Angelika a sultán

• Francie Angélique et le sultan (více)
TV spot

VOD (1)

Z chudého šlechtického statku, přes šťastné manželství v pohádkově bohatém zámku, chudobu, pařížské podsvětí, králův dvůr a přízeň, pirátskou loď i tržiště s otrokyněmi – taková byla cesta krásné Angeliky za její životní láskou hrabětem Jeoffreyem de Peyrac. V páté, závěrečné části filmové série se Angelika, hraběnka de Peyrac, setkává s Osmanem Ferrajim, moudrým eunuchem, který má v plánu stvořit z ní třetí ženu sultána Mulaye Ismaila, a tedy vládkyni Maroka. Jeoffrey de Peyrac předstírá, že je jedním z galejníků, aby se tak dostal do marockého Meknesu, spojil se s vlivnými přáteli a pokusil se svoji ženu zachránit. Mezitím Angelika odolává požadavkům Osmana Ferrajiho a mocného sultána. Hrozí jí, že stráví zbytek života v harému sultána. Ale ani zde, v nebezpečí života, nechce Angelika zradit svého manžela a stále věří, že se znovu setkají. (Česká televize)

TV spot

LeoH

Tož tady už jsem se valnou část stopáže bohapustě nudil, vypravěčský dech evidentně došel a závěr už je jen takové plácnutí do vody. Rozhodně nejslabší díl. — Sečteno a podtrženo po všech pěti filmech – není to tak pitomé, jak jsem si vždycky myslel, spíš jen „jednoduché“; kdybych na to býval směl koukat v době, kdy jsem hltal Vinnetoua a Tajuplný ostrov (a z dnešního pohledu je až legrační, že za dob našeho dětství byla tahle de facto pohádka pro děti tabu), asi by se mi to pod kůži zažralo, ale taky bych nejspíš dneska měl o něco méně pozitivní vztah k ženskému pokolení. Chápu, proč je to kult, ale můj kult to není. ()

fablefavorit

Protože je skoro přes tisíc dílů, rozhodl jsem se kolektivně hodnotit na profilu toho finálního: Završení příběhu kulhajícího fešáka Žofrého a jeho jediné lásky Angeliky (bokovky obou napříč filmem nepočítáme). Hudební znělka exotického Maroka začne divákovi po dvacátém replayi lézt i z prdele, ale co se dá dělat. Jak jinak má dát film najevo, že sultán a jeho kurtizány jsou konečná zastávka? Samozřejmě je to stejný romantický sranec jako všechny ostatní díly, ale i přes legračně křečovité hlášky a místy fakt špatné hereckými výkony mě celá série Markýzy baví i dnes. ()

Gilmour93

Madam de Pussy-Bellieres tentokrát musí bránit svůj rozkrok přímo v jámě lvové (čti sultánův harém), jenže pan majitel nedocílí ukojení ani při praktikách z 50 odstínů šedi. Situace se jeví zoufale, ale neklesejte na mysli, romantičtí snílci. Jeoffrey má kámen mudrců, takže i něco dalšího brzy bude jako kámen.. Dvě věci byly nádherně příznačné. Finále, kdy to další nevinný zbytečně schytá, jen aby se při směšných pohybech ještě více rozhoupal Reskátorův škuner a úvodní slovo vypravěče v podání Ivana Trojana. Byl tam melodramatický nádech dobrodružství a lásky stíhané protivenstvím, ale zároveň i jemný odstín despektu a jistého výsměchu a já mu za to děkuji.. ()

Greg25

Jednoznačně nejhorší díl celé série, v podstatě platí vše co jsem napsala u Nezkrotné Angeliky, snad jen dodám, že z jaké si úcty, neboť na svou dobu to byl jistě "revoluční" film (série), kterou si lidé žádali znovu a znovu. Snad jen z této úcty mé hodnocení, obzvláště u posledního a nejhoršího filmu s Angelikou neklesá pod 20%. ()

Lacike

Tak tu máme poslednú kapitolu tejto ságy, ktorú považujem za najlepšiu. Rovnako ako v predošlom diely sa pokračuje v dobrodružnom štýle. Na začiatku sledujeme najprv dokončenie línie s pirátmi, ktorí predali Angeliku sultánovi. Zase tá Angelikovská kliatba zaúčinkovala a aj keď chlap Angeliku hoci aj znásilní, tak za to tvrdo zaplatí. Ja by som sa teda Angeliky nedotkol ani dlhou palicou, aj keby mi chcela dať, no čokoľvek.  :-) Prvá pol hodina je riadne akčná, čo neprekvapí keďže prim v nej hrá drsniak Peyrac. Medzitým si Angelika vylihuje a pojedá dobroty. A tvári sa smutne lebo strašne trpí. Vraj. Ale v tomto diely je po dlhej dobe zásadová a nikomu nedá. Ani keby ju mali zbičovať alebo zabiť. Tak aspoň nejaký posun v jej charaktere. To ale nezabráni tomu, aby pár dobrých chlapov kvôli hoci aj pohľadu na ňu behom filmu zbytočne za ňu nepoložilo život. Je to už taká tradícia ako keď v každej Bondovke zomrie nejaká Bondgirl. Takže nie je úplne fér to kritizovať. Škoda len že film nie je lepšie dramaturgicky pojatý. V prvejpol hodine sledujeme v akcii Peyraca, potom hodinu sledujeme útrapy Angeliky a prakticky až v poslednej minúte sa  znova stretnú a nasleduje happyend, ktorý pôsobí jak keby ho narýchlo pre istotu prilepili, ak by už žiadny ďalší diel nevznikol. Pritom aj neakčný dej odohrávajúci sa u sultána je dostatočne pútavý. Zaujme veľkolepá výprava a zaujímavé lokácie. Pri takejto stúpajúcej kvalite by som si kľudne dal aj ďalšiu epizódu odohrávajúcu sa v USA. Ale nevadí. Ako celok je to séria, ktorá stále dostatočne funguje aj napriek dosť pochybnému charakteru Angeliky. Hlavne to, jak má prakticky väčšinu série na háku svoje deti, pôsobí dosť rozporuplne. V rámci svojho žánru je to ale podobná klasika ako napríklad Vinnetou. Musíte pristúpiť na jeho pravidlá, inak budete trpieť jak sviňa. 8/10. ()

• V roku 1967 sa film premietal pod názvom Angelika a diablove peniaze. (Raccoon.city)
  • Ze všech původních filmů o Angelice právě zde její představitelka Michele Mercier vystřídá nejméně kostýmů, a to 9. (fiLLthe3DD)
  • Králova zahrada se nachází v Tunisku. (M.B)