Kubo a kouzelný meč

• Austrálie

• Nový Zéland

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný / Akční / Rodinný

USA, 2016, 101 min

Překrásná animace a fascinující mytologie velice inspirovaná Asií. Moc se mi líbil poetický příběh, sympatická osobnost malého Kuba a jeho dobrodružná cesta, na které ho doprovázejí dva originální společníci. A líbilo se mi, že ústředním tématem filmu je rodina - ne romance nebo boj dobra se zlem (i když i tyto prvky tu najdete). Všimněte si taky detailů, kterými tvůrci nešetřili (například kolik postav má zraněné oko). Měla bych ovšem výtku ke konci filmu, který je trochu uspěchaný a nemá dostatečný emocionální dopad. Jinak ale spolu se Zootopií a Your Name je tohle jeden z nejlepších animáků roku 2016.(19.1.2017)

Oscars 2017: Velice zajímavě povedený animák. Velice silně se odděluje od jiných jemu podobných především z Pixarovské dílny. Což jednoznačně není na škodu. Film lehce připomíná staré dobré "loutkové" časy v podobě Fimfárum. Asi jsem byl lehce sentimentální. Příběhově je to epický příběh připomínající počátky literatury. Ne, že by mě to nějak extrémně ohromilo, ale na druhou stranu to mělo své kouzlo. To, co film nenasbíral na příběhu, tak nasbíral na úžasné animaci. Letos mě asi ale nejvíc zasáhlo Zootropolis a to asi hlavně protože se to silně dotklo mainstreamu. A asi taky tím, že to spíše připomínalo Blackovu kriminálku.(26.2.2017)

Jeden z nejhezčích animáků, co jsem kdy viděl. Žádnej "kiddo" mainstreamovej výplach, ale propracovanej, vtipnej, emotivní film se skvělým dospělým a temným příběhem, fantastickou pointou a nádhernou hudbou... a samozřejmě While My Guitar Gently Weeps v závěru, doprovázející krásné kreslené titulky. Víc takovýhle filmů.(20.11.2016)

Tak toto je ten preslávený animák, ktorý všetci ospevovali? Ja som akosi od Travisa Knighta nečakal žiadne zázraky, obzvlášť po jeho predchádzajúcich dvoch kúskoch (ParaNorman a The Boxtrolls), ktoré ma akosi nezaujali. Kubo bol síce oproti tomu výraznejší posun vpred, ale aj tak žiadna revolúcia. Scenár bol ako tak originálny, nechýbal tomu ani tzv. moment prekvapenia, dokonca aj pointa bola veľmi pekná, ale tá vizualizácia s mnohými akčnými vsuvkami ma proste nebavila. Po všetkých tých chválach som jednoducho čakal niečo ohromujúce, a to malo od toho veru dosť ďaleko.(17.11.2016)

Jako asi určitě bych mohl mít výtky směřující k zejména trochu jednoduššímu příběhu, kde jsem asi čekal přes všechnu tu unikátní výtvarnou stránku malinko promyšlenější rozuzlení. I tak je to ale fakt krásný animák s duší a snahou odvyprávět netuctový příběh, který sice pohádkový je, ale rozhodně to není klasická šablonovitá animovaná báchorka. Děcka, obzvlášť ta menší, tohle asi moc nedocení (ten českej distribuční název je tradičně úplně blbej). Ani mě nenapadá, kdy jsem naposled viděl co do umělecké stránky takhle nápaditý americký animovaný film (záměrně řikám americký, není vyloučena inspirace japonským anime). Přípočtěme vymazlenou kombinaci stop-motion animace a CGI, překrásný soundtrack dolující emoce snad z každé scény a minimum infantilního humoru a dostáváme film, který si jednou určitě rád pustím znova.(22.12.2018)

• - Až 19 mesiacov trvalo natočiť časť filmu odohrávajúcu sa na lodi. (Astonko)

• - Film pozostáva minimálne zo 145 000 fotografií, ktoré boli následne premenené do stop-motion animácií. (Astonko)

• - Kubov (Art Parkinson) hudobný nástroj je tradičný japonský trojstrunový nástroj s názvom šamisen. (Astonko)