Spalovač mrtvol

Film Spalovač mrtvol natočil režisér Juraj Herz podle stejnojmenné novely Ladislava Fukse. Jeho hrdina - zaměstnanec krematoria, je člověk nenormální, zatížený svým povoláním, psychopat a maniak, posedlý představou člověka jako mrtvoly a její přeměny v prach a popel. Člověk takto duševně narušený se dá pak snadno svést zrůdnou fašistickou ideologií k těm nejstrašnějším činům: zradě národa, ke kterému se dosud hlásil, udavačství, vraždám a spolupráci na masovém vyhlazování lidí. (Bontonfilm)

david666

Konečně jsem měl možnost díky distribuci levných DVD v rámci novin vidět tento, dle kritiky a diváků jeden z nejlepších českých filmů. A musím říct, že zas tak hotový jsem z něj nebyl. Herecký koncert pana Hrušinského - o něm není pochyb, ten byl skvělý. Film sice skvěle graduje ve finále, ale toho "úvodu" je tady nějak moc a je celkem zdlouhavý. ()

koryanna

je asi zbytečné zmiňovat dokonalost kamery a hereckých výkonů...ne vždycky,spíše málokdy, se podaří skvělou knížku převést na plátno tak mistrně!!! ()

AdamK.

Bohužel, nemám rád české filmy a ještě víc nemám rád staré české filmy. Prostě mi bez vší té techniky a bez další 40ti leté zkušenosti přijde, jako by to točil student střední školy k projektu "mladá kinematografie". Akorát by asi těžko sehnal tak výborného herce jako je Hrušínský. Za jeho kamenné výrazy a suché, chladné věty dávám 3*. I když mám film mnohem, mnohem raději než literaturu, tohle si raději přečtu, než abych tím znovu trpěl u televize. ()

Infalín

Dejte bláznovi příležitost a funkci, určitě se vám odvděčí... Možná ve filmu mohl fašismus nastoupit trochu dřív, ale to je jen drobnost. Rudolf Hrušínský je neskutečný. Člověk by pomalu věřil, že se tak choval i v civilu. Smekám klobouk před Jurajem Herzem. ()

Wacky14

Předně uvádím, že jsem nejdřív četl knižní předlohu a až poté koukal na film. Bezpochyby jeden z mých nejsilnějších filmových zážitků a to, že je to část československé kinematografie mě fascinuje. Brilantní herecký výkon (přestože vlastně téměř jediný) Rudolfa Hrušínského. Kniha mi nijak nesnížila vnímání kvality filmu, ale když člověk nejdříve příběh čte, vytvoří si určitou představu. Do té mé mi bohužel Hrušínský jako Koprfingl vůbec nezapadal. Takže mi trvalo než jsem si na něj zvykl a ten střih co tu všichni vychvalují mě uváděl do rozpaků. Velmi specifické dílo, kterých k vidění moc není, právě proto ty 4*, ale určitě bych to nehodnotil jako horor. Zajímavý komentář : Nepl ()

Snooper

Člověk (kterému teče v porovnání s tímto snímkem mléko po bradě) jako jsem já, si nedokáže představit, jaký dopad musel mít film na ty, kteří tuto dobu zažili na vlastní kůži. Přesto jsem se nedokázal po celou dobu zbavit mrazení v zádech. Černobílý záznam v tomto případě navíc umocňuje psychotické ladění snímku. Příjemný a zároveň velice zneklidňující hlas pana Hrušínského, hravé přechody mezi jednotlivými scénami a zvrácené česání. Nemohu jinak než za pět. ()

Amatér1921

Vynikajicí film, který románovou předlohu podtrhnul a vystínoval. Dost možná také vysvětlil (ale nebral bych to jako dogma) některé trochu sporné okamžiky. Vyzdvihnul bych nápaditý střih a děsivý oxymorón. plných pět hvězd ()

Verve

Kdo by věřil, že jeden záběr vnitřně vyšinutého otce rodiny (R. Hrušínský) bude děsivější než scény z krematoria. Brrrrr.... ()

Elsinor

Jedinečná atmosféra, progresivní kamera, střih a přesuny z prostředí do prostředí, které by stále mohly být dávány za vzor. Příkladné využití rybího oka. Krásné kontrasty. Po technické stránce ohromně moderní dílo. Ale co je ještě výjimečnější... Forma nejen že nepřevyšuje obsah, naopak s ním lahodně souzní. Od začátku do konce má vše svoje místo, scénář je promyšlený mistrně. A když se k tomu přidá životní herecký výkon Rudolfa Hrušínského či Vlasta Chramostová, proměňující se z relativně spokojené ženy v osudem zbitou, nemluvnou "nebeskou", nemůžu jinak než za pět hvězd. Anebo za deset, za dvacet, za sto. Jeden z absolutních vrcholů tuzemské kinematografie. A nic na tom nemění ani fakt, že pro mne spíš než jako horor a drama film fungoval jako hodně černá, mrazivá komedie. To je pro mne možná ještě další plus. ()

paniColombova

Velice zajímavý, krutý pohled do duše psychicky nemocné osoby. Nechce se věřit, že někteří takoví lidé existují, ale je to tak. Člověka film naprosto vtáhne do myšlenek Karla Kopfrkingla, což je až nebezpečné. Rudolf Hrušínský roli zvládl víc než výborně. Tento depresivní, na nervy brnkající film byl natočen perfektně, ale už bych ho po druhé vidět nechtěla. Vyvolává ve mně pocit úzkosti. Ale výkony skvělé. ()

Mapl

Úžasně natočený snímek vystihující temné stránky té doby v podání skvělých herců v čele s panem Hrušínským – navíc kamera v pojetí Stanislava Miloty vás přímo vtáhne do děje (efekt rybího oka) a přestanete mít pojem o čase. Celou dobu mě běhal mráz po zádech a závěrečná scéna, kdy pan Kopfrkingl (R. Hrušínský) pronásleduje mezi rakvemi svoji dceru, se mi navždy zapsala do podvědomí. Dokonalý film. 100 % ()

nvmzzt

Bohužel, měl jsem přehnaně velké představy o 19. nejlépe hodnoceném filmu na ČSFD, takže mě Spalovač Mrtvol trochu zklamal... no i když "zklamal", je to vynikající snímek a rozhodně nemůžu jít pod 4 hvězdičky. Rudolf Hrušínský.. to co ten chlap předvedl.. to bylo mistrovství... s neuvěřitelnou lehkostí zahrál tak vyšinutého člověka, že jsem měl sto chutí vlézt za ním do televize a vzít trubku co tam pan Dvořák zapomněl a nabančit mu. ()

laurence

Asi budu za kacíře, ale toto je další z těch vynikajících filmů, které mě neoslovily. Hrušínský exceluje, to ano, ale slibovaná atmosféra mě nedostala a celkově mi to přišlo jako čekání, až je všechny povraždí. ()

KacHnAop

O Spalovači jsem slyšel dost a teď už vím proč. Určitě mě nikdo nebude brát za blázna když řeknu, že patří k nejlepším filmům československé kinematografie. Hlavně musíme vyzdvihnout dokonalou režii a kameru bez kterých by film vůbec nebyl tam kde je, navíc trešnička na dortu fakt skvěle zahraný až strach nahánějíci herecký výkon Rudolfa Hřušínského. Tento film je hrůzný právě proto, že tam netečou litry krve, že násilí není zřejmé. Smrt je považována za něco čistého. Zvrácenost je považováno za něco normálního, ba za ,, spásu." Atmosféru podtrhuje něžně rozverná hudba. Je to špína a hnus zabalená do hávu krásy a dobrého úmyslu. Klobouk dolů. ()

cubiczech

Hrušinský byl a je Pan Herec, mrazivá atmosféra a hudba tomu jen napomáhá. Fakt působivé monology co se zařezávají do kůže, tohle vždycky zůstane klasikou. ()

Zemřel herec Jiří Hálek

22.06.2019

Karlovy Vary odhalují program

Karlovy Vary odhalují program

17.04.2019

54. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech včera odhalil netradiční plakát a částečně taky hlavní program. Festival se bude konat od 28. června do 6. července a jak už je tradicí… (více)