Hraniční přechod

Alexandr Rogožkin

Andrej Žegalov

Sergej Seljanov

• Houdini

Křišťálový glóbus - výběr(11.5.2007)

Zvláštní film. Srovnávat jej však s Full Metal Jacket je ale mimo realitu. Identitu snipera jsem tušil hned od počátku. Film se sice odehrává kdesi v čečně, válečných momentů a bojových scén mnoho nenabídne. Divák má tak spíše možnost poznat život u předsunuté jednotky na hraničním checkpointu, kde se kromě nahodilých útoků vzdáleného snipera nic moc neděje a kde se dá nuda krátit všelijak. Kdo chce najde si v tom možná něco víc na téma, proč tam byli, za co umírali atd... Pro mne tam toho bylo málo. O ohnivých hřibech a vrtulnícíchc z dvd coveru si nechte jen zdát! Beru to jako takovou žánrovku zajímavou spíše prostředím. Tři růže. * * *(30.12.2015)

• zette

Skoda, ze jsem film videl v ceskem zneni, ktery byl dost spatny. Presto mi Hranicni prechod moc dramaticky neprisel. Rogozkinuv rukopis je celkem citelny a nema daleko k absurdnosti, ktery vsak tomuto filmu spise skodi. Par dobrych scen se ale ve filmu najde (sestry, zaver) a prostredi Kavkazu je velmi atraktivni.(10.5.2014)

Velmi dobrý válečný film od tvůrce kultovních snímků Svéráz národního lovu a rybolovu. Zde, i když se o ni tvůrce pokouší, jde komediálnost stranou. Ve vlastním příběhu se setkáváme s hrstkou vojáků, kteří jsou díky nechtěnému incidentu převeleni na hraniční čáru na Severním Kavkaze. Společnost jim dělá vodka, hluchoněmá prostitutka, místní sniper, který každý den hlavní hrdiny lehce pokropí a politická špína, která dolehne i na toto bohem zapomenuté kontrolní stanoviště. Dny ubíhají a dohodnuté vztahy s místní vesnicí se začínají vyhrocovat a ve společnosti stínu z incidentu, který sem vojáky přivedl, směřují k nevyhnutelné tragédii. Tvůrce vybral kvalitní herce a dokázal vytvořit zvláštní atmosféru, která se plíží divákovi pod kůži celých osmdesát pět minut, i když se nic převratného zrovna neděje. V celkovém dojmu se jedná o nenápadný, leč na filmový zážitek velmi bohatý válečně laděný kousek, který dozajista ocení i běžný divák neujíždějící na válečné kinematografii. Já oceňuji čtyřmi hvězdami.(30.12.2012)

Neprilis zdarile natoceny film. Navic jsem (bohuzel) videl dabovanou verzi, coz filmu ubralo dalsi bodiky...neni nutno videt. Cele mi to prislo takove nejake divne...pribeh dost pruhledny, rekl bych...postavy nesympaticke. Nejlepsi byla asi ta hlucha holka, te mi bylo lito. Jinak zadna emoce.(2.2.2013)

Beznaděj ve svých mnoha podobách. Vojáci, kteří hlídají přechod na silnici, co vede na hřbitov. Jejich primitivní život, z hlediska obyčejného maníka, jako výřez neznámé a divné války. Vynikající film.(1.5.2014)

Pokiaľ poznáte Rogožkinovu tvorbu, tak poznáte i jeho vnímanie sveta - je to javisko plné hier, bizardných postavičiek a tragikomických situácii. Tak to je aj v tomto filme, nič nie je vnímané natoľko vážne, aby sa to nedalo zľahčiť, upraviť či mystifikovať. Pre mňa osobne zatiaľ to najlepšie z Rogožkina.(2.12.2012)

Vcelku rozporuplný snímek, který se složitě někam zařazuje. Příběh o skupince ruských vojáků kdesi na Severním Kavkaze, kde se pořád něco děje a kde je stále něco nejisté. I když se občas ze zbraně vystřelí, k válečnému filmu to má seksakramensky daleko a jako drama je to docela ponuré. Každodenní rutina je součástí a tak se chlapy snaží zkrátka nějak vyžít. Syrový příběh, který si na nic nehraje a který může být i chvílemi nudný. Ze snímku trochu vyniká absurdnost všeho dění. Inu, určité poselství tu je, ale když výsledek moc nezaujme, je to všechno houby platné.(25.5.2014)