Píše se rok 1830. Hraničáři Boone Caudill, Jim Deakins a Zeb Boon se chtějí vydat za obchodem s kožešinami, přes dosud nezmapované území indiánského kmene Černonožců. Na dlouhé cestě ze St. Louis, proti proudu řeky Missouri, je čeká nebezpečí a řada nepředvídatelných okamžiků. Proto se připojí k expedici, v jejímž čele stojí zkušený francouzský obchodník s kožešinami, Jourdonnais. Ten si bezpečnost expedice částečně "pojistil" unesenou Indiánkou, kterou ukrývá před svým mužstvem v podpalubí své lodi. Všechno se po cestě ale pořádně zkomplikuje... Western natočil režisér Howard Hawks (podepsaný pod mistrovskými díly Zjizvená tvář, Herna na Zlatém pobřeží, Leopardí žena, Červená řeka, Rio Bravo a Rio Lobo). (oficiální text distributora)

PaRi

No nevím. Tenhle žánr mám rád, ale u tohoto filmu mám pocit, že čas jeho vzniku je na něm až příliš znát. Ateliérové scény z lesa, kdy se v pozadí převaluje ve světle alobal, coby vodopád a potom ta nemožná symfonická hudba, která se tak „výtečně hodí“ k traperům a indiánům. Pozdější vývoj v tomto žánru poslal podobné filmy nenávratně do tmy archivů odkud je občas někdo vyjme a protože jejich odkoupení pro vysílání je téměř zadarmo, tak se tím zaplácne televizní program. Pro mne je to k nekoukání, na rozdíl třeba od filmu v Pravé poledne, který můžu vidět znovu a znovu. Ty tři hvězdy dávám za již tehdy skvělého Kirka Douglase a za velmi dobrou kameru, tedy ru exteriérovou. ()

sirrgulo

Dobrudružné filmy mám moc rád, obzvlášť když se mi naskytne možnost vidět nějaký starší. V době shlédnutí téměř šedesátník Vysoké nebe mě moc potěšil. Zprvu mi trošku vadil vypravěč. Pozastavoval jsem se nad jeho projevem, který nebyl zrovna moc bohatý na slovní zásobu, spíš velmi jednoduchý používající spousty doplňkových slovíček jako je To a Ten, což by mi dříve asi nevadilo. Když mi však došlo, kdo je vypravěčem, už sem se nad tím vůbec nepozastavoval a jen jsem si užíval pohodovou cestu proti proudu řeky. Už začátek a písnička o whisky mi dala napovědět, že se i zasměju a jsem moc rád, že jsem mohl nasát alespoň trošku atmosféry a vzduchu z povodí Missouri, třeba mi ještě někdy snímek skříží cestu. ()

gotham

Vyloženě průměrná westernová road movie, která zaujme jen tím, že jí natočil Howard Hawks a hrál tam Kirk Douglas. 50% ()