The Last of Us - Season 1 (2023) (série)

Vydržet a přežít (S01E05)

(epizoda)
  • USA Endure and Survive
TV spot

Joel a Ellie se snaží uniknout povstalcům a přitom se dostanou do křížku s nejhledanějším mužem v Kansas City. Kathleen pokračuje ve své misi. (HBO Max)

TV spot

jjjerry

Čekal jsem více. Trochu akce tam naštěstí bylo. Ale zároveň i plno nelogických momentů. Představit nové postavy, částeně vysvětlit jejich interakce a pak je po půl hodině zabít. Proč? A nerozumím té přehnané snaze obsazovat za každou cenu postavy co vybočují. Minule 4%, teď hluchoněmý, zhrzená ublížená feministka, příště bude slepý na vozíku? ()

kenkaku

Neslyšící a ještě černoušek, jé… to muselo strhnout tabulky (a ani nemusel být jogurt, aby ta role v seriálu byla tutovka). Každopádně, epizoda překvapivě nenavazuje na předchozí, ale běží s ni paralelně (tedy prvních 15 minut, pak se to propojí). Na můj vkus se vše neskutečně vleklo (jako z čeho se vzalo hodnocení jako nejlepší epizody teda nepochopím). Hrozně zbytečně se tam žvaní. Skupinka v podzemí (kde mají být zavření nakažení) dělá kravál a hulákají jak mentálové a doslova 2/3 stopáže epizody se neděje nic. A samozřejmě, že přišla chvíle, kdy mě seriál ale nehorázně vytočil - to jako nešlo zamířit, vystřelit a psycho-Rose vyřešena? Uřízni hadovi hlavu… atd. Ukazuje to na lacinost scénáře (s ohledem jak to stejně ve finále dopadne). Pozn.: nejlepší (pětihvězdičková) pasáž epizody trvá pouhých 5 minut. Takže současných 91% si tohle opravdu nezasluhujete ani omylem. ()

muti

Konečne vidíme o čom je celý ten humbuk okolo série. Sledujeme osud dvojice Henry a Sam, ktorí sa predieraju Kansas city po revolúcii a páde fedry. Záporáčka je tiež super, vidíme jej motiváciu, zanietenie aj zaslepenost. Hru som nehral ale tie herné pasáže a scény zo seriálu úplne sálajú. Konečne topka ()

Miicheleeyy

Absolútne úžasný diel. Krásne ukazuje vzťah medzi Henrym a Samom. Napínavé scény s nakazenými a nechýbal tam aj ten Bloater. Človek vie ako bude príbeh pokračovať, no predsa sa cíti, ako by sledoval niečo nové a nevedel čo sa bude diať. Veľmi prepracovaný, emotívny diel ktorý divákovi dá to, čo od toho čaká, a ešte viac. ()

Anderton

Konečne sa niečo deje, avšak chvíľu to trvá, než sa epizóda rozbehne. Bohužiaľ vizuál ma tentokrát, a nie prvýkrát, dosť sklamal, všetko to vyzerá príliš lacno a necítim z toho žiadnu atmosféru, ako tomu bolo napríklad vo vypiplanej druhej časti. Stretnutie so zombíkmi poteší najmä tým, že sa dočkáme väčšej akčnej scény, inak nás nič špeciálne nečaká. Pozitívne hodnotenie z mojej strany je tak predovšetkým za záverečné prekvapivé minúty. Hráči hry asi budú chrochtať blahom čo aj vidno na hodnotení, ale to patrí k veci. ()

• Lamar Johnson sa krátko po príchode do Calgary začal prostredníctvom Zoomu učiť americký posunkový jazyk a strávil čas mimo natáčania. Nechcel, aby si diváci mysleli, že jeho znalosť jazyka je falošná a svoje vystúpenie považoval za dôležité pre reprezentáciu nepočujúcich. Mal pocit, že čas strávený v blízkosti Keivonna Montreala Woodarda pri produkcii mu umožnil lepšie ovládať jazyk; Woodard mu niekedy opravoval chyby v scénach. Bella Ramsey sa podobne naučila ASL počas produkcie. (molcan2)
  • Ellie (Ramsey) nájde rovnaký komiks ako v hre s názvom "Savage Starlight". (molcan2)
  • Bloatera stvárnil herec Adam Basil, ktorý mal dokonalú "postavu, obvod a kondíciu". Na pomoc pri tvorbe bloatera bol vytvorený odliatok Basilovho tela. Oblek s hmotnosťou 40 kilogramov (88 libier) bol počas natáčania potiahnutý tekutinou podobnou gélu, aby vyzeral mokrý a reflexný. Tím chcel, aby tvor mal "praktickú prítomnosť" pre interakciu na scéne, ktorú by bolo možné neskôr zvýrazniť vizuálnymi efektmi; bloater bol vyšší a dostal dodatočnú svalovú definíciu. Dizajnér a maskér Barrie Gower tiež uviedol, že oblek bol vytvorený so zámerom, aby bol čo najviac slizký a mokrý, čo pridalo ďalšiu vrstvu intenzity už tak intenzívnej atmosfére seriálu. "Mali sme k dispozícii celú kópiu jeho tela, na ktorú sme vymodelovali protézu bloatera z modelovacej hliny. Odlievali sme ho z penovej gumy a penového latexu, ktorý je veľmi ľahký. Je to takmer ako čalúnnická pena, veľmi hebučký druh materiálu. To všetko bolo vymodelované a odliate v samostatných častiach: horná polovica, hlava, ruky, nohy. Mali sme tím, ktorý všetky tieto časti vyrobil spoločne. Vzadu a okolo pása sme mali zips, ktorým sme ich mohli zipsovať. Mal všetky tie previsnuté záhyby huby, ktoré skrývali zipsy a poppery." Aby počas nočnej scény, v ktorej bloater napadne skupinu vojakov, vyzeral mimoriadne desivo, bol Basilov oblek potiahnutý klzkým mazivom, aby vynikli kúsky huby. "Oblek by bol veľmi mäkký, ale veľmi slizký a mokrý. Natreli sme ho týmto gélovým roztokom, ktorý dodal lesk všetkým hubám. Mali sme na jeho tele vyrazených veľa malých tŕňov a špicatých chĺpkov, akoby malých výrastkov, ktoré sa predierali von. Aby sa tvary dali čítať, museli sme ich pokryť leskom. Bolo to ako textúra, ktorú sme vytvárali, takže sme neustále chodili a natierali ich týmto leskom, len aby sa tvary zachytili na siluetách. Opakovane sme doň vstupovali a viac ho leštili, pokrývali sme ho týmto lubrikantom, aby bol pekný a lesklý." (molcan2)