Kubo a kouzelný meč

• Nový Zéland

• Austrálie

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný / Akční / Rodinný

USA, 2016, 101 min

Nebojácný jednooký klučina a jeho (zvířecí) společníci nás vezmou na úchvatný, ba přímo kouzelný "quest" za bájnou zbrojí, přičemž nás provedou neodolatelným orientálním (duchařským, až hororovým) světem s vlastními pravidly. Který ožívá v nádherné (ruční!) animaci studia Laika. Samotná jednoduchá (ale značně temná a dospělá) kostra příběhu má k dokonalosti daleko, nicméně díky své poetice, myšlenkám a báječným postavám (jež jsou zdrojem půvabného, nevlezlého humoru i upřímných citů) mne stejně vyprávění doslova pohltilo. Snad kromě nutného závěrečného souboje s polodigitálním drakem, aspoň hezky dořešeného. I po něm však nadšení přetrvalo.(30.11.2016)

Solidně odsýpající příběh, který je provázán s neobvyklou, ale na pohled krásnou animací. Kubo and the Two Strings okrem tohoto obsahuje i slušně dávkovaný humor a citový přesah, který pohladí po duši. Musím zde zmínit i povedené akční sekvence, které bych u snímku tohoto ražení neočekával, přičemž přidávají snímku na divácké atraktivitě. Korunu tomuto všemu nasazuje výborný dabing postav, z nichž nejvíce vyčnívá Matthew McConaughey a jeho hláškující Brouk. Skvělá práce! „If you must blink, do it now.“(8.11.2016)

Super animace, ze které jsem cítil, že občas používali i trochu víc, než jen běžnou animaci. Na druhé straně méně super scénář. Jako kdyby měli v úvodu myšlenku, pak ji nechali rozpliznout a následně nevěděli, jak tomu dát srozumitelnost, logičnost a formu. Možná by bývalo bylo lepší vytvořit znovu scénář úplně od začátku. Dávám 4*, protože super nápady s origami a od samotného začátku mě zaujalo, jak velmi japonské to je.(9.5.2017)

Oscars 2017: Velice zajímavě povedený animák. Velice silně se odděluje od jiných jemu podobných především z Pixarovské dílny. Což jednoznačně není na škodu. Film lehce připomíná staré dobré "loutkové" časy v podobě Fimfárum. Asi jsem byl lehce sentimentální. Příběhově je to epický příběh připomínající počátky literatury. Ne, že by mě to nějak extrémně ohromilo, ale na druhou stranu to mělo své kouzlo. To, co film nenasbíral na příběhu, tak nasbíral na úžasné animaci. Letos mě asi ale nejvíc zasáhlo Zootropolis a to asi hlavně protože se to silně dotklo mainstreamu. A asi taky tím, že to spíše připomínalo Blackovu kriminálku.(26.2.2017)

Příběh i jeho zakončení je zajímavý a neobvyklý, a to přestože se jedná o klasickou iniciační cestu. Autoři totiž dodali zajímavé okolnosti i postavy a celkové vyznění je každopádně originální. Bohužel ale zklamal vizuál. I když má občas kouzelné nápady, zejména hry s papírovým origami, nedokáže vzhled snímku zastřít, že je třeskutě a trochu nelidsky počítačový. /10. 8. 17./(10.8.2017)

• - Kubov (Art Parkinson) hudobný nástroj je tradičný japonský trojstrunový nástroj s názvom šamisen. (Astonko)

• - Film pozostáva minimálne zo 145 000 fotografií, ktoré boli následne premenené do stop-motion animácií. (Astonko)

• - Režisér Travis Knight sa nechal počuť, že film je poctou Akiry Kurosawa a Hayao Miyazaki (obaja boli inšpiráciou pre vznik snímky) a britskej kapely The Beatles, pre osobné hudobné spomienky jeho rodiny. Navyše pieseň, ktorá zaznie pri záverečných titulkoch, zložil člen kapely, gitarista a skladateľ George Harrison a objavila sa v roku 1968 na dvojalbume The Beatles (tiež známom ako "Biely album"). (Casador)