45 let

Scénografie:

Sarah Finlay

Kostýmy:

Suzie Harman

Psychologická analýza manželského vzťahu zachytená na jednotku. Nekonfliktný párik sa chystá osláviť svoje 45 výročie svadby. No manžel dostáva nečakane správu o tom, že po mnohých rokoch našli telo jeho zosnulej frajerky ktorá sa stratila v Švajčiarskych horách. Táto správa v ňom vyvolá silné spomienky na bývalú lásku a hlbokú nostalgiu, že manželka začne po čase žiarliť. Manželovi jeho bývalá láska nedá spať a žena si uvedomuje, že bola iba náhradou, náplasťou na pošramotenej duši manžela a keby jeho bývalá nezomrie pravdepodobne by s ňou zostal. Takto sa na povrch vynára otázka či tých 45 rokov života s mužom neboli iba premrhané. Strach a trápenie hlavnej ženskej postavy je aj bez slov herecky dokonale zachytené. Jej výkon si tie dve ceny zaslúžil. Chuťovka pre cinefilných divákov, pre ostatných to má pravdepodobne až príliš pomalé tempo.(8.4.2017)

(50th KVIFF) Výborné manželské drama. Podle anotace jsem to čekal vyhrocenější a expresivnější, ono se přitom všechno to drama odehrává především uvnitř postavy Charlotte Ramplingové, která jej divákovi předává především prostřednictvím svého výrazu. Od člověka to vyžaduje poměrně dost pozornosti a schopnost empatie. Na rozdíl od těchto festivalových Rumunů je naštěstí ve 45 Years reálná možnost se něčeho chytit, vcítit se do hlavní hrdinky a prožít její trápení s ní. Já ji zcela chápal. 80 %(11.7.2015)

Krásný film o tom, že stáří není jednoduché, ale přesto může být dojemné a hezké. Silou tohoto filmu je hlavně skutečnost, že je podán s dokonalou lehkostí a citem pro to, aby se nejednalo jen o dojemnou žumpu. Naopak, herecké výkony a vedení režiséra jsou obdobou jinak celkem obyčejného příběhu, který ukazuje, že lidský život prostě obyčejný není.(5.1.2016)

Rodinné, vztahové drama jak se patří. To mám ráda. S Kate jsem hluboce soucítila. A ten film sám je jako život. Spousta překážek, nejistot, obav, záblesky něčeho dobrého... Žádné extrémní emoce, spíše tlumené drama odehrávající se uvnitř. I když se i tak nemůžu zbavit pocitu, že větší expresivnost by snímku přece jen slušela...(10.4.2016)

• Hal_Moore

Charlotte Rampling a Tom Courtenay jsou snad jediným párem důvodů, proč se na 45 let (místy mi to tak opravdu připadalo) dívat. Film je snad natočen podle artové šablony, kterak zaujmout akademiky a nejrůznější ceny rozdávající organizace. Zápletka je vyumělkovaná a u většiny zdejších filmových políček prostě nedostačující. Pokud by problém, na který dvojice narazí, byl spíše zmaterializován nežli jen vkládán do diváckých fantazií, šlo by možná o stravitelnější dílo. V divadle by to možná fungovalo, jako celovečerní film však ne. Nakonec snižuji ještě o hvězdičku. Jedna za každého hlavního představitele.(9.2.2016)

• - Představitel Geoffa, Tom Courtenay, pije v mnoha scénách čaj z hrnečku s logem fotbalového týmu Hull City A.F.C, herec je prezidentem fanklubu tohoto týmu. (hansel97)