Reklama

Reklama

Magický hlas rebelky

  • angličtina The Magic Voice of a Rebel (festivalový název) (více)
Trailer

Obsahy(1)

Zpěvačka, signatářka a mluvčí Charty 77 Marta Kubišová setrvala se ctí dvacet let v odporu proti komunistickému režimu. Když jí bylo dvacet sedm let, byla ve svém strmém profesním vzletu sestřelena ruskými okupačními tanky, které obsadily Československo.Důvodem byla pravděpodobně zpěvaččina píseň Modlitba pro Martu, která se stala protestsongem okupované země. Marta, trojnásobná Zlatá slavice z let 1966, 1968 a 1969 a sex symbol tehdejší doby, se živila lepením pytlíků. Stres vyvolaný dramatickou změnou života a normalizační beznadějí vyústil ve zpěvaččinu osobní tragédii. Svůj osud zpěvačka nesla bez reptání, přestože se stala terčem výslechů a šikanování ze strany Státní bezpečnosti. V roce 1989 zažila Marta během sametové revoluce comeback, který by jí mohla závidět leckterá světová hvězda. Její Modlitbě naslouchalo plné Václavské náměstí, stala se jedním ze symbolů odporu proti komunistickému totalitnímu režimu. Film mapuje zpěvaččinu první i druhou pěveckou kariéru, odkrývá mnohé z dramatického osobního života a zároveň mapuje historii Československa v druhé polovině 20. století. (A-Company CZ)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (123)

D28 

všechny recenze uživatele

Máloktorý dokument tak harmonicky prepája kus našej histórie a život jednej obyčajnej ženskej.No, obyčajnej. Magický bol nie len jej hlas, ale i spôsob ako svoju "obyčajnosť" dokázala maskovať najskôr za charizmu zlatej slávice a potom za zložitú situáciu chartistky. Spomienky s nadhľadom i humorom, komentáre sympatických priateľov a samozrejme hudobné vsuvky pre mňa robia tento dokument dokonalým. ()

CiTrus007 

všechny recenze uživatele

Olga Sommerová natočila po všech stránkách skvěle vyváženou biografii, mapující osobní i umělecký život Marty Kubišové od šedesátých let až po současnost. Jsem potěšen, že dokument postavu Kubišové příliš nepřibarvoval, naopak divákovi otevřeně předložil fakta jejího životního příběhu včetně všech vzestupů i pádů. Toho Olga Sommerová dosahuje hlavně prostřednictvím kvalitního výběru archivních záběrů, které se přirozeně střídají s dobře dávkovanými rozhovory a temně působícími záznamy StB. Vše je odlehčeno jemně cynickým humorem Marty Kubišové a prokládáno lahodící dobovou hudbou, kterou film rozhodně není předávkován. 9/10 [KVIFF 2014] ()

Reklama

PP66 

všechny recenze uživatele

Marty si vážím za její postoje, mám ji rád za její hlas a za to, že zůstala normálně svá, bez hvězdných manýrů. Mám na ni osobní vzpomínku z 89., kdy zpívala nám všem. Mám ještě dřívější vzpomínku na jejího otce Jana Kubiše Římana, ke kterému jsem jako kluk chodil do ordinace. Takže asi ty hvězdy patří víc jí a také trochu dokumentu. Viděno v rámci Challenge Tour 2015. ()

triatlet 

všechny recenze uživatele

MFDF 27.10.2014 Očekávaný formát - sestřih nejúspěšnějších songů a "mluvících hlav" mě nezklamal, naopak postupně jsem měl opakovaně husinu (Modlitba pro Martu se neomrzí; Aneta - Marta - Sidonie; Fero Fenič), ale upřímně jsem se i zasmál (Hutka - maiosté - hokejisté:-). ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Prvoplánovitá a tolik populární obžaloba socialismu se nekonala a to je dobře. Místo toho jsem viděl poměrně zajímavý dokument o skvělé ženě, která se nenechala semlít dobou a stála si za svým. Naprosto mne dostal její povzdech, že 45 let slibuje lidu, že se k němu vrátí vláda a ono pořád nic. To je v dnešní době hodně odvážné a já jen doufám, že ji nepotká polistopadový osud podobně kázajícího Karla Kryla - http://www.karelkryl.cz/s146-zeme-lhostejnost.html ()

Galerie (12)

Zajímavosti (2)

  • Snímek měl nesoutěžní premiéru na 49. filmovém festivalu v Karlových Varech, kde získal Cenu diváků, což je pro dokument neobvyklé. (Terva)
  • K získání prostředků na dokončení filmu se producenti rozhodli získat peníze pomocí tzv. crowdfundingu. To znamená, že se peníze snaží nasbírat po menších či větších částkách výměnou za podepsané CD, pozvánku na premiéru nebo uvedení v titulcích filmu. Peníze, které tvůrci vybrali, by chtěli použít na úhradu archivních záběrů a archivní hudby, bez nichž nebylo možné tento film natočit. (Zdroj: a-company.cz) (VášaVF)

Související novinky

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

13.07.2014

Slavnostní ceremoniál zakončil filmový festival a poroty v čele s Luisem Miñarrem udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl George Ovashvili za… (více)

49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

05.06.2014

Po tiskové konferenci zaplavily web MFF KV v intervalu pouhých pár minut dlouho očekávané programové zprávy. Hlavní festivalový program přinese sedm světových a pět mezinárodních premiér. O… (více)

Reklama

Reklama