Angelika a sultán

Angelika a sultán

Romantický / Historický / Dobrodružný

Francie / Itálie / Západní Německo, 1968, 105 min

• LeoH

Tož tady už jsem se valnou část stopáže bohapustě nudil, vypravěčský dech evidentně došel a závěr už je jen takové plácnutí do vody. Rozhodně nejslabší díl. — Sečteno a podtrženo po všech pěti filmech – není to tak pitomé, jak jsem si vždycky myslel, spíš jen „jednoduché“; kdybych na to býval směl koukat v době, kdy jsem hltal Vinnetoua a Tajuplný ostrov (a z dnešního pohledu je až legrační, že za dob našeho dětství byla tahle de facto pohádka pro děti tabu), asi by se mi to pod kůži zažralo, ale taky bych nejspíš dneska měl o něco méně pozitivní vztah k ženskému pokolení. Chápu, proč je to kult, ale můj kult to není.(20.10.2011)

Historicko-romantický príbeh o krásnej Angelike makýze anjelov sa končí. Snímok "Angelika a sultán" je poslednou časťou, finálnou epizódou. Pôvodná literárna predloha, ktorú napísala manželská dvojica Anne a Serge Golon, má až strnásť samostatných kníh. Francúzsky režisér Bernard Borderie to radikálne skrátil do formátu piatich filmov. V tomto poslednom diely vyvrcholí ľúbostný príbeh Angeliky a jej manžela Joffrey de Peyraca. ***(24.5.2017)

Tři "věci" mi u tohoto filmu stačí ke štěstí, a to především úchvatná hudba, moudrý Osman Feragi (má nejoblíbenější postava z celé Angeliky) a věčně se vysmívající Colin Paturel. Nejvíce mě však baví samotný sultán, který je roztomile paranoidní, když každého podezřívá z toho, že se mu směje... a také jeho pohled, když zjistí, že je někdo ochoten vyměnit "tajemství Kamene mudrců" za jednu ženu. Já se prostě vždy skvěle bavím.. "Jakto, že tě ten tygr nesežral?" .."Musíš se ho zeptat, pane!" :-)(29.12.2014)

Pět sobotních večerů s Angelikou mám již za sebou a zazvonil zvonec a je Angeliky konec. Ale zas na jednu stranu v mých očích se jedná o konec zdařilý a pokud se vám předchozí díly líbili u tohohle vám místy poběží doslova mráz po zádech. Do poslední minuty totiž není jasné jestli ještě Angelika vůbec někdy spatří svého milovaného Žofrého. Opět zde musím napálit 5 hvězd, celá série až na naprosto zbytečný díl s králem se mi moc líbila a tadyten díl jí u mě vynesl ještě o patro výš. Velká škoda že je poslední. No tak tedy sbohem andělská Angeliko. Sbohem, sbohem, sbohem.(6.8.2016)

Angelika je nebojácná děva! Dost dlouho si vodila čaroděje Peyraca než mu dala a naproti tomu nedala králi, nedala drsnýmu kapitánovi pirátů, tak proč by měla dávat nějakýmu sultánovi či podobnýmu vocasátorovi?! Ano je tomu tak drsná emancipovaná story spěje zdárně k očekávanému happyendu, ale nevadí pár slušných scén i nějaká ta akce se tu najde. Není to úplnej shit nemůžu si pomoct, ale 5 dílů stačí.50%(21.3.2015)

• - Ze všech původních filmů o Angelice právě zde její představitelka Michele Mercier vystřídá nejméně kostýmů, a to 9. (fiLLthe3DD)

• - Existuje pouze několik neznámých scén z filmů. Z nich pouze jedna známá fotografie, kde je na lodi vidět Peyrak z profilu a Angelika, která drží v ruce dalekohled.

• - Králova zahrada se nachází v Tunisku. (M.B)