Co děláme v temnotách

Čo robíme v temnotách

(festivalový název)

Komedie / Horor / Fantasy

Nový Zéland / USA, 2014, 86 min

„Je veľmi urážlivé, keď niekoho nazveš teplošom.“ – „Ani sa s nimi nebav, s homokladami.“ Mám rád podobne absurdný humor so smrteľne vážnou tvárou. Napriek tomu som z tejto snímky čiastočne sklamaný, pretože nie je až taká obskúrna, ako som sa tešil. Napriek tomu by som sa s Vladislavom, Viagom, Deaconom a Petrom (no dobre, s Petrom asi nie) ešte rád niekedy stretol. Hrozne sa mi páčilo, aké to celé bolo afektované a WTF, ale na môj vkus to chcelo ešte viac zatlačiť na pílu. Po pozretí tohto filmu, Honu na paľudí a Thora: Ragnarok si myslím, že režisérovi sa podarilo vrchol svojrázneho humoru dosiahnuť paradoxne nie v nízkorozpočtových prvých filmoch, ktoré robil doma na „dedinskom“ Novom Zélande, ale v megalomanskom Thorovi 3. Za sympatické postavy a niektoré úžasne bizarné scény mám chuť dať 70%, ale inak to bolo síce pôvabné, ale aj trošku na efekt a nudné.(13.1.2018)

• Fr

KDYŽ DÁTE SPOLU DO JEDNOHO BYTU ČTYŘI UPÍRY, JE JASNÉ, ŽE VZNIKNE HODNĚ NAPĚTÍ. A TO MŮŽE VZNIKAT Z JAKÉKOLIV SITUACE…" /// Tohle by mohl bejt dost zajímavej sitcom. Upírskej (jako)dokument o tom, jak přežít-žít v dnešní době. Odlehčený vyprávění o partě spolubydlících, u kterýho mám po chvíli pocit, že baví hlavně zúčastněný. Ubejvá ftipu a přestává mě to tak nějak celkově zajímat (bavit). Negraduje to humorně ani příběhově, ale plusem je, že se nesnížej k nějakejm debilitám, stupiditám či trapárnám. Prostě je to pro někoho s jiným druhem (černýho) humoru. To takovej Wolfcop je stejně levnej, ale pobaví (mě). /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Dostal jsem pozvánku na Bezbožnej maškarní ples ve Wellingtonu. 2.) Když si upíři nadávaj do homoklád, tak to se vždycky chlámu... 3.) Thx za titule ,,tompson“. /// PŘÍBĚH ** HUMOR * AKCE * NAPĚTÍ ne(12.1.2015)

• honajz

Velmi originální nápad, který ale baví tak dvacet minut, a posléze se jen recykluje. Navíc chybí nějaký nosnější vnitřní podpříběh, a ostatně i nějaký hlavní větší příběh. Věřit dokumentární kameře je zde občas rovněž problém, zvláště když snímá naprosto neuvěřitelně i pády ze schodů a úprky obětí. Časem je film stále větší nuda, vtip již pominul i okouzlení z prvotního nápadu, pár nápadů (upíři se nevidí v zrcadle, tak neví, jak jim padne oblečení) to nezachrání, a dál už je to jen nudná, nezajímavá nuda. A je fakt, že to bylo až moc přihřáté na můj vkus.(29.8.2016)

Když si vyrazí za soumraku flámovat na Gay Pride, vypadají jako obyčejní buzeranti. Nejsou to ale obyčejní buzeranti. Pokud se nabídnou, že vás vysají do poslední kapičky, mají na mysli úplně jinou tělesnou tekutinu, než byste čekali. Touží po krvi. Nejsou to ale ani žádní zasraní zoofilní nekrofilové. Jsou to totiž krvežízniví vampýři! Novozélandským filmařům stačil jen nějaký ten stroužek česneku a pár krucifixů, aby bez bázně a hany natočili skvělý, poučný a průkopnický dokument o jejich trpkém neživotě v dnešním Wellingtonu. A není to jen o okusování krkavic štětek a panen. Přestože už všichni mají pár set křížků na krku, o nějakém zmoudření vyžilých starců nemůže být řeč a i ve svém požehnaném věku se dokážou zhádat kvůli kdejaké píčovině jako desetiletí smradi. Ale koho by nenasralo, když po sobě spolubydlící pět let nemyje hrnce nebo nezamete ostatky svojí večeře.(22.1.2015)

Srdcovka. Má to sice své mouchy a trojice megasympatických upírů si v prostřední části vybírá slabší hláškovací chvilky, ale tenhle svérázný dokument (sorry, mockument) prostě nejde nemilovat. Waititi a Clement to vzali za poctivý konec a naservírovali divákovi unikátně vtipný a detailní průřez upírskou mytologií, v němž všechny ty jinak ohrané motivy kolem noclehu v rakvích nebo upálení na slunečním světle dokázali podat originálně a zároveň účelně, aby příběh pouze nesekundoval minutovým gagům – každá vedlejší postava tak má důležitou roli ohledně odkrývání celého dobře promyšleného fikčního světa nebo adaptace upírů na moderní dobu, v níž žijeme. Celé by to určitě fungovalo nejlépe jako několikadílný sitcom a těch 5* posílám hlavně díky vrozeným sympatiím k především Waititiho smyslu pro humor, ale přesto velká sranda a z jistého úhlu pohledu i studnice moudrosti – zdejší problémy spolubydlících kolem mytí nádobí a uklízení totiž docela věrně odráží soužití vysokoškolských studentů na společném bytě. Sám bych mohl vyprávět…(5.5.2018)

• - Vzhled Petyra (Ben Fransham) je ovlivněn vampýry z klasických horrorů Nosferatu (1922) a Salem's lot (1979). (DanteZ)

• - Budova použitá pro exteriérové záběry domu upírů byla předtím kanceláří Petera Jacksona. (TaNya_)

• - Vlad se sám nazývá jako „Vlad the poker“ („šťouchač“), což je parodií na původního „Vlad the impaler“ („napichovače“). (TaNya_)