Magický hlas rebelky

(festivalový název)

Magický hlas rebelky

Dokumentární

Česko, 2014, 90 min

Život paní M. K. vypadá jako vyspekulovaný holly woodský scénář - zářívá hvězda pop music sražená politickou mocí z výšin popularity, ztráta dítěte, angažovanost v disentu, projevení se otce dalšího hrdinčina dítěte jako agenta totalitní moci, pak náhlý zvrat osudu, který z ní udělal symbol revoluce a nakonec druhá pěvecká kariéra a charitativní činnost ve prospěch zvířat. Taková jízda na nejistém kole osudu, která nebýt pravdivá, vypadala by nepravděpodobně. A k tomu to nežehrání na divné hrátky osudu, které vyniká tím více, když si našinec vzpomene na jiné hvězdy popu, které svou kariéru během Normalizace rozvíjely, aby pak národu po převratě líčily hrůzné zkazky o tom jak 300 let úpěly. O paní M. K. lze jen říci: Silná to žena.(20.11.2014)

Podobně jako v případě Věry 68 se Sommerová znovu zaměřila na silnou ženskou osobnost a jde vidět, že tahle poloha jí sedí. Magický hlas rebelky je velmi dobře a zajímavě natočen, nabízí především spoustu věcných rozhovorů a vhodně vybraných hudebních ukázek. Za jedinou slabinu dokumentu považuju fakt, že některá životní období (a z nich plynoucí osobní vztahy) byla poněkud rychle odbyta (a vůbec to nemyslím bulvárně, ale kupříkladu "problém" s Helenou Vondráčkovou měl být „nakousnut“ i za cenu určité kontroverze, ostatně pár minut navíc by se určitě sneslo). Proto hodnotím solidními 4*.(2.2.2015)

Magický a nezaměnitelný hlas rebelky. Dokument o životě signatářky charty 77. Sice sem se v této době nenarodila, ale i tak se mě hluboce dotýká a zajímá mě historie naší země před sametovou revolucí a po ní. Možná je to tím, že moji rodiče tuto dobu okusili na vlastní triko a také z důvodu že část mé rodiny emigrovala do ciziny před komunismem. Během sledování jsem několikrát měla slzy na krajíčku a vůbec celkově jsem z kina odcházela plna dojmů a myšlenek. Dle mého názoru by tento dokument měla vidět dnešní generace. Martu Kubišovou považuji za velmi působivou a silnou ženu, zpěvačku s nezaměnitelným hlasem. A její hudební tvorba je pro mě srdeční záležitostí, tak jako Motlitba pro Martu – symbolem češství a hrdosti že pocházím z Čech. Takové to osobnosti se objeví jednou za dlouhou řadu let. Jsem ráda že se Kubišová nechala přemluvit a pustila diváky do svého soukromí. A že Olga Sommerová měla tento nápad.(22.7.2014)

• honajz

Jako dospívající jsem chodil do Českého rozhlasu Brno si od jedné milé a statečné paní půjčovat desky Marty Kubišové, i když to bylo zakázáno, a tak jsem doma měl komplet její diskografii na magnetofonových kazetách. Ne všechny písničky se mi líbily, mnohé však byly skvělé. Po listopadu se nedalo divit, že zpěvačka zkusila comeback, že se zapojila do charity apod. Dokument mi však nic moc nového nepřinesl - nedozvěděl jsem se nic o jejím sporu s Vondráčkovou a proč vznikl, zde to bylo celé politicky korektní, nedozvěděl jsem nic podrobnějšího a ne jen povrchního o jejím vztahu k prvnímu a druhému manželovi, a dokonce ani o jejich osudech, vztah s dcerou je taky prezentován příliš sladce a bezproblémově. Vlastně až na ty komunisty hnusné je to celé takové sluníčkové, na mne až moc.(3.12.2014)

Marty si vážím za její postoje, mám ji rád za její hlas a za to, že zůstala normálně svá, bez hvězdných manýrů. Mám na ni osobní vzpomínku z 89., kdy zpívala nám všem. Mám ještě dřívější vzpomínku na jejího otce Jana Kubiše Římana, ke kterému jsem jako kluk chodil do ordinace. Takže asi ty hvězdy patří víc jí a také trochu dokumentu. Viděno v rámci Challenge Tour 2015.(14.4.2015)

• - K získání prostředků na dokončení filmu se producenti rozhodli získat peníze pomocí tzv. crowdfundingu. To znamená, že se peníze snaží nasbírat po menších či větších částkách výměnou za podepsané CD, pozvánku na premiéru nebo uvedení v titulcích filmu. Peníze, které tvůrci vybrali, by chtěli použít na úhradu archivních záběrů a archivní hudby, bez nichž nebylo možné tento film natočit. (Zdroj: a-company.cz) (VášaVF)

• - Snímek měl nesoutěžní premiéru na 49. filmovém festivalu v Karlových Varech, kde získal Cenu diváků, což je pro dokument neobvyklé. (Terva)