• Austrálie

(neoficiální název)

(festivalový název)
  • Španělsko

Austrálie / USA / Velká Británie, 2016, 118 min

Mandl na dojetí dle skutečné události je chtě nechtě taky svá kategorie a v jejím rámci Lion nepřináší nic vyloženě nevkusného či hloupého. Může za to zejména zaměření na neveselé poměry v Indii, zejména pokud jste dítě, které nebaví permanentní znásilňování, a hlavně až dokumentární snímání této kouzelně chaotické krajiny. Pomáhá mimo jiné kamera, která první třetinu zručně snímá okolí často z pozice pětiletého protagonisty či téměř neorealisticky ho sleduje v chumlu města zdáli. Samotné pátračky a vizuálně znázorňované citové pouto už trochu zívá, ale myslím si, že je to zejména z důvodu náročnějšího empatického napojení bílého spokojeného parchanta ze středu Evropy (tedy mě), který nemá příliš společného s indickým adoptovaným sirotou. To hlazení zdí a melancholické máčení ve vodě tomu nemám vůbec za zlé a kdyby jo, tak každých pět minut Rooney Mary je pro mě lunapark.(31.5.2017)

Není absolutní pochyb o tom, že Lion byl natočen na základě úžasného životního příběhu, avšak dovolím si tvrdit, že ani sám život by nenapsal něco tak neuvěřitelně přeslazeného a místy i nesympatického. Možná to byl režisérův záměr, kdo ví, nicméně na mě osobně tyto části působily jako velmi rušivý element v jinak dobře namíchaném filmovém koktejlu. Až tento velmi podstatný detail nemám k filmu Lion žádné výtky. Všechno ostatní, začínaje poutavým úvodem a konče hereckými výkony, funguje tak jak se v rámci filmu očekává. „I'm not from Calcutta... I'm lost.“(10.2.2017)

První část filmu je rozhodně zajímavější, než zbytek filmu a to i přesto, že zrovna k té části bylo asi nejméně podkladů. Protože přeci jen vzpomenout si detailně na události staré víc jak 25 let to není nikdy bohaté a ještě méně v případě když to vzpomínkové ondobí spadá do dětství. A tak ta dospělácká část měla být dle mě mnohem propracovanější, důslednější, ale právě ta je zkratkovitá, skáče se po rocích a forma jakou je to pojato, filmu spíše ubližuje. Dev Patela moc v oblibě nemám a tady se mi ani nijak nepozdával. Zvláštní role, kterých se zhostili známí indičtí herci Tanisha a Nawazudin. Spíše cameo role, kde bych raději viděl méně známé tváře. Na druhou stranu australská část je nabitá taky známi tvářemi. Líbilo se mi, že zde bylo jasně patrné, že Indie je natolik obrovská, že ne všude se dá domluvit hindštinou a to chlapec jel do Kalkaty a ne dolů na jih, kde by těch kilometrů najel podstatně více. A kontrast odlišnosti života v Indii a v Tasmánii, by byl pak další pěknou ukázkou. Příběh celkově lidsky zajímavý, ale škoda zpracování té dospělácké části, která prostě drhne.(26.5.2017)

• Sawy

Super první část, ve které tvůrci na diváka systematicky a funkčně přenášejí pocit paniky a beznaděje ztraceného chlapce. Pak ale přijde nedůvěryhodný a kýčovitý patvar, ve kterém Dev Patel osmdesát procent času tklivě hledí do dáli a přemýšlí o potřebě hledání vlastní minulosti. To jsem nedal. Možná kdyby k posouvání děje dopředu nebyly užíváný tak schematické vypravěčské zkratky, možná kdyby vše nebylo tak chirirgicky přesně naaranžované, aby to v divácích vyvolávalo emoce, možná kdyby měla Rooney Mara víc prostoru... Ale takhle ne. 45 %(28.9.2017)

Za mě asi největší překvapení letošních Oscarů, vůbec nic jsem od tohohle filmu nečekala, vlastně jsem spíš předpokládala, že ho ani nedokoukám a ono mě to chytlo hned od začátku (teda ne úplně od první minuty, ale někde během čtvrt hodiny mě to mělo). Nedojalo mě to, ale taky mě to nenudilo ani chvilku a uteklo mi to překvapivě rychle. Herecké obsazení bylo (víceméně) příjemné, i když mě nikdo nijak neoslnil. 4*(18.2.2017)

• - Skutočné meno chlapca je Sheru (Sunny Pawar), čo v preklade znamená lev. Odtiaľ názov filmu. (MikaelSVK)

• - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo na mnohých miestach v Indii, juhoaustrálskej Tasmánii, ale aj priamo v austrálskom Melbourne. (MikaelSVK)

• - Pôvodne sa uvažovalo aj o úlohe pre Hugha Jackmana a Colina Firtha. (Da_reba)