V prostředí jižanského městečka, za horkého léta roku 1970, se rozehrává příběh rodiny Simmonsových. Ten se odvíjí ve vzpomínkách dnes už dospělé dcery Lidie. Hlavními postavami jejích vzpomínek je bratr Stu, otec Stephen, psychicky těžce poznamenaný vietnamský veterán, který si nedokáže udržet práci, a především strom, na kterém si Stu a jeho přátelé postavili své letní sídlo. Zde prožívají chvíle souznění a malých prozření, bojují s dětmi opileckého vdovce Lipnicka a zároveň se jen obtížně vyrovnávají s tím, že jejich otec je outsider. Během léta děti poznávají, že nenávist a řevnivost vede jen k nesmyslné a ničivé "válce". Pozvolna pochopí otcovu filozofii tolerance a vzájemné pomoci, jež ovšem nešťastného muže paradoxně stojí život. (Nova Cinema)

RHK

Dost divný rodinný film s vynikajícím 11-tiletým energickým Elijah Woodem a nevýrazným 36-letým Kevinem Costnerem. Film je o vtahu syna a otce - válečného veterána unaveného věčným hledáním práce a bojem o živobytí, v paralelní rovině pak o snaze jeho dětí o právo na plnohodnotný život bez soubojů se spolužáky a s vlastní střechou nad hlavou. Průměrný film +1* za Wooda a -2* za cituplný vydírající scénář a režií nedosažené napětí. Trailer: http://www.sms.cz/film/strom_snu/ukazka ()

Hal_Moore

Tři hvězdy, nebo čtyři? Už dlouho jsem se tak těžce nerozhodoval. Poklidné, ke svému konci pomalu se linoucí dobrodružné drama (zvláštní to spojení) o tom, že válka (se životem) je v každém z nás, ale není vždy nejlepší do války vstoupit. Díky pomalému ději lépe porozumíte jednotlivým postavám a jejich činům, občas jsem se však neubránil pocitu roztahanosti a únavy. Co mě však definitivně probudilo byla závěrečná desetiminutovka, u které se snad ani nudit nedalo. Costner je tu jen jako vábička, skrze kterou tvůrci chtěli přitáhnout něžnou polovinu díváků, kdo však je hlavní tváří a tahounem filmu - Elijah Wood. Už jako dítě dokáže předvést dechberoucí výkon a utáhnout celý film sám. Nakonec se hlavně kvůli němu přikláním k o hvězdu vyššímu hodnocení. ()

mirec88

Prekvapivo slabo hodnotená dráma, ktorá ma zaujala po všetkých stránkach - či už ťažkým životom Elijaha Wooda, jeho sestry a samozrejme ich rodičom a všetkým okolo toho. Nechcem to tu rozpisovať, lebo by som spoileroval, ale je to uhrančivý a silný zážitok a v závere som plakal. Nádherná dráma. Costner hrá výborne, ale ešte lepšie Elijah Wood, ktorý už ako dieťa bol výborný herec. ()

Stegman

Někomu může tento film připadat dlouhý, ale podle mě se to celkem povedlo. Costner zde moc prostoru nedostává, hraje unaveného válečného veterána. Wood tu má prostoru o hodně víc, hraje malého kluka s malým sebevědomím, neustále se snažícího vydobýt si svou pozici mezi ostatními dětmi. Pokud máte rádi filmy jako např. Srdce v Atlantidě nebo Pošli to dál, tak to zkuste. ()

tomtomtoma

Film, který se v divácky líbivém provedení pomalu valí vpřed, aby se snažil v ne úplně přesvědčivé formě upozorňovat na společenské problémy Ameriky 70. let prostřednictvím dětských očí. Problémem je občasná přemoudřelost dětí, kteří v určitých chvílích neuvěřitelně schopně brání demokratizaci společnosti a útočí na lidskou omezenost a krutost. Na takovou úroveň se nedostává ani většina dospělých. Jsou to sice oduševnělé řeči, ale působí až nepatřičně, obzvláště v porovnání s jejich ostatním nevyrovnaným chováním. Občasná překročení hranice citového vydírání také budí rozpaky. Film zkrátka útočí na diváky všemi povolenými i nevkusnými způsoby, aby sám sobě dodal punc výjimečnosti. Jeho poselství není špatné: snažit se bránit zbytečným konfliktům a rozepřím, které mohou konfliktní situaci pouze vyhrocovat, a učit se kompromisům a spolupráci. Vznešená a chvályhodná myšlenka, bojující proti bezpráví, které plodí pouze další bezpráví. Ale myšlenka nebývá totožná se skutečným životem a ideály tak nedocházejí svého naplnění. V hlavních rolích jsou sourozenci Stu (zajímavý Elijah Wood) a Lidia Joanne (Lexi Randall) Simmonsovi, kteří tráví přelomové léto v jejich životě v dětské bezstarostnosti, řevnivosti, společenské nesmiřitelnosti, zažitém pokrytectví a osobním hrdinství. Z dalších rolí: válečným konfliktem postižený otec dětí Stephen Simmons ("správňácký" Kevin Costner), muž s nejvíce demokratickým pohledem na svět ve městě a okolí, jeho ustaraná manželka Lois (Mare Winningham), hubatá černošská dívka Evaldine (LaToya Chisholm), nejlepší Lidiina kamarádka, děti útočící rodiny Lipnickich Billy (Christopher Fennell), Arliss (Donald Sellers), Leo (Leon Sills), Lester (Will West) a Ula (Jennifer Tyler), jejich otec (Raynor Scheine), opilec a násilník, či rasistická učitelka slečna Strapford (Christine Baranski). Film neurazí, ale svým způsobem provedení ani vyloženě nenadchne. ()

• Protože hercům v dětských rolí bylo v době natáčení mezi 13–14 lety, byly cigarety, které ve filmu kouřili, vyrobeny ze speciální bylinné směsy. (sator)