Magický hlas rebelky

Magický hlas rebelky

Dokumentární

Česko, 2014, 90 min

• nascendi

Marta Kubišová je iba o štyri roky staršia odo mňa, takže som jej raketový vzostup sledoval v priamom prenose, jej pesničiek som sa nevedel nasýtiť a to, čo s ňou režimisti vykonali mi dodnes bráni sa na ľudí tvrdiacich: "Za socializmu bolo lepšie" pozerať ako na duševne zdravých. Nikto nedokáže extrapolovať kam by sa uberala jej kariéra, ak by nebola tak zlovoľne ukončená. Dokument Olgy Sommerovej však hodnotím relatívne nízko (oproti hodnoteniu samotnej Marty) najmä preto, že Marte skôr poškodil, než pomohol. Jej návrat v roku 1989 považujem za veľmi smutnú záležitosť. Jej individuálny, hrdý a nezlomný postoj bol zneužitý novými kariéristami, pokračovanie speváckej kariéry bolo po dvadsiatich rokoch pomerne rozpačité a časté zábery na starú, unavenú a depresívnu ženu nesvedčia o odbornosti pani Sommerovej. Aký to rozdiel mezi týmto filmom a filmom Proudy lásku odnesou (napriek odlišnosti žánrov). Hypotéza, že za Martiným odstránením z verejného života boli papalášske paničky je pre mňa vierohodná a ukazuje, aké zanedbateľné pohnútky vedú v totalitných režimoch k vážnym konzekvenciám.(21.8.2015)

Skvostný dokument, pečlivě sestříhaný z archivních materiálů a záběrů ze současnosti, které se chytře prolínají a utvářejí velmi komplexní obraz osobnosti zpěvačky, herečky a bojovnice za svobodu Marty Kubišové. Film se každému tématu věnuje tak akorát, nic v něm nechybí a zároveň nic nepřebývá. Hlavní protagonistka v něm přitom není glorifikována, možná i proto, že skromná Marta Kubišová se ohlíží za svým životem s nadhledem a vtipem, přestože jí často do smíchu nebylo. Velice zdařilý snímek a jeden z nejpovedenějších a řemeslně nejprofesionálnějších českých dokumentů za poměrně dlouhou dobu. Jsem v podstatě nadšený, přestože jsem toho o paní Kubišové moc nevěděl a její písničky jsem znal asi dvě. A teď si představte, jak musí asi film působit na její fanoušky a fanynky.(6.7.2014)

Život paní M. K. vypadá jako vyspekulovaný holly woodský scénář - zářívá hvězda pop music sražená politickou mocí z výšin popularity, ztráta dítěte, angažovanost v disentu, projevení se otce dalšího hrdinčina dítěte jako agenta totalitní moci, pak náhlý zvrat osudu, který z ní udělal symbol revoluce a nakonec druhá pěvecká kariéra a charitativní činnost ve prospěch zvířat. Taková jízda na nejistém kole osudu, která nebýt pravdivá, vypadala by nepravděpodobně. A k tomu to nežehrání na divné hrátky osudu, které vyniká tím více, když si našinec vzpomene na jiné hvězdy popu, které svou kariéru během Normalizace rozvíjely, aby pak národu po převratě líčily hrůzné zkazky o tom jak 300 let úpěly. O paní M. K. lze jen říci: Silná to žena.(20.11.2014)

Dokument jedné ze zásadních osobností protikomunistického boje, který zabodoval v Karlových Varech a získal tak cenu diváků na tamním filmovém festivalu. V rámci oslav 25. let výročí Sametové revoluce ho nabídla Česká televize, za což jí velice děkuji. Olga Sommerová natočila kvalitní dokument o veliké osobnosti, která život neměla rozhodně lehký a za své životní volby se rozhodně nemůže stydět. Téma pro Čecha silné a zajímavé. Události, které by nikdo z nás neměl zapomenout a stojí za to si je neustále opakovat. Styl vyprávění Sommerové se mi zdál zpočátku takový neuhlazený, ale následně přešla v klasický biografický styl a udržela mě u obrazovky až do konce. Marta Kubišová si zaslouží hlubokou poklonu.(18.11.2014)

Silný film, ale nejvíc mě zklamala kamera. Fakt škoda. Ty nepůvodní záběry jsou chvílemi doslova strašné. Nepotřeboval bych vidět detailní záběry na Coca-Colu nebo znak Toyota, ale to asi k dnešnímu filmu patří tak, jako dnešní politická situace, která prostě musela být zmíněná. Příběh je na druhou stranu nadmíru poutavý. Až mě párkrát zamrazilo.(22.7.2014)

• - K získání prostředků na dokončení filmu se producenti rozhodli získat peníze pomocí tzv. crowdfundingu. To znamená, že se peníze snaží nasbírat po menších či větších částkách výměnou za podepsané CD, pozvánku na premiéru nebo uvedení v titulcích filmu. Peníze, které tvůrci vybrali, by chtěli použít na úhradu archivních záběrů a archivní hudby, bez nichž nebylo možné tento film natočit. (Zdroj: a-company.cz) (VášaVF)

• - Snímek měl nesoutěžní premiéru na 49. filmovém festivalu v Karlových Varech, kde získal Cenu diváků, což je pro dokument neobvyklé. (Terva)