Ostrovní zprávy

Ostrovné správy

The Shipping News

Drama / Romantický

USA, 2001, 107 min

S citem pojaté melodrama, které nikam nespěchá, přesto za celé dvě hodiny ani na okamžik nenudí. Jeho hlavní předností je zástup výborných herců, kteří dokáží pouze očima vyjádřit ohromnou škálu emocí. Film sice vypráví na poměrně velkém prostoru nepoměrně menší drama, ale díky své podmanivé atmosféře a zkušené Hallströmově režii, má stále co nabízet. Hallström umně pracuje s jednoduchými symboly (život mimoděk ubíhající jako před očima tištěné noviny) i s dramatickou zkratkou. Dobře ví, co emocí chtivý divák vyžaduje a taky mu to servíruje. Jenom ne přímo na stříbrném podnose a v množství nesrovnatelně menším než v Pravidlech mošťárny. Myslím, že lépe knihu Annie Proulx (Zkrocená hora) zadaptovat nešlo. 75% Zajímavé komentáře: tron, Phillo(8.3.2008)

Když se současně díváte na Dům z karet, tak se nestačíte divit, jak polarizované je chování Kevina. Zde Kevin kňourá, první děvce udělá parchanta, s parchantem se stěhuje na konec světa zvaný Newfoundland a táže tety, zdali ji vážně zneužil jeho otec. K tomu všemu přičtěte nehorázně atraktivní Julianne pouštějící draka a v cuku letu máte o příjemný večer postaráno! 84%(3.1.2015)

Lasse Hallström je režisér jako stvořený právě pro takovéto snímky a Ostrovními zprávami to jen bezezbytku potvrzuje. Jeho vedení je bezchybné a precizní, herci jsou typově přesní a přesvědčiví, kamera vizuálně působivá, hudební složka ne příliš výrazná, ale zároveň tak nějak sladěná se vším ostatním. Podívaná je to každopádně zajímavá a 4 hvězdičky si snímek určitě zaslouží.(26.6.2003)

Velice příjemné překvapení, které vás stoprocentně dostane krajinou Newfoundlandu. Herecké výkony Moorové a Spaceyho mě nesmírně hladily a byly balzámem pro mou duši. Blanchettová v roli kurvičky byla úžasná a Judi Denchová byla opět nenahraditelná. Rozhodně nejde o klasickou hollywoodskou limonádu, neboť film nese i pěkné poselství, které se mě osobně velice dotklo. Chtěl jsem dát "jen" 4 hvězdy, protože film měl přeci jen malé mušky v podobě hluchých míst, ale když si tak vzpomínám na tu kouzelnou krajinu musím sáhnout výš.(2.3.2005)

V podstatě standardní a ničím nepřekvapující Hallström. Tím ale nechci nijak snižovat kvalitu tohoto snímku. Svůj (vysoký) standard předvádějí i herečtí protagonisté, ať už se jedná o Kevina Spaceyho, Julianne Moore, Judi Dench nebo Cate Blanchett..."IBM, please ... Get back to your work ... IBM."(4.8.2007)

• - Gordon Pinsent, který ztvárnil postavu Billyho, se na Newfoundlandu narodil. Diky tomu pomáhal velkému množství herců s přízvukem, včetně Kevina Spaceyho (Quoyle) a Judi Dench (Agnis). (novoten)

• - Na obsazení hlavní postavy Quoyla byl zvažován John Travolta. Nakonec ji ztvárnil Kevin Spacey. (novoten)

• - Scéna, ve které je Kevin Spacey ve vodě, byla natáčena v nádrži v Newfoundlandu (normálně se používá pro testování lodí). V nádrži je běžně studená voda z Atlatického oceánu, proto pro pohodlí Kevina Spacyho musela být napuštěna teplou vodou. (Xixao)