Black Bullet

• Japonsko ブラック・ブレット (více)

Epizody(13)

V roce 2021, kdy je svět zdevastován pandemickými parazitickými bytostmi Gastrea, přenášejícími specifický virální virus, po jehož zasažení se z lidských hostitelů stávají stejné animální bytosti, postrádající byť i ty sebemenší lidské vlastnosti, jsou pozůstatky kdysi globálně prosperující lidské společnosti zahnány do poslední bezpečné zóny, výspy, nacházející se v hlavní japonské metropoli, v Tokiu. Pandemický virus ale větší či menší měrou prosakuje i skrze obranný val, a tak se matkám rodí potomci, v nichž dřímají zárodky viru, díky němuž mají novorozenci nadlidské schopnosti. Ty jsou shodou okolností také jejich záhubou, neboť lidé je vnímají jako potenciální hrozbu, jako virus, který je nutno eliminovat. Děti, převážně dívky, neboť modifikovaný virus v době stádia vývoje lidského embrya potlačuje mužské hormony, společností zavržené a označené pomyslným cejchem "prokleté", jsou vlastními matkami odstaveny a vystaveny krutým podmínkám, v nichž samy bojují o vlastní přežití, a často umírají. A nebýt speciálního útvaru Civil Securities, zabývajícím se potlačováním expandujících bytostí z poza obranného valu po celé jeho délce, jehož členové díky svým schopnostem, a s vysoce moderní armádní technikou, bojují v párech právě s těmito dětskými vyvrženci, byl by život pro mnohé z nich tím nejhorším představitelným zlým snem. S přibývajícími útoky parazitických bytostí hrozí izolovanému městu fatální hrozba, neboť jeden z obranných monolitů se pod vahou útoků hroutí, obranná schopnost valu tak přestává plnit svoji primární funkci a tisíce hladovějících bytostí, mnohdy dosahujících abnormálních rozměrů, míří do útrob modernizovaného města, přímo k jeho bezbranným obyvatelům. Jejich poslední nadějí na záchranu jsou heroičtí členové Civil Securities, kteří společnými silami čelí kvantitativně převyšujícími náporu parazitických bytostí. Za koordinovaným útokem parazitů se ale skrývá mnohem víc, než jen animální dravost. (Conspi)

Recenze uživatele Arkanoid k tomuto seriálu (14)

Black Bullet (2014)

Zhrnutie epizód: oplatí sa pozrieť prvé 4 epizódy a posledné 3. Zvyšok sa dá v pokoji vypustiť a divák nemá pocit, žeby o niečo zásadné prišiel. Prikladám aj pár výborných hlášok najtemnejšej postavy zo všetkých, bohužiaľ som ich videl len v angličtine. „Papa, can I kill them?“ „You may kill half of them.“ -„So this is death... So this is war. Marvelous!“ ()

Saigo no kibó (2014) (E01)

Animácia poteší, fantasy/sci-fi svet tiež. Gigantické tvory ničiace ľudstvo spojené s pandémiou ohrozujúcou ľudí sú fajn a po Godzille je to pre žáner kaiju osvieženie. Poteší aj zaujímavý záporný hrdina s maskou odkazujúcou na The Purge, no divák znova nechápe to klišé nevyhladiť po sebe všetkých svedkov a nechávať si ako v bondovkách hlavného kladného hrdinu pre gentlemenské konverzácie na neskôr, lebo pri tomto probléme sa nedá určiť, či to ozaj malo nejaký význam alebo tu logika absentuje. Potešia aj krvavé zábery. Dobrý dojem seinenu kazí zase klišé niektorých japonských anime, a to hysterické hučiace dievčatá a trápne vzťahové scény, až má divák dojem, že pozerá shounen, no tento dojem sa našťastie zlepšuje pri využití takéhoto dievčaťa ako pohotovej bojovníčky proti týmto gigantickým tvorom ako aj killerky infikovaných. Zabaví aj jej undercover identita školáčky. Ďalšia ženská postava, a to šéfka hlavného hrdinu, je spočiatku len otravná a nie je jasný jej význam či akčnosť v príbehu. Ku harassmentu hlavného hrdinu sa pridáva aj patologička, ktorá sexy hlasom prednáša cynické poznámky týkajúce sa jeho vzťahov a života. Postavy celkovo sa nezdajú byť komplexné a tak kvalita ostáva na úrovni zábavného béčka. Akcia spoľahlivo udržuje adrenalín a rôzne druhy netvorov prispejú ku obdivovaniu kreatívnej rozmanitosti. Úvodná epizóda je dobrá ako ochutnávka, ukazuje fantasy/sci-fi svet, vysvetľuje jeho zákonitosti, ponúka akciu aj náhľad do súkromia postáv, no nedosahuje kvalitu, ktorá by divákom vyrazila dych. ()

Kjóki no kamen (2014) (E02)

Dočkáme sa ďalšieho vysvetlenia minulosti hlavného hrdinu. Potešia krvavé scény. Rankingy sú zábavnejšie v One Punch Manovi, no ten nemá takú brutalitu ako tento seriál. Dočkáme sa dramatických zvratov, ktoré potešia. Pátranie po debne sa pravdepodobne predĺži na skoro celú sériu a v pomalých dávkach pri rozvíjaní dramatického oblúku to bude asi len dobre. ()

Unmei no kodomotači (2014) (E03)

Nudný úvod pokračuje hnevom hlavného hrdinu a dejovým zvratom. Rentarou si získava ďalšie sympatie ohľadom vzťahu k Enju a to je práva hodnota, ktorú chce seriál predať ďalej okrem boja za spravodlivosť, a to nerozdeľovať zbytočne spoločnosť na my a oni. EQ zapracuje aj pri Enju a ďalšej iniciátorky. Čaká nás zaujímavá Gastrea a hlavná dvojica v akcii, ako aj samozrejme hlavný záporný hrdina v krvavom súboji. Soundtrack tiež podčiarkuje akčnú atmosféru. ()

Kuro no džúdan (2014) (E04)

Dej začína tam, kde predošlá epizóda skončila, čo veľmi napomáha napätiu. Scenáristi doteraz klamali a tak sa práve teraz, asi o hodine dvanástej, dozvedáme o Rentarouvoi všetko. Akcia epického súboja ľudí vychádzajúca z heroický napísaných postáv je výborná a v spojení s adrenalínovým soundtrackom veľmi opojná (80-100%). Táto časť zaberá najviac času v epizóde. V epizóde sa dočkáme aj boja s Gatreou, ktorý nie je taký napínavý a je skôr o motivácii, čím kazí predošlú časť epizódy (50%). Lepšie je ďalšie melancholické zabitie neskôr (60%). Dočkáme sa aj záverečného odhalenia ohľadom toho, čo spôsobilo tú nedávnu situáciu s touto Gastreou, ktorému trochu chýba motivácia a opretie sa o minulé skutky. No pri odhaleniach sme neskončili. Tvorcovia nám do epizódy nalepili aj odhalenie debny, čo radšej mohlo zostať neodhalené a klamstvo Enju, čo sa snáď nejako kvalitne vystupňuje v ďalších epizódach. Napriek nedostatkom epizódy je v prvej polovici veľmi napínavá a prikláňam sa ku hodnoteniu 80%. ()

Beni kuro no ansacuša (2014) (E05)

Dej nie je taký akčný, ak nerátame nebezpečnú výmenu názorov na záchode. Situácia nie je vážna, apokalypsa sa teraz nekoná a tak tým trpí aj dynamika príbehu, ktorý je tu nudný. Dostávame ďalšiu cursed child girl. Rentarou čelí príliš veľa ženám a divák tak príliš veľa trápnemu humoru. Drámy postáv v pokojnejších situáciách tentoraz nefungujú. Oceniť sa tu dá jedine záverečná nájomná vražda, ktorá dáva epizóde aspoň trochu napätia. ()

Tragic irony (2014) (E06)

Prvá desaťminútovka pokračuje v rovnakých šľapajách ako minulá epizóda, čiže trápny japonský harassment. Dočkáme sa aj vysvetľovania od doktorky. V dvanástej minúte našťastie diváka poteší akcia v podaní Tiny Sprout. Kisara predvedie tiež pár pekných kúskov z iaido a Rentarou už predviedol aj lepšie kúsky. Ku koncu tu máme opäť napätie a v ďalšej epizóde sa dá tešiť na pokračujúcu akciu. ()

Seidžaku no cukijo, joake no sora (2014) (E07)

Rentarouov boj v opustených budovách proti umelej inteligencii, sniperke a automatickým sniper zbraniam je fajn. Akcia bola celkom vydarená, aj keď na emócie doteraz najlepšieho súboja v seriáli zo štvrtej epizódy to nemalo. Záver podkopáva logiku postáv aj príbehu. ()

Kjókai sen no sekihi (2014) (E08)

Svet čelí ďalšiemu ohrozeniu Gatreami, ktoré sa dostali cez monolit. Rentarou skladá tím a musí si členov získať súbojom, ktorý svojou akciou pobaví. Dej sa však viac ako akciou zaoberá trápnymi momentmi a klišé scénami. ()

Kekkai no moribito (2014) (E09)

Dá sa oceniť jedine dokončenie založenia tímu, teraz s ešte menej momentmi akcie. Inak sa epizóda nelíši od tej predošlej a ide hlavne o naťahovanie času. ()

Tokio area bóei sen (2014) (E10)

Šikana, tragédia a pár motivačných kecov. Zase sme sa veľmi neposunuli, ale už je to na dobrej ceste. ()

Taurus no šinzó, hihari no jari (2014) (E11)

Vďaka hmle a vzdialeným výbuchom to hneď vyzerá lepšie ako v minulej epizóde. Vlci gastrey potešia, ako aj intrigy a legenda o slávnom návrate a nečakanom spojenectve. ()

Crisis point (2014) (E12)

Začína sa to dobre. Dážď a chmúrna atmosféra robia svoje, a spojenectvo nepriateľov má veľmi gurážny cieľ. Opäť sa vracia vážnosť seinenu ďalšou tragédiou. Rentarou ukazuje kvalitného líderské schopnosti v kríze. Keď sa zdá, že sa už môžeme tešiť na finálnu bitku, prichádza posledná zrada. ()

Kami o mezašita monotači (2014) (E13)

Zúfalstvo pred finálnou bitkou nie je využité do krajnosti, tvorcovia viac tlačia na heroizmus, ktorý im ide. Operácia Spoločná zodpovednosť sa môže začať :D Práca hlavného tímu ja skvelá a akciu si divák užije. Brutalita pokračuje aj tam, kde ju divák nečaká a našťastie sa dočká aj krutosti. Záverečná epizóda nemá chybu, obsahuje aj dojemné momenty a vďaka naplneniu charakterovej črty jednej postavy, ktorá vyplynula z minulého deja, tu je výborný priestor pre pokračovanie. ()