Magický hlas rebelky

(festivalový název)

Magický hlas rebelky

Dokumentární

Česko, 2014, 90 min

Magický a nezaměnitelný hlas rebelky. Dokument o životě signatářky charty 77. Sice sem se v této době nenarodila, ale i tak se mě hluboce dotýká a zajímá mě historie naší země před sametovou revolucí a po ní. Možná je to tím, že moji rodiče tuto dobu okusili na vlastní triko a také z důvodu že část mé rodiny emigrovala do ciziny před komunismem. Během sledování jsem několikrát měla slzy na krajíčku a vůbec celkově jsem z kina odcházela plna dojmů a myšlenek. Dle mého názoru by tento dokument měla vidět dnešní generace. Martu Kubišovou považuji za velmi působivou a silnou ženu, zpěvačku s nezaměnitelným hlasem. A její hudební tvorba je pro mě srdeční záležitostí, tak jako Motlitba pro Martu – symbolem češství a hrdosti že pocházím z Čech. Takové to osobnosti se objeví jednou za dlouhou řadu let. Jsem ráda že se Kubišová nechala přemluvit a pustila diváky do svého soukromí. A že Olga Sommerová měla tento nápad.(22.7.2014)

K tomuto dokumentu mam nekolik vyhrad, treba nic proti Langerove, nechapu ale, proc v dokumentu o Marte Kubisove dostala tolik prostoru? Pak si myslim, ze byl dokument zbytecne moc pesimisticky a litostivy. Jasne, prislo nekolik zivotnich utrap, zase ale tak dve tretiny zivota prozila tak, o cem se beznemu cloveku muze jen zdat. Coz ji nezavidim, ale preji, i tak si myslim, ze mohl byt dokument vice radostnejsi. Coz bude spise problem Sommerove, ktera asi tusila, ze lidske nestesti se lepe "prodava". Pak mi chybelo kratke zhodnoceni Kubisove, jak vidi nasi vlast 25 let po revoluci, kterou byla tvari. Tady mozna mohl byt film opravdu smutny...:-). Nakonec dam ctvrtou hvezdicku Marte Kubisove jako osobe, o ktere jsem presvedceny, ze je slusny clovek a narozdil od Grosse to vsechno myslela opravdu uprimne:-). Jeji pisnicky ze 60. let jsou nadherne a hlas je nezamenitelny. Navic to byla nadherna zenska, ktera se mi trefila do vkusu. Dodnes si pamatuji, jak jsem jako pubertak se zmrzlinou v ruce cumel za vylohu prodejny s CD a ocumoval jeji alba z doby jeji nejvetsi slavy:-).(23.8.2015)

Dokument jedné ze zásadních osobností protikomunistického boje, který zabodoval v Karlových Varech a získal tak cenu diváků na tamním filmovém festivalu. V rámci oslav 25. let výročí Sametové revoluce ho nabídla Česká televize, za což jí velice děkuji. Olga Sommerová natočila kvalitní dokument o veliké osobnosti, která život neměla rozhodně lehký a za své životní volby se rozhodně nemůže stydět. Téma pro Čecha silné a zajímavé. Události, které by nikdo z nás neměl zapomenout a stojí za to si je neustále opakovat. Styl vyprávění Sommerové se mi zdál zpočátku takový neuhlazený, ale následně přešla v klasický biografický styl a udržela mě u obrazovky až do konce. Marta Kubišová si zaslouží hlubokou poklonu.(18.11.2014)

Žena krásná vzhledem i charakterem, obdařená navíc i nádherným hlasem si takovýto dokument, bilancující všechny důležité úseky jejího nelehkého života určitě zasloužila. Jsem ráda, že se toho projektu ujala Olga Sommerová, které se stejně jako u další slavné protirežimní rebelky, Věry Čáslavské, v loni uvedeném dokumentu Věra 68, podařilo vyhmátnout a předat divákům znalým i neznalým životů obou statečných žen to podstatné a důležité přitažlivou fomou. Jak je ovšem smutné, že lidé už opět potřebují vyjádřit nesouhlas s režimem současným a opět vstávají za zvuků Modlitby pro Martu ze sedadel, jak poznamenává sama paní Kubišová v závěru filmu.(18.7.2014)

Pred rokmi som na pôjde u starého tata, pri prehrabávaní sa starými časopismi, učinil objav z najväčších: číslo časopisu Mladý svět z konca 60. rokov s dvoj-portrétom Gotta a Kubišovej na obálke (zjaví sa i v dokumente). Káju som poznal, ten bol všade. O Kubišovej v 80. rokoch nebolo však v médiach ani vidu ani slychu. Rádio Slobodná Európa hudobne pokrývali Krylove hodinovky, kde hovoril o sebe a hral seba, občas pieseň kamoša. Ostalo pýtanie sa po príbuzných. Každý ju dobre poznal. Vedeli, že kvôli nesúhlasu s inváziou Varšavskej zmluvy v 1968 do ČSSR nesmie spievať. Po prevrate v 89. sa chýbajúce miesta príbehu doplnili reedíciou platne, rozhovormi a tak. Režisérka poskladala príbeh do farbistej mozaiky, plnej postrehov, úryvkov zo skvelých starých klipov, spomienok dcéry, pamätníkov, publicistov, spoluhráčov. Obohatené o info druhom exmanželovi, ako agentovi štátnej bezpečnosti nasadenom na manželku. Ako si asi takýto zmrd pripravuje pokec so ženou? Pomáha riadiaci dôstojník? Potešila pohľadnica od Bardotky, tiež veľkej priateľky zvierat. Kubiška si body navyše pripísala trefnými poznámkami, úprimnosťou a cigaretovou náruživosťou. K otázke Madsbendera: koncert MK som navštívil dvakrát. Žiadna politika v tom nebola. Jej hlas dostal po rokoch prestávky zabrať, ale na koncertoch znel stále magicky.(20.2.2015)

• - K získání prostředků na dokončení filmu se producenti rozhodli získat peníze pomocí tzv. crowdfundingu. To znamená, že se peníze snaží nasbírat po menších či větších částkách výměnou za podepsané CD, pozvánku na premiéru nebo uvedení v titulcích filmu. Peníze, které tvůrci vybrali, by chtěli použít na úhradu archivních záběrů a archivní hudby, bez nichž nebylo možné tento film natočit. (Zdroj: a-company.cz) (VášaVF)

• - Snímek měl nesoutěžní premiéru na 49. filmovém festivalu v Karlových Varech, kde získal Cenu diváků, což je pro dokument neobvyklé. (Terva)