Nosferatu - Fantom noci

• Česko Upír Nosferatu (více)

Úředník jedné realitní kanceláře Jonathan Harker (Bruno Ganz) dostává za úkol zprostředkovat prodej nemovitosti. Kupcem má být nějaký hrabě Dracula (Klaus Kinski), který žije na svém sídle v Karpatských horách. Mladý muž se proto se smlouvou v kapse vydává na dalekou cestu za uzavřením obchodu. Po příchodu na zámek ho zarazí podivné chování hraběte. Již první noc zjišťuje, co se za tímto neobvyklým chováním skrývá... (caligari)

Kortexo

Největší sílou tohoto filmů je fenomenální výkon Klause Kinskiho.Jinak je to klasika, bez nových myšlenek... ()

PeterJon

skvely KInsky ako Dracula, proste famozny... rozpravkova atmosfera ale celkovo odveci..nie je tam ani poucenie a skor mi to pride ako komedia...Inak ta tematicka hudba sa neskor objavila aj v Mallickovom The New World. ()

Pitryx

Proč evropský režisér nechá mluvit selku v Transylvánii polsky?? U zámořského bych to pochopil, ale takto? Harker přijíždí do vesnice na koni a druhý den nemá na čem jet. Kam se poděl? Ty hodiny, co měl Dracula na hradě, tak ty chci taky. No, k celému filmu, už jsem psal v jiném komentáři k jinému Draculovi, že pokud znáte Stokerovu knihu, nemá vás co překvapit. V tomto snímku je to totéž. Pravda, občas diváka zaskočí pár dobrých záběrů a sem tam zajímavý hudební motiv. Tím nemyslím slovenskou lidovou v podání malého cikána. I když, pravda, ta mne překvapila. Stejně jako závěr. Hodnotím stejně jako ostatní Drákuloviny. Každá je stejná a každá jen malinko obohatí diváka a novou maličkost. ()

adamix

Film, pri ktorom sa mi menili dojmy každých 10 minút. K narastajúcemu napätiu ohľadom stretnutia s tajným upírskym grófom svoje robia aj nádherné lokácie hradov a prírodných bohatstiev. Kamera robí z týchto skvostov tajuplné miesta a to dodáva k efektívnosti viac, ako zelené plátno plné splnov a umelých hôr zadymených od fejkovej hmly. Hudba preskakuje z démonického chorálu (ktorý je tématický) na euforickú zmesicu tónov pripomínajúcu oslavnú ódu (ktorá mojim ušiam vadila). Herci stotožnení so svojimi rolami, hrajúci skôr teatrálne, čo film robí príjemne staromódnym, ale tá naivita ich postáv sa proste nedá odignorovať. Malá rada... Keď sa k vám náhodou načahuje pazúrmi smädný upír, aby vám vysal krv z tela, radšej pred ním utekajte, poprípade sa aspoň fyzicky (prinajmenšom ústne) bránte, aby tak neučinil. To, že sa priebeh od knihy líši, mi nijako nevadí, ale tie postavy boli v Stokerovej verzii vzdorovitejšie. Na druhú stranu bezchybným, a snáď jediným pevným pilierom toho všetkého je tu Kinski ako Drakula, ktorý sa s tou tvárou a mŕtvolnou aurou pre túto rolu už narodil. Jeho gróf Drakula nie je len ďalšou verziou predvídateľného krvofila, ale tragickou postavou s túžbou po normálnom živote bez nesmrteľnosti. Túto rolu spomedzi mnohých dokonale zvládol iba on. Celkový dojem? Očakával som od tejto nemeckej klasiky viac, niečo sa dokonale vydarilo a niečo zas lajdácky pokašlalo. Mladá verzia Ganza vyzerá ako súčasný Javier Bardem a Isabelle Adjani je najkrajšia Nemka, akú som kedy videl, má to však jeden háčik...ona je Francúzka :). U mňa 3* a 60%. ()

tomalakis

Kinského upír není, bohužel, ani charismatický, ani hrůzu nahánějící (navzdory tomu, že sám měl obojího ve skutečnosti na rozdávání), ale jen odpudivý (čehož měl, pravda, také dost). Herzog se (asi) rozhodl Drákulu prezentovat jako politováníhodného mrzáčka a hříčku přírody. Tudíž má (určitě) zálibu v sebetrýznění, jelikož k tomu šíleného a nezvladatelného Kinského ale vůbec nepotřeboval. Umělecky by tohle pojetí mělo určitě nějaký smysl, kdyby se ovšem obtěžoval s vlastním scénářem a jen nedoroubovával původní scénář z roku 1922, který je samozřejmě postaven na tom, že se máme upíra bát. Herzog se navíc drží předlohy tak doslova, že to má paradoxně dvojí efekt: jsou to buď ty nejsilnější záběry (za což bezpochyby vděčí už vizuálnímu mistrovství Murnaua) a nebo ty nejslabší: co fungovalo v němém filmu v roce 1922, v roce 1979 už působí poněkud komicky a mimo. Největší šok mi ale Drákula vždycky přivodí, kdykoli se objeví, že jsem vlastně úplně zapomněl, že má tohle být film s upírem. Je tu ještě taky snad nejtrapnější a nejzbytečnější Renfield ze všech drákulovských adaptací (dokonce i Drákula ho radši pošle někam)... Taky nelze nezmínit neohrabanost hudebního doprovodu: předehra k Rheingoldu taknějak funguje na zešeřelých horských vrcholcích (i když monumentálně graduje do úplně prázdné scény), podstatně míň už ale funguje, když Drákula tahá rakve z lodi. Tu veselou folkovou drnkačku taky nějak nepobírám. Jediná mantra z úvodních titulků dávala většinou smysl. Ale ticho tu sluší většině scén nejvíc (což naštěstí došlo i Herzogovi). ((viděl jsem pouze anglickou verzi)) ... Herzogův neustálý problém je, že si vždy usmyslí nějaký koncept, ale pak už moc neví, co si s ním počít a jak mu dát nějaký smysluplný tvar... Zkrátka nejlíp uděláte, podíváte-li se radši na Ve stínu upíra, které jako pocta Nosferatovi i originální umělecký počin funguje podstatně lépe. ()

CorvusBlek

Velmi tísnivá atmosféra od začátku do konce, výborná verze původního filmu z roku 1922, ke které se přiblížila i v detailech skoro na maximum.Snad jediné co mi nesedlo, byla hudba-v některých pasážích mi zněla skoro až seriálově...85% ()

kobras5 odpad!

No, co bych k tomuto snímku mohl napsat. Původně jsem chtěl dát jednu hvězdu jako snímku z roku 1922 a kdyby byl konec stejný jako u toho z roku 1922, dostal by jí už jen díky tomu, že to je koukatelná verze, jenže takhle s prominutím "pitomý" konec fakt nemůžu ohodnotit byť jen tou jednou hvězdou. Navíc v druhé polovině filmu Lucy vypadá jako zombie, což v kombinaci upír a zombie zní fakt komicky. Teprve až na úplném konci vypadá podstatně lépe (kousnutí upíra = proměna zombie v člověka). Takhle si filmy opravdu nepředstavuju. 10% (viděno německy). ()

CrazymanM

Tak musím konstatovat,že se i po těch letech dá na film úplně v pohodě dívat!Nevadí mi absence jakýchkoliv triků,ani herecké přehrávání jak z němých filmů,vše je kompenzováno atmosférou,hudbou,gesty!!! ()

Bilky

Tak tento druh umeleckého filozofujúceho hororu fakt nemusím. Dlhé zábery na Oravský hrad, Liptov a Tatry by boli fajn ale v prírodopisnom seriály. Aj pavučiny mali v tomto filme svojich 10minút. GANZ bol totálne drevo a KINSKI bol striedavo hrozostrašný aj komický. Expresionizmus za 40% ()

david666

Takový dojem jako původní Nosferatu z r 1922 na mě jeho mladší bráška neudělal. Ale i tak se jedná o slušný, temnou atmosférou prolezlý horor, který ve své době určitě některým způsobil bezesné noci. Pobavil jsem se u představitelů "rumusnkých cikánů" - vypadali jako parta Jánošíků:-). Hodně zapůsobila i kráska Isabelle Adjani v roli Lucy. Jinak se jedná o víceméně kopii již zmiňovaného Nosferata, akorát konec je otevřený, což mi taky připadalo jako lepší zakončení filmu. ()

bulawaio

Nejlepší film na tento klasicky zpracovaný upírský námět. Zároveň také nejlepší představitel Nosferatu/Drákuly. Nicméně druhá polovina obsahuje několik nudných pasáží. Povinnost pro fanoušky upírů. 80% ()

Evbad

Zajímavý pohled na to, jak to mohlo být. A kdo ví, proč ne? Klaus Kinsky, jeden z banditů ve Vinnetouovi, hraje svého Nosferatu s ďábelskou chutí. ()

mashna

Nemůžu si pomoct, ale v některejch chvílích působí Herzogova snaha neustále aplikovat němou expresionistickou estetiku do barevnýho zvukovýho filmu prostě nepatřičně a vytváří divný groteskní efekty. A celkovýmu dojmu z filmu to holt moc neprospívá. ()

Muso

Pravdepodobne je to moje prvé stretnutie s Herzog-om, takže netuším presne v čom bol zámer, a čo vyznelo samovoľne, ale ten televízny nádych a občasné takmer až parodické scény (polka zadku koňa v zábere a v druhej polke lúčenie milencov, alebo záverečná scénka Van Helsinga s ´mestskym zastupiteľom´) sú pre mňa pomerne nezujímavé. Taktiež som sa často cítil ako pri pozeraní nejakého dokumentu, pri ohnisku s Cigáňmi, alebo pri prechádzkach po hrade. Herecky nemám nejaký problém, chápem, že prehánanie mimiky a giest je u väčšiny postáv cieľom pri takomto expresívnom diele. Problém mám trochu s Van Helsingom, ktorý pôsobí staršie ako samotný Dracula, nemá takmer žiadny priestor a ak už ho dostane, drží sa stranou. Taktiež pôsobí silno senilne a celkovo mi tam nejak nesedel. Tak bohužiaľ z mojej strany za tú atmosféru a Kinski-ho 2*. Apropó, zdá sa mi to, alebo je tam určitá alegória so súčasným seriálom The Strain od Del Tora, ohľadom tej lásky:-? ()

Scaevola

K. Kinski byl geniální - nebo šílený - a I. Adjani je etericky krásná; leč nic jiného v tom není. Všichni zúčastnění se jeví topornými až na hranici parodie (zvláště počáteční scény jsou k pokukání) a byť si scénář vypomáhá jinak zpracovanými událostmi a motivem moru, nebaví pouze přehrávaje scény z románu. Jedinými výraznými prvky jsou strašidelná titulková sekvence s reálnými (?) mumiemi, a pak apokalyptická vise umírajícího města s resignovanými obyvateli. Čekal jsem mnohem víc a byl jsem zklamán. ()

sibskyn

Podle mého názoru se jedná o nejlepší zpracování Drákuly. Hned jak film začne(opravdu od první sekundy), Tak na vás dýchne mrazivou atmosféru, která trvá celý film. Opravdu nádhera a odvážím se říci, že se jedná i o nejlepší německý film vůbec. ()

MartinReno

Keby som zrovna nečítal knihu a nepoznal Coppolovho démonického Vlada Drakulu,tak by som to bral ako tématickú uspávanku v štýle "Pehavý Max a strašidlá,alebo ako išiel Jonatan Harkerovie skrze alpy na vandrovku".Neviem nad čím sa tu podaktorí tak rozplývajú,kedže táto koncentrovaná nuda má výpravu na úrovni Doktora z hor a hercom neverím ani to,že vedia po nemecky.Podla mňa slabý NSR-ácky pornofilm,bez porna.Klaus Kinski dáva,čo to dá,ale režisér by sa mal aspoň trochu držať predlohy. ()

Dacsus

Jediné čo ma na filme zaujalo bolo paradoxne to, na čom filmári nemali žiadnu zásluhu - príroda. Herci mizerní, prehnane teatrálni, a to vrátane Klausa. Som neskonale rád, že existuje knižnej predlohe veľmi verná verzia od Coppolu. V Herzogovej verzii mi vyslovene chýbali desivé momenty, napríklad Lucy prichádzajúca k svojej hrobke s dieťaťom, alebo z trblietavého prachu sa zhmotňujúce sukuby. A aj tu jedinú naozaj desivú scénu z knihy ktorú do filmu vkomponoval zmrvil - a to tú, keď Harker nájde grófa v hrobke. Celé to pôsobí strašne lacno, v imteriéroch je to takmer bez atmosféry. Hudba miesto aby scény podfarbovala je skôr rušivá, napríklad pri scéne, keď Dracula prenáša rakvy z lode. Z kamery som mal dojem, že ju držal v ruke ktosi, kto predtým natočil dve tri svadby. Tiež netuším prečo v tejto verzii sa Mina Harker volá Lucy a Lucy je naopak Mina. ()

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze

31.03.2022

Režisér Seveřana nebo Majáku Robert Eggers plánuje svůj příští film natočit v Praze. Potvrdil to v nedávném rozhovoru, ze kterého vyšlo najevo, že už zde nějakou dobu dokonce pobývá a pomalu se… (více)

100: Bitva u pokladen

100: Bitva u pokladen