Ostrovní zprávy

Ostrovné správy

The Shipping News

Drama / Romantický

USA, 2001, 107 min

Upřímně řečeno, já na filmy Lasse Hallströma ulítávám. Jeho filmy jsou vždy specifické, ať už lokacemi kde se odehrávají, nebo chraktery, které se v jeho filmech vyskytují. Hallström umí vdechnout svým filmům tak specifický život, že je jednín z nejoriginálněji tvořících režisérů současnosti. Ostrovní zprávy jsou přesně tím co jsem výše popsal. Jsou specifické, malebné, nonšalantní a neotřelé. Kevin Spacey a Julianne Moore tvoří nádhernou dvojici. Film je plný takové čisté lásky, romantiky a neočekávaných zjištěních, která v mžiku změní pohled na celý snímek. Zkrátka typický Hallström. Jediným minusem je tak trochu neočekávaná Spaceyho proměna, zhodnotil bych ji jako velmi nepravděpodobnou. Ale to je vše co mohu vytknout.(16.1.2006)

Ostrovné správy doprevádzala povesť prepadáku a zmiešané reakcie kritiky. Nie je to film do multiplexu, možno skôr patrí na televízne obrazovky, ale vychutnať si jeho chladnú ostrovnú atmosféru v nejakom prítulnom malom kine muselo mať tiež svoje čaro. V roku 2001 ešte také kiná existovali. Na to, aby som mu dal štyri hviezdy, som film mudel vidieť dvakrát. Hallstrom nás proste vždy dostane.(28.9.2012)

Krásné záběry chladivé ostrovní přírody, velmi hezká a funkční hudba a především hned několik zvučných autorských jmen. V neposlední řadě ale také hezký příběh, který mohl být možná přepsán trochu funkčněji, o což by byl výsledek ještě lepší. V rámci žánru však velmi silný průměr, který vás určitě v několika scénách minimálně potěší...(21.10.2002)

Nebyl by to špatný film, nebýt té nevěrohodné proměny hlavního hrdiny, který na začátku působí téměř jako duševně nemocný, k smrti miluje ženu, která s ním zachází jako s kusem hadru a stejně se chová i k dceři a najednou se změní v oduševnělého člověka s novinářským talentem. Asi to v předloze tak nebylo, ale film tak na mě působil.(20.9.2005)

Julianne Moore, Cate Blanchett a Kevin Spacey jsou zárukou toho, že vás ve filmu nebudou trápit špatné herecké výkony. Ovšem scénář v The Shipping news trochu zaostává. Není vysloveně špatný, spíše celkově unylý. Snímek vás rozhodně neurazí, bude hodně záležet na tom, jakou máte náladu. Mně se líbil, ale podruhé už ho vidět asi nemusím. "Jack is..Jack is all right now. You all know..we are only passing by. We walk over these stones a few times. Our boats..sail for a little while on the waves and then they have to sink. Jack knew that, better than anyone. Right, Jack?"(4.11.2006)

• - Autorka knihy, Annie Proulx, nechala příběh filmově zpracovat jen pod podmínkou, že natáčení proběhne na Newfoundlandu. (novoten)

• - Gordon Pinsent, který ztvárnil postavu Billyho, se na Newfoundlandu narodil. Diky tomu pomáhal velkému množství herců s přízvukem, včetně Kevina Spaceyho (Quoyle) a Judi Dench (Agnis). (novoten)

• - Scéna, ve které je Kevin Spacey ve vodě, byla natáčena v nádrži v Newfoundlandu (normálně se používá pro testování lodí). V nádrži je běžně studená voda z Atlatického oceánu, proto pro pohodlí Kevina Spacyho musela být napuštěna teplou vodou. (Xixao)