, že by to docela dobře mohla být matka s dcerou... Celé to je takové zvláštní, netradiční i je i zasazení obou postav mezi ty brouky, motýly a jinou havěť. Na druhou stranu je třeba přiznat, že určité svoje kouzlo to má, herecké výkony obou dam byly výborné, moc toho nenamluvily, ale jejich pohledy toho řekly víc než spousta prázdných řečí, vizuálně se na to taky kouká pěkně, i když nevím, nevím, jak moc tady byl využit potenciál onoho sexuálního tématu, ono toho tam zase z tematiky S/D a erotiky vůbec tolik vidět není, spíš je to o masírování nohou, většinou zahalených v punčochách, zavírání do truhly se svázanýma rukama a ani ty nejsou pořádně vidět. Mě to místy připadalo, že se to táhne jak těsto na štrůdl, hra na uklízečku při repríze už začne nudit. Hodnotím takovými poctivými 3*. Aby to dosáhlo na čtyři, by to muselo mít trocu větší drajv (nejen) v těch erotických scénách, ale dějově celkově. ()

Hashirama

Dvě ženy v bezčasí, nezasazené do jakéhokoliv kontextu, co se rády vylizujou. Rozhodně to není tak sofistikované, jak to zní, třebaže je zde zajímavá práce s hudbou, zajímavá kompozice scény, kdy je vizuálně fascinující i vytírání podlahy a všechno je tak dobově načančané a žlutě nasvícené, že by z toho panství Downton vrhlo. Zároveň ale s každým přetáhlým statickým záběrem a povinnou vizualizací polí, lesů a luk coby typických protagonistů současného artu vyplouvá na povrch ona snaha říct "koukejte, jak podnětně komentuju roli člověka ve vztahu a jak nadčasový umění dělám". A tahle snaha se momentálně míjí účinkem. Zvlášť po zkušenosti s Kubrickovým opusem Eyes Wide Shut, který se také dotýká lidské sexuality, je tohle po takové době vyloženě výkřik do prázdna, byť hezky natočený. ()

elimS

5% - komentář 20ti slovy: Nudný rádoby art - lesbický film ve stylu teletubbies, aby Vám něco náhodou neuniklo. Užili si jenom umělečtí csfd kritici a homosexuálové. ()

mac000

Je až s podivem, jak se tato filmová lahůdka mohla dostat do české filmové distribuce. Pokud to však má být blýskání na časy, prosím další kandidáti (např. Pan Turner) už čekají. Každopádně vyžaduje shlédnutí tohoto filmu to správné duševní rozpoložení. Zato vás odmění obrazově i zvukově vyváženou impresionistickou podívanou, zamýšlející se nad hloubkou citových pout mezi dvěma milujícími se osobami a proměnami, k nimž může v jejich vztahu v průběhu času dojít. Všechno nezvyklé je nezvyklým jen chvíli a když se omrzí, je třeba hledat jiné, další prožitky, které mezi oběma udrží potřebné napětí. Ale co když to nové nevnímají oba stejně intenzivně? ()

Doutas

Nemilosrdná vivisekce romantického vztahu starší ženy a její mladší milenky, jehož středobodem je chorobná potřeba submisivity. Ale nečekejte žádné laciné BDSM porno. Pestrobarvec, ačkoliv se mu jistá magicky hypnotická rafinovaná svůdnost nedá upřít, se rozhodně nesnaží hrát na žádné první signální, ale trpělivě dává nahlédnout nepříjemnou podstatu dominantně-submisivního sexuálního vztahu a obtížnost jeho oboustranného naplnění. Více na blogu. ()

MutantMarana

Tak...zalezi na vkusu kazdeho soudruha zejo. Pro me vrchol filmoveho jara. Dokonalej zvuk, nadherna Babetta, kamera, zvlastni roztahanost, ja byl napnutej jak struna. A nejednou i me druhe ja. Fetisista na puncochy a boty jasa radosti. Dobrej vsevystihujici koment Matty. Za me 95% Proste nadhera. P.S. Za slovenskej nazev filmu by dotycna curaci hlava potrebovala sbijeckou rozsekat oba kotniky. To je vazne moc uz. ()

Bajislaw

Zhmotnění všeho, co je špatně na evropském artu. Extrémně podivný film, který pro „message“ obětuje vše, včetně elementární uvěřitelnosti postav a světa, ve kterém se odehrává. Povýšená, do sebe zahleděná nuda a vrchol filmového snobismu. Proč je tak těžké točit vážnou filmovou erotiku? ()

jack_scott

Film se mi moc nelíbil. To, co film chtěl divákovi sdělit, neuměl pořádně "prodat" a realizovat. Nebavilo mě to, max 40%. ()