Ostrovní zprávy

The Shipping News

Drama / Romantický

USA, 2001, 107 min

• tron

„Ak dokáže utopenec ožiť, potom sa zranený človek dokáže uzdraviť.“ Jéminenky! Čo si o tom myslia fanúšikovia Pulitzerom ocenenej knižky E. Annie Proulxovej, to už sa musíte spýtať ich... ja som román nečítal, ale mám pocit, že si myslia to, čo o filme MANDOLÍNA KAPITÁNA CORELLIHO, teda ďalšej filmovej adaptácie románu príliš komplikovaného aj pre šesťhodinovú filmovú adaptáciu. Ladenie otravného až nesympatického filmu je príliš do rozprávky, jednu rozpačitú scénu (sex) strieda druhá, celé to vzbudzuje výrazne „nedokončený" dojem (producenti Weinsteinovci sú povestní tým, že režisérom často vezmú film a totálne ho prestrihajú), herci sú slabí (aj Glenn a Denchová), pekná výprava nezachráni všetko... a vôbec, režisér Hallström má svoje najlepšie časy (ČO ŽERIE GILBERTA GRAPEA, ČOKOLÁDA) dávno za sebou. Čo už. Patetické a zjednodušujúce.(30.10.2004)

Rozhodně kvalitní film s dobrým hereckým obsazením a i výkony. Film působí velmi opravdově a velmi tomu přispívá i drsné prostředí New Foundlandu. To je vše v pořádku, ale tento film mě nezaujal natolik, aby vyčníval z šedého průměru. Světlé okamžiky samozřejmě byly, ale celkově mi děj filmu příliš nesedl.(18.1.2006)

Lasse Hallström je režisér jako stvořený právě pro takovéto snímky a Ostrovními zprávami to jen bezezbytku potvrzuje. Jeho vedení je bezchybné a precizní, herci jsou typově přesní a přesvědčiví, kamera vizuálně působivá, hudební složka ne příliš výrazná, ale zároveň tak nějak sladěná se vším ostatním. Podívaná je to každopádně zajímavá a 4 hvězdičky si snímek určitě zaslouží.(26.6.2003)

Krásné záběry chladivé ostrovní přírody, velmi hezká a funkční hudba a především hned několik zvučných autorských jmen. V neposlední řadě ale také hezký příběh, který mohl být možná přepsán trochu funkčněji, o což by byl výsledek ještě lepší. V rámci žánru však velmi silný průměr, který vás určitě v několika scénách minimálně potěší...(21.10.2002)

Knihu jsem četla a popravdě, film je možná ještě lepší! Co mě trochu rušilo byla paruka či příčesek nebo kýho čerta to měl Kevin na hlavě, tetu Agnis jsem si představovala trochu jinak než jako laskavou Judi Dench a vlastně i nádherná Cate Blanchett tu na mě byla málo divoká, než měla Pental být, i když se pravda snažila hodně. Ta atmosféra, která byla v knížce, sem byla přenesena fantasticky. Příběh byl poutavý a asi i víc strhující, než tomu bylo v předloze. No ano, nejde mi ubránit se srovnávání, ale tohle je víc než zdařilá adaptace.(27.7.2011)

• - Gordon Pinsent, který ztvárnil postavu Billyho, se na Newfoundlandu narodil. Diky tomu pomáhal velkému množství herců s přízvukem, včetně Kevina Spaceyho (Quoyle) a Judi Dench (Agnis). (novoten)

• - Autorka knihy, Annie Proulx, nechala příběh filmově zpracovat jen pod podmínkou, že natáčení proběhne na Newfoundlandu. (novoten)

• - Vo filme sa malo pôvodne objaviť herecké duo v zložení Billy Bob Thornton a Laura Dern. (MikaelSVK)