• Austrálie

A Long Way Home

(neoficiální název)

• Nový Zéland

Austrálie / USA / Velká Británie, 2016, 118 min

Hodnotit film, který je natočený podle skutečného příběhu, je pro mě vždy velmi obtížné. Protože jak chcete ohodnotit něco, co se doopravdy stalo? Přimět se k tomu, odmyslet si děj a dívat se pouze na jeho zpracování...V tomto ohledu byl Lion trošku monotónní. Příběh nabízel mnoho momentů, které by obyčejně v divákovi vyvolaly silnější emoce. Jenomže byly ztvárněné stále v jedné rovině. Kdyby jen měly takovou sílu, jako poslední reálné záběry, hned by se jednalo o něco nezapomenutelného. I přes to shledávám film lehce nadprůměrný a to hlavně díky scénám s malým Sunnym, který strčil do kapsy oba nominované, a příjemnému soundtracku vyplňujícím prázdnou scenérii Indie. Nutno podotknout, že se jedná o první celovečerní film režiséra Davise.(19.2.2017)

Lion je takovým mixem Milionáře z chatrče (možná i protože hlavní postavu v její starší verzi hraje stejný herec) a Lovce draků. Famózní příběh o indickém chlapci, který se nešťastnou náhodou natolik ztratil, až se mu podařilo dostat do samotné Austrálie (Ne, nepřeplaval.) První polovina, kdy sledujeme hlavního chlapce se potácet z jedné bídné situace ke druhé, je skvělá. Film to (zatím) nepřehání s patosem, plus interakce chlapce s dospělým a ne příliš ochotným světem mají svou kvalitu. S druhou polovinou přijdou mnohem zásadnější problémy, především protože se film začne strašně táhnout. Ale jakože fakt strašně. V rámci toho možná pak samotný dojemný závěr není tak působivý jak asi tvůrci původně plánovali. Docela škoda, protože film měl se svou první půlkou opravdu našlápnuto k výjimečné podívané. V rámci toho se ale i tak jedná o kvalitní a hezký film, který si tu tehdejší oscarovou nominaci určitě (částečně) zasloužil. Slabší 4*(26.8.2018)

Báchorka o tom, ako sa chlapček stratil a potom si vygooglil cestu domov. Akurát mu to trvalo niekoľko rokov, hoci na základe toho, čo si pamätal, a čo nakoniec na internete našiel, mu to malo trvať možno tak 20 minút (keď už mal k dispozícii Google Earth). Aj napriek tomu je to výborný film, pretože aj s takým chabým príbehom sa dá rozprávať veľký epos. Výborná réžia, veľmi dobrí herci, na konci dojáčik.(27.2.2017)

Vytahujte kapesníky, plačte, já fakt nebudu. Je to jednoduchý film, který nabízí jednoduché diskuse. Pár neradostných osudů obyvatel indických slumů a špinavých ulic se k nám už dostalo, tohle je další příval emocí natlačených do pytlíku instantních nudlí. Ždímeme, jak jen to jde, nedokážeme ovšem téměř vůbec překvapit a hlavně si pokládáme otázky, proč něco takového vůbec zajímá Akademii? Nikdy nejdeme na dřeň, nikdy se o hrdiny skutečně nebojíme, nad vším se jednoduše vznáší opar toho, že víme, že to nakonec dobře dopadne. Samozřejmě musíme zapomenout i na učesaný Bollywood a jeho taneční úlety a pestré barvy, nicméně ani tohle není skutečná Indie. Aneb pětiletý hošík spoléhající se na negramotnou matku samoživitelku a obětavého bratra se v lidnaté zemi ztratí, nastoupí do vlaku, který ho odveze kdoví kam, a učí se přežít, až se nakonec ocitne u adoptujícího páru v Austrálii. Kořeny ovšem volají. A já volám proč? Výsledkem je vypočítavé a sterilní povídání. A vlastně i svým způsobem neupřímné. Asi nejvíc mě šokují oscarové nominace pro Nicole Kidman a Dev Patela, jsou slušní, ale rozhodně ne výjimeční. Myšlenkově prázdné. A za mě docela dost slabé tři hvězdy.(12.2.2017)

,,NAŠEL JSEM DOMOV!...“ /// Úvod vo tom, že indickej parchant není žádnej národní poklad a že každej (teda i indickej parchant) má svůj osud… prostě tak jak to známe už vod časů týpka z chatrče. ¾ hodiny. Pak si jde Sarů žít svůj australskej sen (– sorryjako to není spoiler, ale skutečnost), aby mu mohlo dramaticky hrábnout, páč začne myslet na kořeny (hovno bukvice! Prostě domov!...). A vy čekáte až… až… až…prostě na tu dojemnou chvilku, která samozřejmě přijde. Vlastně dvě. Nebo tři. Nebo… pak už je vcelku jedno kolik, páč vlastně kvůli tomu tady ste. No a já kvůli tomu (a kvůli tomu, že podporujou děti ulice) přece nefláknu 4*. Příběh hezkej, ale tohle všichni předpokládáme, čekáme! A kde je nějaký překvapení? Snad v tý úvodní ¾ hodince… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Biografii „A Long Way Home“, kterou v roce 2013 napsal Saroo Brierley, neznám. 2.) Jednou (takhle po ránu, jsem zjistil(a), že mám vo parchanta míň. 3.) Thx za titule „sonnyboy“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(9.9.2017)

• - Skutočná rodina Brierleyovcov navštívila filmovanie, ktoré sa odohrávalo v Tasmánii. (Da_reba)

• - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo na mnohých miestach v Indii, juhoaustrálskej Tasmánii, ale aj priamo v austrálskom Melbourne. (MikaelSVK)

• - Když začínalo natáčení, neuměl Sunny Pawar (malý Saroo) anglicky ani slovo a i přes to natočil několik filmových scén hraní kriketu. (MessiM)