Co děláme v temnotách

Čo robíme v temnotách

(festivalový název)

Komedie / Horor / Fantasy

Nový Zéland / USA, 2014, 86 min

Na Novém Zálandu se filmy točit umí. Mnohokrát jsem o tom byl přesvědčen. Tohle byla velmi milá sonda do životů soudobých novozélandských upírů a obdobné havěti, která se stále učí začlenit se do tradiční společnosti, což je super nápad a nějaká ta legrace je zaručena. Ten pseudofilm o pseudoupírech natočený pro retardovanou mládež současnosti byl poprvé patřičně nakopán do prdele. Za to tomuhle snímku skládám velký dík. Nemohu souhlasit s častým zdejším argumentem, že film postupem času ztrácí na kvalitě, neboť tento názor je píčovina, stručně napsáno. Film na počátku nastaví laťku do slušné výšky a celou stopáž ji udržuje. Nasmál jsem se skutečně do sytosti. Strašně se mi zamlouvá, že si snímek absolutně na nic nehraje. Je hrozně jednoduchý a přímočarý. Vtípky jsou opravdu jednoduchoučké, ale rozhodně efektivní. Kdyby podobných snímků vznikalo více, nezlobil bych se.(3.5.2015)

Komedie až za hrob, která ovšem ctí snad všechna myslitelná pravidla upírského žánru a o to lepší je. Upíři sice neradi myjí nádobí, prach utírají vláčením bezvládných těl, na hudební nástroje moc hrát neumí a taky se celkem děsně šňoří, když jdou do společnosti, jenže kdo by se po závěrečných titulcích nechtěl stát jedním z nich? Snad jedině nějaký zablešený vlkodlak.(5.6.2016)

Jak by to vypadalo, kdyby spolu bydleli Nosferatu, Drákula, Luis z Interview s upírem, upíří somrák a Edward ze Stmívání? No, a to by tak bylo tak všechno, co se dá o téhle fajn hororové dokumedii říct. Jakási hlavní dějová linie s novým přírustkem do upírské rodiny a jeho lidským kamarádem tu je, ale doporučuju nechat se spíš bavit jednotlivými komediálními scénkami.(25.3.2015)

Když si vyrazí za soumraku flámovat na Gay Pride, vypadají jako obyčejní buzeranti. Nejsou to ale obyčejní buzeranti. Pokud se nabídnou, že vás vysají do poslední kapičky, mají na mysli úplně jinou tělesnou tekutinu, než byste čekali. Touží po krvi. Nejsou to ale ani žádní zasraní zoofilní nekrofilové. Jsou to totiž krvežízniví vampýři! Novozélandským filmařům stačil jen nějaký ten stroužek česneku a pár krucifixů, aby bez bázně a hany natočili skvělý, poučný a průkopnický dokument o jejich trpkém neživotě v dnešním Wellingtonu. A není to jen o okusování krkavic štětek a panen. Přestože už všichni mají pár set křížků na krku, o nějakém zmoudření vyžilých starců nemůže být řeč a i ve svém požehnaném věku se dokážou zhádat kvůli kdejaké píčovině jako desetiletí smradi. Ale koho by nenasralo, když po sobě spolubydlící pět let nemyje hrnce nebo nezamete ostatky svojí večeře.(22.1.2015)

Venku prší, já mám konečně volno z práce, učit se mi nechce.. co bych jenom tak mohla dělat? Už vím... třeba dohnat resty s komentáři od února:D Ehm.. ehm... Nevím, proč si je vždycky nechám tak nahromadit, ale když se podívám na nějaký film nechce se mi hned k němu psát komentář... musím si to nechat trochu uležet. Ovšem pak to dopadne tak, že to uležení trvá i pět měsíců :D "With humans they has the tendency to die." What we do in the shadows mě naprosto dostalo a chlamala jsem se snad od začátku do konce. Perfektní nápad natočit film o upírech v dokumentárním stylu o strastech spolubydlení, o nichž každý víme svoje. Třeba jako když někdo 5 let neumyje nádobí, nebo se musí chlubit tím, že zametl podlahu, když recykloval tak, že mrtvé tělo odtáhl do sklepa. Zametáním podlahy byste se neměli chlubit, to je přece automatické. Peterovi je 8000 let, Vladislavovi 862 let (aka ano ten "Drákula" ale spíše znám jako Vlad Napichovač), Deaconovi je 183 let a Viagovi asi nějakých 300 a takhle parta spolu bydlí a musí řešit všechny sračky, co k tomu patří jako schůze spolubydlících, potyčky s vlkodlaky a hlavně nového mladého upíra Nicka a jeho lidského kámoše Stu. Víte, co se stane, když upír sní jednu hranolku? Skoro jako požární hydrant vyzvrací tak 10 litrů krve. Nebo když řeší, jak uhořel jejich spolubydlící Peter jako detektivku. No a když proběhla "rekonstrukce" toho, jak se Stu proměnil ve vlkodlaka, tak to už byla jen třešnička na dortu. A konec byl opravdu kouzelný. "Some people freak a little about the age difference. There's thing like What's this 96 years old lady doing with the guy for times her age. They can call me cradle snatcher. Who cares."(27.7.2015)

• - Počas scény v bare, kde má divák možnosť po prvýkrát zbadať postavu Pauline (Elena Stejko), zaznie pieseň "The Captain" od skupiny The Phoenix Foundation. Táto kapela bola založená v novozélandskom meste Wellington, v ktorom sa odohráva dej snímky a kde sa aj natáčalo. (Hudakfilms)

• - Jemaine Clement (Vladislav) čerpal z výkonu Gary Oldmana ve filmu Dracula (1992). Taika Waititi (Viago) se pro svoji roli inspiroval vlastní matkou. (chleba24)

• - Bary a nočné kluby, ktoré upíri vo filme navštevujú, sú skutočné bary vo Wellingtone v zábavnej štvrti Courtenay Place. (Hudakfilms)