Doba temna (festivalový název)

• Jižní Korea

Miljeong

• Jižní Korea

밀정

The Age of Shadows

Akční / Thriller / Válečný

Jižní Korea, 2016, 139 min

Historických filmov z obdobia japonskej okupácie, v ktorých sa rieši odboj, kolaboranti a nejaký ten plán na uškodenie okupantom už bolo v juhokórejskej produkcii natočených nespočet, ale väčšinou sa celkom vydaria a Age of shadows má navyše na svedomí Kim Jee-Woon, výrazný tvorca, pri ktorom mi bolo jasné, že si to natočí po svojom, takže som sa na film aj tešil a s výsledkom som dostatočne spokojný. Podobné filmy sa väčšinou nesú v pomalšom tempe, za čo môže nielen politická téma, ale aj výrazne nadpriemerná dĺžka a síce tieto faktory sa týkajú aj tohto filmu, ale inak o pomalom tempe tu teda hovoriť nemôžem. Tu sa neriešia vôbec žiadne zbytočnosti, rodinné línie a podobne, ale dej sa neustále venuje len tomu dôležitému, okrem príprav na útoky proti japonským cieľom predovšetkým snahe získať kórejského policajného veliteľa v službách japoncov na svoju stranu, čo je podané veľmi dobre a to jeho rozhodovanie, ako sa má k celej situácii postaviť sa mi veľmi páčilo, pričom to zaberá vlastne aj väčšinu filmu a divák si takmer do konca nemôže byť istý, s kým skutočne je. Takže už táto relatívne rozbehová prvá polovica mi prišla dostatočne zaujímavá a v druhej sa to už naplno rozbehne, tu už jedna výrazná sekvencia strieda druhú, pričom sú výborne gradované, hlavne celá fáza vo vlaku a tak na toto je už radosť pozerať. Trochu sa ale dalo popracovať na postavách, je ich tu dosť a obsadenie je hviezdne, ale nezískali si ma zase tak moc, ako by som chcel. Našťastie policajný kapitán Song Kang-Ho, ktorý je v centre diania je tradične perfektný, s ním nemám najmenší problém a ani Gong Yoo, ktorý je vlastne hlavný hrdina, aj keď jeho postava má pre dej len druhý najväčší význam si svoje splní, ale z vedľajších postáv si ma už aspoň trochu získala len ženská hrdinka a napríklad Lee Byung-hun, na ktorého som sa tešil má nielen minimum priestoru, ale jeho postava mi prišla aj dosť zbytočná. A aj záporáci, teda japonskí dôstojníci mohli byť vybraní lepšie. Po akčnej stránke som určite dosť spokojný, ale aj tak som čakal trochu viac. Všetky akčné sekvencie sú perfektne natočené a technicky prvotriedne zvládnuté, vizuálne som si ich skutočne vychutnával a niektorým nechýba ani napätie, len po obsahovej stránke sa ani v jednom prípade nejedná o nič výnimočné, chýbajú nápady, alebo nejaké výrazné momenty. V predchádzajúcich filmoch mal Kim Jee-Woon určite výraznejšie akčné scény. Ale inak tu absolútne nesklamal, zvládol to prvotriedne. Takže Age of shadows nie je typ filmu, ktorý by som si chcel pozrieť opakovane, ale Kim Jee-Woon tomu dodal ten správny náboj a tak to jedno pozretie som si určite užil. 77%(16.5.2017)

Popravdě nevím, co si o tom má myslet, nedokážu říct, jestli se mi to líbilo nebo ne. Stopáž je moc dlouhá, kostými a výprava jsou na vysoké úrovni, herecké výkony bych řekl, že jsou špatné a nebo právě dobré. Příběh je taková česká haydrichiáda na korejský způsob, je to podle skutečné události (ještě tedy řed heydrichiádou). Hodnocení 55%(8.12.2016)

• Lacike

Hned na uvod napisem, ze ma moj oblubeny reziser Jee-woon Kim strasne skamal. Vrhol sa na ambicioznu temu kolaborantov behom nadvlady Japoncov v Korey. Nieco vzdialene podobne ako uchvatna Verhoevenova Cierna Kniha, ale s pozitivnym naivnym vyznenim. Vysledok postrada akekolvek emocie a napätie. Napriek tomu, ze stopaz je neskutocne stedra, tak postavy vôbec nejdu do hlbky a prilis sa o nich nedozvieme. Co ma strasne mrzi, lebo neustale vahanie hlavneho hrdinu (Kang-ho Song) na ktoru stranu sa ma pridat, skryvalo obrovsky potencial na poriadne dramaticke sceny. Nakoniec mi jeho konanie bolo nielen ukradnute, ale ani som prilis nechapal preco prave konal tak ako konal. Z ostatnych postav, ktorych tu je habadej, nema nikto najmensiu sancu vyniknut. Postavy sa objavia. Znudene si odrecituju svoje dialogy a potom sa stratia. Tempo filmu je vrazedne pomale a neskutocne nezazivne. Vdaka mdlym postavam postradali stavu aj akcne sceny. Aj ked su po technickej stranke spickovo natocene, tak nakoniec pôsobia rovnako nudne ako cely film, kedze mi bol osud postav ukradnuty. Mal som velky problem film dopozerat. Cely cas som cakal, kedy sa uz konecne rozbehne a az do konca sa to nestalo. 4/10.(6.5.2017)

• LangiJ

Nemůžu si pomoct, ale mně se to prostě nelíbilo. I přes herecké hvězdy, které ve filmu hrají a jejich filmy u mě většinou bodují, mě tohle nudilo, příběh mi přišel nezajímavý a zbytečně natahovaný, že jsem měla co dělat, abych to vůbec dokoukala. Plus vidím v kostýmech a zobrazení doby, ve které se film odehrává, ale jako celek to u mě dost pohořelo.(25.4.2017)

Nejlepší Korejský režisér opět výborný a opět jinak. Jee-Won Kim je opravdu třída, protože jako jeden z mála zvládá více žánrů najednou, jeho I Saw the Devil patří i do dnes mezi nejlepší thrillery z Korejské tvorby, jeho western The Good, The Bad, The Weird je nadále nejlepším westernem z Korei i akčnák Bittersweet Life má místo v Top žebříčku. Jeho novinka Age of Shadows není bohužel natolik zábavná, abych jí mohl s radostí vyhajpovat ( První hodinku jsem lehce trpěl), ale jakmile se děj přesune do vlaku, pozornost výrazně stoupá a zde jsem si začal už velmi užívat mistra v akci, který začal perfektně vykreslovat atmosféru alá " Ticho před bouří" vrcholící v Tarantinovskou přestřelku a následnou nonstop akci až do finále, která byla příjemně brutální a esteticky na úrovni. Ze všech hvězd klasicky vládne Kang-ho-Song,Yoo Gong a v menší roli potěšil i Byeong-heon Lee, který pro zajímavost hrál hlavní roli v každém ze třech zmíněných režisérových klenotů. 75%(21.3.2017)