Režisér Lasse Hallström natočil drama Ostrovní zprávy na motivy románu spisovatelky Annie Proulxové, jenž byl oceněn Pulitzerovou cenou. Kevin Spacey hraje hlavní roli Quoylea, živořícího, citově vyčerpaného redaktora novin, který trpí v nešťastném manželství s tyranskou Petal, promiskuitní nezkrotnou ženou. Ta se pokusí prodat jejich dceru Bunny k adopci, ještě než sama zahyne při autohavárii. Quoyle získá dcerku zpět a vydá se s ní i s dávno ztracenou tetou Agnis (Judi Denchová) do starého rodinného domu na Newfoundlandu. I když Quoyleovi život na ostrově zpočátku připadá stejně nepřátelský a krutý jako Agnis sama, dostane místo redaktora námořních zpráv ve zdejších novinách. Quoyle si díky své práci brzy získá uznání vděčných čtenářů a začne si dávat život do pořádku. Zároveň naváže vztah s místní svobodnou matkou Wavey (Julianne Mooreová), osvojí si pár námořních pravidel, odkryje temnou rodinnou historii a nakonec najde i vlastní sebeúctu. Agnis, která mezitím rozjede vlastní úspěšný byznys, čelí traumatickému zážitku z dětství, do nějž je zapleten i Quoyleův zesnulý otec. (HBO Europe)

Anderton

Ostrovné správy doprevádzala povesť prepadáku a zmiešané reakcie kritiky. Nie je to film do multiplexu, možno skôr patrí na televízne obrazovky, ale vychutnať si jeho chladnú ostrovnú atmosféru v nejakom prítulnom malom kine muselo mať tiež svoje čaro. V roku 2001 ešte také kiná existovali. Na to, aby som mu dal štyri hviezdy, som film mudel vidieť dvakrát. Hallstrom nás proste vždy dostane. ()

Remedy

Na Hallströmovi obdivuji způsob, jakým dokáže uchopit a vyprávět zdánlivě tuctový příběh, aniž by tuctově ve výsledku působil. V The Shipping News jde primárně o hledání sebe sama, o schopnost vyrovnat se se ztrátou a začít znovu žít, ale vše je podáno citlivou a civilní formou (co jiného od Hallströma také čekat.), která do sebe všechna klišé schová. Postava Quoyla slouží jako dokonalá typizace zatrpklého, ale přesto v každém ohledu dobráckého chlapa, který se potýká se ztrátou své ženy a láskyplně se snaží pečovat o svou jedinou dceru. Oblast Newfoundlandu je pro daný příběh jako stvořená a občasná přítomnost vhodně vybrané hudby potěší. Kevin Spacey a Julianne Moore ve svých rolích naprosto skvělí. 4,5* ()

DaViD´82

Neopakovatelné obsazení, zkušený režisér a velmi dobrý scénář na motivy pozoruhodné knižní předlohy - to vše slibovalo nevšední a především navýsost kvalitní podívanou. Což se nakonec nekoná. Ostrovní zprávy jsou sice perfektně zahrané, dobře zrežírované i pěkně napsané... Jenže naplno fungují v úvodu a poté trestuhodně zapadnou do klasických kolejí podobných filmů. Jsou bezesporu nadstandartně kvalitním snímkem. Ovšem měly kvalitativní předpoklady podstatně vyšší než jaký je nakonec výsledek. Což je ohromná škoda. ()

solskjaer

Velice příjemné překvapení, které vás stoprocentně dostane krajinou Newfoundlandu. Herecké výkony Moorové a Spaceyho mě nesmírně hladily a byly balzámem pro mou duši. Blanchettová v roli kurvičky byla úžasná a Judi Denchová byla opět nenahraditelná. Rozhodně nejde o klasickou hollywoodskou limonádu, neboť film nese i pěkné poselství, které se mě osobně velice dotklo. Chtěl jsem dát "jen" 4 hvězdy, protože film měl přeci jen malé mušky v podobě hluchých míst, ale když si tak vzpomínám na tu kouzelnou krajinu musím sáhnout výš. ()

monolog

V tomhle filmu jde především o naději. Naději nás všech, kdo jsme příliš sami, příliš obyčejní, příliš nudní, příliš nesmělí, příliš zařazení do své malé levné škatulky, příliš naivní romantici, příliš velcí zastaralí dinosauři. O naději na to, že se ze svých škatulek vymaníme, nebo se ty škatulky začnou líbit náhle i jiným lidem. Tenhle film je poetičtější víc, než by se na první pohled zdálo. A nemám na mysli zrovna jen styl vyprávění nebo prostředí natáčení, ale spíš lidi, kteří tu jsou popisovaní. Připadalo mi to jako americká obdoba našich starých vesnických komedií, kde se každý s každým zná a s každým je z některé strany příbuzný. Zároveň ale mají takovej ten zvláštní přístup k životu, určitým způsobem velice praktický, ale zároveň zvláštně lyrický. Příběh je pomalý, s občasnou humornou nebo dramatickou vsuvkou, ale není ostatně takový i celý lidský život? A herecky nemám co vytknout. Možná dokonce přijdu na chuť i Julianne Moore, která se mi tu ve snad druhým filmu vůbec opravdu líbila. ()

• Autorka knihy, Annie Proulx, nechala příběh filmově zpracovat jen pod podmínkou, že natáčení proběhne na Newfoundlandu. (novoten)
  • Gordon Pinsent, který ztvárnil postavu Billyho, se na Newfoundlandu narodil. Diky tomu pomáhal velkému množství herců s přízvukem, včetně Kevina Spaceyho (Quoyle) a Judi Dench (Agnis). (novoten)