Co děláme v temnotách

• Nový Zéland What We Do in the Shadows (více)
Trailer 1

Viagovi, Deaconovi, Vladislavovi a Petyrovi je dohromady víc než 9000 let. Tihle upíři žijí společně v bytě ve Wellingtonu na Novém Zélandu. Jak čtveřice zvládá přežívat v současné, moderní společnosti? Spolubydlící Viago, Deacon a Vladislav vypadají jako kdokoli jiný, až na to, že jsou nesmrtelní a pijí lidskou krev. Jsou to totiž upíři, kteří se snaží přežít v moderní společnosti - placením nájmu a dodržováním rozpisu domácích prací počínaje a úsilím získat pozvání do nočních klubů konče. Jejich osm tisíc let starý spolubydlící Petyr promění dvacetiletého hipstera Nicka v upíra a společně s ostatními ho pak musí naučit upírským pravidlům. On je na oplátku seznámí se záludnostmi moderní společnosti a představí jim nejen nové technologie, ale i módu a rozdílný životní styl. (Cinemax)

Trailer 1

Javert

Sám nevím proč, ale zpočátku jsem se osudům jedné v podstatě obyčejné partičce upírů vyhýbal. To však byla veliká chyba - hravější, zábavnější a vtipnější film jsem už dlouho neviděl. Částečně je to možná způsobeno tím, že dotyční upíři, ač žijí v novozélandském Wellingtonu v době ... ehm ... velmi postmoderní, jsou zobrazeni archetypálně a pro takové pojetí vampyrismu já mám velikou slabost (jen škoda, že krapet větší prostor nedostal Petyr). P. S. A ten soundtrack!!§ ()

Vančura

Nápaditá komedie, která si na prostoru necelé hodiny a půl stihne udělat srandu snad ze všech upírských stereotypů. Tvůrci si natáčení asi užili - osobně oceňuji už jenom tu práci, kterou si dali s vyhledáním všemožných historických zobrazení upírů, které film nápaditě oživují. Myslím, že existence podobných filmů v posledních letech (PŘEŽIJÍ JEN MILENCI, SAMA NOCÍ TMOU) potvrzuje, že v sérii TWILIGHT dosáhl upírský žánr na své absolutní dno a zcela se zdiskreditoval; dělat si v "posttwilightovské" éře z upírů srandu je tak už jediným možným řešením. P. S. Doporučuji neodcházet z kina před doběhnutím závěrečných titulků. UPDATE 10. 3. 2019 - Na druhé zhlédnutí v telce už mě to tak nebralo - pár scén mě sice pobavilo, ale jako celek mě to spíš nudilo. Buď je to tím, že ten film chce vyloženě vidět v kině, nebo prostě na podruhé už nefunguje. ()

honajz

Velmi originální nápad, který ale baví tak dvacet minut, a posléze se jen recykluje. Navíc chybí nějaký nosnější vnitřní podpříběh, a ostatně i nějaký hlavní větší příběh. Věřit dokumentární kameře je zde občas rovněž problém, zvláště když snímá naprosto neuvěřitelně i pády ze schodů a úprky obětí. Časem je film stále větší nuda, vtip již pominul i okouzlení z prvotního nápadu, pár nápadů (upíři se nevidí v zrcadle, tak neví, jak jim padne oblečení) to nezachrání, a dál už je to jen nudná, nezajímavá nuda. A je fakt, že to bylo až moc přihřáté na můj vkus. ()

korbitch22

Prazvláštní film, který prostě nesedne každému.Není to žádná tupá americká komedie, která se snaží diváka pobavit situačním, přeafektovaným a fekálním humorem, ale inteligetní a místy dost suchá a černohumorná satira s až skoro Britskou elegancí.Dokonalý scénář s neuvěřitelnou dávkou odkazů na všechna upírská klišé a Stokerova Draculu.Samotná postava Vlada jednoznačně nejlepší.Úvodní trojice (čtveřice pokud počítáte i nejstaršího upíra Petyra) je skvělý mix zcela rozdílných magorů.Já se královsky bavil a jelikož mám v upírském žánru nakoukáno prakticky vše podstatné, mohl jsem si užít ty tuny odkazů.Místy je film dost pomalý a jedním slovem prostě divný, humor je tvrdý a není laciný a to hold v dnešní době není pro všchny.Pro mě to je určitě jedno z nejmilejších letošních překvapení u kterého jsme dostávali záchvaty smíchu.80%. ()

darkrobyk

,,Nešlo to moc dobře. Zasáhl jsem hlavní tepnu. Jo, je to tam pěkně zadělaný....ale zase si to užila." Zkraje jsem Temnotám moc šancí nedával. Jenže postupně jsem se nechal vtáhnout a tenhle zábavný psudodokument si užil. Ne že bych se zrovna válel smíchy, ale pobavil jsem se. Čtyři spolužijící upíři (+ jedna vykopávka ve sklepě) mají podobné problémy jako skupina studentů na privátě. Do toho se připlete další upír, vlkodlaci, lidi, upíři, lovec upírů a kolotoč nečekaných událostí na sebe nenechá dlouho čekat. ,,Ne že z něj uděláte upíra. Je vegetarián a poslední, co by chtěl, je jíst živé bytosti, krev a maso!" ()

• Bylo natočeno okolo 125 hodin materiálu, který byl převážně improvizací herců. Proces editování, který změnil film na finální délku 86 minut, trval téměř rok. (MarLin)
  • Vlad se sám nazývá jako „Vlad the poker“ („šťouchač“), což je parodií na původního „Vlad the impaler“ („napichovače“). (TaNya_)
  • Bary a nočné kluby, ktoré upíri vo filme navštevujú, sú skutočné bary vo Wellingtone v zábavnej štvrti Courtenay Place. (Hudakfilms)

Související novinky

Taika Waititi a imaginární Hitler

Taika Waititi a imaginární Hitler

16.03.2018

Pokud jste viděli Co děláme v temnotách nebo Hon pačlověky, dobře víte, že má Taika Waititi velmi specifický smysl pro humor. Jeho novozélandská nátura pronikla až do třetího Thora, a právě díky němu… (více)

Thor a upíří dohled?

Thor a upíří dohled?

03.10.2015

Nejbližší marvelovkou, která zatím nemá režiséra, je třetí Thor. Marvel si o něm povídal s Rubenem Fleischerem (Zombieland), Rawsonem Marshallem Thurberem (Millerovi na tripu) nebo Robem Lettermanem … (více)

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

13.07.2014

Slavnostní ceremoniál zakončil filmový festival a poroty v čele s Luisem Miñarrem udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl George Ovashvili za… (více)