Věznice

Prison

Väznica

Horor / Drama / Krimi

USA, 1987, 102 min

Harlinova hollywoodská premiéra dopadla béčkově dobře. Sázka na mladičkého Mortensena a atmosféru věznice docela vyšla. Sice bych uvítal, kdyby se duch tu a tam zjevil ve své fyzické podobě, ale i tak se jedná o zábavnou osmdesátku nepostrádající napětí. No a jako bonus tu je Hallenbeckova stará, když byla ještě relativně mladá. 60%(2.4.2014)

• kingik

Renča Harlinů zavřel do věznice (nechtěně) i diváka. Ani se nedivím, že se Harlinovi po takových filmech postupně dveře hollywoodských studií uzavřely. Být já producentem a předložit mně, že se má jednoho krásného dne točit tohle, tak letní dovolenou strávím dobrovolně v Sing Singu a už se nechci do termínu natáčení tohoto "mistrovského" díla vracet. A to si si stojím za tím, že Renča talent má, ale v hororech s ním zachází bídně. Není to přímo žánr pro něho. Jemu sedí vyloženě akční pecky typu "Cliffhanger" a je tedy jednoznačně akčně dynamickým typem režiséra. Občas dokázal se schématem hororové série pracovat dobře a zajímavě jako třeba u čtvrtého dílu "Noční můry" anebo "Vymítače dábla", ale jak už jsem předeslal, i tak by horory točit neměl. V tomhle ošuntělém nepokazil vyloženě na co sáhnul, ale s tak úděsným scénářem ani nebylo možné pracovat natož tvořivě. Mohl si za to jenom sám, protože si ho sám s kolegou Courtney Joynerem naflákal. Film ani nepřináší do žánru něco extra nového. Podobných námětů se mstícím se duchem ze sklepa, z temnot, z ledničky a nyní tedy pro změnu z věznice, je pěkná řádka,tak proč o tom točit další x-tou variaci a navíc to profláklé prostředí věznice, které má ve filmech ještě početnější zastoupení. Na filmu si smlsnul zub času. Ošuntělost a obrazová nevzhlednost z něj jen číší. Technická stránka představuje archaismus v nejčistší možné podobě. V dnešní době to neobstojí ani příběhově. Půjčovny vhs jsou utopie a kdysi by tam tenhle film za jejich boomu na začátku devadesátých let dělal dobrou službu, šel by z videa do videa a o víkendech by se musel předem zamluvit, aby byl k sehnání. Ano, ten titul by v té době lákal. Ve svém pojetí je myšlenkově jednoduchý a v podstatě úderný a tedy přesně plní požadavky poklesle "béčkových" hororů na rozhraní osmdesátých a devadesátých let minulého století. Jenže dneska se lze nad jeho pitomostí jenom smát a kazetu nebo na čem je to nahrané s klidem hodit do odpadků. Neexistuje nejmenší důvod, proč se na tohle v dnešní době dívat. Leda, že by jste chtěli vidět tehdy zcela neznámého Viggo Mortensena jehož účast na filmu je rarita. Mé hodnocení: 0%(2.4.2014)

Nenápadný horor, ktorý nadabovaný figuroval v ponuke ešte v časoch zašlej vhs-éry. Depresívne prostredie väznice je najmä v noci strašidelné a vytvára skľučujúcu atmosféru. Tá sa stáva ešte dusnejšou, keď duch Charlieho Forsytha, väzňa popraveného pred 25 rokmi na elektrickom kresle začne konať krvavú pomstu. Pomalší vývoj udalostí musíte trochu pretrpieť, film sa vám napokon odvďačí vcelku vynaliezavými a divokými likvidáciami osadenstva väznice. Takisto zaujme presvedčivým výkonom Vigga Mortensena a pôsobivými voodoo scénkami, na ktoré sa nedá zabudnúť.(6.7.2011)

Jeden z lepších Harlinových snímkov zo začiatkov jeho kariéry. Hlavne keď uvážime, že sa mu v poslednom čase akosi nedarí. V podstate ide iba o jednoduchú hororovú béčkovú zábavu, v ktorej si jeden nespravodlivo popravený väzeň vybavuje svoje účty. Musím uznať, že niektoré vraždy boli celkom dômyselné a aj efektné, tiež atmosféra miestami nebola zlá, ale to je asi tak všetko čo tu dokáže zaujať. V rámci nenáročnej hororovej zábavy čistý priemer. 60/100(7.6.2015)

Jakožto otrlého diváka mě stále děsí scéna při které je jeden z vězňů uškvařen v pomalu se rozžhavující kovové cele. Těžko říct, zda je to reflekce mého pocitu když jsem film před mnoha lety viděla. Kdo chce zjistit jak moc nechutně svíravej je pocit se na to dívat, ať si film pustí. Milovníci rozličných stylů zabíjení si přijdou na své stejně tak, jako milovníci hororů u kterejch se člověk i zasměje. Moje oblíbená kombinace. Navíc v hlavní roli totálně mrduhodnej Viggo Mortensen bez svýho hipsteřího looku z Pána Prstenů, ještě jako 80' playboy. Oujeee.(1.3.2015)

• - Do úlohy Burka bol zvažovaný aj Thom Matthews. (misterz)

• - Viggo Mortensen (Burke) sa počas natáčania jednej scény do svojej postavy tak vžil, že zničil operadlo stoličky - vo filme predstavujúcu elektrické kreslo. (misterz)

• - Jeden z vězňů má plakát k filmu Rambo: První krev (1982). (Yoshitsune)