Magický hlas rebelky

• angličtina The Magic Voice of a Rebel (festivalový název) (více)
Trailer

Zpěvačka, signatářka a mluvčí Charty 77 Marta Kubišová setrvala se ctí dvacet let v odporu proti komunistickému režimu. Když jí bylo dvacet sedm let, byla ve svém strmém profesním vzletu sestřelena ruskými okupačními tanky, které obsadily Československo.Důvodem byla pravděpodobně zpěvaččina píseň Modlitba pro Martu, která se stala protestsongem okupované země. Marta, trojnásobná Zlatá slavice z let 1966, 1968 a 1969 a sex symbol tehdejší doby, se živila lepením pytlíků. Stres vyvolaný dramatickou změnou života a normalizační beznadějí vyústil ve zpěvaččinu osobní tragédii. Svůj osud zpěvačka nesla bez reptání, přestože se stala terčem výslechů a šikanování ze strany Státní bezpečnosti. V roce 1989 zažila Marta během sametové revoluce comeback, který by jí mohla závidět leckterá světová hvězda. Její Modlitbě naslouchalo plné Václavské náměstí, stala se jedním ze symbolů odporu proti komunistickému totalitnímu režimu. Film mapuje zpěvaččinu první i druhou pěveckou kariéru, odkrývá mnohé z dramatického osobního života a zároveň mapuje historii Československa v druhé polovině 20. století. (A-Company CZ)

Trailer

hous.enka

Koukatelný dokument o skvělé zpěvačce, která v 60. letech přešla na druhou stranu a z pop hvězdy se stala hvězdou undergroundu. Bohužel celé je to zpracováno poměrně plytce a kromě archivních záběrů mi Magický hlas rebelky nepřinesl nic moc nového. Jak píše Kinderman: nepochybuji o uměleckých a morálních kvalitách Marty Kubišové (ba naopak, její hlas a vůbec projev obdivuji), ale odpovědi na otázky tenhle dokument nepřináší. Jako by šlo jen a pouze o srpen 68, pak se věnovala Olga Sommerová Martině osobnímu životu a prásk: najednou rok 1989 a Marta stojí na balkoně a zpívá. Trochu podivný pohled dokumentaristy, ne? ()

Pierre

Pěkně zpracovaný dokument, u kterého oceňují především to, že má o čem vyprávět a vypraví o tom. Není to jen zbytečná ovace Kubišové jako zpěvačky, ale naopak ji dokument spíš ukazuje po té lidské stránce a daří se mu zřetelně ukazovat, co si musela za bývalého režimu přetrpět. Dokument akorát přece jenom nemá, až tak nekorektní obal, jak se může zdát. Nepadne totiž nic o rozchodu Kubišové s Vondráčkovou, ale to se asi dalo tak nějak čekat a je to pochopitelné. Kritiovat to tím pádem nemůžu. ()

d.beseda

Hned v prvních vteřinách na vás bez varování vypálí jedna z mnoha úžasných písní a teprve následně se objevují úvodní titulky. Uhrančivě krásná a odvážná žena s magickým hlasem. Něco málo jsem samozřejmě o Martě Kubišové věděl, ale takhle komplexní obraz o jejím profesním a soukromém životě jsem neměl. Při každé písní, která v dokumentu zazněla jsem prožíval mrazení po těle. Olga Sommerová poskládala svůj snímek naprosto dokonale. Nikde bych nepřidával ani neubíral. Osobní zpověď Marty Kubišové působila velmi přirozeně. Úžasně roztomilá byla například scéna, ve které se Martě Kubišové nepodařilo předat dárek Alexandru Dubčekovi úplně podle svých představ. První festivalový film, kterému jsem udělil plný počet v hodnocení. MFF KV. ()

RonaMidu

nádherný dokument o obyčejné,přesto neobyčejné ženě,křehké,přesto úžasně silné,s nezaměnitelným hlasem a krásou,která s přibývajícími roky nemizí,pokud člověk umí vnímat krásu vnitřní....a jsem moc ráda,že mozaiku jejího příběhu poskládala a natočila Olga Sommerová,nevím,kdo jiný by to udělal tak dobře ()

Pedross800

Výborný dokument a oslava magicky nádherné a okouzlující MARTY KUBIŠOVÉ......krásné dobové záběry, písně i silné poselství o době, která se snad již nikdy nevrátí. Takový hlas tu před ní nebyl a po ní dlouho nebude. Ale co bych tu vykládal, to se musí VIDĚT A SLYŠET :-) ()

• Snímek měl nesoutěžní premiéru na 49. filmovém festivalu v Karlových Varech, kde získal Cenu diváků, což je pro dokument neobvyklé. (Terva)
  • K získání prostředků na dokončení filmu se producenti rozhodli získat peníze pomocí tzv. crowdfundingu. To znamená, že se peníze snaží nasbírat po menších či větších částkách výměnou za podepsané CD, pozvánku na premiéru nebo uvedení v titulcích filmu. Peníze, které tvůrci vybrali, by chtěli použít na úhradu archivních záběrů a archivní hudby, bez nichž nebylo možné tento film natočit. (Zdroj: a-company.cz) (VášaVF)

Související novinky

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

13.07.2014

Slavnostní ceremoniál zakončil filmový festival a poroty v čele s Luisem Miñarrem udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl George Ovashvili za… (více)

49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

05.06.2014

Po tiskové konferenci zaplavily web MFF KV v intervalu pouhých pár minut dlouho očekávané programové zprávy. Hlavní festivalový program přinese sedm světových a pět mezinárodních premiér. O… (více)