Horečka sobotní noci

• Austrálie

Saturday Night Fever

Drama / Hudební / Komedie / Romantický

USA, 1977, 118 min

Amok na tanečním parketu! Ucho Travolta s účesem ala exhumovaný Elvis a s plachtivým límcem aka Dumbo křepčí po ulici do houpavého rytmu Bee Gees, všechno touží mít za pár, hlavně bez práce a s haldou prošoupaných bot z prohýřených sobotních nocí ve společnosti pohybově nadaných ženštin. Brrr! Už jen představa něčeho podobného mi vyvolává/vala husí kůži po celém těle. Navíc je to celé omamně barevné a metrosexuální, rytmizované nonstop přísunem sadistických diskofílií, které pro svou "dobu" adaptují i velikány Beethovenova formátu, je to hloupé a selhává to i jako generační film, protože kromě tancování a permanentní "nasranosti" není o čem vyprávět (ačkoli uznávám, že zeitgeist je přítomen v koncentrátu úpadkové extáze od začátku do konce). Jo, ale na druhou stranu, co si budeme nalhávat, jsem se u TOHO málem potrhal smíchy. Hlavně ve chvílích, kdy se Badham pokouší koketovat s moderním a "lidovým" filozofováním (v podání Travolty!), a pak má problémy jej naroubovat na poněkud exhaustovaný duševní (bez)obsah ostatku - totiž lážo plážo blbnutí. Už jen z principu si Horečku v budoucnu pustím znovu, třebaže nikoli z osobních, ani z obdivných (bílý muž Travolta umí skákala, ale já nemilovala jeho) nebo z formalistických důvodů, ale právě díky té oddivuhodně vyzrálé komičnosti._____Pozor! Vedle zručně odvedených scén z diskoték a z tanečních aktivit hlavního cápka se ve filmu zjevují i nebetyčné paskvily, které nemají hlavu ani patu: tatrmanství na mostě je pouze vrcholem samožerného potravinového řetězce. Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda hadr.(5.12.2008)

Zmes stupidity, naivity a totálnej demencie v tomto filme (najmä dialógy oplývajú značnou dávkou týchto vlastností) už ani nie je únosná a každý psychicky a intelektuálnejšie zdatný jedinec si musí klásť otázku, či je možné vôbec napísať takúto blbosť. Odpoveďou je, že možné to nie je. Scenárista s nami hrá sofistikovanú hru na mačku a myš, keď podobne ako hlavný Hrdina Johny ani my netušíme, kedy to tento film myslí vážne a kedy sa s nami (ne)pekne zahráva. Moje slová potvrdzuje aj fakt, že scénu v metre môžem pokojne označiť za umeleckú a dokazuje, že autori točiť vedia. A dobre. Neviem, či si to nikto nevšimol, ale tento film je najmä perfektnou paródiou a alegóriou.(13.1.2008)

Když jsem film viděl poprvé a myslel jsem si, že to bude jen další "Pomáda", byl jsem pořádně překvapený. Ty písně Bee Gees evokují trochu jiné vyznění, ale tohle je pořádné drama, které navíc disponuje krásnými písněmi a výbornými tanečními čísly. Ale příběh hraje prim, a to je dobře, protože je výborný a skvěle natočený.(29.3.2015)

V době svého promítání v našich kinech naprostá pohroma pro mě jako pro fanynku Rolling Stones, Doors, Led Zeppelin, Queen, Genesis, Jethro Tull, King Crimson a podobných skvostů. Navíc nás v tanečních učili debilní skupinový tanec na Stayin´Alive, no prostě hrůza. Tehdy bych při své mladické nekompromisnosti určitě označila jako odpad. Dnes za ten bezpočet zparodovaných scén v čele s Připoutejte se prosím, za mrštného Travoltu, za zaznamenání disco doby a ne úplně blbý scénář dávám za čtyři.(11.6.2010)

Frčeli Bee Gees, vystřelovací nože a afro-účesy. Travolta byl mladej, ošklivej a hubenej. Ostatní zcela nevýrazní a po pěti minutách od filmu si nepamatuju ani jejich jména, ani obličeje. Jinak ovšem s tímhle snímkem na rozdíl od Pomády problém nemám. Až na ten dost bídný dabing made in Česká televize (Jan Dolanský atd.).(3.10.2008)

• - Námět Nika Cohna byl dlouho považován za soubor skutečných příběhů z Brooklynu. Po deseti letech autor přiznal, že šlo o vymyšlený příběh. (Terva)

• - Celosvětová premiéra proběhla 12. prosince 1977 v New Yorku. (Varan)

• - Klub Odyssey 2001 neměl před natáčením barevné stěny a ani blikající podlahu. To si vymysleli filmaři pro lepší efekt. (Terva)