Muž, který zabil Dona Quijota

• Španělsko El hombre que mató a Don Quijote (více)

Toby býval idealistickým filmovým studentem. Jeho ztvárnění příběhu Dona Quijota, které natočil v malebné španělské vesnici, mělo obrovský úspěch. Ale to bylo kdysi. Z Tobyho se stal arogantní a cynický režisér reklam. Peníze a sláva ho změnily k nepoznání. A tak zatímco se ve Španělsku snaží dokončit natáčení nové reklamy, užívá si s manželkou svého šéfa. Poté, co se Tobymu dostane do rukou stará kopie jeho studentského filmu, vydává se na místo, kde před mnoha lety svůj opus vytvořil. Zjišťuje, že jeho tehdejší počin měl na obyvatele ospalé vesnice stašlivý vliv. Potkává starého pomateného výrobce obuvi, který se domnívá, že je Don Quijot a Toby jeho Sancho Panza. Toby se ocitá uvězněný v bizarních fantaziích starého pána. Rozlišit realitu od fikce je pro něj stále těžší. V průběhu svých komických a stále více surrealistických dobrodružství je Toby nucen čelit tragickým důsledkům filmu, který navždy změnil naděje a sny malé vesničky. Může Toby získat zpět svou lidskost? Může Don Quijot přežít své šílenství? (Bioscop)

alexwill

Barevné a rozmanité něco. Příběh měl určitou propracovanost, ale s ohledem času, musim říct že to byla vlastně vcelku blbost. A teď všechen respekt Gilliamovi, jeho fantazie je velmi silná. Momenty kdy jsem se bavil a kdy to bylo vážně dobré, tam bezpochyb byly. Ale pak tu byly i ty slabší. Horší vtipy, kdy to sklouzávalo do příliš jednoduché komedie a taky chvíle kdy to tak uplně nefunguje jak by chtělo. Přílišná pozornost filmu určitě neprospívá, vysoké očekávání už vůbec. Jednoduše silný průměr. ()

rigby

Omlouvám se, ale tohle mě vážně nebralo. Strašlivá nuda od první chvíle, přehnané herectví, prostě načančaná blbost na ntou. ()

fakinurby

Film je přinejmenším zajímavý.Pěkná kombinace fantazie s realitou - fikce s faktem. Není to bez chyb, ale to realita taky ne. ()

Ironhead

Na to, že to měl být vysněný životní projekt Terryho Gilliama, to byla strašná nuda, k uzívání... ani žádnou překvapivou nebo vzletnou myšlenku jsem v tom nepostřehl a emoce se mnou také necloumaly... bohužel... tohle se, i přes skvělé obsazení ústřední dvojice, moc nepovedlo :_( ()

bonovox

Vysnívaný projekt T.Gilliana uzrel svetlo sveta ale nič prelomového to nieje. Má to všetky charakteristické črty tvorby slávneho tvorcu ale dej je dosť uťahaný chýba tomu viac humoru a nadsázky. ()

Horác

K tvůrci nemám žádný vztah, vlastně ho ani neznám (to je teda ignorance). Zato jsem jako kluk četl Dona Quijota, teda nějaký jeho převyprávění pro dětské čtenáře. A už tehdy mi to přišlo fakt divný a fakt magický. A přesně tenhle pocit jsem zažíval i u filmu. Jeho poetika mě hned chytla drápkem a držela téměř celou dobu - snad jen na chvilku ke konci trochu pustila. Film se mi líbil obrazově, skvělá kamera, místy až opulentní výprava. Fakt jsem v pokušení tam lupnout plnej kotel. ()

Poleloukales

Imaginace Terryho Gilliama je bezbřehá, nosná a plodná, což dokazuje i ve svém posledním spektáklu. Docela chápu ty, kteří mají množství námitek proti Gilliamovým filmům, protože opustit konvenční naraci a dramaturgická paradigmata (tady prosím za prominutí těch protivných výrazů, ale plní funkci) může být pro leckoho nelehký úkol. Je to ale škoda, protože jeho metaforické kotrmelce s sebou nesou mnohé, co by se s lehkou nadsázkou mohlo tesat do kamene. Co ale chcete po někom, kdo byl spolutvůrcem Moty Pythonova Létajícího Cirkusu? To, co Pajtni vyjadřovali báječně nekorektním humorem, Gilliam ve svých filmech ukrývá do hravých a praštěných nápadů, lineární děj má v paži a klasický dramaturgický oblouk odhazuje jako zločinec zákoník. ()

brasek

Adam Driver dokazuje, že jeho herecké nadanie je vcelku na vysokej úrovni. Ovšem tento film je absolútna hovadina. ()

PTuranyi

Výborný príbeh, v ktorom sa veľmi rýchlo stratíte. Už v prvej scéne sa totiž mieša prítomnosť s minulosťou. Mladý úspešný režisér musí totiž čeliť následkom svojho študentského diela. Predstaviteľ jeho Dona Quichota sa totiž natoľko zžil so svojou rolou, že sa ním stal a Toby sa stáva jeho Sanchom Panzom na výprave zachrániť Dulcineu. Tou je Angelica predstavieľka Dulcinei v Tobyho filme, na ktorú malo nakrúcanie tiež neblahé následky. Terrymu Gilliamovi sa nepodarilo vytvoriť atmosféru Davida Lyncha, ale možno to ani nebolo cieľom. Čudné postavičky, náhody, predstavy tu nedosahujú takú mysterióznosť, ale stačí to na to, aby sa vám zvláštnosť príbehu osud hlavného hrdinu vryli pod kožu. Tobyho príbeh a smrť Dona Quichota totiž ústi do ešte jednej premeny, lebo každý môže byť Don Quichote. Výborná produkcia a herecké výkony Adama Drivera, Jonathana Prycea a Joany Ribeiro dávajú filmu dostatok ne/uveriteľnosti aby som si ho pozrel druhý krát. ()

Doffy

Zřejmě jsem nepochopil pointu filmu, ale od tak dlouho chystaného filmu jsem čekal něco víc než nejistou splácaninu. A co se týče vcítění se do filmu, tak mi nepomáhala ani ženská ve středních letech sedící za mnou, která se smála na celý sál i při vážných scénách. ()

van Lumineux

Tohle je Gilliamova labutí píseň a já ji plně podporuju. Jsem extrémně rád, že je tento film lepší než všechno, co natočil od r. 1998 výš. Skoro to vypadá, jako že žijeme v té horší verzi alternativní historie: mám dojem, že kdyby se mu r. 2000 povedlo natočit původního Dona Quijota s Rochefortem, viděli bychom od něj za posledních 20 let podstatně lepší výsledky. Touto kouzelnou komedií ovšem svůj neblahý životní zlom vyrovnává a vrací se zpátky do filmařského nebe. Nový Don Quijot se přeměnil z původního záměru na komedii, těžkou nadsázku a sebe-vědomou metafikci. To může ve finále vadit i někomu ze zasvěcených podporovatelů režisérova díla. Myslím ale, že Gilliam právo reflektovat tímto filmem vlastní kariéru a pochopitelně i notoricky známé první natáčení určitě má. Rok 2000 se zkrátka nikdy nevrátí a smířit se s tím musí nejenom režisér, ale i diváci. Posun k humoru znamená získaný nadhled a způsob, jak se vysmát dřívější nepřízni štěstěny. Málo se tu zdůrazňuje, jak skvělý výkon podává Jonathan Pryce. Myslím, že jeho "záskok" za Rocheforta je pro nás ziskem. Navíc se tím opisuje oblouk zpátky k Brazilu. Pryce posouvá postavu od rytíře smutné postavy k rozpustilé oslavě maniakální fantazie, která sice opustila realitu, ale právě to ji šlechtí a povyšuje. Proto lze snad vytknout, že mohl klidně dostat ještě více prostoru. Film je vizuálně úžasný, hřejivý a zasněný. Kritika zde nemá význam - je spíše výrazem toho, jak plný je tento film nápadů, podobenství a chytrých odkazů, jak postupuje podle vlastních, samorostlých zákonů a jak tím pádem přehlcuje. Přitom si ale myslím, že v tomto případě velmi vkusně, což u Gilliama přestalo být v posledních letech samozřejmé. Kdyby měl děj jednodušší strukturu nebo vyváženější řazení klíčových momentů, také by to šlo považovat za chybu; tato podoba filmu je nejspíše to lepší tvůrčí rozhodnutí, odráží spíš divoce kmitající sinusovku než stabilitu a prediktabilitu. Proč od reflexe příjemného šílenství, kterou tento film bezesporu a vědomě je, očekávat dokumentární, přísně logickou koherenci? To už je chyba pouze na straně očekávajícího. Ono zde totiž není všechno dořečeno a divák proto musí dávat pozor, zapojit se, dovodit. Ale nijak razantní nároky kladeny nejsou, bez obav. Očekávání nebyla překročena, ale byla naplněna, a to zatraceně vůbec není málo. Při zvážení všech okolností buďme rádi, že tento film nakonec existuje a že se jako celek povedl. Nedostatky jsou pro mě zanedbatelné, protože výsledný pocit je výborný. Jako vždy ale toto dílko (skutečně nejde o nějakou megalomanskou výpravu) pro někoho může být až příliš divné - je proto určené jen pro souhlasně naladěné věčné snílky, kteří toto berou za jednoznačné pozitivum. Je z něho ale cítit, že se Terry Gilliam držel v mezích a ze všech sil se snažil nepřestřelit balanc mezi experimentem a konvencí. Potlesk ve stoje před začátkem na KVIFFu byl zasloužený. ()

DavidWark

Nejsem objektivní. Byl jsem dojatý u toho, když Terry Giliam se špatně hraným nadhledem na filmovve v Hradišti r. 2004 popisoval peripetie nevzniku tohoto filmu - ostatně skvěle to zachytil dokument Lost in La Mancha od filmařů, kteří původně točili klasický Making Of... Terrymu tenhle film přeju a sobě si ho taky přeju. Jeho konečnému tvaru ta letitá anabáze při jeho vzniku prospěla. Adam Driver hraje geniálně, i Gilliamův dvorní herec Jonathan Pryce se dočkal důstojného vyvrcholení kariéry. Přiběh je svěží, Gilliamův nadhled a sarkasmus dobře dávkované. Příjemným překvapením je inscenování tolika donkichotských scén, kolika se tahle kniha na filmovém plátně jen tak nedočkala. Kdo si tuhle cihlu dnes přečte jako jsem to udělal ve svém dospívání? Asi už málokdo, Tak ještě že tu máme Gilliama. Díky! (18.7.2018, Aero Praha) ()

RoyBatty444

Po tolkých rokoch a zhliadnutí dokonalého dokumentu sme sa dočkali. Z veľkej časti je to klasický Gilliam kde sa snúbi realita s bizarnom. Jedna malá škoda ale je, že tej reality je tu na môj vkus trochu veľa. Asi som očakával silnejšie vnorenie sa do fantázie a čarov ale nakoniec som spokojný. ()

robbez

Je to jeden z dalších filmů T. Gilliama, u něhož si nejsem tak úplně jistý, zda natočil originální film plný nespoutané imaginace nebo šílenou fantasmagorii. ()

vinducha

Tak se vám to pane Gilliame nakonec po 18 letech napodruhé povedlo . S jiným obsazením než bylo zamýšleno původně . Jean Rochefort už byl rok po smrti  a Johnny Depp se zřejmě nechtěl napodruhé spálit. Každopádně palec nahoru za tu urputnost , ten sen si splnit. ()

flyer.nick

Asi mi chybí nějaké znalosti o životě Gilliama abych film docenil. Takhle mne to nijak nenadchlo. Nebylo to ani moc vtipné, ani moc dramatické, prostě takové nic moc. Jestli tohle je něčí vysněný projekt, tak hodně odfláknutý projekt. ()

rime

Skvělej film. Ne zrovna relaxační. Terry tam chtěl dostat ty významy a myslím, že tam jsou, jen hledat .Aspoň některé jsem našel. hlavní problém je, že lidi naprosto netuší o čem je Don Quijota a to je pak těžký něco hledat:) ()

Zdarda

Po celou dobu filmem prochází pocit, že by bylo lepší, kdyby ho Gilliam nikdy nedokončil. I přes to, že to je dobrý film. ()

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

08.07.2018

Co dalšího plánuje Terry Gilliam?

Co dalšího plánuje Terry Gilliam?

04.07.2018

Režisér Terry Gilliam (12 opic, Brazil) má se svými filmy obří smůlu. Jeho vysněný Muž, který zabil Dona Quijota ale zdá se přece jen dorazí do širší distribuce, a to ještě před koncem roku. Slavný… (více)

Filmové hvězdy ve Varech

Filmové hvězdy ve Varech

19.06.2018

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary startuje již 29. června a pořadatelé nyní konečně odhalili seznam zahraničních osobností, které se na nadcházejícím festivalu ukážou. Mezi ta… (více)

Terry Gilliam dotočil Dona Quijota

Terry Gilliam dotočil Dona Quijota

05.06.2017

17 let! Tak dlouho se Terry Gilliam snažil natočit svůj vysněný projekt, adaptaci slavného románu Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha. Film se kdysi dostal před kamery s Johnnym Deppem a Jeanem… (více)