Magický hlas rebelky

(festivalový název)

Magický hlas rebelky

Dokumentární

Česko, 2014, 90 min

Magický a nezaměnitelný hlas rebelky. Dokument o životě signatářky charty 77. Sice sem se v této době nenarodila, ale i tak se mě hluboce dotýká a zajímá mě historie naší země před sametovou revolucí a po ní. Možná je to tím, že moji rodiče tuto dobu okusili na vlastní triko a také z důvodu že část mé rodiny emigrovala do ciziny před komunismem. Během sledování jsem několikrát měla slzy na krajíčku a vůbec celkově jsem z kina odcházela plna dojmů a myšlenek. Dle mého názoru by tento dokument měla vidět dnešní generace. Martu Kubišovou považuji za velmi působivou a silnou ženu, zpěvačku s nezaměnitelným hlasem. A její hudební tvorba je pro mě srdeční záležitostí, tak jako Motlitba pro Martu – symbolem češství a hrdosti že pocházím z Čech. Takové to osobnosti se objeví jednou za dlouhou řadu let. Jsem ráda že se Kubišová nechala přemluvit a pustila diváky do svého soukromí. A že Olga Sommerová měla tento nápad.(22.7.2014)

Žena krásná vzhledem i charakterem, obdařená navíc i nádherným hlasem si takovýto dokument, bilancující všechny důležité úseky jejího nelehkého života určitě zasloužila. Jsem ráda, že se toho projektu ujala Olga Sommerová, které se stejně jako u další slavné protirežimní rebelky, Věry Čáslavské, v loni uvedeném dokumentu Věra 68, podařilo vyhmátnout a předat divákům znalým i neznalým životů obou statečných žen to podstatné a důležité přitažlivou fomou. Jak je ovšem smutné, že lidé už opět potřebují vyjádřit nesouhlas s režimem současným a opět vstávají za zvuků Modlitby pro Martu ze sedadel, jak poznamenává sama paní Kubišová v závěru filmu.(18.7.2014)

• nascendi

Marta Kubišová je iba o štyri roky staršia odo mňa, takže som jej raketový vzostup sledoval v priamom prenose, jej pesničiek som sa nevedel nasýtiť a to, čo s ňou režimisti vykonali mi dodnes bráni sa na ľudí tvrdiacich: "Za socializmu bolo lepšie" pozerať ako na duševne zdravých. Nikto nedokáže extrapolovať kam by sa uberala jej kariéra, ak by nebola tak zlovoľne ukončená. Dokument Olgy Sommerovej však hodnotím relatívne nízko (oproti hodnoteniu samotnej Marty) najmä preto, že Marte skôr poškodil, než pomohol. Jej návrat v roku 1989 považujem za veľmi smutnú záležitosť. Jej individuálny, hrdý a nezlomný postoj bol zneužitý novými kariéristami, pokračovanie speváckej kariéry bolo po dvadsiatich rokoch pomerne rozpačité a časté zábery na starú, unavenú a depresívnu ženu nesvedčia o odbornosti pani Sommerovej. Aký to rozdiel mezi týmto filmom a filmom Proudy lásku odnesou (napriek odlišnosti žánrov). Hypotéza, že za Martiným odstránením z verejného života boli papalášske paničky je pre mňa vierohodná a ukazuje, aké zanedbateľné pohnútky vedú v totalitných režimoch k vážnym konzekvenciám.(21.8.2015)

Koukatelný dokument o skvělé zpěvačce, která v 60. letech přešla na druhou stranu a z pop hvězdy se stala hvězdou undergroundu. Bohužel celé je to zpracováno poměrně plytce a kromě archivních záběrů mi Magický hlas rebelky nepřinesl nic moc nového. Jak píše Kinderman: nepochybuji o uměleckých a morálních kvalitách Marty Kubišové (ba naopak, její hlas a vůbec projev obdivuji), ale odpovědi na otázky tenhle dokument nepřináší. Jako by šlo jen a pouze o srpen 68, pak se věnovala Olga Sommerová Martině osobnímu životu a prásk: najednou rok 1989 a Marta stojí na balkoně a zpívá. Trochu podivný pohled dokumentaristy, ne?(18.11.2014)

Krásná, charismatická a talentovaná Marta Kubišová. Krásná, charismatická a talentovaná Olga Sommerová. Jedna s dramatickým a přesto silným osudem, vůlí postavit se věcem čelem, nadhledem a neskutečným smířením se s věcmi, druhá s touhou a schopností vyprávět příběhy. Tohle spojení přece musí dopadnout dokonale!(9.7.2014)

• - Snímek měl nesoutěžní premiéru na 49. filmovém festivalu v Karlových Varech, kde získal Cenu diváků, což je pro dokument neobvyklé. (Terva)

• - K získání prostředků na dokončení filmu se producenti rozhodli získat peníze pomocí tzv. crowdfundingu. To znamená, že se peníze snaží nasbírat po menších či větších částkách výměnou za podepsané CD, pozvánku na premiéru nebo uvedení v titulcích filmu. Peníze, které tvůrci vybrali, by chtěli použít na úhradu archivních záběrů a archivní hudby, bez nichž nebylo možné tento film natočit. (Zdroj: a-company.cz) (VášaVF)