Kubo a kouzelný meč

Kubo and the Two Strings

Kubo a kúzelný meč

Animovaný / Fantasy / Rodinný

USA, 2016, 101 min

Najväčšia devíza príbehu je zároveň aj jeho najväčšou slabinou. Kubo má prekrásnu animáciu ( asi najlepšia od Laiky) a príbeh zasadený do Japonska ma neuveriteľne potešil - rovnako aj línia rozprávačstva príbehov. Ale rovnako ako sú dejové zvraty zaujímavé a ich kauzalita má originálny a prirodzený priebeh zároveň niektoré citeľne pôsobia ako nasilu napísaný konštrukt. Je to hlavne vidieť na línií rodiny. Inak je to pekná rozprávka s veľmi vymakanými akčnými scénami. Ale to pravé orechové sa stále ešte nekoná. Možno nabudúce.(10.11.2016)

Myslím, že se tohle spojení západu a východu moc povedlo. Líbilo se mi, že pohádka obsahovala lásku, vtip, ale i napínavé až temné scény. Tak to má být. Žádní směšní a trapní záporáci ala Troška a tetičky, rozhodně směšné nebyly. Ba právě naopak. Animace působila skvělé, i hudba nebyla špatná. Mé sedmileté dceři se to líbilo, i když byla trochu vystrašená, mně se to líbilo hodně, takže jednoznačně palec nahoru. Navíc konec není kupodivu žádný happyend a má v sobě i určitě poselství pro dospělé. Za mě tedy rozhodně doporučuji k zhlédnutí.(9.10.2016)

Z nepovedené pohádky se nakonec vyklubal docela příjemný animák pro dospělé. Vůbec nechápu český překlad názvu, který úplně zabíjí celou pointu filmu. Může pak docházet k takových omylům, jako třeba pustit to děckám před spaním. Vidět to empatičtější dítě, jako jsem býval například já, mám depku ještě týden. Nechci spoilovat, takže se nebudu pouštět do detailů. Třeba to tak vidím jen já, nicméně stojím si za tím.(15.2.2017)

Americký pokus o japonský animák a světě div, ono to docela funguje. Tedy přinejmenším po vizuální stránce. Kubo skutečně nešetří okouzlujícími vizuálními nápady typickými pro japonské animované filmy. Oživlé origami, světla na řece, strašidelné tety hlavního hrdiny... to všechno potěší. Jeden celkem velký rozdíl mezi Kubem a jeho filmovými vzory je - totiž že tenhle film je víc zaměřený na děti. Což samozřejmě není nutně špatně, ale chybí tu v tom případě ty nejdrsnější momenty a určitá příběhová epičnost těch nejlepších japonských animáků. Kubo je tak krásná pohádka (opravdu, ne jen dětský film) o jednom zvláštním chlapci a jeho lásce k rodičům.(19.1.2017)

Výborný příběh, který nedocení ani tak děti jako dospělí. Tvůrci tohoto dobrodružného loutkového majstrštyku se odvážili toho, co mnozí ve svých filmech pro děti ne. Nechat umírat kladné hrdiny, čímž jistě způsobí mnohým ratolestem příjemné a poučné trauma, které pak budou rodiče spravovat zmrzlinami v blízkém cukrářství. Já jako dospělý si po konci dopřál nějaký likér na posílenou a po následném dalším přípitku tvůrcům, jsem se musel na celek znovu podívat ještě jednou, abych si potvrdil, že ony kvality si nevyplodila má mysl během snění pod stolem. A opravdu ne, je to výborný film!!! Ano, ve výsledku ona honba za zlatým brněním, mečem a přilbicí byla k ničemu, ale i přesto ono závěrečné vyznění a vůbec celý ten příběh si zaslouží maximální poklonu a je určitě jeden z favoritů na Oscara za nejlepší animovaný film v uplynulém roce. Páté slunce uniklo jen o chlup. 80%(4.2.2017)

• - Režisér Travis Knight sa nechal počuť, že film je poctou Akiry Kurosawa a Hayao Miyazaki (obaja boli inšpiráciou pre vznik snímky) a britskej kapely The Beatles, pre osobné hudobné spomienky jeho rodiny. Navyše pieseň, ktorá zaznie pri záverečných titulkoch, zložil člen kapely, gitarista a skladateľ George Harrison a objavila sa v roku 1968 na dvojalbume The Beatles (tiež známom ako "Biely album"). (Casador)