Magický hlas rebelky

(festivalový název)

Magický hlas rebelky

Dokumentární

Česko, 2014, 90 min

Marta Kubišová je u mě v top 10 žijích Čechů, pro její morální zásadovost a ohromnou ženskou sílu, kterou jsme jen tak mimochodem cítil i z tohoto dokumentu. Mrzí mě, že jsem v době premiéry tohoto dokumentu neměl čas jít na Magický hlas do kina, abych podpořil práci Olgy Sommerové, ale nakonec jsem se s dokumentem potkal a jsem za to rád. Dokument se nezabývá detaily (rodina, partneři, atd. ) ukazuje průběh života Marty Kubišové s tím, že největší pozornost se dostává těm nejzásadnějším událostem v Martině životě (Golden Kids a normalizace), možná mě zde chybí i větší lidská pestrost, která by se vyjadřila k Martě v daném období. Přijde mě to, že dokument je určen víc pro lidi, kteří Martin osud již znají než pro lidi, kteří ho touží poznat, ale i tak má velký význam, protože za těch 90minut si může každý udělat obrázek na ženu, která má krásnou duši, pro kterou byli zásadní lidský hodnoty víc než kariéra a která je lidskou ozdobou naší země.(30.8.2015)

Hned v prvních vteřinách na vás bez varování vypálí jedna z mnoha úžasných písní a teprve následně se objevují úvodní titulky. Uhrančivě krásná a odvážná žena s magickým hlasem. Něco málo jsem samozřejmě o Martě Kubišové věděl, ale takhle komplexní obraz o jejím profesním a soukromém životě jsem neměl. Při každé písní, která v dokumentu zazněla jsem prožíval mrazení po těle. Olga Sommerová poskládala svůj snímek naprosto dokonale. Nikde bych nepřidával ani neubíral. Osobní zpověď Marty Kubišové působila velmi přirozeně. Úžasně roztomilá byla například scéna, ve které se Martě Kubišové nepodařilo předat dárek Alexandru Dubčekovi úplně podle svých představ. První festivalový film, kterému jsem udělil plný počet v hodnocení. MFF KV.(9.7.2014)

MFDF 27.10.2014 Očekávaný formát - sestřih nejúspěšnějších songů a "mluvících hlav" mě nezklamal, naopak postupně jsem měl opakovaně husinu (Modlitba pro Martu se neomrzí; Aneta - Marta - Sidonie; Fero Fenič), ale upřímně jsem se i zasmál (Hutka - maiosté - hokejisté:-).(27.10.2014)

https://www.youtube.com/watch?v=lzgNnosZU7w (teď nemyslím Martu Chadimovou ve videu, ale Kubišovou). A kdo neví, že Marta byla zpěvačka, dealerka psů z útulků a že byla tak trochu rebelka, jako by nebyl Čechem jako poleno. No, a aby jste se stali zmiňovanými Čechy jako poleny, měli byste si o ní něco zjistit. Ať už třeba formou tohoto dokumentu. Natočit dokument pro nezasvěcené (a těch je asi dost), je tedy dobrý nápad. Bohužel zpracování tohoto dokumentu není zas až tak famózní, jak jsem si původně myslel (úspěch na MFF KV) a rovná se nějakému klasickému biografickému televiznímu dokumentu. Někdo si možná řekne ,,Vždyť to bylo hezký!" Bylo. Ale zase nic extra. Story lítá sem tam, nikde žádná chronologie. Z dokumentu jsem nezískal tolik důležitých informací, kolik bych si představoval. Zato vím, jak Martě leze do řiti neheterosexuální Fero Fenič. Takhle jsem si to úplně nepředstavoval. Pro srovnání: Dokument Věra 68 od stejné autorky, byl mnohem lépe provedený. 65%(18.11.2014)

Marty si vážím za její postoje, mám ji rád za její hlas a za to, že zůstala normálně svá, bez hvězdných manýrů. Mám na ni osobní vzpomínku z 89., kdy zpívala nám všem. Mám ještě dřívější vzpomínku na jejího otce Jana Kubiše Římana, ke kterému jsem jako kluk chodil do ordinace. Takže asi ty hvězdy patří víc jí a také trochu dokumentu. Viděno v rámci Challenge Tour 2015.(14.4.2015)

• - Snímek měl nesoutěžní premiéru na 49. filmovém festivalu v Karlových Varech, kde získal Cenu diváků, což je pro dokument neobvyklé. (Terva)

• - K získání prostředků na dokončení filmu se producenti rozhodli získat peníze pomocí tzv. crowdfundingu. To znamená, že se peníze snaží nasbírat po menších či větších částkách výměnou za podepsané CD, pozvánku na premiéru nebo uvedení v titulcích filmu. Peníze, které tvůrci vybrali, by chtěli použít na úhradu archivních záběrů a archivní hudby, bez nichž nebylo možné tento film natočit. (Zdroj: a-company.cz) (VášaVF)