Muž, který zabil Dona Quijota

• Španělsko El hombre que mató a Don Quijote (více)

Toby býval idealistickým filmovým studentem. Jeho ztvárnění příběhu Dona Quijota, které natočil v malebné španělské vesnici, mělo obrovský úspěch. Ale to bylo kdysi. Z Tobyho se stal arogantní a cynický režisér reklam. Peníze a sláva ho změnily k nepoznání. A tak zatímco se ve Španělsku snaží dokončit natáčení nové reklamy, užívá si s manželkou svého šéfa. Poté, co se Tobymu dostane do rukou stará kopie jeho studentského filmu, vydává se na místo, kde před mnoha lety svůj opus vytvořil. Zjišťuje, že jeho tehdejší počin měl na obyvatele ospalé vesnice stašlivý vliv. Potkává starého pomateného výrobce obuvi, který se domnívá, že je Don Quijot a Toby jeho Sancho Panza. Toby se ocitá uvězněný v bizarních fantaziích starého pána. Rozlišit realitu od fikce je pro něj stále těžší. V průběhu svých komických a stále více surrealistických dobrodružství je Toby nucen čelit tragickým důsledkům filmu, který navždy změnil naděje a sny malé vesničky. Může Toby získat zpět svou lidskost? Může Don Quijot přežít své šílenství? (Bioscop)

pekl

Splněný sen a zážitek se vším všudy. Výhodou je znalost předlohy, jinak se to v některých pasážích může jevit poněkud zmatené - viz většina zdejších komentářů příslušníků generace, která netuší, že existoval nějaký Cervantes. Don Quijote není jen boj s "provařenými" větrnými mlýny mládeži! Terrymu se podařilo mistrovsky, bez patosu nebo pocitu trapnosti, vybalancovat scény s pomateným vesničanem, který uvěřil, že je Donem Quijotem. Za mě mistrovské dílo, jsem strašně rád, že to nakonec dokončil. Bezpochyby největší událost dosavadního programu KVIFF 2018. ()

winstonik

Svet obrazov s plejádou hercov, ktorí hrajú, nástrely pythonovského humoru, prekrásna Joana Ribeiro a nezabudnuteľný Jonathan Pryce. Tento film vás bude baviť. ()

-tHESWINe-

Terry Giliam konečně dokončil svůj vysněný film ... a nebo možná jen předal pochodeň dalšímu Don Quijotovi? Na první pohled mírně nesourodý počin, ale po nějaké reflexi plný symboliky psané mezi řádky. Byl jsem moc rád za kvalitní (kvalitní?) Gilliamovskou výpravu a minimum digitálu. Skvělé. Viděno v 4-Star Theatre San Francisco. ()

pushover

Terry Gilliam zůstal Gilliamem. Hravost, fantazie a perfekcionizmus z filmu doslova prýští. Neuvěřitelně obsáhlá dějová linka, skvělé obsazení a obří výprava. Těžko říct, jestli by to poprvé natočil takhle, ale je dobře, že to natočil. ()

elimS

5% - komentář 20ti slovy: Píč*vina! Pardón, ale fakt píč*vina. 2 hodiny totální nudy, patosu, přehrávání, bez pointy a příběhu. Zcela jistě...pro mnohé...rádoby...pseudoumělecký zážitek. +++ SPOILER 20ti slovy: Nevím!? Režisér natáčí film, který se prolína s jeho filmem z minulosti. Nějaký festival, smétanka, milenky, bludy a halucinace a Don Quijot zemře...píč*vina. ()

Amonasr

Novodobá bláznivá variace na Dona Quijota, v níž se mísí fikce, skutečnost, sny, filmové natáčení a představy do barevně napínavé změti akčních scén s narážkami i na současné podoby dobra a zla, jakož i  tvůrčí odpovědnosti. S přibývajícím časem se film víc a víc stává akčním dramatem, kdy původně směšné se proměňuje v zlověstné momenty. Zručně natočeno, i když té nekonečné relativizace všeho a na druhou stranu příliš jednostranně adresného zla je v tom možná až příliš. ()

PlysovyMacko

Totálna blbosť, ak tam išlo o nejaké metafory, nepochopila som to. Adam sa snaží, ale nechápem prečo na takýto gulas kývol. Neviem co tým chcel autor povedať, ale nedalo sa na to dívať. ()

Ydiot

Všechno, co chtěl Terry Gilliam tímhle filmem říct, už řekl ve svých předchozích filmech, a většinou mnohem lépe. Srozumitelněji, čitelněji, vizuálně i herecky zajímavěji než v Donu Quijotovi. Škoda. ()

baclajean

Nie úplne 100% Gilliamovské, no jeho svojský humor tam badať jednoznačne. Pri takomto type filmu nečudo, že vnikli aj prvky rôznych iných "akostí", či už prestrih, kamerové variácie alebo samozrejme aj tomu prispôsobený scenár. Kostýmy na parádu, no a celkovo to vôbec nezmarilo divácke očakávania. ()

Okami.

--- Velmi jsem se těšil na tento film a na to jak napíši své dojmy z něj, ale hned po zhlednutí mi bylo jasné, že to tentokrát nebude tak lehké. Úvodem se přiznám, že jsem od filmu čekal daleko větší poetiku, na kterou jsem se velice těšil, ale která se nějak nekoná. Ve výsledku jsem dostal mnohem prostší, byť rozhodně ne hloupý, příběh. --- Největším kladem celého filmu je ústřední herecká dvojice. Když Jonathan Pryce říká, že je Don Quijote de la Mancha, tak o tom rozhodně nepochybujete a Adam Driver mě konečně přesvědčil, že je herec, který stojí za pozornost – do teď jsem ho viděl jen v pár filmech a přišlo mi, že hraje vždy jen jeden a ten stejný charakter. Tady však oba tvoří nepřekonatelnou dvojici a možná škoda, že spolu nejsou na scéně celé ty dvě hodiny. --- Moc mi ovšem nesedl humor, který se děl mimo ústřední dvojici a který mi místy přišel až trapný. Stejně tak je ve filmu i pár „nechutných“ scén, které mi přišli dost prvoplánové a nechápal jsem proč tam vůbec jsou. Film si naopak pěkně hraje se střídáním reality a fikce, ale dělá to na můj vkus příliš okatě, takže je hned jasné, jestli to co se děje je jen fantazie Adama Drivera nebo ne. --- Přiznám se, že celý film mě dost zaskočil – celkově jsem čekal, že půjde o něco jiného a celou dobu jsem si říkal, kam to vlastně celé směřuje a jaká má být pointa toho celého příběhu, který mi Terry Gilliam nabízí… Samotný konec pro mě byl rozhodně nečekaný a překvapilo mě co je vlastně ústředním motivem celého filmu… a asi vás nepřekvapí, že je to šílenství, ale mě to, vzhledem k tomu co je mi celou dobu ve filmu nabízeno, zaskočilo. --- Hudebně mi přišel film jako méně akční variace na Johna Williamse, okořeněná o pochopitelné španělské motivy. Nemohu se však zbavit dojme, že veškerou hudbu jsem vlastně už slyšel někde jinde. Celkově je soundtrack velice příjemný i na samostatný poslech. --- Trochu zamrzí velmi špatná CGI, která je ve filmu sice jen poskromnu, ale o to víc pak bije diváka do očí. Tradičnější triky by filmu slušely víc. --- Rozhodně se v budoucnu musím na film podívat ještě jednou, protože ve mně vyvolává opravdu rozporuplné pocity a jsem zvědavý, jak na mě bude působit při opětovném zhlédnutí. Jinak se tak nějak nemůžu zbavit pocitu, že Terry Gilliam už hold není co býval a lepší léta své tvorby má už za sebou =/ --- Dost váhám jak vlastně film ohodnotit, jelikož bych jej nerad ztrhal, za to, že jsem od něj dostal něco jiného, než co jsem čekal. Rozhodně však nejde o špatný film a věřím, že se najdou lidé, které upřímně chytne za srdíčko. U mě se tak nestalo, ale i přes to dávám upřímné čtyři palce z pěti. ()

solisoli

Príbeh sľuboval dobovú vynaliezavosť . Začalo sa to perfekt preslávenou scénou s veternými mlynmi. Ovládlo ma nadšenie, že technika vykoná svoje, nakoľko stvárnenie postavy Dona Quijota bolo veľmi pôsobivé. Potom sa to už vlieklo v inom duchu, kde pribudli dokonca i Rusi a iné opičie autority, repliky až to strácalo na zmyselnosti. Nakoniec z nad očakávania sa vykľulo čudo nehodnoverné pochopiteľnosti. Tešil som sa, že sa budem vedieť konečne poriadne zasmiať, miesto toho som sa ironicky nestačil čudovať. ()

blondboss

Už som na tejto stránke komentoval množstvo snímkov, ale niekedy ozaj človek proste ostane bez slov. Toto je prípad režiséra, ktorý sa snaží jedno celé štvrťstoročie natočiť nejaký film a nakoniec z neho vylezie takýto paškvil, ktorý podľa môjho názoru nemal ani hlavu, ani pätu. Iste, pre niekoho možno umelecky poňaté zobrazenie Dona Quijota, avšak pre mňa to bola len zmes nezmyselných dialógov a s katastrofálne ubíjajúcou atmosférou. Čudujem sa Driverovi, že sa na to dal. Ja osobne tento snímok ozaj neodporúčam, pokiaľ teda nechcete zbytočne stratiť vyše dvoch hodín života. 25 % ()

Gig

Terry Gilliam se vrátil na půdu barona Prášila. Tedy lépe řečeno matočil upřimný snímek o jiném snílkovi z La Manche. Ja toho blázna mám rád. Mluvím o Quichotovi. Ve spojením s Gilliamem, tedy dalším snílkem, symbiózy přimo geniální. Pryce jako onen stárnoucí šlechtic je výborná volba, ač já mám onoho bojovníka s větrnými mlýny přece jen stále spojený s Petrem OToolem. ()

deizolator

Don Quijote je sám o sobě depresivní příběh beznadějné naděje a tohle je naprosto skvělý a přitom vtipný bad trip na tomto příběhu založený. Prožil jsem si chichotovskou katarzi, doteď mě to téma strašně prudilo a teď se cítím uspokojený! Absolutní pecka! ()

papuchalk

Zvláštní film, který se těžko hodnotí, ale nakonec dávám za 4, jelikož jsem se u něho nečekaně dost krát nasmál. S čím mám ale trochu problém - těžko se rozklíčovává, o čem vlastně film je. Tedy ono se to "téma" v průběhu filmu několikrát změní, a čím blíže ke konci, tím se v tom plácáte víc a nevíte, jelikož žádné to téma film nečapne a nevezme za své. Nejprve to vypadá jako návrat vyčpělého dospěláka na místo svého studentského projektu, pak se toto téma opustí a začne to vyprávět o umělcích, kteří se snaží vytvořit perfektní dílo ale nedaří se jim to protože to tlačí moc nepřirozeně a nakonec se jim osud vysměje, protože daleko lepší umění se stane náhodně samo od sebe v reálném životě, jenže už nemají šanci "natočit". Pak se film zase vrhne jinam, prostřídá další várku témat, jako třeba že se stanete tím, co děláte (nen naopak), nebo nahodí celou řadu vztahových propletenců, které vypadají jako opravdu ze života slavného režiséra... Téma Donkichotství, a několikrát zrecyklovaná scénka s větrnými mlýny naznačí, že každý tomu občas propadneme. Až nakonec když už film vypadá jako náhodně navrstvené vyfantazírované skeče, se film naštěstí uzavře klasickým holywood romatickým happyenden, který tomu ale nasadí ten všeobecně dobře čitelný rámec. Naštěstí. Asi tomu dám ještě jednu šanci zkusím projít trochu dál. Hodně ambiciozní snímek, což se asi dalo čekat, vzhledem k historii jakou za sebou má, ale pro běžnýho diváka hůře stravitelný. Zajímalo by mě jak se liší od původní verze z roku 2000. ()

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

08.07.2018

Co dalšího plánuje Terry Gilliam?

Co dalšího plánuje Terry Gilliam?

04.07.2018

Režisér Terry Gilliam (12 opic, Brazil) má se svými filmy obří smůlu. Jeho vysněný Muž, který zabil Dona Quijota ale zdá se přece jen dorazí do širší distribuce, a to ještě před koncem roku. Slavný… (více)

Filmové hvězdy ve Varech

Filmové hvězdy ve Varech

19.06.2018

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary startuje již 29. června a pořadatelé nyní konečně odhalili seznam zahraničních osobností, které se na nadcházejícím festivalu ukážou. Mezi ta… (více)

Terry Gilliam dotočil Dona Quijota

Terry Gilliam dotočil Dona Quijota

05.06.2017

17 let! Tak dlouho se Terry Gilliam snažil natočit svůj vysněný projekt, adaptaci slavného románu Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha. Film se kdysi dostal před kamery s Johnnym Deppem a Jeanem… (více)