Magický hlas rebelky

(festivalový název)

Magický hlas rebelky

Dokumentární

Česko, 2014, 90 min

Pěkně zpracovaný dokument, u kterého oceňují především to, že má o čem vyprávět a vypraví o tom. Není to jen zbytečná ovace Kubišové jako zpěvačky, ale naopak ji dokument spíš ukazuje po té lidské stránce a daří se mu zřetelně ukazovat, co si musela za bývalého režimu přetrpět. Dokument akorát přece jenom nemá, až tak nekorektní obal, jak se může zdát. Nepadne totiž nic o rozchodu Kubišové s Vondráčkovou, ale to se asi dalo tak nějak čekat a je to pochopitelné. Kritiovat to tím pádem nemůžu.(5.11.2017)

K tomuto dokumentu mam nekolik vyhrad, treba nic proti Langerove, nechapu ale, proc v dokumentu o Marte Kubisove dostala tolik prostoru? Pak si myslim, ze byl dokument zbytecne moc pesimisticky a litostivy. Jasne, prislo nekolik zivotnich utrap, zase ale tak dve tretiny zivota prozila tak, o cem se beznemu cloveku muze jen zdat. Coz ji nezavidim, ale preji, i tak si myslim, ze mohl byt dokument vice radostnejsi. Coz bude spise problem Sommerove, ktera asi tusila, ze lidske nestesti se lepe "prodava". Pak mi chybelo kratke zhodnoceni Kubisove, jak vidi nasi vlast 25 let po revoluci, kterou byla tvari. Tady mozna mohl byt film opravdu smutny...:-). Nakonec dam ctvrtou hvezdicku Marte Kubisove jako osobe, o ktere jsem presvedceny, ze je slusny clovek a narozdil od Grosse to vsechno myslela opravdu uprimne:-). Jeji pisnicky ze 60. let jsou nadherne a hlas je nezamenitelny. Navic to byla nadherna zenska, ktera se mi trefila do vkusu. Dodnes si pamatuji, jak jsem jako pubertak se zmrzlinou v ruce cumel za vylohu prodejny s CD a ocumoval jeji alba z doby jeji nejvetsi slavy:-).(23.8.2015)

Podobně jako v případě Věry 68 se Sommerová znovu zaměřila na silnou ženskou osobnost a jde vidět, že tahle poloha jí sedí. Magický hlas rebelky je velmi dobře a zajímavě natočen, nabízí především spoustu věcných rozhovorů a vhodně vybraných hudebních ukázek. Za jedinou slabinu dokumentu považuju fakt, že některá životní období (a z nich plynoucí osobní vztahy) byla poněkud rychle odbyta (a vůbec to nemyslím bulvárně, ale kupříkladu "problém" s Helenou Vondráčkovou měl být „nakousnut“ i za cenu určité kontroverze, ostatně pár minut navíc by se určitě sneslo). Proto hodnotím solidními 4*.(2.2.2015)

Krásná, charismatická a talentovaná Marta Kubišová. Krásná, charismatická a talentovaná Olga Sommerová. Jedna s dramatickým a přesto silným osudem, vůlí postavit se věcem čelem, nadhledem a neskutečným smířením se s věcmi, druhá s touhou a schopností vyprávět příběhy. Tohle spojení přece musí dopadnout dokonale!(9.7.2014)

Život paní M. K. vypadá jako vyspekulovaný holly woodský scénář - zářívá hvězda pop music sražená politickou mocí z výšin popularity, ztráta dítěte, angažovanost v disentu, projevení se otce dalšího hrdinčina dítěte jako agenta totalitní moci, pak náhlý zvrat osudu, který z ní udělal symbol revoluce a nakonec druhá pěvecká kariéra a charitativní činnost ve prospěch zvířat. Taková jízda na nejistém kole osudu, která nebýt pravdivá, vypadala by nepravděpodobně. A k tomu to nežehrání na divné hrátky osudu, které vyniká tím více, když si našinec vzpomene na jiné hvězdy popu, které svou kariéru během Normalizace rozvíjely, aby pak národu po převratě líčily hrůzné zkazky o tom jak 300 let úpěly. O paní M. K. lze jen říci: Silná to žena.(20.11.2014)

• - Snímek měl nesoutěžní premiéru na 49. filmovém festivalu v Karlových Varech, kde získal Cenu diváků, což je pro dokument neobvyklé. (Terva)

• - K získání prostředků na dokončení filmu se producenti rozhodli získat peníze pomocí tzv. crowdfundingu. To znamená, že se peníze snaží nasbírat po menších či větších částkách výměnou za podepsané CD, pozvánku na premiéru nebo uvedení v titulcích filmu. Peníze, které tvůrci vybrali, by chtěli použít na úhradu archivních záběrů a archivní hudby, bez nichž nebylo možné tento film natočit. (Zdroj: a-company.cz) (VášaVF)