Spalovač mrtvol

Film Spalovač mrtvol natočil režisér Juraj Herz podle stejnojmenné novely Ladislava Fukse. Jeho hrdina - zaměstnanec krematoria, je člověk nenormální, zatížený svým povoláním, psychopat a maniak, posedlý představou člověka jako mrtvoly a její přeměny v prach a popel. Člověk takto duševně narušený se dá pak snadno svést zrůdnou fašistickou ideologií k těm nejstrašnějším činům: zradě národa, ke kterému se dosud hlásil, udavačství, vraždám a spolupráci na masovém vyhlazování lidí. (Bontonfilm)

Bossi123

Pravděpodobně nejpovedenější československý film, který jsem za poslední roky viděl. Pan Hrušínský odvedl výbornou práci, film věrně kopíruje knihu, a to jak po stránce obsahové, tak i atmosférou. Ta je skutečně po celých 96 minut velmi hustá a jak film postupuje, tak stále houstne. Člověk si po zhlédnutí klade otázky, zda se dalo tlaku skutečně odolat, zda jednal pan Kopfrkingl správně, jak je možné, že byl schopen dopustit se toho, čeho se ke konci dopustil. Divák také může pochybovat o psychickém zdraví protagonisty, a to již od počátku snímku, kdy je naprosto posedlý "svým" krematoriem a smrtí. I ostatní postavy jsou zahrány naprosto fantasticky, filmu nemám co vytknout. ()

Simako

Opravdu zajímavé dílko! Nadčasový horor nebo drama? Úžasná kamera a vinikající výkon Rudolfa Hrušinského! Nechci se opakovat a Hrušinský byl Hrušinský. Mimochodem je to asi HERZuv nejlepší kousek!! BRAVO!! ()

chucky

"Ja jsem věděl, že se ta tyč bude hodit" - Tak při těchto slovech mě mrazilo v zádech. Jde o mimořádně vydařené psycho dílo a Rudolf Hrušinský, hmmmm to je skvostná role. ()

CyrilBouda

Jeden z mála filmů, který je dokonce lepší než samotná kniha. Ruku na srdce, nebýt Rudolfa Hrušinského, asi by tento film upadl v zapomnění. Ale on tam naštěstí byl a mohl tak vzniknout jeden z nej nej filmů, které naše kinematografie může nabídnout. ()

Marv

Uznávám že můj nejoblíbenější herec v tomhle opravdu zazářil, pan Kopfrkingl je opravdu nechutně slizký a odporný psychopat, taky to má naprosto skvělou kameru,ale to je tak asi vše. Film ve mě nic nezanechal a i ta tísnivá atmosféra filmu na mě přéstávala při sledování působit, takže jsem asi po hodině sledování čekal už jen na konec, který ovšem nezklamal ()

sam_lowry

Formální a filmová DOKONALOST (!!!), obsahová vytříbenost, a toto všechno stojících na 2 mužích. Pánové Hrušinský a Herz...smekám. Tento film JE umění. Nechápu, na čem vyrůstala generace české nové vlny, protože to byli lidé, co věděli co je to film, rozuměli mu, a dovedli to vše ve 100 minutách zhodnotit na 200%...ó nebeští!! :) ()

Pisoarec

Asi se na to budu muset juknout eště jednou, nějak jsem se na to nemoh soustředit, na FAMU bylo našlapáno a já to děsně žral.Žral jsem fakt úžasnou kameru, úlysný výkon Rudly Hrušinského a hlavně působivý střih. Příběhovou stránku jsem jaksi nestihl sledovat, nemohl jsem. Ne, dělám si kozy, sledoval jsem to. Tož jak říkám, kamera fakt žůžo, kam se hrabe Jára Kučera s Nocí na Karlštejně nebo Emil Sirotek. Asi první film, kde se nějak intenzivně začalo využívat snímání ,,rybím okem" a právě i tohle dodalo obrazu neskutečný šmrnc, záběry jsou promyšlené a když to sleduju, představuju si, co by asi kameraman udělal příště. A kupodivu se spolu někdy i shodnem, krade mi nápady he he. Co se týče střihu, tak tady je taky vidět velký um. Konečně jsme taky někdy přišli s nějakým opravdu zajímavým nápadem. Když pan Kopfrnkingel něco vypráví, jakmile skončí, ocitáme se zase v jiné místnost a to tak rychle, že divák tuhle změnu pozná, až po chvíli , to je tak....děsivé. Bylo taky fajn, že se na scénáři podílel i ten pisálek Fuks, takže se z toho nestalo něco úplně jinýho. Ale tak dneska když se točí podle Viewegha....tož von to taky neni žádnej borec, že jo? To jen tak pro srovnání. Zkrátka esli chcete vidět snad jediný, alespoň trochu psycho-horor, natočený na našem území, při kterém vám bude běhat mráz po zádech a hlášky z úst pana Kopfrkingela bodat jako led, nu jděte do toho! Krom toho z umeleckého hlediska, ta kamera a střih fakt stojí za to, to se dá těžko popisovat, to se musí vidět. Zaujalo mě ještě, že film neni zcela černobílý (skutečně je spíš černošedý, pro věčné rýpaly) , ale že kameraman uplatnuje spíš natáčení na materiál, kde je v popředí hlavně ta čern, skutečně znamenitý nápad! Film má sice poněkud dost pomalý stupeň rychlosti tempa vyprávění, nicméně díky skvěle napsané roli, pro skvěle zahraného Hrušinského a závěrečným dvaceti minutách, ve kterých vše graduje, se zaručeně nudit nebudete! Málem bych zapomněl zmínit jako vždy výbornou hudbu od mého oblíbence Zdeňka Lišky, který se tu zaměril tak trochu na vážnou hudbu a tahle parketa mu sedne stejnětak, jako skoro vše co stihl ve své hudební tvorbě udělat. Ahooooj a běžte se na to honem kouknout, tak šup! p. s. škoda, že se Láďa Fuks neznal s Roaldem Dahlem, mohla tu zaznít hláška: ,, všechno je tu jedlé, dokonce i já jsem jedlý, ale tomu se říká kanibalismus a ten je ve vetšině civilizovaných zemí zakázaný" myslím, že by se sem docela hodila, nicht wahr? ()

lomikarus

Geniální reinkarnace Hrušínského a intimní pohled na zrůdnou fašistickou ideologii spolu s na svou dobu originálním technickým a hudebním zpracováním dělá ze Spalovače mrtvol pravděpodobně nejlepší český film všech dob. ()

lisma

Film stojí a padá na hereckém výkonu pana Hrušínského a ten je prostě a jednoduše bezchybný. Navíc je podpořen dobrou kamerou a černobílost mu ještě dodává na sirovosti. Pro mě je Spalovač rozhodně jeden z nejhodnotnějších českých dramat. Absolutní hodnocení 5* ()

sus

Morbidní ponurá atmosféra, neskutečně perfektní dialogy Rudolfa Hrušinského, nejskvělejší hrecký výkon co jsme kdy viděl, co víc k tomu dodat ()

Bohatýr

Tezka atmosfera, Hrusinsky porad jen mluvi a mluvi porad to samy. Hrusinsky je dokonalej, bez mrknuti oka zabije svou rodinu a pri tom neprestava mluvit, je to zkratka nejlepsi ceskej herec. ()

Sonick

Fíha, samé kladné ohlasy. A co? Byla to nuda. Dva druhy filmů jsou přeceňovány: 1) staré filmy 2) české filmy. A víte které jsou přeceňovány nejvíc?...Vyjít tenhle film ve 21. století, bude rozsápán jako trapná napoobenina Lynche. ()

Joke_47

Úžasný...bezchybný...=) na svou dobu naprosto působivý a mrazivý snímek. Nejlepší na celém filmu je kamera s použitím rybího oka a rychle sekaných scén. Herecký koncert Rudolfa Hrušinského!!! =) 100% ()

cici24

Jeden z nejlepších českých a možná světových psychologický hororů všech dob. Temnou stranu charakteru člověka v podání excelujícího Hrušínskýho s grácií, kterou do příběhu vnáší, na mě pokaždé zapůsobí. Postava p. Kopfrkingla je tak realistická, že tací lidí existovali a ještě existují. Jakou lehokostí mluví o smrti, jakou lehkostí vypráví básně, jakou lehkostí vraždí a je fascinován smrtí, to je opravdu šílené. Jeden z nejlepších momentů lidské povahy a umu p. Hrušínského je, když stojí v panoptiku zrůd a přímo si vyhutnává utrpení těch lidí. Výborně zrpacovaný film, za který bych udělil oscary ve všech hlavních kategoríí..... ()

ZUPA

Skvělá kamera a neskutečně prolínající střih - krásně plynule přechází z jednoho momentu na druhý - a k tomu excelentní Rudolf Hrušínský, ze kterého v závěru vychází něco, co se jen těžko chápe až člověku bere dech. nikdo nebude trpět, spasím je všecky ()

Kloktaldo

Působivý film, který dokonale navozuje mrazivou atmosféru. Hrušínského poeticky vyřčené monology o smrti a utrpení v kombinaci s tím nejčernějším humorem připraví divákovi mnoho smíšených pocitů. ()

Zemřel herec Jiří Hálek

22.06.2019

Karlovy Vary odhalují program

Karlovy Vary odhalují program

17.04.2019

54. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech včera odhalil netradiční plakát a částečně taky hlavní program. Festival se bude konat od 28. června do 6. července a jak už je tradicí… (více)