Muž, který zabil Dona Quijota

• Španělsko El hombre que mató a Don Quijote (více)

Toby býval idealistickým filmovým studentem. Jeho ztvárnění příběhu Dona Quijota, které natočil v malebné španělské vesnici, mělo obrovský úspěch. Ale to bylo kdysi. Z Tobyho se stal arogantní a cynický režisér reklam. Peníze a sláva ho změnily k nepoznání. A tak zatímco se ve Španělsku snaží dokončit natáčení nové reklamy, užívá si s manželkou svého šéfa. Poté, co se Tobymu dostane do rukou stará kopie jeho studentského filmu, vydává se na místo, kde před mnoha lety svůj opus vytvořil. Zjišťuje, že jeho tehdejší počin měl na obyvatele ospalé vesnice stašlivý vliv. Potkává starého pomateného výrobce obuvi, který se domnívá, že je Don Quijot a Toby jeho Sancho Panza. Toby se ocitá uvězněný v bizarních fantaziích starého pána. Rozlišit realitu od fikce je pro něj stále těžší. V průběhu svých komických a stále více surrealistických dobrodružství je Toby nucen čelit tragickým důsledkům filmu, který navždy změnil naděje a sny malé vesničky. Může Toby získat zpět svou lidskost? Může Don Quijot přežít své šílenství? (Bioscop)

nikhaj

Hm, ani minulost ani iba sucastnost. Obe casoroviny jak tv noviny, skace to sem a tam az ztoho clovek nevie, cital som knihu cakal som trocha viac no pozeratelny film, skoda ze vcelku velka vyprava okolo a ponevadz malo vyuzita podla mna. Par veci na pobavenie. Mam este jednu knihu riadne obsirnu takze sa tesim na nu neskor.. ()

Chicharron

Tohle je opravdu zážitek. Je radost sledovat výkon Jonathana Pryce a rovněž Adam Driver se ukázal jako vskutku univerzální herec. Stopáž mohla být o něco kratší, přesto nemám co bych filmu vytknul. No a práce kamery se širokoúhlou optikou je vskutku epesní. Celý film je tak šílený jak jen Don Quijot může být. ()

L.O.T.R

Prvá polovica filmu za 100% zvyšok je zmätená, nepochopiteľná a scenáristicky nezvládnutá fraška. Možno za to môže aj ten hype, ale skrátka to nebolo dobré. ()

mellon.a

Film je velmi povedený, příběh drží pohromadě, přerod hlavního hrdiny je znázorněn pěkně krůček po krůčku, dojde na humor, chvíle ohromení, napětí i dojetí. Jsem totální fanynka Adama Drivera, proto mně trochu mrzí, že právě jeho výkon nebyl v každém okamžiku stoprocentní. Po druhém zhlédnutí - film je famózní a Adam hraje skvěle, deset hvězd z pěti. Některé zdejší komentáře nechápu. Splácanina? Možná by to chtělo doplnit si vzdělání a Dona Quijota si přečíst. ()

Simushkas

Starší lidi už by fakt neměli brát drogy, jinak si tohle neumím vysvětlit. Splácanina to byla od začátku, ale to mě ještě bavila. Ze začátku to totiž vypadalo nadějně, vtipné, ironické, ještě celkem srozumitelné. Dokonce mě napadlo, že by to mohla být taková "divoká historka" (asi vlivem španělštiny). A pak to mělo ideálně skončit. Ale ne, Gilliam se rozhodl nás v kině držet dvojnásobek času, naprosto zbytečného času, který byste lépe využili i jízdou na kolotoči. Tak mi totiž celá druhá polovina přišla. Sancho spadl do uhlí a od té doby nic nedávalo smysl. A ještě když vám u toho dojde popcorn a pití, tak snad ani nemá cenu v kině dál zůstávat. ()

Pedro72

Nikdy jste se neuzavřeli ve vlastní (!) fantazii? Nikdy jste nebojovali s větrnými mlýny? Nikdy jste si nespletli sen a realitu? Tak to je mi líto, tenhle film není pro vás. Pokud jde o mě, klidně bych dal 7 hvězdiček. Film mě vtáhl jako tobogán a za dvě hodiny zase vyhodil. Zkrátka, Terry Gilliam to dokázal! ()

patient333

WTF bolo asi jediné čo mi napadlo. Ale bola to super jazda, ako keď sa vám realita mixuje. Popravde som si to pustil kvôli Adam Driver ale vôbec to neľutujem. I keď čakal som dačo iné, celkový pocit je zmiešano dobrý. ()

mad.dog

Rimsy to shrnul skvěle. Za mě je to více než důstojné zakončení toho třicetiletého souboje s větrnými mlýny a jsem šťastný, že Gilliam to dotáhl do konce a já to mohl vidět. Naplnilo to mé očekávání a já se skvěle bavil. Paráda! ()

PORTER44 odpad!

Hrozná psycho slátanina,režisér který natáčí film,děj se vrací do vzpomínek,zábavného jsem nic nepostřehl jen nuda. ()

Pennywise168

Budu první, který přizná, že je film nadhodnocený a fantastické motivy jsou čistě v rovině halucinací. Berte tohle prostě jako takovou tu oscarovou cenu za zásluhy. Ale i když je ze snímku cítit režisérova únava a říkáte si, že se mohl daleko víc vyřádit, pořád z toho zavání starý dobrý Gilliam, který stvořil Brazil či Barona Prášila. A na rozdíl od jeho starých filmů, kde opěvuje fantazii, je tenhle o tom, jak moc vám může fantazie zničit život. ()

Ondin

Po zhlédnutí filmu, jsem se rozhodl, napsat možná spíš obhajobu, než recenzi. Při sledování, jsem si říkal, že to rozhodně není to nejlepší, co Terry natočil, jenže je tu jedno velké ALE. Sledovat, jak se režisérovi vrací jeho projekt který zjevně miloval a hláška ke konci filmu "prší, to nám zkazí celý film" to mě přesvědčilo, že sleduju, hodně dobrej, film o filmu. Kdo zná historii vzniku tohoto projektu , jistě ví, o čem píšu. Jistě, chtěl bych vidět tu původní verzi, co se tak často nepodařilo dotáhnout do konce. Určitě by to byl úplně jiný film, ale kdo má rád Terryho věci (v tomto případě hlavně Krále rybáře) a doslechl se o problémech s realizací tohoto filmu, ten si ho jistě užije. ()

besenheim

Tenhle matoucí film není až tolik matoucí ve svém příběhu jako zejména v tom, že není jasné, zda je podivný v dobrém nebo špatném slova smyslu. Řekl bych, že trochu od obojího. Milé je, že se Gilliamovi konečně podařilo tohle dílo dokončit. Nakonec se rozhoduji mezi třemi a čtyřmi hvězdami a skóre dávám vyšší, protože Jonathan Pryce je perfektní. ()

to08.net

Hvězdné obsazení zaručuje dokonalé herecké výkony. Autobiografická postava režiséra, který žije na hraně iluze a reality. Proto může do filmu promítnou vše, co se mu v dnešním světě honí hlavou. Nesmrtelný příběh v interakci s dneškem je kvalitní surrealistické dílo. A jako třešničku na pomyslném dortu fantazie můžeme vnímat časové ukotvení do pašijového týdne ve Španělsku-) Bože můůůj! Najednou se to ani nedá pobrat, jako skvělá knížka, kterou prožíváte tak hluboce, že si musíte po pár kapitolách odpočinout od té nálože vjemů. Je totiž třeba plně vnímat každé slovo v mistrně vybroušených dialozích. Žijeme svůj sen? Vychází naše tvorba a slova z lásky k životu nebo majetku? Archetypální příběh, který tu bude navěky věků. ()

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

08.07.2018

Co dalšího plánuje Terry Gilliam?

Co dalšího plánuje Terry Gilliam?

04.07.2018

Režisér Terry Gilliam (12 opic, Brazil) má se svými filmy obří smůlu. Jeho vysněný Muž, který zabil Dona Quijota ale zdá se přece jen dorazí do širší distribuce, a to ještě před koncem roku. Slavný… (více)

Filmové hvězdy ve Varech

Filmové hvězdy ve Varech

19.06.2018

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary startuje již 29. června a pořadatelé nyní konečně odhalili seznam zahraničních osobností, které se na nadcházejícím festivalu ukážou. Mezi ta… (více)

Terry Gilliam dotočil Dona Quijota

Terry Gilliam dotočil Dona Quijota

05.06.2017

17 let! Tak dlouho se Terry Gilliam snažil natočit svůj vysněný projekt, adaptaci slavného románu Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha. Film se kdysi dostal před kamery s Johnnym Deppem a Jeanem… (více)