Magický hlas rebelky

(festivalový název)

Magický hlas rebelky

Dokumentární

Česko, 2014, 90 min

Prvoplánovitá a tolik populární obžaloba socialismu se nekonala a to je dobře. Místo toho jsem viděl poměrně zajímavý dokument o skvělé ženě, která se nenechala semlít dobou a stála si za svým. Naprosto mne dostal její povzdech, že 45 let slibuje lidu, že se k němu vrátí vláda a ono pořád nic. To je v dnešní době hodně odvážné a já jen doufám, že ji nepotká polistopadový osud podobně kázajícího Karla Kryla - http://www.karelkryl.cz/s146-zeme-lhostejnost.html(2.12.2014)

Pěkně zpracovaný dokument, u kterého oceňují především to, že má o čem vyprávět a vypraví o tom. Není to jen zbytečná ovace Kubišové jako zpěvačky, ale naopak ji dokument spíš ukazuje po té lidské stránce a daří se mu zřetelně ukazovat, co si musela za bývalého režimu přetrpět. Dokument akorát přece jenom nemá, až tak nekorektní obal, jak se může zdát. Nepadne totiž nic o rozchodu Kubišové s Vondráčkovou, ale to se asi dalo tak nějak čekat a je to pochopitelné. Kritiovat to tím pádem nemůžu.(5.11.2017)

Olga Sommerová natočila po všech stránkách skvěle vyváženou biografii, mapující osobní i umělecký život Marty Kubišové od šedesátých let až po současnost. Jsem potěšen, že dokument postavu Kubišové příliš nepřibarvoval, naopak divákovi otevřeně předložil fakta jejího životního příběhu včetně všech vzestupů i pádů. Toho Olga Sommerová dosahuje hlavně prostřednictvím kvalitního výběru archivních záběrů, které se přirozeně střídají s dobře dávkovanými rozhovory a temně působícími záznamy StB. Vše je odlehčeno jemně cynickým humorem Marty Kubišové a prokládáno lahodící dobovou hudbou, kterou film rozhodně není předávkován. 9/10 [KVIFF 2014](8.7.2014)

Kvalitní dokument z kategorie pábitelských, který nic nového neukáže, zato rozsvítí svatozář na hlavě Marty Kubišové. Takových dokumentů je k vidění na ČT během roku přehršel a to, že si vybrala Sommerová osobu MK, samotnému dokumentu na výjmečnosti nepřidává. Ty hvězdy tady sklízí Marta, resp. její příběh a pokud se k davu nepřidám a budu hodnotit dokument...nevidím důvod, proč nadšeně jásat. Dokumentarista by měl mít zdravý nadhled a neměl by se bát ukázat i tu nepříjemnou část příběhu. Ale pokud točíte o příteli... .(31.12.2014)

Žena krásná vzhledem i charakterem, obdařená navíc i nádherným hlasem si takovýto dokument, bilancující všechny důležité úseky jejího nelehkého života určitě zasloužila. Jsem ráda, že se toho projektu ujala Olga Sommerová, které se stejně jako u další slavné protirežimní rebelky, Věry Čáslavské, v loni uvedeném dokumentu Věra 68, podařilo vyhmátnout a předat divákům znalým i neznalým životů obou statečných žen to podstatné a důležité přitažlivou fomou. Jak je ovšem smutné, že lidé už opět potřebují vyjádřit nesouhlas s režimem současným a opět vstávají za zvuků Modlitby pro Martu ze sedadel, jak poznamenává sama paní Kubišová v závěru filmu.(18.7.2014)

• - Snímek měl nesoutěžní premiéru na 49. filmovém festivalu v Karlových Varech, kde získal Cenu diváků, což je pro dokument neobvyklé. (Terva)

• - K získání prostředků na dokončení filmu se producenti rozhodli získat peníze pomocí tzv. crowdfundingu. To znamená, že se peníze snaží nasbírat po menších či větších částkách výměnou za podepsané CD, pozvánku na premiéru nebo uvedení v titulcích filmu. Peníze, které tvůrci vybrali, by chtěli použít na úhradu archivních záběrů a archivní hudby, bez nichž nebylo možné tento film natočit. (Zdroj: a-company.cz) (VášaVF)