Kolovrat (Ilja Malakov), ruský voják, trpí po úrazu z mládí každodenní amnézií. Po napadení Rjazaně Batu Chánem (Alexandr Coj) ustanovuje válečnou jednotku z přeživších, aby se postavil v nerovném boji nepříteli, který sužuje celou Matku Rus, a pomstil tak všechny padlé včetně svojí rodiny. (C0r0ner)

iXtr3m3

Chatrná 300ukou inšpirovaná ruská rozprávka. Videl som od nich ďaleko lepšie filmy. Štylizáciu tomu uprieť nemožno, ale priznám sa, že som to napriek slušnému trojhviezdičkovému hodnoteniu viac odtrpel a neodporúčam pozerať takým, ktorí nemajú s ruskou produkciou žiadne skúsenosti, vtedy to môže byť riadny "náraz". ()

Derny

300: Bitva u Rjazaně. Ukecanější, méně efektní i efektivní. Přesto díky rusky odlišnému pojetí velice zajímavá i zábavná podívaná z prostředí pro našince příliš neokoukaného. Až na originalitu paměťového handicapu hlavního hrdiny a Batuchánovu Xerxes paralelu jsou postavyy nijaké a nezapamatovalné. Vztahy nikterak rozvinuté. Akce nebylo tolik, kolik bylo tématem i pojetím slibováno. Přesto zajímavá, pro oko evropského diváka nevídaná, podívaná stojící za zhlédnutí. ()

MickeyStuma

Příběh legendární bitvy ve 13. století, ve kterém sedmnáct neohrožených válečníků bránilo svou zemi proti tisícové armádě dobře vyškolených vojáků mongolské válečné hordy. A je to příběh Rjazaňského bohatýra Jevpatije Kolovrata, který s vervou sobě vlastní ruské válečníky vedl. Jen tak pro informaci, bohatýr je označení pro bájného či polobájného ruského středověkého hrdinného válečníka, takže reálnost příběhu, na základě tohoto faktu musí být všem jasná. Co se týče žánru a zpracování, rozhodně se jedná o překvapení ruské kinematografie. Kdyby jsme tento počin měli porovnat třeba se snímkem z roku 2007 ´Vlkodav z kmene Šedých psů´, jde o hodně velký posun kupředu. Ohromná výprava, nádherné kostýmy prezentující ruskou kulturu a speciální efekty, za které by se nemusel stydět ani Hollywood. Děj je pevně daný, je jednoduchý, tudíž srozumitelný a příběh doprovází mohutné válečné scény, které by mohli tajit dech, kdyby jen byli o něco delší. Ale snímek nemá stopáž jako americký ´Pán prstenů´ či ´Hobit´ a tak jsou jaké jsou. Ale i tak je na co se dívat. Je jich dost a jsou patřičně krvavé. Inspirace zmíněných snímků a snad i velkolepého vizuálního počinu ´300´ je asi zřejmá, ale proč by to někomu mělo vadit. V Hollywoodu je tohle zcela normální. Jedná se o vizuálně ohromující historický fantasy epos, který má co ukázat a bez skrupulí se mezi žánrově obdobné může hrdě zařadit. ()

Torpid

Ten střih a způsob odvyprávění byl buď dost špatnej nebo naprosto mimo moji kulturní matrici. Fantasy bez inteligentních fantasy symbolů a psychologie, takže zbývá jen přefiltrovaná, přestylizovaná nacionalistická řežba po vzoru 300 nebo Čínské zdi. Chybí Tolkienův prsten, chybí "kdybys nebyl hlupákem, nestal by ses medvědem", chybí pohádková nebo fantasy imaginace. Čirá propaganda v čase války i v čase míru. Mě z toho mrazí. ()

petrik11

Trochu digitálne, ale inak v pohode. Inak ak by takto Mongoli, či Tatári bojovali, tak dôjdu maximálne do Ulanbátaru. ()

smatana.sk

Rusi zobrali 300, Peržanov nahradili Mongolmi, Sparťanov nahradili mužikmi, občas odcitovali zábery z Pána Prsteňov, aby vytvorili legendu o tom, že voči Zlatej Horde dokázali ich predkovia to, čo dokázali Fíni voči Sovietskemu zväzu. ()

DJ Kritik

Historický príbeh o odvahe a odhodlanosti, o cnostiach človeka a oddanosti svojim najbližším. Takto nejak by mal vypadať vlastenecký film, aby neurazil, ale nadchol. Tento ruský počin je jeden z mála filmov, ktorý je krásny a výborne prepracovaný. Ruský veľkofilm, ktorý by bolo dobré vidieť na veľkom plátne. ()

helrohir

Konečne ruský historický film (alebo teda do historického podtextu zasadené fantasy), ktorý je kvalitne spracovaný nie len po vizuálnej stránke, ale zároveň ponúka aj solídny príbeh bez zbytočných odbočiek a výmyslov, ktoré by ho degradovali na ďalšiu patetickú propagandistickú srandičku. Film ponúka spektakulárne bojové scény, sympatického hlavného hrdinu, veľmi pekný vizuál, a taktiež skvelý hudobný podmaz (ktorý má mimochodom na svedomí  Serj Tankian). Samozrejme, nie je to Hollywood, a preto vizuálna a triková stránka nemôže byť vzhľadom k rozpočtu stopercentná, rovnako tak sa vo viacerých scénach opisuje od niektorých známych filmových diel, ale tento film určite stojí za pozretie. 75%. ()

srolyma

Velmi neumělý ruský pokus o 300. Takže samá zpomalovačka, spousta digitálního prostředí, ale výsledek směšný. A těch nesmyslů a nelogičností! Jeden příklad za všechny. Milý Kolovrátek se vydá se svou partičkou orodovat u tChána. Cesta z města tak dvě hoďky. Zpátky se ale vleče, jak Bilbo Pytlík temným hvozdem, takže než se dokodrcá zase domů, tak chán stihne svolat armádu, dopochodovat k městu, obléhat, dobít, vyplenit a v poklidu zase odmašírovat. A že by byl Kolovrátek nějaký extra bohatýr typu Ilji Muromce, tak to taky ne. Spíš jak Peter Parker před kousnutím pavoukem. Slabota. ()

sharka.68

Mlcky jsem se dívala, vnimala mekkou rustinu a srdce mi bilo pro Maticku Rus... nenavidela jsem zlo, predstavovane Hordou Batu chána a stejné srdce mi rvala vypalena Rjazan...Jevpatij Kolovrat a jeho osud, se mi do nej vryl na hodně dlouho. ()

Scaevola

Pro někoho je to možná smutné, pro jiného je to logický vývoj, nicméně stále si nemohu zvyknout na fakt, že chce-li člověk vidět kvalitní "sword and sandals/sorcery" akci, musí se obrátit na východ... Ale odmyslím-li si na několika místech nucený nacionalistický závan (který však vlastně jen nahrazuje původní rasový základ podobných historek o nepřemožitelném ochránci obyčejného lidu) a přehlédnu-li několik scén, které hrdě vyměňují digitální přebujelost za logickou výstavbu děje, pak nemohu být nespokojen. Skvělá akční podívaná se tak pyšní nádhernou výpravou a podmanivou náladou a škodí jí snad pouze zbytečný psychiatrický problém hlavního hrdiny. ()

hony23

Rusové jsou na své hrdiny opravdu hrdí, a tak čas od času nějakou tu legendu výpravně zfilmujou a skutečným událostem přidají tak 300% hrdinného patosu. A tak Kolovrata nehraje žádné dvoumetrové hovado s výrazem neandrtálce, ale přitepleně sympatický Ivan, jehož pohledu podlehla nejedna Nastěnka. Pak tu máme medvěda digitálně vpraveného do filmu tak amatérsky, že i 60 let stará Cesta do pravěku je vedle toho trikovým veledílem. Vše pak podkresuje zima jak v Ruském filmu. No ale abych jen nehanil, bojové scény jsou zdařilé a nepřátelští mongoloidi vcelku zábavní. ()

Oxik49

Ruská kinematografie nám opět ukazuje, že umí, a taky to, že cokoliv na východ od Uralu je dobytek. Bezvadná a vyvážená kombinace historie a fantasy, která člověka neznalého lecčemu přiučí a člověku znalému pomůže představit si, co se v tom 13. století na Rusi odehrávalo... ()