Ostrovní zprávy

• USA The Shipping News (více)
Trailer

Film režiséra švédského původu Lasseho Hallströma, známého našim divákům např. snímky Čokoláda (2001) či Síla lásky (1995), vznikl podle románu E. Annie Proulxové, oceněného mj. i Pulitzerovou cenou... Hlavním hrdinou je zpočátku velmi zakomplexovaný outsider, osamělý otec Quoyle. Po tragické smrti manželky začíná nový život na nehostinném kanadském ostrově Newfoundland, odkud odpradávna pocházela jeho rodina. Právě sem přichází se svou roztomilou dcerkou Bunny a energickou tetou Agnis. Na nevlídném ostrově dojedou ve sněhu na Quoyleův mys k osamělému zpustlému domu, připoutanému k zemi lany, který se má stát jejich novým domovem. Uvnitř stráví první deštivou noc. Ráno se Quoyle uchází o práci v místních novinách jako sazeč, ale nakonec se z něj stává reportér. Učí se řemeslo a poznává zdejší drsný život a lidi, z nichž někteří jsou nadáni zvláštním „citem“ pro nadpřirozené jevy. Potkává zde i samostatnou půvabnou ženu Wavey Prowseovou, která se stará o retardovaného synka. Quoyle se postupně zbavuje komplexů, překoná svou hrůzu z vody a vyrovná se i s děsivými rodinnými tajemstvími. Komorní snímek o muži, jenž dokázal změnit svůj osud, nabízí nádherné scenérie tamní drsné a zvláštní přírody. V neposlední řadě nabízí hvězdné herecké obsazení. V hlavní roli uvidíme Kevina Spaceyho, po jeho boku pak dvě ženy – Julianne Mooreovou a Judi Denchovou. V menší, avšak kritikou oceňované roli, uvidíme i Cate Blanchettovou. (Česká televize)

Trailer

Enšpígl

Docela zklamíčko. Příběh na mě nepůsobil přiliš emotivně a zjevná snaha o depresivnější atmosféru se zcela minula účinkem. Za oknem zuřilo ještě horší počasí než ve filmu, takže po téhle stránce taky hovno k hovnu. Ovšem ten film si nezaslouží zase samou kritiku, třeba herecké výkony jsou jedna báseň. Ke jménu Kevin Spacey už by mohlo být předtištěno slovo "vynikající ", no a věřím tomu, že kdyby se námět lépe zpracoval, byl by to mazec jak svině. Jo a ještě něco--- Cate Blanchett --- kdo by to do ní řek....růžový tanga, to sou věci, to sou věci. Nic nechám toho, nebo mě zdejší vážné tváře vynesou v zubech. Ještě slovíčko na usmířenou s fanoušky tohoto filmu. Ostrovní zprávy jsou milionkrát lepší než ty naše televizní od 18:55, 19:15 i 19:30 máme sice troje, ale na zprávy od Kevina Spaceyho nemaj ani jedny !! ()

Radyo

Lasse Hallström je režisér jako stvořený právě pro takovéto snímky a Ostrovními zprávami to jen bezezbytku potvrzuje. Jeho vedení je bezchybné a precizní, herci jsou typově přesní a přesvědčiví, kamera vizuálně působivá, hudební složka ne příliš výrazná, ale zároveň tak nějak sladěná se vším ostatním. Podívaná je to každopádně zajímavá a 4 hvězdičky si snímek určitě zaslouží. ()

Matty

S citem pojaté melodrama, které nikam nespěchá, přesto za celé dvě hodiny ani na okamžik nenudí. Jeho hlavní předností je zástup výborných herců, kteří dokáží pouze očima vyjádřit ohromnou škálu emocí. Film sice vypráví na poměrně velkém prostoru nepoměrně menší drama, ale díky své podmanivé atmosféře a zkušené Hallströmově režii, má stále co nabízet. Hallström umně pracuje s jednoduchými symboly (život mimoděk ubíhající jako před očima tištěné noviny) i s dramatickou zkratkou. Dobře ví, co emocí chtivý divák vyžaduje a taky mu to servíruje. Jenom ne přímo na stříbrném podnose a v množství nesrovnatelně menším než v Pravidlech mošťárny. Myslím, že lépe knihu Annie Proulx (Zkrocená hora) zadaptovat nešlo. 75% Zajímavé komentáře: tron, Phillo ()

DaViD´82

Neopakovatelné obsazení, zkušený režisér a velmi dobrý scénář na motivy pozoruhodné knižní předlohy - to vše slibovalo nevšední a především navýsost kvalitní podívanou. Což se nakonec nekoná. Ostrovní zprávy jsou sice perfektně zahrané, dobře zrežírované i pěkně napsané... Jenže naplno fungují v úvodu a poté trestuhodně zapadnou do klasických kolejí podobných filmů. Jsou bezesporu nadstandartně kvalitním snímkem. Ovšem měly kvalitativní předpoklady podstatně vyšší než jaký je nakonec výsledek. Což je ohromná škoda. ()

Gemini

Co jiného čekat od Kevina Spaceyho než výkon, který vás strhne? Po Lesteru Burnhamovi je tu další měkkosrdcatý životní ztroskotanec, se kterým všichni vydrbávají a jeho životní proměna, ke které ho dovede neskutečně odporná Cate Blanchett a v podstatě dobrácká víla sudička Judi Dench, trápená vlastní minulostí. To vše v drsně krásné krajině Nově Nalezené Země, podbarvené neskutečně chytlavou hudbou Christophera Younga. Další zvláštně romantická osmdesátka od Lasse Hallströma. ()

• Gordon Pinsent, který ztvárnil postavu Billyho, se na Newfoundlandu narodil. Diky tomu pomáhal velkému množství herců s přízvukem, včetně Kevina Spaceyho (Quoyle) a Judi Dench (Agnis). (novoten)
  • Autorka knihy, Annie Proulx, nechala příběh filmově zpracovat jen pod podmínkou, že natáčení proběhne na Newfoundlandu. (novoten)