• Austrálie

(neoficiální název)

(festivalový název)
  • Španělsko

Austrálie / USA / Velká Británie, 2016, 118 min

Když nad tím přemýšlím, tak tento film má z těch všech nominovaných na Oskary nejkrásnější námět. Ukazuje totiž, že existence západního světa občas opravdu dává smysl. Přitom mě mrzí, že první půlka filmu je s hlavní indickou rolí daleko hezčí a lepší, než ta druhá. Dev Patel, leč je sebelepší herec, do tohoto filmu totiž dodal celou řadu otázek a nepochopených momentů, čímž neříkám, že je musím pochopit, jen mě nepřesvědčil, že bych mu musel vysloveně fandit. Přitom Sunny Pawar byl asi nejlepší dětskej herec, kterého jsem vůbec kdy viděl a scény s ním byly jako balzám na duši. Dlouho se mi tedy nestalo, abych měl na jeden film dva náhledy, které tak moc ovlivňují hlavní herecké výkony jedné postavy. Jako celek ale i tak uznávám, že Lion je velký film a je krásné vidět, že i takové příběhy mají dobrý konec.(27.2.2017)

První polovina snímku zaujme hlavně výkonem hereckého představitele malého Sarúa (ty oči!), o kterého se upřímně bojíte, i když dobře víte, že se kvůli dalšímu vývoji děje určitě dožije dospělosti. Jakmile se ale v druhé části z chlapečka vyloupne Patel, kvalita filmu poněkud klesne (a to i "díky" unylé Rooney Mara, jejíž kouzlo mi nadále uniká). Pozitivní dojmy i přesto převládají a závěr mi vykouzlil úsměv na tváři. A tak slzopudné to vážně není.(24.2.2017)

Verím tomu čo som práve videla a neverím tým cynickým komentárom a bodovaniu. Ako veľmi sme už zhýčkaný a rozmaznaný touto chorou civilizáciou, že už nenájdeme ani trochu súcitu a pochopenia a viery v dobré konce. Samozrejme, že si títo chytráci, hodnotiaci za tri a menej, nedokážu nič podobného predstaviť, žijúci vo svojom sterilnom, umelom svete medzi štyrmi stenami, počítačmi, svojimi kinami, reštauráciami s rýchlym občerstvením, školami a barmi. Možno si všetci tí veľkí odborníci na životnú realitu o mne budú myslieť, že som naivná husička, ale ja verím tomu čo som videla a zanechalo to vo mne veľmi hlboký dojem. Rozhodne a jednoznačne jeden z najlepších filmov o ľudskom osude a taktiež jeden z najkrutejších a zároveň s najlepším koncom. Prosím viac takýchto a menej amerických sračiek o nepremožiteľných agentoch FBI, alebo teeneagerovských upírskych zlátanín a podobne... Absolútne vynikajúci detský herec a prvá tretina neskutočne emotívna a taktiež aj záver. Videla som už toľko nezmyslov, že ten rozdiel poznám a preto tento film vrelo doporučujem!(6.3.2017)

Mandl na dojetí dle skutečné události je chtě nechtě taky svá kategorie a v jejím rámci Lion nepřináší nic vyloženě nevkusného či hloupého. Může za to zejména zaměření na neveselé poměry v Indii, zejména pokud jste dítě, které nebaví permanentní znásilňování, a hlavně až dokumentární snímání této kouzelně chaotické krajiny. Pomáhá mimo jiné kamera, která první třetinu zručně snímá okolí často z pozice pětiletého protagonisty či téměř neorealisticky ho sleduje v chumlu města zdáli. Samotné pátračky a vizuálně znázorňované citové pouto už trochu zívá, ale myslím si, že je to zejména z důvodu náročnějšího empatického napojení bílého spokojeného parchanta ze středu Evropy (tedy mě), který nemá příliš společného s indickým adoptovaným sirotou. To hlazení zdí a melancholické máčení ve vodě tomu nemám vůbec za zlé a kdyby jo, tak každých pět minut Rooney Mary je pro mě lunapark.(31.5.2017)

Príjemný závan exotiky v tom množstve filmov, ktoré sa dostanú do našich kín. Podobne ako v Slumdog Milionárovi, aj tu je zaujímavejšia tá detská časť bez Patela, no celkovo určite pôsobí Lion vierohodnejšie a emocionálne silnejšie ako SM. Nie je až taký extra silný, aby si zaslúžil byť medzi filmami nominovanými na Oscara, no keďže tento filmový rok sa mi javí ako najslabší za dlhé obdobie, tak prečo nie, spomedzi nominovaných určite nie je najhorší.(12.2.2017)

• Sunny Pawar

• - Ve filmu hraje významnou roli i sladkost jalebi, kdy si dospělý Saroo (Dev Patel) vzpomene na své mládí z Indie. Jalebi je indický vonný dezert, který se namočí do cukrového sirupu a smaží. (Jamal)

• - Osmiletý Sunny Pawar (malý Saroo) se nemohl zúčastnit americké premiéry, protože mu bylo odepřeno vízum. (MessiM)

• - Prvá filmová rola pre Nicole Kidman, v ktorej hrá matku adoptívnemu dieťaťu. V skutočnosti je matkou dvoch adoptovaných detí. (Da_reba)