Mlčící hvězda

• Východní Německo Der schweigende Stern (více)

V roce 1908 došlo v Tunguské oblasti na Sibiři k mohutnému výbuchu, který byl připisován pádu meteoritu. Nová věděcká expedice ale přináší důkazy, že ve skutečnosti šlo o pád mimozemské vesmírné lodi, která s největší pravděpodobností byla vyslána z planety Venuše. Nedlouho poté proto ze Země startuje loď Cosmokrator s posádkou tvořenou zkušenými vědci. Na Venuši nacházejí pouze svět zničený atomovou válkou a postupně odkrývají temné tajemství pravděpodobně již zaniklé civilizace.

Film byl natočen v koprodukci Východního Německa a Polska, pod názvem Der Schweigende Stern (Mlčící hvězda), a původní délka byla 93 minut. Předlouhou byl román Astronauti (1951) od Stanislawa Lema. Americká dubovaná verze byla zkrácena na 79 minut a do kin šla pod názvem First Spaceship on Venus. (p6qwre)

Don Carlos

Přikláním se k vyššímu hodnocení z několika důvodů: 1) Až na odlišný způsob osvětlení (viditelný na první pohled) snese film po formální stránce srovnání s většinou amerických sci-fi filmů té doby. 2) Hraje tu Čech Oldřich Lukeš. 3) Část po přistání na Venuši vypadá i po padesáti letech skvěle. 4) Yoko Tani! ()

rainman93

Lem byl pro bývaly SSSR stejnou studnicí filmových námětů jako jsou jimi Philip K. Dick, Isaac Asimov nebo Arthur C. Clark pro USA. Lem nikdy nedosáhl popularity svých bratří za velkou louží a možná je tomu dobře. Jeho knihy nedosahují takové rezonance u milovníků SCI-FI a ani jeho vizionářské schopnosti nejsou v ničem převratné. Měl jsem tu čest seznámit se s literárními předlohami řady spisovatelů SCI-FI včetně Lema a bohužel ani jeho literární schopnosti nedosahují požadovaných kvalit. Nicméně je tento snímek velmi povedenou záležitostí v tehdy okrajovém žánru proletariátu. Od svých amerických konkurentů se prakticky neliší. Z dnešního pohledu úsměvné efekty a představy o cestování vesmírem je potřeba brát s rezervou a nikoli s úsměvem, nýbrž s úctou a uměleckým cítěním. Oceňuji zvrat při přistání na Venuši, který z hodných emzáků udělal rázem zlé; pacifistické myšlenky a nadnárodní (internacionální) společenství. Kde film kulhá jsou tragické herecké výkony a režijní vedení spolu s ospalým dramaturgem. Přes to všechno jsem vděčný, že tento snímek vznikl, mnoho takových není. ()

Arccos

First spaceship on Venus je typickym predstavitelem hardcore sci-fi sve doby. Doby, kdy filmari i divaci byli jeste oslneni moznosti dobyvani vesmiru a hlavni naplni filmu bylo prave toto a predstaveni pristroju k tomu urcenych. Ve filmu nechybi vubec nic z tradicnich propriet takovych pribehu: robot, meteoricky roj, hibernace, superpocitac nebo pazvuky vyluzovane vsi supertechnikou. Pribeh je docela jednoduchy, vubec neprekvapi, ze duraz je kladen prave na popis cesty. Konec predstavuje jedno z nejpouzivanejsich klise sci-fi sfery. Jak muzeme ocekavat, film ,vznikly v roce 1960, prekypuje znacnou davkou naivity a svou dobou postihlych predstav. Ale az se jim bude nekdo smat, tak si vzpomente, jak si tehdy lide predstavovali uroven lidstva a kde teprve jsme dnes... Takove filmy se, bohuzel, dnes uz netoci. Za pozornost stoji fakt, na ktery byste behem sledovani (temer) vubec neprisli - film je nemecko-polsky a k nerozeznani od americkych trhaku! Kdo by cekal narazky na komunismus a Sputnik, docka se prekvapeni, zadne tam nejsou... Fisrt spaceship on Venus je sci-fi becko, ale diky za nej. (pozn: film je v dnesni dobe mozne LEGALNE sehnat na internetu, konkretne zde http://www.publicdomaintorrents.com/) ()

RendaVahala

Tento film jsem stahoval hlavně z důvodu, že jsem to měl pro jednoho kámoše, ale musím přiznat, že jsem se na něj podíval taky, jelikož mě docela zajímá sci-fi. Tohle je opravdu skvěle nafilmované, sice dávám čtyři hvězdičky, ale přesto musím říct, že tohle bylo úžasné, a ty efekty.. :-) ()

Pitryx

Poměrně solidní sci-fi, tak jak má být, a ne ty voloviny co se dnes točí. Při sledování je třeba si uvědomit rok výroby. Já za sebe jsem byl s filmem spokojen, jen ty technické věci mne nějak netáhly. Trikově na svou dobu slušné, ale chtělo to nápad. Někdy mrknu zas. ()

TylerD.

Akční ale bez napětí, slabý příběh a ještě podaný zmateně. Dalších deset minut a asi by mě z toho rozbolela hlava. A když se v takovém frmolu díváte kdy už to skončí, je něco špatně. ()