Ostrovní zprávy

Ostrovné správy

The Shipping News

Drama / Romantický

USA, 2001, 107 min

Krásné záběry chladivé ostrovní přírody, velmi hezká a funkční hudba a především hned několik zvučných autorských jmen. V neposlední řadě ale také hezký příběh, který mohl být možná přepsán trochu funkčněji, o což by byl výsledek ještě lepší. V rámci žánru však velmi silný průměr, který vás určitě v několika scénách minimálně potěší...(21.10.2002)

Všechny Hallströmovy filmy mají přenádhernou lyrickou atmosféru, kterou miluju. Nepostrádají melancholii, smutek, radost nebo lásku. Nechce se mi psát, že "Ostrovní zprávy" jsou milý snímek, protože to zní jako klišé, ale nenapadá mě jak jinak ten film popsat. Ono to ani dost dobře nejde, to se prostě musí vidět a hlavně prožít.(10.9.2005)

Docela zklamíčko. Příběh na mě nepůsobil přiliš emotivně a zjevná snaha o depresivnější atmosféru se zcela minula účinkem. Za oknem zuřilo ještě horší počasí než ve filmu, takže po téhle stránce taky hovno k hovnu. Ovšem ten film si nezaslouží zase samou kritiku, třeba herecké výkony jsou jedna báseň. Ke jménu Kevin Spacey už by mohlo být předtištěno slovo "vynikající ", no a věřím tomu, že kdyby se námět lépe zpracoval, byl by to mazec jak svině. Jo a ještě něco--- Cate Blanchett --- kdo by to do ní řek....růžový tanga, to sou věci, to sou věci. Nic nechám toho, nebo mě zdejší vážné tváře vynesou v zubech. Ještě slovíčko na usmířenou s fanoušky tohoto filmu. Ostrovní zprávy jsou milionkrát lepší než ty naše televizní od 18:55, 19:15 i 19:30 máme sice troje, ale na zprávy od Kevina Spaceyho nemaj ani jedny !!(11.11.2007)

Bohužel musím vyzvednout pouze první polovinu; toho zabředávání do minulosti Spaceyho rodiny v druhé části je už příliš mnoho. Ocenil bych více prostoru pro Julianne Moore a vývoj jejího vztahu ke Kevinovi, případně víc nějakého celkového dění. Takhle jsme však alespoň svědky zajímavého paradoxu, kdy zatímco hlavní hrdina postupně znovuobjevuje chuť do života, film s přibývajícími minutami zkomírá a vadne a nezachrání ho ani přeci jen vkusně provedený konec.(18.5.2007)

S citem pojaté melodrama, které nikam nespěchá, přesto za celé dvě hodiny ani na okamžik nenudí. Jeho hlavní předností je zástup výborných herců, kteří dokáží pouze očima vyjádřit ohromnou škálu emocí. Film sice vypráví na poměrně velkém prostoru nepoměrně menší drama, ale díky své podmanivé atmosféře a zkušené Hallströmově režii, má stále co nabízet. Hallström umně pracuje s jednoduchými symboly (život mimoděk ubíhající jako před očima tištěné noviny) i s dramatickou zkratkou. Dobře ví, co emocí chtivý divák vyžaduje a taky mu to servíruje. Jenom ne přímo na stříbrném podnose a v množství nesrovnatelně menším než v Pravidlech mošťárny. Myslím, že lépe knihu Annie Proulx (Zkrocená hora) zadaptovat nešlo. 75% Zajímavé komentáře: tron, Phillo(8.3.2008)

• - Na obsazení hlavní postavy Quoyla byl zvažován John Travolta. Nakonec ji ztvárnil Kevin Spacey. (novoten)

• - Quoyleova dcera Bunny byla ztvárněna trojčaty Alyssou, Kaitlyn a Lauren Gainerovými. (michael2684)

• - Scéna, ve které je Kevin Spacey ve vodě, byla natáčena v nádrži v Newfoundlandu (normálně se používá pro testování lodí). V nádrži je běžně studená voda z Atlatického oceánu, proto pro pohodlí Kevina Spacyho musela být napuštěna teplou vodou. (Xixao)