Ani přihlouple vyhlížející mladíky se nevyplácí podceňovat - takový je postřeh této středometrážní tragikomedie, která se odehrává ve válečném Německu. Hrdinou je šestnáctiletý Bruno, kterého každý považuje za nevzdělatelného debila. Jenže lidi, kteří se mu pošklebují, nenávidí tak mocně, že je začne odpravovat přesně nasměrovanými raketkami. To, co se nedaří rozluštit nejváženěnějším vědcům Třetí říše, právě on intuitivně rozlouskl... (oficiální text distributora)

Ukázka z filmu

nascendi

Nesvadbove diela žánru sci-fi som rád čítal, veď v tej dobe ani iné neboli. Medzi nimi i Blbca z Xeenemünde. Celkom ma prvoplánovo zaujal nápadom. Horšie to už bolo s realizáciou. Balík nenakrútil počas svojej kariéry ani jeden poriadny film a tak sa nedalo čakať, že si poradí aspoň na kratšej ploche. Ani herci mu nepomohli, rozpočet bol nedostatočný a nadpráca v politickej oblasti zbytočná. ()

Karlos80

To je génius to naše dítě i když je to blbec:-) Nezapomenutelná role blbce-idiota ve skutečnosti ale génia Václava Sloupa ve filmu jako šestnáctiletého chlapce s kalhotama na kšírách.. Když se dnes řekne Václav Sloup, tak hned každého napadne a jéjé to je přeci ten Blbec s Xeenemünde že? No prostě role která mu už navždy zůstala přilepena jako nějaký patent na čele.. Snímeček byl natočen jako předloha podle povídek se sbírky Einsteinův mozek od Josefa Nesvatby. Skvělá řekl bych že taková nemístní groteskní satira v hlavní roli mladý sabotér, a na druhé straně nacistická zlovůle.. Že nevěříte..? Tak se mrkněte-stojí to fakt zato. ()

honajz2

Nikdy nezapomenu, jak jsme to na základce museli číst v čítance. Mě to přišlo strašně napínavý a pak mě vyloženě naštval konec, po kterém jsem si řekl něco ve stylu "A to bylo jako všechno?". Prostě pointa mě zklamala, no. Od té doby už dobrých pár let, co bych na předlohu řekl teď netuším, ale připomněl jsem si to tímhle filmem. A ačkoli je po filmařské stránce povedený a po herecké taky, stejně tomu chyběla pořádná atmosféra a nějaký silnější dojem. V čem teda tkví problém úplně netuším, možná v příliš dlouhé nebo málo využité stopáži, ale nevím. Tak jako tak, přišlo mi to prostě průměrné. 3* ()

Sarkastic

„Podívejte se například můj muž. Já vím, že když mu čistím boty, tak vlastně pomáhám vyhrát válku, že? Proto mu čistím boty sama. Ano, sama! A dělám to nesmírně ráda a s vlasteneckým nadšením!“ Z řekněme satirického pohledu je film svými narážkami na nacistický (či obecně totalitní) systém vlády docela trefný, ovšem humoru jako takového tu je překvapivě málo (i když to možná souvisí s mým nenaplněným očekáváním). Avšak i ta kritika se pak „poněkud“ zvrtne pasáží po Konec..? Tou totiž tvůrci dementně zazdí vše, co se po celý film snažili vybudovat (což trochu nechápu, přece jenom jde už o rok 1962, žádná 50. léta). Proto pouze lepší průměr. „Politicky byla nespolehlivá.“ – „Stará Krumová?“ – „Ta ženská mluvila francouzsky, anglicky a rusky!“ – „Jesus Maria!“ – „A takovou učitelku ty přijímáš!“ ()

Jara.Cimrman.jr

Genialita si vždy vykračovala ruku v ruce s debilitou a já jsem toho zářným příkladem. V soukromí se projevuji jako bystrý glosátor čehokoli, ale jakmile zabloudím do společnosti, tak se okamžitě proměním v asociálního idiota neschopného zformulovat větu. Z uvedeného lze snadno vyvodit, že jsem v tomto snímku našel sám sebe, ale určitě jsem doufal ve větší zábavu, než jako mi dopřálo skřehotání duševně spřízněného individua. ()

• Matka Václava Sloupa, ktorý stvárnil hlavnú úlohu, nevychádzala po premiére filmu 14 dní z domu, lebo sa hanbila za rolu, ktorú jej syn stvárnil. Rola mu zničila aj osobný vzťah a takmer aj divadelnú kariéru. Kratšiu dobu dokonca ani nenatáčal. (Raccoon.city)
  • Václav Sloup po prečítaní scenára rolu Bruna odmietol. Keď sa to dozvedel jeho profesor, povedal mu, že ak za rolu nezoberie honorár, tak ju môže hrať ako študijnú úlohu. (Raccoon.city)
  • Hořící velitelství se nacházelo v bývalé obci Doupov, dnes vojenském prostoru. (sator)