Sharpova bitva (TV film)

Tom Clegg

Russell Lewis

Chris O'Dell

Michael Parker

Sharpe dostane za úlohu vycvičiť írsku gardu španielskeho kráľa a urobiť tak z palácových pajácov skutočných vojakov. Ich protivníkmi bude neľútostná francúzska jednotka „Vlkov“, vedená hrozivým jednookým hrdlorezom... Jedna z najlepších sharpoviek (ak nie úplne najlepšia). Kým ostatné časti sú väčšinou len „dobrodružné epizódky z napoleonských vojen“, toto je skutočný historický film s príjemne spletitým a bohatým, pritom však rýchlo odsýpajúcim dejom, plným farbistých, nejednoznačných postáv, bojov, intríg, zrád, zákerných vrážd, štvavej propagandy a prekvapivých tehotenstiev ;-). Záverečný hit „over the hills and far away“ si preto tentoraz budete hmkať dlhšie než zvyčajne...(25.4.2007)

Sharpe se snaží vycvičit bandu salónních vojáků, jde po krku francouzské generálské bestii a čelí nepřátelské propagandě. Sharpe Girl je pochopitelně přítomna, ovšem tentokrát v poněkud jiné roli, než bych byl čekal. Dostatečně dobrodružné, vojenské střety na úrovni. Další z výborných sharpovských pohlazení. 80%(23.9.2012)

Skvěle na všech frontách - Sharpe je tentokrát v nesnázích, kde tahá za menší konec lana, intriky, kterou nejsou okamžitě odhaleny, boje, které netváří hned na začátku netváří jako Střelci samozřejmě a okamžitě vyhrané, plus závěrečný smutek, kdy sem narozdíl od Sharpeho Nepřítele zjihl jako utržená pampeliška? Prostě skvěle odvedená práce. Vše rámuje dokonalý padouch, u kterého jsem jenom čekal až mu začne oko házet odlesky - ta podoba s padouchem z Willyo Foga je nezměrná. .(25.5.2013)

Proč se moje manželka zamilovala do Seana Beana? Proč se chystám do knihovny pro tlustou knihu o máršálu Wellingtonovi? A proč si oba bezděky broukáme „Over the hills and far away“? Může za to hrdina románů Bernarda Cornwella a televizní série Toma Clegga, seržant, kapitán, major Richard Sharpe. Ne, ten seriál není úplně geniální, ale něčím nás dostal. Kdybych mohl hodnotit komplet, dám 5 hvězdiček. Po jednotlivých dílech už je to složitější. Nejprve tedy pár výtek. Občas je příliš vidět televiznost a nedostatek financí (davové scény v bitvách, opakující se lokace atd), nevyrovnanost dílů (všechny jsou stejně dlouhé, ale ne stejně nabité dějem), podobné zápletky (Sharpe dostane speciální úkol a musí splnit), takže po španělských dílech Honor, Gold, Battle a Sword , pro mě byl neakční anglický díl Regiment, velmi osvěžující. A ještě poslední věc – dost často jsou Francouzi degradováni na pitomce a potravu pro Sharpeovy střely. A teď už jen samá pozitiva sociální jistoty. Tak zaprvé výborný, úžasný, skvělý Sean Bean (prakticky nesleze z plátna a jeho postava má vše co je třeba – budí sympatie u obou pohlaví a jistou černobílost chrabrého bojovníka bez bázně a hany vždy včas naruší nějaká chybička či selhání nebo zranění) v hlavní roli a jeho supportující parta vybraných můžů, kteří táhnou i slabší díly. Ve vedlejších rolích tehdy nastupující hvězdy britského filmu: Daniel Craig, Paul Bettany, James Purefoy, Mark Strong, Toby Stephens, Elisabeth Hurley, Emily Mortimer atd. Nesmím zapomenout na Hugha Frasera jako maršála Wellingtona – fascinující směs geniality, samolibosti, pragmatičnosti, ale i lidskosti a vtipu. Velmi mě bavil. Pro popis série se asi nejlépe hodí tři adjektiva – dobrodružný, válečný, romantický. A i když vidíme plno násilí, mrtvých (a to včetně žen a dětí) a zmaru, přesto má člověk převažující pozitivní pocity. Končí delší obecná část, začíná kratší konkrétní :-) v podobě: název, počet hvězd, v závorce zajímavost nebo kulervoucí moment. 1) Rifles 4 (okouzlení začíná), 2) Eagle 4 (poprvé výborný záporák plukovník Sir Henry Simmerson + zahrajte si hru Kdo identifikuje Daniela Craiga), 3) Company 5 (nejlepší sharpeovský záporák Pete Postlethwaite + útok na Badajoz), 4) Enemy 5 (podle mě nej. díl, opět záporák Pete P., vtipní raketýři, objevuje se prima postava Fešáka Fredericksona a nejkrásnější ozdoba série Elisabeth Hurley), 5) Honour 4, 6) Gold 4 (třetí nejkrásnější žena Jayne Ashbourne), 7) Battle 4 (vybraní muži, já Vám na trik skočil), 8) Sword 4 (velká role James Purefoy, opět lotr Sir Henry, druhá nejkrásnější Emily Mortimer, útok na pevnost), 9) Regiment 5 (opět Sir Henry, zde úplně nejlotrovatější + hon na utečence), 10) Siege 4 (první sympatický Francouz generál Calvet + chudáci francouzští pěšáci), 11) Mission 4 (Mark Strong a akce studna), 12) Revenge 4, 13) Justice 3, 14) Weterloo 5 (rozhodně nejvýpravnější, Paul Bettany :-), Prusové a další Spojenci by se asi divili, že to u Waterloo vyhrál prakticky Sharpe sám), 15) Challenge 4 (bondovský záporák Toby Stephens rules + útok na pevnost), 16) Peril 3(31.1.2012)

A tak Sean Bean ako charizmatický Major Sharp opäť nesklamal a ponúka výborné až strhujúce dobrodružstvo zo svojou partiou chlapov v zbrani. Príbehovo to má celkom dobrú úroveň ak keď príbeh nie je nejak moc rozvitý ale za to má zaujímavé postavy na čele s Beanom, akcia sa dá tiež celkom zniesť aj keď je z toho cítiť televízna produkcia. /75%/(28.12.2008)

• Sean Bean

• - Film se natáčel na Ukrajině, přesněji na Krymu. (Yardak)