• Austrálie

(neoficiální název)

(festivalový název)
  • Španělsko

Austrálie / USA / Velká Británie, 2016, 118 min

Když nad tím přemýšlím, tak tento film má z těch všech nominovaných na Oskary nejkrásnější námět. Ukazuje totiž, že existence západního světa občas opravdu dává smysl. Přitom mě mrzí, že první půlka filmu je s hlavní indickou rolí daleko hezčí a lepší, než ta druhá. Dev Patel, leč je sebelepší herec, do tohoto filmu totiž dodal celou řadu otázek a nepochopených momentů, čímž neříkám, že je musím pochopit, jen mě nepřesvědčil, že bych mu musel vysloveně fandit. Přitom Sunny Pawar byl asi nejlepší dětskej herec, kterého jsem vůbec kdy viděl a scény s ním byly jako balzám na duši. Dlouho se mi tedy nestalo, abych měl na jeden film dva náhledy, které tak moc ovlivňují hlavní herecké výkony jedné postavy. Jako celek ale i tak uznávám, že Lion je velký film a je krásné vidět, že i takové příběhy mají dobrý konec.(27.2.2017)

Hodně z vás hlásí, jak samoúčelná a slzopudná rakovina Lion je, přitom v opojení současný filmařiny většina zapomíná, co by vlastně mělo dobrej film tvořit. Když všechny filmový složky zapadnou a stvoří strhující celek, je to u nás nepochopený - to ale není vinou filmu, to jenom divák prahne po digitálních explozích! Způsobů jak odvyprávět podobný příběh není zrovna hodně a každý filmař sáhne po takovém, aby to na diváka mělo co možná největší dopad... a tak je to správně. Právě díla jako LION ženou řeč filmu kupředu, dávají nám příběhy a obohacují. Když si k tématu nenajdete vztah, jakoby jste ztratili sami sebe - to pak jděte zase na Avengers.(18.2.2017)

Především jsem ohromen úžasným hereckým výkonem malého Sunny Pawar, který vzhledem k faktu, že při natáčení neuměl ani pípnout anglicky, tak klobouk dolů. Jemu bych věřil i kdyby mi tvrdil, že jeho máma je nosorožec, tak moc je přesvědčivý, jako v tomto filmu. Indština mi přijde jako roztomilý jazyk. Byl jsem mile překvapen. Rád, bych viděl ještě jednou tento poměrně dramatický a chvílemi melancholický snímek. Dokonce i já jsem ke konci filmu upustil pár slz, jelikož závěr je opravdu dost silnej a citlivější povahy budou brečet jak želvy. Patel mi přišlo, že se až moc snaží a chce tu oscarovou nominaci a taky jí získal, nicméně pochybuju, že by tu sošku získal. Rád, se na to podívám znovu a doporučuji.(24.2.2017)

Celkom dosť detailov z detstva si vybavil ten chlapec. Ja si nepamätám skoro nič, ale možno aj preto, že v mojom živote nenastal taký veľký zlom. Chápem úplne tú jeho posadnutosť nájsť mamu a brata a povedať im, že je v poriadku. Malý Sunny bol skvelý a budem sa zase opakovať, ale z Deva sa stáva veľký sympaťák. Divácky vďačný a zaujímavý príbeh.(13.2.2017)

Lion je klasické lost&found drama o indickém chlapci, co usne ve vlaku a už není schopen najít cestu zpět ke své rodině. Podle skutečné události samozřejmě. Lion je ze všech nominovaných asi největší křikloun o Oscara, kadence slzopudných scén je až příliš vysoká, což je škoda, protože jde o docela zajímavý příběh se solidními herci.(25.3.2017)

• - Pôvodne sa uvažovalo aj o úlohe pre Hugha Jackmana a Colina Firtha. (Da_reba)

• - Prvá filmová rola pre Nicole Kidman, v ktorej hrá matku adoptívnemu dieťaťu. V skutočnosti je matkou dvoch adoptovaných detí. (Da_reba)

• - Konkurzu na rolu Saroo Brierleyho sa zúčastnilo 4000 chlapcov. (Da_reba)