Nejnadanější dívka (festivalový název)

The Girl with All the Gifts

Scénografie:

Kristian Milsted

Kostýmy:

Liza Bracey

Hororový nadšenec nemusí byť zrovna odborník, no mal by vedieť objektívne posúdiť akýkoľvek druh hororového subžánru. Každý jeden má svoje špecifiká, zombie nevynímajúc. Tento je pre mňa z určitého hľadiska príjemným prekvapením. Samotná story po dlhej dobe množstva otrepaných foriem spracovania pomerne originálna, pričom v kombinácii s tým podivným hudobným doprovodom to má celé akýsi čudesný, no zato vábivý šmrnc. Určite sa aj vám stáva, že natrafíte na snímok, ktorý zaradia do určitých žánrov, pričom sa po jeho vzhliadnutí pýtate samých seba, kto je viac na drogách. Či vy, alebo samotný tvorca. Tu však všetko sedí na 100%. Kto nie je fanúšikom drámy, asi ťažko si príde na svoje. Tempo je miestami katastrofálne pomalé, akcie je pomenej, všetko je v relatívnej rovine úvah ako sa čo vyvinie, takže už teraz tuším kto tento film ohundre ako prvý. Ja sa však sťažovať nemienim, pričom mi je ľúto akurát toho záveru od ktorého som čakal omnoho viac. Škoda. Takto "len" solídne tri - 65%(3.1.2017)

Docela invenčním způsobem aktualizovaný subžánr zombie apokalypsy. Závěr se nese na značné nadsázce, která je ovšem celkem pochopitelná vzhledem k stěžejnímu rozpletení a žádoucí zkratce. Příběh, v němž fungují protiklady - metaforicky: černá je ve skutečnosti bílá. Protagonistka má v sobě nelidskou zrůdnost v podobě parazita, který ji proměňuje v pudového predátora. To je třeba překonat a dokázat, že ve skutečnosti je lidštější než normální lidé okolo. Příběh k tomu může dojít dvěma způsoby, přičemž jeden je klasický a druhý je podvratný. Klasický způsob je klišé – hrdinka se musí obětovat (např. zemřít, aby mohla být vytvořena protilátka). Podvratný způsob zpochybňuje lidskost, respektive nositele ohně kultury, zásadnějším způsobem – je třeba změnit perspektivu mimo primární antropocentrické hledisko. Osobně jsem očekával druhý způsob a film mě v tom nezklamal. Dualit je zde ovšem víc – např. hlavní seržant se jeví jako zlý, proto se musí ukázat, že zlý není; učitelka předvádí mateřské sklony, a proto je třeba předvést, že v sobě nese skrytou vinu (v jedné scéně řekne, že není tak dobrá, jak se zdá – film to z nějakého důvodu nerozvádí, ale lze z toho soudit, že šla někdy dříve na potrat). Další zajímavý bod je ten, že mimo bezmyšlenkovitá monstra zde nejsou žádné záporné postavy. Všichni jsou kladní hrdinové, ale drama se odehrává mezi různými představami o tom, co je vyšší dobro. Vyprávění se obejde bez zásadnějších lapsů – snad jen scéna, kdy se vojáci unikající z napadeného tábora nepodívají průhledem za hlavou, kdo že jim to nasedl na palubu vozu – předpokládají, že čistě lidská posádka, a pak se diví přítomnosti mladé hrdinky. V rámci tohoto hororového subžánru, který před pár lety zažil velký boom, určitě dosti nápaditá a inovativní záležitost. Předlohu jsem nečetl, prý není špatná.(12.1.2019)

Zaujímavý, inteligentný a do istej miery aj originálny zombie horor, ktorý sa okrem bežnej subžánrovej schémy nákaza - premena - útok celkom úspešne snaží aj o nejaký ten hlbší rozmer. Tematicky mi The Girl with All the Gifts trochu pripomínal vynikajúcu Inváziu lupičov tiel z roku 1978. Páči sa mi netuctový štýl režiséra Colma McCarthyho, ktorý to má celé na svedomí a v minulosti zaujal už svojráznym Outcastom. Verím tomu, že keby mal k dispozícii štedrejší rozpočet než 5 miliónov dolárov, tak by sa s týmto námetom dokázal rozšupnúť do veľmi zaujímavých kontúr.(12.5.2017)

Na vojenskej základni prebývajú vojaci, ktorí chránia stredisko výskumu detí, ktoré sú nakazené zvláštnym vírusom. Snažia sa pozorovať zmeny ich správania a zistiť, čo spôsobuje ich agresivitu a zmeny správania, čo by viedlo k nájdeniu protilátky. Zo všetkých detí najviac vyniká šikovná Melanie, ktorá je inteligentnejšia ako všetky ostatné deti a dokáže dokonca kontrolovať svoju túžbu po mäse. Po útoku nakazených sú šiesti členovia nútení opustiť základňu. Melanie je medzi nimi a chce im pomôcť, ale dôvera ostatných k nakazenému dievčaťu, ktoré ich môže okamžite zabiť, je nízka. Melanie je však ich jedinou nádejou k prežitiu. - Väčšinou od týchto hororových projektov, ktoré natáčajú velké a známe štúdiá, nič nečakám, pretože vo výsledku je hororových asi 5 minút z celého diela, ale u The Girl with All the Gifts sa o nič podobné nejedná. Ide o pôsobivo napísaný príbeh, v ktorom na mňa najlepší dojem urobila Sennia Nanua. Ako nielen hororový debut, ale aj prvý celovečerný projekt, ide o velmi vydarený výkon. Tie malé, inteligentné a talentované dievčatá s ostrihanými vlasmi v poslednej dobe v hororoch žiaria. Príbeh je napísaný perfektne a neustále je cítiť nedôvera medzi normálnymi postavami a Melanie, ktorá je nebezpečná a nikto nevie, kedy môže prísť chuť na ludské mäso. Zombie nevyzerajú zle a sú extrémne rýchli a krvi je tiež na tento štýl hororu dosť. V neposlednom rade sa mi velmi páčil aj soundtrack, ktorý je intenzívny a hodí sa sem perfektne. Prekvapuje ma, že ho má na svedomí človek, ktorý ešte pre celovečerný film hudbu nikdy nerobil a dúfam, že sa uchytí, pretože má talent a v TV produkcii je ho škoda. Musím spomenúť aj pár negatív, ktorým bolo hlavne pomalé tempo, ktoré mi u hororov so Zombie nikdy nesedí. Taktiež mi nesedel trochu nešikovný záver, v ktorom sa už žiadne masky neukázali a nedostal som odpoveď takmer na žiadnu z mnohých otázok, ktoré pri pozeraní vznikli. Inak je to však velmi dobre zvládnutý projekt. Hovorí sa, že ako na Nový rok, tak po celý rok, takže ak budú všetky horory v roku 2017 aspoň na takejto úrovni, budem velmi spokojný. + herečka z Hansel & Gretel: Witch Hunters + herečka z Vampire Academy(1.1.2017)

McCarthy se sice snaží vnést do zombie tématu něco nového, otázkou je, jestli to funguje dobře. Pokud se přenesete přes první nudnou půlhodinu, dostanete docela ucházející zábavu ze špinavého apokalyptického prostředí. Bohužel se tam ale nic výrazného nestane, pouze sledujeme velmi krátkou cestu jedné přežívší skupiny a její následné postupné sežrání. Ze scény se zombie dětmi před závěrem jsem byla dosti v rozpacích, protože se mi prostě absolutně nelíbila. Konečný závěr byl taky trochu na hlavu, ale podtrženo, sečteno, sledovat se to dalo.(2.1.2018)