• Austrálie

A Long Way Home

(neoficiální název)

• Nový Zéland

Austrálie / USA / Velká Británie, 2016, 118 min

Prvá polovica filmu je úplne úžasná, pre nás Európanov zaujímavo špinavá, plná krásnych exteriérov i pohľadov do života bežných, prevažne chudobných ľudí v Indii. Musím pochváliť castig, malý Saroo je vážne roztomilý chlapec a dlho si budem pamätať jeho nočné blúdenie opusteným vlakom, kde tenkým vláskom volá meno svojho brata: "Guduu." Potešila ma i nezvyčajne civilná N. Kidman v zaujímavej roli, v akej sme ju ešte nevideli. Hudba je výborná, zvlášť na mňa zapôsobila v záverečnej scéne hľadania domova cez Google Earth na notebooku. Hudba v tej scéne nemá nejaký výrazný motív , ale napriek tomu bola veľmi účinná. Druhá polovica filmu trochu stratila tempo, ale dojímavý záver to opäť zdvihol. Výborne zapadli i skutočné zábery v úplnom závere filmu. 80%.(25.2.2017)

Tenhle film bych pustil všem imigrantům z východu, aby se naučili, jak si maj vygooglovat cestu zpátky k sobě domu. Tři hvězdy za to, že alespoň jednomu se to povedlo, ani se mi nechce věřit, že je to podle skutečné události...(7.7.2017)

Skvělé drama, ze kterého sice šlo vymačkat více, ale bavilo mě hodně. Indické reálie s partou velmi slušných herců udržely mou pozornost až do závěru.(8.7.2017)

Lion rozhodně není film pro masy. Zaměřuje se na velmi specifickou část filmařského umění. Celý snímek je založený na tom, že s hlavní postavou soucítíte, v čemž vám pomáhají zajímavé myšlenky a jasné poselství filmu, a taky svižná první polovina Liona, ve které vám Saroo přiroste k srdci. Problém může nastat v druhé polovině filmu, která se soustředí Sarooa jako na dospělého. Tam příběh nepřirozeně zvolní a nějakou dobu se ze stránky příběhu nic moc neděje. Většinu druhé poloviny filmu tvoří sentimentální rozplývání se nad každým detailem, který hlavní postavě připomene její dětství. Například džalebi (taková červená indická ňamina, která vypadá jako nakrájená rajčata), které dostane k jídlu u svého přítele. Při pohledu na pokrm si vzpomene na to, jak mu jeho bratr kdysi slíbil, že mu džalebi koupí jako svačinku v práci, a vytrysknou mu slzičky. Přičemž jsem si vzpomněl na svého velmi blízkého přítele, který byl také adoptován, a své zkušenosti popisuje stejně melancholicky jako Saroo. To mi velmi napomohlo k tomu, abych byl ze vzpomínek hlavní postavy taky naměkko. Ale myslím si, že kromě vzpomínek má druhá polovina filmu emoční roviny, které fungují i pro diváky, kteří nemají adoptované přátele. Síla tohoto příběhu spočívá v tom, že si Saroo stanovil nemožný úkol, o kterém ani on sám nevěří, že by ho dokázal. Jeho hledání je zoufalé volání o pomoc z posledních sil. Pokud si rádi pobrečíte u inteligentně zrežírovaného dojáku, pak v dramatu Lion jistě najdete zalíbení.(8.8.2017)

(Zaujalo mě: Osmiletý Sunny Pawar se nemohl zúčastnit americké premiéry, protože mu bylo odepřeno vízum.....) 50 minut skvělý zážitek, Sunny Pawar je absolutně neodolatelný, ale pak se něco posere a bez jakékoliv logiky a návaznosti jste vrženi do podřadnýho samoúčelovýho braku.(7.11.2017)

PODLE mne mimořádný film . Malý SAROO výborně zahraný a závěr hodně dojemný . Citlivý divák bude mít zvlhlé oči , o tom žádná . Prostě Oskarový film . Pro mne určitě . BRAVOOOOO .(24.2.2017)

Príjemné prekvapenie, že film ktorý najprv vyzeral slniečkovo, proti tejto nálepke zabojoval a pritom ešte vzbudil maximum pozitívnych dojmov.(28.2.2017)

Líbila se mi první půlka, když byl Saroo ještě malý. Pak už mě to ale moc nenadchlo. Palec nahoru dávám za soundtrack a Patela. Lepší průměr.(9.4.2017)

Krásný příběh, který si dává na čas, a úvodní expozici se ztracením v Indii předloží tak, aby to nebylo jen takové zbytečné intro – a tím nás vtáhne do pokračování, protože chceme vědět, jak to celé dopadlo a dopadne. Je to velmi povedené a dobře udělané a koláž s reálnými fotkami na závěr to pak celé dokoření až do slz těch citlivějších a méně okoralých. [90%; 2017-05-15 Kino Světozor](27.5.2017)

***+(20.6.2017)

Citlivý doják, jehož absolutně největší hodnotou je, že je to dle skutečnosti. ( ty videa na konci jsou hodně velká citová opravdová ždímačka ). Jsou to takové dva filmy v jednom - první třetina je takové sociální drama alá Město bohů křížený Milionářem z chatrče, zbytek filmu života hlavního hrdiny v Austrálii je jeho vnitřním bojem starého a nového života, který vyvrcholí pátráním po staré rodině a jejím nalezení. Jednoduchá dějová linka, která je možná trochu stopáží přetažená, ale dojem z filmu nakonec čtyři hvězdy.(15.7.2017)

Akože nemám rád hru na city... Ale tu sa predsa nikto nehrá. Tak to bolo nie? Najkrajšie a najsmutnejšie príbehy píše život sám.(22.7.2017)

Prvni pulka fakt dojak, druha zdlouhava, malem sem zacal nektery pasaze pretacet. Hollywoodovsky tezky tlaceni na pilu, aby to bylo co nejdojemnejsi, az to na me mela nekolikrat opacnej efekt. Celovej dojem z filmu prumer.(3.9.2017)

Malej Saroo to hraje pěkně a přirozeně. Ví se, že Indie je chudá a špinavá země, ale neví se, že se ztrácí 80 tisíc dětí ROČNĚ.. Konec nás s přítelkyní tak jako příjemně rozbulel, né že ne.. Na LION byste měli mít náladu. Pokud ji máte, bude se vám film líbit.(7.11.2017)

• srolyma

No jestli se všechny děcka v Indii chovají jako tenhle malej Mahátma, tak se není co divit, že se jich každý rok 80 tisíc poztrácí. Když mu starší brácha řekne, tady si sedni a počkej na mě a on místo toho sedne do prvního vlaku a odjede tisíce kilometrů daleko a teprve tam se po něm začne shánět, tak asi nemá valnou šanci na brzký návrat. Obzvlášť když si myslí, že se jeho maminka jmenuje „maminka“. No, nejspíš měl ten ztracenec vzbuzovat nějaké projevy emocí, tipoval bych na lítost nebo smutek, ale u mě se to nějak minulo účinkem. Od začátku mi byl krajně nesympatický a jestli ho nějaký fanatický jogín umlátí bambusovou tyčí nebo ho přejede splašená rikša mi bylo úplně fuk. Ne, tohle mě fakt nechytlo.(29.4.2018)

Je důležité vědět, odkud jsme, pokud chceme chápat, kam jdeme. /// Životní podmínky v Indii byly fakt těžké a asi pořád jsou. Přesto se tam ti lidé usmívají a snaží se být na sebe milí.(1.8.2018)

Tento film sám o sebe nie je ani režijne vypaplaný, ani scenáristické terno a povedzme si pravdu, ani to herecké, ale čo tento film v sebe má, je duša. Davis krásne preniesol ťažký príbeh na filmové plátno a aj napriek tomu, že na konci sa ždímali emócie do maxima, nepôsobilo to rušivo a záverečné zábery boli naozaj strhujúce. Lion je snímok, ktorý musí vidieť každý po peknom príbehu bažiaci divák, ktorému nevadí nejaké to klišé. Veľmi slušný film. 70 %(4.9.2018)

Prcek byl úžasný, o tom žádná. Pro Patela mám slabost a zrovna jsem byla nějaká rozcitlivělá, takže mi to celé dohromady neskutečně sedlo. Btw, táta mi strašně někoho připomínal a on je to Upal kočku! Stárnem...(12.2.2017)

Prva polovica filmu je ok .v nej sledujeme osud maleho indickeho chlapca ktory nasadne na vlak krory ho odvezie tisicky kilometrov daleho.Zufalstvo chlapca bieda danej krajiny a smutny osud deti ktore su na tom podobne ako Saroo je vykresleny velmi dobre a uveritelne.Problem nastane ked si chlapca adoptuje australska rodina.Na scenu prichadza nuda ,pribeh sa zacne vliest a vy sa zacnete divat na hodinky.Lion zacne mat predvidatelny dej a koniec vas nicim neprekvapy.Oscarove nominacie su preto nepochopitelne ,su ovela lepsie filmy (Silence,American honey) ktore na oscara v hlavnych kategoriach neboli nominovane.Lion je len priemerny film ktory miestami prilis tlaci na pilu,je nevyvazeny a nema oscarove atributy.(17.2.2017)

Pokud bych mel nejit neco, co se mi uplne nelibilo, tak je je piplani se scenama, ktery nejsou zajimavy. Vubec treba neni videt, jak vyrustal v australske rodine se svym bratrem, ktery uplne nebyl to, co on. Misto toho je tam rozebrana aferka s holkou, coz je fakt jen vlaha omacka. Tzn. takhle dve hodiny a suma sumarum, deje malo, i kdyz by ho tam mohlo byt vic a Nicole by se mohla vic vyradit. To je skoda, jinak vazeni nadprumer!(19.2.2017)

Místy sentimentální, přesto nadprůměrně zfilmovaný...příběh pětiletého kluka, který se na 25 let ztratil své rodině. Realistické zobrazení Indie, jak je znám ze svých cest, australský příběh trochu slabší.(20.2.2017)