• Austrálie

• Nizozemsko

• Španělsko

• Nový Zéland

Austrálie / USA / Velká Británie, 2016, 118 min

Asi si zlatou sošku v konkurenci Moonlight a hlavně La La Land neodnese, ale u mě ho přesto získal. Lion je pro mě překvapení od kterého jsem nic velkého nečekal. Řeknete si možná kýčový film, který hraje na city a opírá se o inspiraci podle skutečného příběhu. Možná nejste daleko od pravdy, ale u mě není kýčem zneužít dojemného příběhu malého chlapce z prostředí slumu v Indii a být tak trošku v nevýhodě oproti vyrůstání v privilegovaném světě ( buďme za to rádi ) a tento příběh by se zcela jistě v našem malém státečku nemohl stát. Děkuji ČSFD za předpremiéru a jak si vedle mě kolega stěžoval na nepohodlné sedačky uprostřed filmu a já mu na to řekl, že co by na to řekl malý Saroo, který ležel na krabici v podchodu metra, tak řekl že mám recht :)). Od tohoto snímku mám stejně jako malý Saroo velké nutkání ochutnat cukroví jalebi, do Indie ale v nejbližší době nejedu, takže stejně jako on to budu muset zvládnout. Výborně zahrál Sunny Pawar ( malý Saroo ), hodně originální bylo vyhledávání cesty domů podle google maps. Výborná byla Rooney Mara s rolí Lucy. Hudba byla dokonalá - sestřelí La la land ? Některé scény byly snadno předvídatelné, jenže já osobně jsem si přál aby se tak staly, takže to neberu jako nevýhodu. Dev Patel v roli dospělého Saraa nezahrál příliš výrazně, stejně tak se filmu dalo ubrat 15 minut. Obsazení Nicole Kidman byl úlet a ta jediná mi v podstatě ve filmu vadila. Každopádně konec filmu opět předvídatelný, hodně dojemný, ale nezklamal mě + třešnička na dortu v podání vysvětlení názvu filmu. Co víc si můžu přát :)) 90,5%(27.2.2017)

Milionář z chatrče 2? Ale kdeže. Tohle je Weinsteinovská epopej za letošní oscary, samozřejmě podle skutečného příběhu, která ani takové ambice nemá. Ten pětiletý Sunny Pawar je prostě neskutečný a je to půlka filmu, i díky němu jsem si jeho strastiplnou cestu poměrně užíval. Je to sice taková cílová ždímačka emocí, která na někoho možná fungovat bude, ale podle mě na oscarech nic neurve. Ale kdo ví, je to jedině Weinstenovské želízko v ohni a víme, jak to oni a Dev Patel umí...7/10(21.2.2017)

Já si nemůžu pomoci, ale k tomu, abych dal filmu vyšší hodnocení, by mě musel více emocionálně oslovit. Bylo vidět, že se o to hodně snažil, ale na mě to nějak nezafungovalo. Nevím, zda za to může občasná nevěrohodnost hereckých výkonů, nebo jen mé cynické, zamrzlé srdce :D. Každopádně očividně se našlo i hodně lidí, které film citově uchopil a nepustil a já jim závidím. Když ale pominuty tenhle fakt, tak po ostatních stránkách musím upřímně uznat, že se jedná o dost vydařený snímek se silným příběhem a především krásnými záběry a skvělým hudebním doprovodem. Jen díky té absenci citového napojení na hlavní hrdiny jsem se místy tak trochu nudil. Za mě lepší 3*(23.2.2017)

• Slasher

Většinu lidí tenhle příběh ztracenýho dítěte asi dojme a rozbrečí, mně ale přišel zpracováním vypočitavý, sterilní se záblesky pseudo-artu, herecky vyčpělý a nesympatický, od půlky (ta první ještě šla) jsem se nemohl dočkat konce. A jakmile spustily závěrečný titulky spolu se záběry těch postav v reálu, tak jsem poprvé za celou dobu cítil nějaký emoce. Dlužno ale dodat, že LION není moje cílovka a šel jsem na něj nechtěně.(6.1.2017)

• hygienik

Už dlho dávam filmom nízke hodnotenia, a tak som sa rozhodol zhliadnuť nejakú 100% pecku s vysokým hodnotením. Lev sľuboval veľa emócií. Čakám a čakám a furt mi v hlave vŕta, Milionár z chatrče bol lepší. Potom sa predsa len nejaké emócie dostavili. Žiaľ NK a RM v mojich očiach film ešte viac "spomaľovali", namiesto toho, aby som mal radosť, že tu hrajú. No nič, ďalšia bublina praskla.(2.5.2018)

• - Spoiler: Dev Patel (Saroo) sa vo filme objaví až po 50 minútach. (Astonko)

• - Prvá filmová rola pre Nicole Kidman, v ktorej hrá matku adoptívnemu dieťaťu. V skutočnosti je matkou dvoch adoptovaných detí. (Da_reba)

• - Skutočné meno chlapca je Sheru (Sunny Pawar), čo v preklade znamená lev. Odtiaľ názov filmu. (MikaelSVK)