Co děláme v temnotách

Čo robíme v temnotách

(festivalový název)

Komedie / Horor / Fantasy

Nový Zéland / USA, 2014, 86 min

Sám nevím proč, ale zpočátku jsem se osudům jedné v podstatě obyčejné partičce upírů vyhýbal. To však byla veliká chyba - hravější, zábavnější a vtipnější film jsem už dlouho neviděl. Částečně je to možná způsobeno tím, že dotyční upíři, ač žijí v novozélandském Wellingtonu v době ... ehm ... velmi postmoderní, jsou zobrazeni archetypálně a pro takové pojetí vampyrismu já mám velikou slabost (jen škoda, že krapet větší prostor nedostal Petyr). P. S. A ten soundtrack!!§(3.4.2015)

Nenápadná upíří komedie, u které bylo největší lákadlo hodnocení a hlavně povedený trailer. Najdeme spoustu dobrých vtípků a hlavně závěr potěšil. Občas se najdou slabší momenty a i found footage styl tomu moc nepřidal, místy byl dost otravný. Navzdory všem záporům se jedná a kvalitní snímek, kterému by slušelo klidně i nějaké pokračování .. 8/10 = 80%(28.12.2014)

Pořádné osvěžení od veškeré pubertální konkurence. Parodování samotného žánru od základů se stylem dokumentu řeší ty základní každodenní upírské problémy, které nejsou vůbec snadné! Povedená sestava herců si své role přímo užívá a jakákoliv vzájemná interakce skvěle baví. Díky tomu lze nad výslednou nekonzistentností přimhouřit oko. 70%(30.3.2015)

What We Do in the Shadows, We Do Very Well! Bol som k tomuto skeptický, veľmi skeptický, keďže hororové komédie zväčša nedopadnú veľmi kvalitne. V rýchlosti si neviem vybaviť ani jednu, ktorá by ma v posledných rokoch zaujala, snáď okrem prvého Scary Movie, ale to bola paródia. Aj What We Do in the Shadows je v podstate paródiou, ale nie konkrétneho filmu, ale sofistikovanou paródiou všetkých upírskych filmov (no dôjde aj na vlkolakov a zombies), ktorá si uťahuje zo zákonnosti a klišé, ktoré sa v tomto hororovom subžánri vyskytujú od počiatku kinematografie. Trefnou do čierneho tu je hlavne dokonale vypointovaný scenár, ktorému síce chýba nejaký nosnejší príbeh, ale ten film ho ani nepotrebuje. Je to skôr taká zbierka rôznych situácii, ktoré si uťahujú zo žánrových klišé od klasík ako Dracula po novodobý Twilight. Všeobecne tu platí, že čím viac toho máte v tomto prípade napozerané tým viac odkazov si užijete. Nie je tu žiaden lacný, infantilný, vulgárny, fekálny alebo iný humor po vzore amerických komédii/paródií, What We Do in the Shadows sa skôr veľmi šikovne pohráva so žánrom ako takým, využíva suchý humor takmer po vzore britskej školy, čierny, až veľmi sarkastický humor. Veď už samotná partička ústrednej štvorice/pätice hlavných hrdinov je natoľko podivná, že som sa až čudoval ako to môže fungovať. A pritom funguje, priam výborne! Mierne to pripomína Addams Family, kde si tie sympatické karikatúry zamilujete od prvej minúty. Až zamrzí, že sa s nimi už asi nikdy neuvidíme. Toto by pokojne znieslo aj pokračovanie, ba čo, tu by sa hodil rovno seriálový formát. Veď aj samotný film je viac menej len takou dlhšou epizódou seriálu (krátka stopáž cca 80 minút čistého času) kde je nahádzaný jeden skeč za druhým, než plnohodnotným filmom. Za to však uleteným, správne prestreleným a trefne vypointovaným. Je tu síce pár hluchých miest hlavne pred záverom a aj tá found-footage/mockumentary forma je občas vynútená, ale vo výsledku sa novozélandská kinematografia poriadne pochlapila. Áno, takto majú vyzerať tie „indie horory“, ktoré stavajú na nápade. Jedno z najpríjemnejších tohtoročných prekvapení, pri ktorom som sa bavil prakticky neustále. CELKOVO: 4* (8/10)(16.1.2015)

Keď vyprsknete vodu z plných úst pri niektorom z vtipných momentov, je to celkovo dobrý ukazovateľ toho, že film je naozaj zábavný a vtipný. Film sa však nespolieha len na niekoľko vtipov, aby ho utiahli, udržiavajú súvislú, konzistentnú dávku humoru počas celého filmu a potom vás priklincujú niekoľkými brilantnými pointami. Taiki Waititi & Jemaine Clement naozaj vyšperkovali celú dilemu každodenného života upírov. Znie to ako šialený námet, aj takisto aj je. Keď sa rozhodneš pozrieť si film bez toho, aby si o ňom vedel viac ako som spomenul, nemôžeš urobiť lepšie. To, čoho som dočkáte, je jeden z najzábavnejších filmov. Možno nie najvtipnejší, ale okrem humoru film nepostráda inteligenciu, nadhľad a jemné napätie. Zamilujete si interakciu medzi hlavnými postavami a podpornými charaktermi. Aj keď možno film neoplýva bohvieakým príbehu, tu na tom naozaj nezáleží. Stačí sledovať tento veselý chaosu, ktorý sa prejavuje vo každodennom živote upírov. Bol som tiež prekvapený špeciálnymi efektmi, hudbou a celkovým spracovaním mockumentárneho štýlu, ktoré vyznieva totálne hodnoverne - až budete mať miestami pocit, že niekde v pivnici paneláku môžete mať kľudne upírých spolubývajúcich. Gore komédia aká sa len tak nevidí. 85%.(1.9.2018)

• - Kopec, na ktorom sa upíri stretnú s vlkolakmi, je ten istý, na ktorom sa natáčala scéna z filmu Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa (2001), kde sa Frodo (Elijah Wood) a ostatní hobiti schovávali pred prízrakmi pod koreňmi stromu. (Hudakfilms)

• - Bary a nočné kluby, ktoré upíri vo filme navštevujú, sú skutočné bary vo Wellingtone v zábavnej štvrti Courtenay Place. (Hudakfilms)

• - Vzhled Petyra (Ben Fransham) je ovlivněn vampýry z klasických horrorů Nosferatu (1922) a Salem's lot (1979). (DanteZ)