Dokumentární cyklus Kmeny, který mapuje současné městské subkultury, představuje sedmý odvysílaný díl Skinheads. Jedna z nejkontroverznějších městských subkultur se v posledních letech pomalu ale jistě zbavuje nepravdivých mýtů okolo svého kmene. Obecná informovanost o původním postoji, smyslu a myšlence Skinheadství nebo kořenech, které sahají až do 50. let na Jamajku, je stále lepší. Nejen hudba, ale především hrdost, styl a zábava je to, co drží Skinheads pohromadě. Projekt Kmeny vznikl v koprodukci studia Yinachi a České televize, partnery projektu jsou městské projekty BU2R a Jägermeister. Díl Skinheads odvysílá Česká televize, ke zhlédnutí bude také na kmeny.tv. (Česká televize)

ondrula

Souhlasím, že se jedná o nejlepší Kmeny. Rozhodně tedy alespoň ve srovnání s úchylama z Cosplay a dílem o bikerech, kterej byl úplně o hovně. Skinheads mi byli vždycky tak nějak sympatičtí a to díky tomu, že v sobě tak nějak nesou autentickýho ducha atmosféry Británie 60.-80. let. Že je toto hnutí původně úplně o něčem jiným než o rasistických hovadech, je myslím dost zřejmý. Bohužel jsem měl tu smůlu, že osobně jsem mohl sledovat ve svým okolí právě jen nácky a o to radši jsem za tenhle díl Kmenů. Paradoxně to ale způsobuje i značnou nevyváženost tohoto dílu, protože autoři opomíjejí ostatní skinheadský směry (a je jedno jak moc sympatický či nesympatický jsou). On je to klasický důsledek Růžičkovy povrchní (zpohodlnělé?) práce - v každým díle si vezme jen několik málo jedinců a na nich se nekonečným omíláním jejich názorů pokouší generalizovat principy celého hnutí, což se mu ovšem většinou nezdaří. V tomhle díle je vidět, že ti kluci nemají v hlavně úplně nasráno, vlastně spíš naopak. Celkem působivě na mě působily zpomalený záběry, ale zase mi přišlo, že jich tam bylo příliš. ()

KM Phoenix odpad!

Pro ty co vědí nedostatečné, pro ty co nevědí tak zmatené a bez potřebných doplňujících informací (např. pochybuji, že by většina diváků ČT věděla kdo to jsou Mods). Celkově hodně zjednodušující pohled, zredukovaný na hudbu, fashion a fotbal. A samozřejmě jak už je u tohoto seriálu zvykem, nesmí chybět pořádná dávka slow motion. To, že zde aktéři svorně vystupují proti rasismu je chválihodné, nicméně trošku rozlišení ve skinheadské subkultuře by ze strany tvůrců rozhodně neškodilo. Pojmy jako SHARP, Redskins případně RASH vůbec nepadly a Trojan byl zmíněn opět jen tak mimochodem a bez vysvětlení. Škoda, možnost přinést úplnější obrázek a vyvrácení některých mýtů ohledně této subkultury přišla vniveč. ()

mira007

Značně to nabourává vžitou představu skinhead rovná se nácek. Díky mluvčím této komunity se na ně dá koukat jako na svébytné celkem inteligentní lidi s vlastní filozofií, která nemusí být náckovská, rasistická, agresivní... ()

Jaroslaf

po delší době jsem na to koukl a tohle bylo docela v pořádku. informační hodnota vcelku velká, žádné nicneříkající záběry do prázdna jako u jiných dílů, potěšil mě skin hrající z gramců Jamese Browna .) To mluvilo za vše! ()

RomeroIsGod

Zase jeden ze slabších dílů. Skíni se omezili na vymezení se proti náckům. A to je tak všechno. Jo a ještě se dozvíme, že kořeny jsou ve skáčku, regé a tak. Ale to ví každej, kdo na takovej pořad kouká. ()

gonga

Tak co jsem se dozvěděl o skinheads : rádi mlátí týpky, kteří se jim nelíbí, vyhazují lidi z vlaku, mají rádi svoje kořeny a často taky druhé kluky. Jo a chodí na fotbal a na koncerty. Tak u mě ti to, Zadku, nevyšlo, tohle mě fakt ke skinheads nepřivede. Nakonec mě nejvíc rozesmál ten jejich Buqičák, kterej na jednu stranu "pláče" jak jsou policajti svině, že je mlátí bezdůvodně a na druhou stranu je svým způsobem hrdej na to, že neznámé lidi vyhnali z vlaku. Proč? Protože jsme skinheadi. Jediné, co bylo na dokumentu fascinující bylo nakolik je tato subkultura prosáklá homosexuály (nic proti nim) resp. skrytým homosexuálním chováním. Není to sice nic nového, ale vsadím se, že mezi nimi je gayů daleko víc než v průměrné 4% většinové společnosti. ()

Olík

Zatím nejpřirozenější a pro většinovou společnost svým významem nejsmysluplnější díl cyklu. A i když se v jádru ukázalo, že skuteční skinheads, kromě toho že nejsou nacisti, nemají světu vlastně vůbec co říci, tak jenom to vyvrácení hromady předsudků, které jim od doby Orlíku byly nakydány na hlavu, má hodnotu dalších 100 minut filmařsky atraktivnějších záběrů. I když.....ono několik minut zmiňovaných filmařsky atraktivnějších záběrů na úkor zpomalených pohledů na tančící nebo fandící "holohlavce" by přece jenom celkovému obrazu pomohlo. Za největší devízu lze považovat účast dvou person tuzemského hnutí, které pražské skins rozdělují na „buqičákovce“ a „červeňáky“ a to praktikující encyklopedii Vláďu Červeného a respektovanou postavičku Buqičáka, jejichž přítomnost dává zapomenout na hluchá místa, které jsou otravnými mouchami celého cyklu. ()

Nail

Problém tohodle dílu a zdá se mi celého dokumentárního cyklu Kmeny je to, že se dycky zaměřuje jen na určitou část dané subkultury. Skinheads chtě nechtě se dělí na spoustu odnoží. A ukazovat zde jen lidi, kteří ujíždějí na SKA, chodí na Bohemku a pár záběrů z nějakého Oi koncertu kde se lidi promenádujou v trikách Good Night White Pride..... Taky co město to jiní skíni. Jednu hvězdu za Červeňáka, páč ten řekl asi tak vše co bylo důležité. ()

Drom

To nejsou muklové, to jsou skinheads?! Tohle je skoro to samý jako díl o punku, jenom naplešato. Možná kdyby půlka dílu nebyla složená z vycpávkových zpomalených záběrů (které se teda mimochodem pro kameru podařilo naaranžovat tak pěkně, že se někdy i zdálo, že naaranžovaný nejsou), mohlo tam být i něco víc než pár základních informací. Třeba nějaká historie nebo kapely a současnost obecně. Namísto dalšího pouštěče desek (ty vole, punk ani oi se už v tej Prahe nehraje naživo nebo co?) a zavrhnutí white power skins. Asi bych měl dát vysoký hodnocení, aby autoři dostali napříště grant a mohli si najmout opravdovýho kameramana s kamerou, co nemá rozbitý zaostřování, ale mě na moje pitomosti taky nikdo nic nedá, takže dvě a nazdar. ()

GTS_PUNK

Veľmi dobrý diel Kmeny. Konečne niekto jasne a zrozumiteľne, v prijateľnej metráži oddelil zrná od pliev a vysvetlil, že skinhead ≠ nácek. Sprostí náckovia iba ukradli identitu skins a tí sú dodnes, bohužiaľ, v očiach spoločnosti videní ako tá istá skupina. Takto to však vôbec nemožno vidieť. V dieli je tak jasne vysvetlené, že skutoční skinheads stoja proti rasizmu, začali sa prvýkrát objavovať v prostredí reggae a soul koncertov, neskôr si začali kupovať Vespy, chodiť na futbal a nenávidieť policajtov. Skupiny ako S.H.A.R.P. či Trojan stále možno nájsť pohybujúce sa v prostredí skinhead koncertov, ktoré takisto výrazne ovplyvnili danú subkultúru a dokonca aj hudbu vďaka vzniku oi-punku. Praví skinheadi v Martenskách , s "kšandami" a holou hlavou sú tu stále a stále tu aj budú. Nemožno ich však v žiadnom prípade spájať s pravicovým nacistickým odpadom. Sympatické obsadenie dokumentu sa k tomu vyjadruje dosť jasne. Kmeny: Skinheads patria k tým výrazne lepším dielom série a ak máte nejaké pochybnosti ohľadom všetkých vyholených hláv, možno vám toto pomôže zistiť, že nie všetci sú takí, ako ich spoločnosť vidí a prezentuje. Zakričme si teda spoločne Oi!, dajme si pivo a vyrazme na futbal. ()

Rattlehead

Další díl o ničem z téhle nepovedené série. Co jsem se o skinheads dozvěděl ? Nic, vlastně vůbec nechápu, v čem tahle kultura spočívá. Že by v poslechu reggae a ska, o tom tedy dost pochybuji. O rasismus tu prý nejde, dokonce vidíme týpky s nápisy "good night, white pride" (teda vlastně posměch tomu, když je někdo bílý hrdý na svou rasu, což je vlastně rasismus naruby - nebo dokonce rasismus vůči vlastní rase). Že by Antifa ? Jenže ani s tou to prý nemá nic společného, takže jde jen o holou hlavu ? Nejvíc mě zaujalo, že negři nebo cikáni jim nevadí, zato policajti jsou hajzlové, protože ztělesňují zlý systém. Ale vždyť skinheadi přece nic špatného nedělají, tak proč tak nenávidí policajty ? Tenhle dokument svým neumětelstvím otázky jen vyvolává, ale vůbec na ně neodpovídá. ()