Hluboko v lesích mimo civilizaci vychovává svérázný a charismatický otec (Viggo Mortensen) svých šest dětí podle vlastních představ. Jejich život připomíná letní tábor v ráji, plný neotřelých pravidel a her. Dokud nepřijde zpráva, která všechno změní. Začíná překvapivá a zábavná cesta, při které jsou zásady této volnomyšlenkářské rodiny vystaveny zkouškám našeho světa. (Aerofilms)

AnysekMel

Rozhodně ve mě tenhle film vyvolal tolik nadšení jako nic za dlouhodlouhou dobu. Inteligentní humor usazený do neskonalý jemnosti v nekonvenčním příběhu. Úža. ()

AceDandelion

Za mě jeden z nejsilnějších filmových zážitků. Takhle mě nerozbil a zároveň neuspokojil už dlouho žádný snímek. Po celou dobu jsem měla stáhnutý žaludek a střídala šťastný pláč za žalostný pláč a naopak. Dramatické 'porno', v kterém je zároveň nepopsatelná čistá krása a občasné odlehčující vtipné momenty. Pro mě dokonalost sama. Klaním se. ()

tomashinka

Čekal jsem přece jenom víc. Nemám rád, když si tatínek začne hrát na spasitele a káže přírodní demokracii, přitom vytváří dusno a totalitu. Maminka a děti jsou raději tiše, jen aby se nezlobil a v nitru trpí. Klasický model spousty skutečných vztahů, který končí většinou nějakým průšvihem. Ale to nevadí - tatínek se omluví, že to myslel dobře a jede se nějak dál. Když je ovšem nejhůř, vždycky se odběhne do nějaké té nemocnice, samozřejmě ne po svých, ale autobusem, cestou se staví v supermarketu, kde se jídlo pro jistotu ukradne... Pokrytectví od začátku až do konce. Filmový příběh začne skoro idylicky, harmonická rodina žijící v krásné, čisté přírodě, jen sem tam, zcela vyjímečně, se objeví nějaká vymoženost civilizace. Postupně se ale ukazuje, že tak dokonalé jejich žití bez civilizace není a že přece jen občas nějakou tu "vymoženost" potřebují. Cesta na pohřeb manželky a matky se změní v sérii poznání, že přírodní život opravdu nebyl až tak dobrý nápad a tatínek ho poněkud přehnal. Nakonec to sám uzná (alespoň něco) a začne s dětmi žít alespoň trochu normálně. Téma filmu dobré, film mě vytáčel, což je dobře, protože o to tak nějak jde, hezké filmové řemeslo, výborné výkony dětských herců. Film je zbytečně dlouhý, vadily my některé nereálné situace, třeba jak rodina v noci tajně vykope matčinu rakev, unese jí, hrob zahrabe a uklidí aby nikdo nic nepoznal (to je prostě blbost). Matku spálí na hromadě dřeva a mají sáček popela (jak by ho třídili z hromady popela ze dřeva a co kostičky ?) a jako zlatý hřeb popel milované matky nasypou do veřejného WC - to je přes čáru i pro takové "přírodní magory". Konec mi připadal nereálný - ujetý a odfláknutý. Váhal jsem dlouho mezi 3 a 4 hvězdami, nakonec dávám fakt jen 3 - za téma, exteriéry a herecké výkony dětí. Ubírám 2 za nepovedený konec a zbytečné nelogické přešlapy. ()

Gregor_Samsa

Americky artové a většinově přístupné a polopaticky vyprávěné a mile sladkobolné. No, Noah Chomsky opravdu není můj hero, spíše naopak, ale borci to ve filmu celkem zvládali. V podstatě takový krásně vyprávěný příběh o jednom sociálním vyloučení, mohl bych napsat, kdybych chtěl být k příběhu a nápadu negativní, a povídání o „soužití s přírodou“ atd. si nechám od cesty, protože pozitivní moc být nechci. Sweet Child of Mine hezky do sluníčkova, chvilku mi trvalo, než jsem tuhle halekačku poznal – mile vybatikovaný song. Ale jo, mělo to něco do sebe. Aspoň že nebyli vegetariáni, mě teď napadá, a to popíjení červeného bych tátovi a děckám taky uznal. Milý film k zasmušenému nedělnímu podvečeru. [60%; 2016-08-12 Kino Světozor] ()

jecmen2 odpad!

Tak tenhle film jsem asi nepochopila. Jako komedie by to bylo ovšem skvostné! Stopáž - moc dlouhé. Herecké výkony - plytké. Děj - fakt divný. Hudba - ušla. Jediné, co se filmu nedá upřít, je zajímavá myšlenka, průnik do magorské rodiny žijící zcela izolovaní od světa. Začátek filmu byl zajímavý, ale už když se frajer zvedal od srny, co předtim zabil, jsem věděla, že to bude film plný klišé. Klišé sem a klišé tam, asi se tu udělam. ()

yanw

[Pozor spoilery, pokud se tomu tak dá říkat.] Film by pro mě měl mnohem větší smysl, kdyby pokračoval v tempu, které nasadil v první polovině: žít v lese je super, dokud se se vám z toho nezblázní manželka a nepodřeže si žíly; vzdělávat děti uprostřed lesa je super, dokud vašemu synovi nezláme srdce první náhodné děvče z trailerparku; díky tréninku být schopný kdekoli vylézt a obvázat si pochroumanou pracku je super, dokud si nepoškodíš páteř, a tak dále a tak dále. Ani by mi snad nevadilo, kdyby se tvůrci konfrontaci s realitou úplně vyhnuli, když ji už ale nakousli, její následné opuštění působilo násilně a celý film shodilo o mnoho příček níž (příbuzní by ve skutečnosti evidentně pomlácené děti oděné do změti hadrů, květin a plynových masek nikdy nenechali odjet s otcem zase někam mimo civilizaci), přitom třeba právě srdcedrtící střet nejstaršího syna (vynikající George MacKay -- oproti Viggo Mortensenovi, který navzdory ohlasům odvedl úplně normální a nijak výjimečný, místy dokonce protivný výkon) s první hezkou holkou, která není jeho sestra, rozhodnutím, jestli jít na univerzitu, a obecně světem kolem byl vrcholem snímku a drží ho těsně nad průměrem. ()

Janee

Koukat se na skvělý film v nejdokonalejším kině na světě je povznášející. Bavilo. Bavilo. Smutnělo..... ale nakonec se stejně usmějete. :-) ()

axcris

Ciest života je mnoho. Prečo by sme mali všetci ísť tou samou? Prekrásny snímok na rozmýšľanie v terajšom svete. Motivačné pasáže chcete či nechcete, budete nad nimi rozmýšľať, dumať či by ste sa o ne nemali pokúšať aj Vy. Pocítite nutkanie byť iný, odbočiť, zamávať minulosti. O čo prídete? O všetko čo nepotrebujete alebo o nič? Viggo Mortensen bude čarovať s vašim osudom. Ukáže vám jednosmerku, je len na vás či na ňu máte dostatok paliva. Captain Fantastic vás nechce zmeniť. Chce Vám predstaviť alternatívny život, ktorí by sme nikdy nemali zavrhovať len preto, že ho nepoznáme. Príroda nám dá skutočne všetko čo potrebujeme, to ostatné navyše si nájdeme mimo nej. Načo by sme to ale hľadali? Tento film by ste mali pustiť svojim deťom. Nie ale kvôli tomu, aby ste ich chceli prevychovať alebo im ukázať skutočný život. Kvôli tomu, aby si ho začali viac vážiť, aby vedeli, čo vedieť majú. Matt Ross je chlap so srdcom a mozgom na správnom mieste. ()

unanimite

Príjemný film s neotrepaným nápadom aj vývojom deja, podľa komentárov evidentne podnecuje k diskusii. Je jedno, ktorý "tábor" si divák vyberie, aspoň sa nad témou zamyslí. Ponaučenie: všetkého veľa škodí. 4/5 ()

verosed

Pranierovanie konzumnej spoločnosti prebieha na pozadí oslavy rodinného života, znovuprepojenia tela a duše, rodičov s deťmi, človeka a prírody. Obzvlášť sa mi páči upozornenie na význam úprimnosti vo vzťahu medzi rodičmi a deťmi, ale i ľuďmi navzájom. Idealistické a zároveň tak surovo reálne. Islandská hudba za 5* Celkový dojem z filmu za 4* z jediného dôvodu: Námet je v šúčasnej dobe tak vďačný a dôležitý, že sa mi konfrontácia ideálu a skutočnosti zdala v tomto spracovaní nedostatočná. Vety, ktoré zostali v pamäti: "My face is mine. My hands are mine. My mouth is mine. But I'm not. I'm yours." "When you have sex with a woman, be gentle and listen to her. Treat her with respect and dignity, even if you don't love her. ... Don't die." ()

serdehelan

Osem ročné deti, ktoré na počkanie citujú alebo analyzujú Listinu práv, z fleku pri debate medzi sebou citujú filozofov, majú hlboké znalosti o kvantovej fyziky a radi oslavujú deň Noama Chomského. Myslím, že by si tento film mal kuknúť natural born taťka z dokumentu "Stále spolu". V možno by Matta Rossa zažaloval za nápad, ale určite by sa aj sám niečo poučil. Každopádne v oboch prípadoch, aj v tom fiktívnom aj v tom dokumentárnom platí to, čo hovorí najstarší syn Viggovi: "You made us freaks" - urobil si z nás zrůdy. ()

Mitch Conner

Na tenhle film jsem se docela dlouhou dobu těšil a musím říct, že jsem nebyl zklamán. Alternativní výchova dětí mimo civilizaci v Marxistických (a dalších) ideálech, které jim ale nejsou nuceny a děti mají na výběr. Není to ale jen „levičácký" rodinný tábor, ale také je to o upřímnosti, lásce, respektu a přirozenosti. To vše daleko od kapitalistického „upadajícího" světa. Líbí se mi, že jsou zde ukázány jak benefity takové výchovy, tak její úskalí. Ani tatík Viggo Fantastic není dokonalý. Postavy tady mi byly od začátku sympatické, a proto jsem tentokrát byl rád za happy end v podobě kompromisu. Vyzdvihl bych výkony mladých herců (Mortensen taky super) a pohodový soundtrack. Několikrát jsem se dokonce přistihl, že se uchechtávám („We don't make fun of people... Only christians.) ()

hufnagel

Zaujímavý pokus rodiny v živote v súlade s prírodou,mierne pritiahnutý za vlasy.Kontrast s dnešnou mainstreamovou mládežou,ale výrazný.Vidím to denne v mestskej doprave,keď všetci neprítomne hľadia do smartfónov.Jasná závislosť. ()

wick

Co je to kola? Otrávená voda...vcelku originální námět a scénář táhne v celkovém dojmu dolů posledních melodramatických trapných 20 minut. ()

Fajung

Nebolo to zlé, ale bola to až veľmi priamočiara lajna, po ktorej sa tiahol celý film. Priamočiara bola aj výchova zo strany otca Vigga Monterssena, ktorý to myslel dobre, avšak občas sa to minulo účinkom. Občas nie je na škodu zachovávať a chrániť nevinnú detskú dušičku. Páčila sa mi myšlienka výchovy v divočine, avšak aj v tomto prípade je dôležité pozerať na to do akej miery je prínosná izolácia pre rodinu. Celkovo to bol zaujimavý film s niektorými peknými, a niektorými zbytočnými scénkami, ktoré ale vytvárajú dobrý fungujúci celok, pre mňa ale len záležitosť na jedno pozretie 65% ()

Fajolo

Pozeralo sa na to dobre, ale čím viac o tom filme premýšľam, tým viac vo mne silnie pocit, že mnou niekto manipuloval. To, čo film prezentuje ako alternatívu, je skôr len predstava dobre živeného, mierne zazobaného a komerciou znudeného američana o alternatíve. Človek, ktorí to vymyslel, skutočnú alternatívu nikdy nezažil, len o nej debatoval na párty popíjajúc drink. Dobre to ilustruje napr. oslava narodenín Noama Chomského a hlavne otcov argument: "Nie je lepšie oslavovať narodeniny múdreho reálne existujúceho človeka, ako vymyslenej postavy?" (či tak nejako to tam zaznelo). Lenže pre tie deti je Noam Chomsky reálny asi rovnako ako Ježiš, poznajú ho len z otcovho rozprávania a väčšina jeho geniálnych myšlienok si vyžaduje znalosť kontextu a tá sa dá získať len životom v modernej spoločnosti, čo sa práve tých detí vôbec netýka. A podobných logických nezmyslov je vo filme viac a na rozdiel od iných filmov, mi v tomto naozaj prekážajú. ()

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz