Tadeáš Falk má za sebou pestrou minulost a bouřlivé mládí. Jeho bouřlivácká povaha ho dokonce přivedla na nějakou dobu do vězení. Po zlých zkušenostech se Tadeáš rozhodne usadit se a pracuje jako řidič v masokombinátu. Zamiluje se do svobodné matky Báry, která má dceru Berušku. Jejich rodinný život však není bez komplikací...
Juraj Herz vytvořit portrét rozporného, drsného a nepřizpůsobivého hrdiny, frajera, který dokonce okusil vězení, narazil na příkaz mravoličného vyznění. Protagonista pracuje jako řidič v masokombinátu, kde jej pronásledují rozpory se spolupracovníky, ani v soužití se svobodnou matku se mu nevede nejlépe, ale přesto není zatracován, vždy se přece může polepšit. Režisér Juraj Herz, inspirován předlohou Václava Duška, vložil do vyprávění notnou dávku exprese. (oficiální text distributora)

Lima

Rodinné a pracovní problémy řidiče Tády a jeho hipíckého závozníka, kteří sváží maso po restauracích v Jizerkách. Velmi příjemný film. Už jenom kvůli krásně nasnímané zimní krajině Jizerských hor to stojí za vidění. Potěší rovněž zobrazení hipícké komunity kdesi v lese. Nejsou tu podáni jako rozvraceči republiky, ale jako sympatičtí lidé, což je s podivem, že to Herzovi prošlo. ()

tahit

Herzův film téměř autenticky vystihnul tvář doby, kdy se příběh odehrává. Hlavní role férového chlapa Tadeáše Falka byla tehdy dobře svěřena nadějnému Vladimíru Kratinovi, který mimo jiné to opravdu přesvědčivě zahrál. Dalším pozoruhodným momentem filmu je styl dlouhých vlasů a žargon mluvy šedesátých a sedmdesátých let, který byl tradičně v nelibosti u socialistického společenství ve všech kruzích. Co dodat závěrem? Že móda dlouhých vlasů nebyla jen výsadou umělců či muzikantů, ale běžným standardem doby. Nosili je čundráci, účňové i studenti, dokonce členská základna Socialistického svazu mládeže Pionýrská organizace SSM kluků nepohrdla dlouhým vlasem navzdory rudým zasadám módy krátkého střihu. ()

nascendi

S Krehkými vzťahmi mám trochu problém. Filmy Juraja Herza mám rád, vo filme sa zišla partia šikovných hercov, ktorí dokázali byť prirodzení a uveriteľní, o hudbe Petra Hapku nepochybujem, aj keď v tomto prípade mi niektoré kolotočové melódie trochu prekážali. Ako celok to takto vyzerá na mimoriadne hodnotenie, ale ... Ako už niekto v komentároch napísal, všetko je v poriadku, takto to v tých dobách vyzeralo, takými to problémami žili vtedy ľudia, ale keď sa zamyslím nad tým, akú stopu vo mne zanechal tento príbeh a tento film, tak som v rozpakoch. Preto tie tri hviezdičky. Ale možno vtesnám tento film do mojej stovky najobľúbenejších. ()

dobytek

Po výborný první polovině, kde divák postupně poznává jednotlivý postavy a různý souvislosti a vztahy, následuje dost nudná druhá polovina o tom, jak se sbližuje nevlastní fotr se svou nevlastní dcerou. A celý je to zakončený takovym divnym happy endem, kterej jsem moc nepochopil. Ta první polovina z prostředí masokombinátu, se mi hodně líbila. Člověk úplně cejtil to syrový maso a zimu. Ale pak najednou střih a já čumim na to, jak Kratina staví s nevlastní dcerou sněhuláky a čte jí pohádky. Jinak postavy jsou celkem zajímavý a dokonce i velmi přesvědčivě zahraný. Těžko ve filmu najít nějakej slabej výkon. Z herců bych pochválil hlavně Kratinu a Františka Peterku v menší roli a pak toho týpka, co hrál závozníka (Radim Hložek). Nějak jsem si ho nebyl schopnej z jinýho filmu vybavit a tady jsem zjistil, že on v žádnym jinym filmu nehrál, což je asi celkem škoda. Rozhodně tady odved slušnej výkon (akorát ho teda nadaboval Jiří Prager). Proč žádnou další roli nedostal, to je pro mě záhadou. Celkovej dojem z filmu: první polovina 5 hvězdiček, druhá polovina za 2. 65% ()

sud

Velice příjemný romantický příběh o drsném muži a jeho boji o dceru své přítelkyně s jejím skutečným otcem. Nijak neútočí na divákovy city, ale přesto při jeho sledování jsou v plném běhu. Velice potěší výtečné výkony mužného Vladimíra Kratiny, který postavou Tadeáše doplnil svůj výčet rolí tvrdých a správných chlapů, příjemného a jak jinak než skvělého Vladimíra Menšíka, křehké Z.U.Kesslerové a Jiřího Štěpničky jako slizkého Sakla. Velmi pěkný a neprávem opomíjený film. ()

• Režisér dlouho nemohl najít představitele hlavní postavy, až ho někdo upozornil na Vladimíra Kratinu. Ten se Herzovi fyzicky líbil kromě jeho ustupující brady, proto mu doporučil, ať si nechá narůst vousy. Kratina poslechl a od té doby se už nikdy neoholil. (raininface)
  • Když si Vladimír Menšík přečetl scénář, řekl režisérovi, že svoji postavu nechce hrát tak, jak je napsaná, protože by ho diváci pak neměli rádi. Juraj Herz o něj hodně stál, proto nakonec připsal scénu, která Menšíkovu postavu aspoň trochu zlidštila. (raininface)