Reklama

Reklama

Magický hlas rebelky

  • angličtina The Magic Voice of a Rebel (festivalový název) (více)
Trailer

Obsahy(1)

Zpěvačka, signatářka a mluvčí Charty 77 Marta Kubišová setrvala se ctí dvacet let v odporu proti komunistickému režimu. Když jí bylo dvacet sedm let, byla ve svém strmém profesním vzletu sestřelena ruskými okupačními tanky, které obsadily Československo.Důvodem byla pravděpodobně zpěvaččina píseň Modlitba pro Martu, která se stala protestsongem okupované země. Marta, trojnásobná Zlatá slavice z let 1966, 1968 a 1969 a sex symbol tehdejší doby, se živila lepením pytlíků. Stres vyvolaný dramatickou změnou života a normalizační beznadějí vyústil ve zpěvaččinu osobní tragédii. Svůj osud zpěvačka nesla bez reptání, přestože se stala terčem výslechů a šikanování ze strany Státní bezpečnosti. V roce 1989 zažila Marta během sametové revoluce comeback, který by jí mohla závidět leckterá světová hvězda. Její Modlitbě naslouchalo plné Václavské náměstí, stala se jedním ze symbolů odporu proti komunistickému totalitnímu režimu. Film mapuje zpěvaččinu první i druhou pěveckou kariéru, odkrývá mnohé z dramatického osobního života a zároveň mapuje historii Československa v druhé polovině 20. století. (A-Company CZ)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (123)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

!!! KOMUNISTI BYLI A JSOU SVINĚ !!! NEZAPOMÍNEJME !!! Osud paní Marty Kubišové je další z obrovských obžalob zrůdného komunistického režimu. Jsem přesvědčen, že i když ona svůj úděl dle svých vlastních slov nenesla až tak tragicky, národ díky těm 21 letům přišel o úžasnou umělkyni. Fero Fenič mi to vzal z úst. Marta byla na konci šedesátek neskutečně krásná ženská s tajemnou jiskrou v oku a se zatraceně dobrým hlasem... Kde dnes mohla být nebýt malosti soudruhů z ÚV? Kolik jsme mohli mít krásných písní, věřím, že by zastínila i ,,rodinné stříbro'' Káju... I přes to přeze všechno co ji ti sráči udělali (včetně nasazení na ni vlastního manžela!!!!) tím prošla s noblesou a důstojností dámy. Jsem si jist, že to ti sráči z STB zatraceně dobře věděli a že je to pěkně sr... Je dobře, že tento dokument vznikl, je to důstojná pocta jedné odvážné ženě, která si ,,stoupla na barikádu a držela prapor'' ---- No a já si jdu hned něco od ní pustit. Mým favoritem je Balada o kornetovi a dívce.... * * * * * ()

Mirokukii 

všechny recenze uživatele

Dokument o svéhlavé zpěvačce s báječným nezaměnitelným hlasem a kupou jejich krásných písniček. Bohužel, až na pár archivních záběrů, mě tento film příliš neobohatil, a více než bližší osud oné ženy, přípomínal slet událostí sametové revoluce, do kterých byla zpěvačka více než zapletena. Nedívat se na to s migrénou a teplotami, byl by dojem ze zhlédnutí snad lepší. Za Martu * * * * * ()

Reklama

Gemini 

všechny recenze uživatele

Po skvělém filmu o Věře Čáslavské přichází Olga Sommerová s dalším dokumentem o unikátní ženě, která se po zásluze navzdory protivenstvím osudu stala legendou, a nepřestala přitom "být svoje". Jak dokazuje třeba naprosto promrhaný potenciál dokumentu o Josefu Váňovi, ani u takového "materiálu", jakým on nebo Marta Kubišová nesporně jsou, se nejde spoléhat na to, že osobnost udělá dokument o sobě zajímavým sama, takže stačí běhat jí za zadkem s kamerou. Naštěstí Olga Sommerová ví velmi dobře, co a jak je potřeba udělat, aby bylo řečeno pokud možno vše, mělo to hlavu a patu, a hlavně to nebyla typizovaná série záběrů mluvících hlav. Je tak použita spousta archivního materiálu jak hudebního tak (méně) i filmového - kdy ke každému z nich je potom v rozhovoru dodáno něco dalšího, nějaká vzpomínka, postřeh, nebo "jen" trocha sebeironie a určitého životního cynismu. Zřejmě v nějaké předtuše jsem to napsal už u Věry 68, ale sem to pasuje mnohem lépe. Takže - kéž bychom měli víc Kubišových než Vondráčkových... nemluvě o Hanychových nebo Štikových, že:P 90% ()

progression 

všechny recenze uživatele

Výborný dokument Olgy Sommerové o zpěvačce s nezaměnitelným hlasem a velké morální osobnosti. Spousta jejich nezapomenutelných písní mi stále zní v uších a není to zdaleka jen ta všeobecně známá Modlitba. Je jen ohromná škoda, že nežila ve svobodném státě, jinak by dost pravděpodobně byla (díky barvě hlasu, pěveckým schopnostem i zajímavé osobní kráse) pěveckou hvězdou nejenom československou, ale mezinárodní. Dokument mapuje jak její kariéru s Golden Kids, jedenadvacetiletou dobu "temna", obnovenou kariéru polistopadovou i častou spolupráci s Anetou Langerovou, ale hlavně názory a komentáře "jejích blízkých". Od premiérového shlédnutí dokumentu mne dost překvapilo (což jsem pozapomněl), že o tom jak vypadala a zpívala, se její dcera dozvěděla až v docela pokročilém věku a nechtěla tomu uvěřit. I to svědčí o charakteru Marty Kubišové. V té pro ni obzvláště nelehké době bylo pro ni prvořadé uživit a vychovat dceru a sebe, což vzhledem k tehdejším okolnostem nebylo určitě jednoduché. A s tím co bylo krásné předtím možná nechtěla dceru zatěžovat - nebo spíše nebyl čas na nostalgické vzpomínky a bylo nutné žít tehdejší přítomností i když to bezesporu nebylo jednoduché. ()

kinderman 

všechny recenze uživatele

Umělecký a morální kredit Marty Kubišové nelze zpochybňovat (album Songy a balady považuji za jednu z našich nejlepších popových desek vůbec). Otázky, které se mi vkrádají do mysli, jsou jiného původu. Jaká přesně je náplň práce asistenta režie Bohumila Kulínského? Vznikly přátelství a spolupráce zpěvačky s Anetou Langerovou spontánně, nebo hlavně proto, že Olga Špátová pochopila, že si s Langerovou citově rozumí lépe než se směšně despotickým bývalým sbormistrem? Chápu, že ti později narození budou z dokumentu paf, já v něm pro sebe nic moc objevného nenašel. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (2)

  • K získání prostředků na dokončení filmu se producenti rozhodli získat peníze pomocí tzv. crowdfundingu. To znamená, že se peníze snaží nasbírat po menších či větších částkách výměnou za podepsané CD, pozvánku na premiéru nebo uvedení v titulcích filmu. Peníze, které tvůrci vybrali, by chtěli použít na úhradu archivních záběrů a archivní hudby, bez nichž nebylo možné tento film natočit. (Zdroj: a-company.cz) (VášaVF)
  • Snímek měl nesoutěžní premiéru na 49. filmovém festivalu v Karlových Varech, kde získal Cenu diváků, což je pro dokument neobvyklé. (Terva)

Související novinky

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

13.07.2014

Slavnostní ceremoniál zakončil filmový festival a poroty v čele s Luisem Miñarrem udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl George Ovashvili za… (více)

49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

05.06.2014

Po tiskové konferenci zaplavily web MFF KV v intervalu pouhých pár minut dlouho očekávané programové zprávy. Hlavní festivalový program přinese sedm světových a pět mezinárodních premiér. O… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno