• Austrálie

A Long Way Home

(neoficiální název)

• Nový Zéland

Austrálie / USA / Velká Británie, 2016, 118 min

Opět poutavý příběh s cíle vyronit nějakou tu slzičku. Celý příběh vypráví o chlapci z nejchudší vrstvy, který ztratí svojí rodinu, aby ji po dvaceti pěti letech opět nalezl. V první části sledujeme roztomilého dětského hrdinu, který ztracený putuje železnicí a osud mu zařídí pestrou kličkovanou. Sociální problematika, podmínky panující v Indii, která ve snímku zachycují, už tolik nedokáže zasáhnout, neboť film hodně připomíná kopírku Milionáře z chatrče. Ve druhé polovině hrdina stárne a jde o zachycení etapy, důležitých okamžiků, které spějí k dojemnému závěru. Velmi kladnou stránkou jsou výkony herců, nevyjímaje ve vedlejších rolích, kde exceluje Nicole Kidman. Film se podařilo natočit s velkou precizností, byť si nejsem úplně jistý, zda byl koncept slepených částí nejlépe zvolený. První polovina celistvostí určitě lepší, ve druhé se příliš přeskakuje časovou osou a každá část nedostává takový prostor, aby dokázala strhnout na plné obrátky. I tak se jedná o pěkně příběh, který asi každého zasáhne, ale letošní doják číslo jedna to nepřekonalo.......7/10(27.2.2017)

Když nad tím přemýšlím, tak tento film má z těch všech nominovaných na Oskary nejkrásnější námět. Ukazuje totiž, že existence západního světa občas opravdu dává smysl. Přitom mě mrzí, že první půlka filmu je s hlavní indickou rolí daleko hezčí a lepší, než ta druhá. Dev Patel, leč je sebelepší herec, do tohoto filmu totiž dodal celou řadu otázek a nepochopených momentů, čímž neříkám, že je musím pochopit, jen mě nepřesvědčil, že bych mu musel vysloveně fandit. Přitom Sunny Pawar byl asi nejlepší dětskej herec, kterého jsem vůbec kdy viděl a scény s ním byly jako balzám na duši. Dlouho se mi tedy nestalo, abych měl na jeden film dva náhledy, které tak moc ovlivňují hlavní herecké výkony jedné postavy. Jako celek ale i tak uznávám, že Lion je velký film a je krásné vidět, že i takové příběhy mají dobrý konec.(27.2.2017)

Rozpočet $12miliónovTržby USA $51,738,905 Tržby Celosvetovo $140,312,928Tržby za predaj Blu-ray v USA $1,308,117 Tržby za predaj DVD v USA $2,651,344 ║ Dobrý námet ale spracovanie až tak neohúri. Úsek z malým Saroo ešte dobrý ale zo starším to už moc neberie, nemá to tie správne grády, dramatičnosť. /60%/(7.4.2017)

Hodnotit film, který je natočený podle skutečného příběhu, je pro mě vždy velmi obtížné. Protože jak chcete ohodnotit něco, co se doopravdy stalo? Přimět se k tomu, odmyslet si děj a dívat se pouze na jeho zpracování...V tomto ohledu byl Lion trošku monotónní. Příběh nabízel mnoho momentů, které by obyčejně v divákovi vyvolaly silnější emoce. Jenomže byly ztvárněné stále v jedné rovině. Kdyby jen měly takovou sílu, jako poslední reálné záběry, hned by se jednalo o něco nezapomenutelného. I přes to shledávám film lehce nadprůměrný a to hlavně díky scénám s malým Sunnym, který strčil do kapsy oba nominované, a příjemnému soundtracku vyplňujícím prázdnou scenérii Indie. Nutno podotknout, že se jedná o první celovečerní film režiséra Davise.(19.2.2017)

Uf, páni, tohle bylo vážně skvělé. Jak jistě víte, já většinou nečtu obsahy, nekoukám na trailery, takže je pro mě dá se říci každý film takovým překvapením. A tohle je velmi příjemné překvapení. Příběh Sarooa je velmi smutný, ale také šťastný. Je to parádně zfilmováno, hrozně mě ten příběh zaujal. Ten herec, jak hrál malého Sarooa, ten si zasloužil minimálně nominaci na Oscara, takový skvělý výkon od dítěte jsem ještě neviděl. Samozřejmě pak i Dave Patel v roli dospělého Sarooa se činil. A na závěr filmu skvělá píseň od Sii. Tohle doporučuji každému si pustit, opravdu velmi emotivní příběh.(5.6.2018)

• - Postava Rooney Mary (Lucy) nie je založená na skutočnej osobe, ale je kombináciou viacerých Saroových priateliek, ktoré s ním boli počas hľadania. (Astonko)

• - Ve filmu hraje významnou roli i sladkost jalebi, kdy si dospělý Saroo (Dev Patel) vzpomene na své mládí z Indie. Jalebi je indický vonný dezert, který se namočí do cukrového sirupu a smaží. (Jamal)

• - Nicole Kidman bola do svojej role vybraná skutočnou Sue Brierly. Počas natáčania sa z nich stali priateľky. (Astonko)