Magický hlas rebelky

(festivalový název)

Magický hlas rebelky

Dokumentární

Česko, 2014, 90 min

Žena krásná vzhledem i charakterem, obdařená navíc i nádherným hlasem si takovýto dokument, bilancující všechny důležité úseky jejího nelehkého života určitě zasloužila. Jsem ráda, že se toho projektu ujala Olga Sommerová, které se stejně jako u další slavné protirežimní rebelky, Věry Čáslavské, v loni uvedeném dokumentu Věra 68, podařilo vyhmátnout a předat divákům znalým i neznalým životů obou statečných žen to podstatné a důležité přitažlivou fomou. Jak je ovšem smutné, že lidé už opět potřebují vyjádřit nesouhlas s režimem současným a opět vstávají za zvuků Modlitby pro Martu ze sedadel, jak poznamenává sama paní Kubišová v závěru filmu.(18.7.2014)

https://www.youtube.com/watch?v=lzgNnosZU7w (teď nemyslím Martu Chadimovou ve videu, ale Kubišovou). A kdo neví, že Marta byla zpěvačka, dealerka psů z útulků a že byla tak trochu rebelka, jako by nebyl Čechem jako poleno. No, a aby jste se stali zmiňovanými Čechy jako poleny, měli byste si o ní něco zjistit. Ať už třeba formou tohoto dokumentu. Natočit dokument pro nezasvěcené (a těch je asi dost), je tedy dobrý nápad. Bohužel zpracování tohoto dokumentu není zas až tak famózní, jak jsem si původně myslel (úspěch na MFF KV) a rovná se nějakému klasickému biografickému televiznímu dokumentu. Někdo si možná řekne ,,Vždyť to bylo hezký!" Bylo. Ale zase nic extra. Story lítá sem tam, nikde žádná chronologie. Z dokumentu jsem nezískal tolik důležitých informací, kolik bych si představoval. Zato vím, jak Martě leze do řiti neheterosexuální Fero Fenič. Takhle jsem si to úplně nepředstavoval. Pro srovnání: Dokument Věra 68 od stejné autorky, byl mnohem lépe provedený. 65%(18.11.2014)

Magický a nezaměnitelný hlas rebelky. Dokument o životě signatářky charty 77. Sice sem se v této době nenarodila, ale i tak se mě hluboce dotýká a zajímá mě historie naší země před sametovou revolucí a po ní. Možná je to tím, že moji rodiče tuto dobu okusili na vlastní triko a také z důvodu že část mé rodiny emigrovala do ciziny před komunismem. Během sledování jsem několikrát měla slzy na krajíčku a vůbec celkově jsem z kina odcházela plna dojmů a myšlenek. Dle mého názoru by tento dokument měla vidět dnešní generace. Martu Kubišovou považuji za velmi působivou a silnou ženu, zpěvačku s nezaměnitelným hlasem. A její hudební tvorba je pro mě srdeční záležitostí, tak jako Motlitba pro Martu – symbolem češství a hrdosti že pocházím z Čech. Takové to osobnosti se objeví jednou za dlouhou řadu let. Jsem ráda že se Kubišová nechala přemluvit a pustila diváky do svého soukromí. A že Olga Sommerová měla tento nápad.(22.7.2014)

• honajz

Jako dospívající jsem chodil do Českého rozhlasu Brno si od jedné milé a statečné paní půjčovat desky Marty Kubišové, i když to bylo zakázáno, a tak jsem doma měl komplet její diskografii na magnetofonových kazetách. Ne všechny písničky se mi líbily, mnohé však byly skvělé. Po listopadu se nedalo divit, že zpěvačka zkusila comeback, že se zapojila do charity apod. Dokument mi však nic moc nového nepřinesl - nedozvěděl jsem se nic o jejím sporu s Vondráčkovou a proč vznikl, zde to bylo celé politicky korektní, nedozvěděl jsem nic podrobnějšího a ne jen povrchního o jejím vztahu k prvnímu a druhému manželovi, a dokonce ani o jejich osudech, vztah s dcerou je taky prezentován příliš sladce a bezproblémově. Vlastně až na ty komunisty hnusné je to celé takové sluníčkové, na mne až moc.(3.12.2014)

Život paní M. K. vypadá jako vyspekulovaný holly woodský scénář - zářívá hvězda pop music sražená politickou mocí z výšin popularity, ztráta dítěte, angažovanost v disentu, projevení se otce dalšího hrdinčina dítěte jako agenta totalitní moci, pak náhlý zvrat osudu, který z ní udělal symbol revoluce a nakonec druhá pěvecká kariéra a charitativní činnost ve prospěch zvířat. Taková jízda na nejistém kole osudu, která nebýt pravdivá, vypadala by nepravděpodobně. A k tomu to nežehrání na divné hrátky osudu, které vyniká tím více, když si našinec vzpomene na jiné hvězdy popu, které svou kariéru během Normalizace rozvíjely, aby pak národu po převratě líčily hrůzné zkazky o tom jak 300 let úpěly. O paní M. K. lze jen říci: Silná to žena.(20.11.2014)

• - K získání prostředků na dokončení filmu se producenti rozhodli získat peníze pomocí tzv. crowdfundingu. To znamená, že se peníze snaží nasbírat po menších či větších částkách výměnou za podepsané CD, pozvánku na premiéru nebo uvedení v titulcích filmu. Peníze, které tvůrci vybrali, by chtěli použít na úhradu archivních záběrů a archivní hudby, bez nichž nebylo možné tento film natočit. (Zdroj: a-company.cz) (VášaVF)

• - Snímek měl nesoutěžní premiéru na 49. filmovém festivalu v Karlových Varech, kde získal Cenu diváků, což je pro dokument neobvyklé. (Terva)