Hotel du Nord

• Francie

Hôtel du Nord

Francie, 1938, 95 min

Postavy utíkající před minulostí, sevřené prostředí, fatalismus.Další zajímavý Carné, ale škoda, že Hotel Du Nord nemá Gabina, stejně tak dialogy bez Préverta nejsou tak kvalitní. 70%.(7.10.2007)

Mezi Nábřeží mlh a Den začíná si vsunul Carné Hotel du Nord. A mě tam ten Gabin zkrátka chyběl. Oba filmy okolo Hotelu táhl svým charismatem právě on. V roli pasáka mnoha jmen bych si zrovna dokázala představit Jeana Gabina. Silný příběh plný existencionálních otázek zastiňují šedivé herecké výkony. Nijak nevynikl ani tehdy téměř filmový novic Bernard Blier. Ale Carného vzkaz o nemožnosti útěku před realitou a sebou samým je platný do dnešní doby.(11.2.2013)

Nikdo neuteče svojí minulosti...po všech stránkách vydařené, jen kdyby hlavní hrdinka nehrála tak afektovaně. Výkon dvojice histerická poběhlice + ignorace ze strany tajemného Edmonda/Paula/Roberta to u mě ale bohatě vyvážil.(14.8.2013)

Dosti fatalistický film - marná snaha utéci před osudem nikomu nevyjde (není to ovšem metafora nemožnosti utéci před nacismem do emigrace?), i když by měnil svou povahu i zevnějšek sebevíc (Edmond). Jinak sonda do života okrajových spíše existencí (prostitutka, pasák, říční dělník, hostinský etc.) podaná poetickou Carného metodou s vtipem, který vnáší do určitých filmově scenaristických (romantizujících) stereotypů velký nadhled (primitivní prostitutka perlí asi nejvíce), přestože i do tohoto zdánlivě idylického světa zavanou reálie až odporné - xenofobní policista v začátku filmu budiž příkladem.(25.5.2011)

• - Podnik Hôtel du Nord dodnes existuje, ovšem jako restaurace, bar a koncertní sál. (SeanBean)

• - Ačkoliv se reálný hotel v Paříži v 10. obvodu skutečně vyskytuje, film byl natočen ve filmových ateliérech v Boulogne-Billancourt, kde byl postaven hotel i kanál Saint-Martin. (SeanBean)