Hodnému pasáčkovi Jirkovi darují lesní panenky kouzelnou píšťalku, jež roztancuje i morouse. S její pomocí získá Jirka ještě kouzelný nůž a kouzelnou láhev. Teď se pokojně může pustit do těžkých úkolů rozmarné princezny Rozmarýnky… V dnešní pohádce pro pamětníky, která bude plná pěkných písniček, se můžete těšit na pasáčka a jeho tři kouzelné dary, jež okouzlí i rozmazlenou princeznu. Pohádku natočil v roce 1975 režisér T. Kulík, který do hlavních rolí pasáčka a princezny obsadil P. Olivu a J. Kotrbovou. Autorem textů písniček byl P. Kopta. (Česká televize)

otík

Černobílá kulisová pohádka, která těžko dokáže dnes zaujmout. Příběh prostého pasáčka, který je tak hodný, že až k princezně přijde, zaujme tak maximálně vílami v průhledném oblečení. Jinak skutečně nemá pohádka co nabídnout. ()

duddek

Rozmarýnka (pro Kotrbovou je to takový princeznovský mezistupeň dva roky po Zlatovlásce a naopak dva roky před Honza málem králem) se v této hudební pohádce chová jako fracek a král se na ni sice zlobí, ale sám má máslo na hlavě, patrně jí při výchově dostatečně nenastavoval hranice. Oceňuju přehlídku pohádkových bytostí (víly, skřítkové, vodník) a sympatické bylo i to, že Jirka princezně tyká. Za pozornost stojí i kácení stromu nožem nebo absurdní úkol naplnit královskou síň po kolena vodou. Ale bohužel hvězdu jsem musil ubrat za to, že Jirka vůbec nereflektoval to, jak s ním princezna jednala, a za to, že *spoiler* její údajné prozření/zmoudření je naprosto nevěrohodné, není ničím podložené (ani doložené). ()

IvonaK

Pohádka nebyla nudná ale ten konec mě těžce zklamal. Ona ho chtěla zavřít do věže, byla na něj protivná a on si ji ještě vzal? Láska je vážně slepá. :-( Jinak bylo pěkné vidět jakou kulisáci měli snahu když ještě nebyly počítačové efekty. ()

ostravak30

Pohádku zachraňují především pěkné písničky. I díky tomu se třeba líbila mé dceři. Ocenila i skřítky. Jinak mě ale fascinuje, jak si filmaři nedali žádnou práci s kulisami. Proč je pozadí úplně černé, nad tím skutečně zůstává rozum stát. ()

curil

Milá pohádka, pěkné písničky s texty Pavla Kopty. Jen to klasické pohádkové "poučení" se jaksi vytratilo. Nepříjemná a rozmazlená princeznička a její přímo hnusné chování k pasáčkovi nenajde v závěru pohádky žádné vytrestání, ale naopak oba splynou ve vzájemné shodě. ()

Matesek

Černobílá pohádka, natočená ve studiu s minimální výpravou. Součástí bývaly pěkné melodické písničky. Tenkrát se natáčely televizní takto, děti se těšily na nedělní dopoledne nebo vánoce a téměř všechny je znaly. Kritizovat to dnes, po 50 letech, kdy běží nonstop programů na desítkách stanic je trapné. A zejména od dospělých. Klarinetistu zde hraje Jan Kotva, v seznamu herců zde ale není uvedený. ()