Favoritka

• Velká Británie The Favourite (více)

Na začátku 18. století vládne Velké Británii královna Anna (Olivia Colman), poslední z rodu Stuartovců, která se do historie zapsala spíše neslavně. Je plachá a přehlížená, trpí bolestivou dnou a není příliš vzdělaná, což z ní činí perfektní oběť manipulátorů. Její jedinou oporou v životě je lady Sarah (Rachel Weisz) a jejich vztah postupně přerůstá až do jakési milostné symbiózy. Sarah se díky tomu dostala do nejvyšších kruhů britské aristokracie a za nejistou královnu prakticky vládne. Zpoza královnina trůnu činí všechna důležitá rozhodnutí ohledně chodu státu a probíhající války o španělské dědictví. Zároveň si svou pozici ostře střeží a nikoho, kdo by se pokusil královnu ovlivnit, k ní nepustí. Podcenila jen svou sestřenici Abigail (Emma Stone), která na dvůr přijela prosit o práci služebné poté, co její rodina zbankrotovala. Sarah ji z lítosti přijala. Netuší však, že by ctižádostivá Abigail mohla ohrozit její roli královniny favoritky. Zatímco tedy Abigail díky oblibě panovnice rychle stoupá společenským žebříčkem, od Sarah se začíná přízeň odvracet. A to nemůže zůstat bez odplaty. (Cinemart)

iNKa 1104

Vpravdě ani nevím, jestli se mi tento film líbil. Byla to taková imprese s divadelní tváří - dojem - pocit - atmo. Taková podívaná. Někdy u filmu máte WTF pocit, ale to neznamená, že s Vámi nějak nerezonuje. Čímž končím tento text a závěrem ještě dodám shrnutí: rezonující imprese. ()

AloeB

Na první pohled se může zdát, že jde jen o přehlídku kostýmů, nádherný vizuál a očka Emmy Stone, nenechte se ale zmást. Favoritka je především o přetahování se dvou ambiciózních mrch o přízeň labilní královny, navíc zasazená do neohraného historického prostředí s tak perfektně zpracovanými hlavními i vedlejšími postavami, zvlášť pak lady Sarah, až se člověk diví, že to tady nemá víc, třebaže ruku na srdce, může se to jevit i jako celkem únavná záležitost. ()

pepa3rd

Mámli to shnout jednou větou, jedná se o podivnou směs balancující na hraně dobrého vkusu mezi skvělým kostýmním dramatem a fekální komedií. Na jednu misku vah pokládá skvělé herecké výkony hlavní trojice a povedenou výpravu a na druhou bizardní výstřelky scénáře a místy otřesnou deprimující hudbu, která neměla daleko k mučení diváků. Někde uprostřed pak stojí docela zajímavý historický příběh, který především v druhé polovině graduje, zbavuje se výstředností a buduje napětí i probouzí emoce. Kdo vydržel, mohl být ještě docela mile překvapen. Hlavně díky druhé polovině dávám třetí hvězdu. 55% ()

Biopler

Intrigánska story má niečo do seba a vďaka skvelým predstaviteľkám baví sledovať, ale kdesi od polovice je to už iba jazda Abigail a teda Emmy Stone, škoda toho, lebo takto film stratí dych a bojím sa povedať, že aj zmysel. Lanthimos je znateľne prístupnejší širšiemu publiku a celkovo je dielo na vysokej úrovni po filmárskej stránke. Mínusom sú dialógy, ktoré nám majú znieť zo začiatku 18. storočia, no nie je tomu tak. To mi vždy vadí keď sledujem historický film. ()

kotilion

Favoritka se odehrává na počátku 18. století v Británii. Většina děje filmu je zasazena do paláce, kde sledujeme „souboj“ lady Sarah (Rachel Weisz) a její sestřenice Abigail (Emma Stone) o přízeň královny Anny (Olivia Colman). Královninu přízeň chtějí obě ženy využít ve svůj osobní i politický prospěch. Všechny tři hlavní herečky předvádí perfektní herecké výkony, nejvíce exceluje Olivie Colman, která i přes grotesknost její postavy ji svým výkonem dodala emocionální hloubku. Nejvíc pozornosti na sebe ovšem strhává samotný režisér. Jedná se sice o první film, ke kterému si Y. Lanthimos nenapsal svůj vlastní scénář, ale jeho rukopis (jak režijní, tak scénáristický) je znát v každé sekundě. Favoritka funguje podobně jako například Humr. Y. Lanthimos vezme nějakou situaci, témata a myšlenky a vše vyžene do absolutního extrému. My jako diváci pak sledujeme absurdní až skoro karikaturní situace, ve kterých krásně vyplouvají na povrch různé sociální, politické a lidské problémy. Tím, že je vše vystřelené do extrému, má divák možnost jednoduše analyzovat dané koncepty a nápady a film je přesto zajímavý, dokonce i dost komediální. Chladný přístup Y. Lanthimose a jeho kameramana postavy snímá skoro jako zvířata. Postavy působí, jako by byly poháněny pouze živočišnými pudy a nic, než kýžený cíl je nezajímalo. Favoritka především kritizuje šlechtu, touhu po moci, válku a postavení žen ve společnosti. To vše za pomoci extrémních situací. Ženy jsou mimo palác vnímány pouze jako sexuální objekt, o životech vojáků se rozhoduje v absurdně jednoduchých dialozích, při kterých je patrné, že nikoho nezajímá, co se s nimi reálně stane. Yorgosův unikátní přístup, perfektní režie a moderní dialogy spojené s historickými kulisy, krásnými lokacemi, dobovými kostýmy, černou komedií a skvělými hereckými výkony dělá z Favoritky výbornou a zábavnou společenskou satiru. Velmi doporučuji. 8/10 ()

Maximilianus

Ďalší výnimočný film Yorgosa Lanthimosa, originálne spracovanie, skvelý a premyslený humor, excelentné herecké výkony hlavných troch predstaviteliek, najmä Olivie Colman a Emmy Stone. Je to zábavné ale aj dojímavé, hravé ale aj vážne. Perfektnosť. 8,2/10. ()

Sala1

Tento film som mal v pláne pozrieť si od januára a po odovzdávaní Oscarov ešte o to viac. Lanthimosovu tvorbu mám veľmi rád a obdivujem každého filmára, ktorý dokáže svoje "iné" projekty pretlačiť aj mimo festivalového diváka. Jeho jazyk a poetika sú mi veľmi sympatické a preto musím smutne konštatovať, že som ju v tomto filme vyslovene hľadal. Na snímku mám veľmi protichodné názory. Na jednej strane pracuje, nazvime to s citlivou témou - ako pre realitu časopriestoru filmu, tak aj pre realitu nás v súčasnosti, čo sa týka postavenia a vnímania žien, tabu ich vzťahov a podobne. Na druhej strane sa však akokoľvek bráni prekročiť pomyselný konzervativizmus, ktorý v podstate film dotiahol na odovzdávanie cien, čo je veľká, veľká škoda. Filmárom sa príliš nepodarilo posunúť pomyselné hranice "šialenstva" hlavných hrdiniek a ich ciele nie sú za celý čas ani raz spochybnené. Podobných filmov je na mraky a úprimne povedané, väčšina z nich ma nudí, preto som od Lanthimosa očakával s materiálom aspoň jemne experimentálnu alebo provokatívnu prácu. Pokiaľ by mali osudy troch žien spieť k bodke, akceptoval by som nastavenú rutinu scén a motívov, ani to sa však nestalo. Akcent réžie alebo nápadnosť scenára tiež zabránili vytvoriť konkrétne situácie, ktoré by umocnili napätie medzi ženami. Je samozrejmé, že produkcia, zaujímavé nápady s kamerou a hudba sú skvelé, tomu filmu to ale podľa mňa nestačí. Vypálilo to na mňa veľmi podobne ako Tulipánová horúčka a mám pocit, že zajtra zabudnem, že som ten film videl. Humor nastavený na začiatku snímky postupne ustupuje hlavnému konfliktu, ktorý sa ale v podstate vytratí tiež. Moje konštatovanie po Oscaroch je také, že sošku by si zaslúžila Emma Stone. ()

Dave Lister

Nevěděl jsem co od tohoto filmu očekávat. Samozřejmě mě jméno Yorgos Lanthimos zaujalo po shlédnutí jeho předchozích snímků. Favoritka je lehce bizarní pohled do britského dvora, kde se všichni chovají velmi podivně a sama královna je z těch všech ta nejšílenější. Krásné exteriéry i interiery dodávají filmu opravdu na výjimečnosti. Také herecké výkony všech hlavních aktérek jsou skvělé. Podle mého názoru by si Oscara zasloužila minimálně i Rachel Weisz. ()

ER

Rivalky v boji o výsluní, které neváhají využít všech svých prostředků...na to se hodně dobře dívá a jak Emma,tak Rachel se svých rolí zhostily s přehledem (nominace na Oscara byly zasloužené). Sice kameraman na můj vkus nadužíval rybí oko a kakonické táhlé zvuky mi moc k historickému hávu neseděly,ale vše ostatní bylo lahůdkové. Ty přechody od komicky vyznívajících scén po dramatičtější,to naleštěné hulvátství a "parukářské" pletichy. Prostě taková malá velkolepost. ()

mira.l

Sice se přiznám, že mé znalosti o Stuartovcích se limitně blíží nule, ale přesto jdu do plných. Anebo možná právě proto:). Základní kostra příběhu (velmi stručně řečeno nahrazení jedné služebné/milenky jinou) je dodržena, tak to nějak asi opravdu bylo, intriky a pletichy se provozovaly na královských dvorech asi odjakživa. Jestli se to v tom či onom detailu dle skutečnosti více či méně lišilo, je mně osobně úplně jedno. Protože když pominu tu dějovou linku manipulativního "souboje" Sarah a Abigail aneb která z nich je větší mrcha, skvělé herecké výkony jak zmíněných dvou, tak Olivie Colman v roli královny, tak tady u mě na celé čáře vítězila vizuální stránka věci. Kostýmy, výprava - nádherné interiéry, to byla opravdu pastva pro oči v každém záběru. Trochu netradiční kamera, ze značné části optikou rybího oka, scény jakoby pozorované přes kukátko ... netradiční, trochu klaustrofobické, ale velice zajímavé. Stejně jako některé scény osob, jdoucích tmavou chodbou jen za svitu svíčky, kdy není vidět skoro nic, s náhlým kontrastem plného osvětlení po vstupu do místnosti, normálně mě takové záběry ve stylu "domysli si, co vidíš", docela lezou na nervy, ale tady mi to nevadilo, naopak to velmi dobře dotvářelo atmosféru filmu. No a hudba? Tak hudba, ta je ... velice zajímavá:). Chvílemi se ozývají zvuky, o kterých netuším, jak a nač byly vyluzeny a proč tam jsou, ale zase na druhou stranu to udržuje divákovu pozornost:). Jo a závěrečné titulky, to je taky pošušňáníčko, kdo je dokáže přečíst, je dobrej!! ()

Trixinka

Po nadějném začátku přišel ospalý a nudný film. Jedině co asi stojí za zmínku jsou herecké výkony hlavních protagonistek, a snad ještě realistické vykreslení oné doby. ()

bearmeedek

Abych z toho nějak vybruslil, řeknu, že tenhle film nebyl natočen pro mě. Kladně jej hodnotí hlavně ženy a z chlápků ti znalci umění. Herectví tří žen v popředí je určitě na dobré úrovni, zvlášť role královny. U mě bylo průběžné rozčarování z podání příběhu a divný pocit na konci. Co mi vadilo asi nejvíc, že celý film je obrovská depka od první do poslední minuty. Přitom zde ani nikdo nezemřel, nebyl zapíchnut, zastřelen, otráven apod. Jen depka, umocňovaná hudbou a samoúčelné scény, zřejmě artové. ()

Likan7

Jednu hvězdu za skvělý výkon tří hlavních hereček. To je fakt paráda je sledovat. Jenže ten zbytek je absolutně mimo mě. Pocitově to má minimálně 4 hodiny, je to bez příběhu a já mám kandidáta na nejnenáviděnější film roku 2018. Tohle fakt ne. ()

Inozuka

Pustil jsem přítelkyni jakože to bude romantická komedie z 18. století v Anglii a ejhle ... Vyklubala se z toho magorárna o moci, manipulaci a zákulisních machinacích. A ač já filmy o aristokracii moc nemusím, na rozdíl od přítelkyně jsem se bavil. A opravdu jsem nevěděl, že to natočil Lanthimos, ultra mešuge režisér Humra. Ústřední trojice Colman, Stone, Weisz výborná, a hodně dobrá mi přišla i hudba, která skvěle budovala atmosféru a měla výrazný podíl na emocionálním náboji filmu. ()

E lan

Takové nudné, ne nezajímavé a špatně natočené, ale celkově prostě nudné. Rozhoduji se mezi ** a ***, zvolím o jedno vyšší hodnocení, ale je to skutečně na hraně. ()

rivah

Gudaulin, Marigold a další s podobnými názory to vystihují. Lze snad jen dodat, že sprška cen evropské akademie odráží obdobný stav dekadence a degenerace, v níž se současné evropské elity nacházejí.(50%). ()

Jolee

Dekadentně perverzní opulentnost. Upadající šlechta Velké Británie a malá sviňka s daddy issues. Boží. ()

Yahey

Řecký režisér Yorgos Lanthimos přichází po intelektuálně náročných a dosti obskurních filmech (Humr, Zabiti posvátneho jelena) s něčím trochu stravitelnějším, kde obskurnost už přechází v hravost a koketérii. Favoritka nás zavede do záhybů barokních rouch Anglie 18.stoleti. Intriky a mocenské manipulace kolem dnou trpící královny, poslední Stuartovny, kterou tentokrát rozjíždějí především ženy: baronka Marlborough (Rachel Weisz) a z venkova přicházející služka (Emma Stone). Která z nich si obtočí královnu kolem prstu? Favoritka nám servíruje neobvyklou kompozici záběrů (kamera ladně pluje prostorem nebo se otvírá do rybího oka), vznášíme se v šerosvitu svíček, dlouhé záběry do nitra tváří, za nimiž burací či tančí barokní hudba (Vivaldi, Purcell, Bach & synové, Handel - jejich neoposlouchané, méně známé skladby). Záběry se zrychlují a zpomalují. Prokmitává barokní tíha, krutost, ale i frivolnost znuděnost, hledající povyražení v podivných zábavách jako je závod kachen nebo mrskání rajčaty. Je toto barokní Anglie nebo si z nás Lanthimos dělá šoufky? Říkáme si, když sledujeme taneční kreace blížící se nápaditostí tanečním scénám z filmu Kouř. ()

Terminer

Konečně! Po chladném Humrovi a zdrcujícím Posvátném jelenovi jsem se konečně od Lanthimose dočkal filmu, který se pro mě stal unikátním zážitkem. Na začátku překvapivé, v průběhu vtipné a na konci docela smutné. Ano, i takto může vypadat jediný film. Olivia Colman ve své životní roli (scéna "Vypadáš jako jezevec" se stane legendární), Rachel Weisz jako chladná lady, přesto nejsympatičtější postava, a nakonec mrcha Emma Stone, které jsem to vážně věřil. Doufám, že se od Lanthimose dočkáme dalších takto přehledných, ale dokonale absurdních filmů. ()

Yorgos Lanthimos si vybral svůj další projekt

Yorgos Lanthimos si vybral svůj další projekt

30.09.2022

Řecký režisér Yorgos Lanthimos (Zabití posvátného jelena, Humr) se po úspěchu Favoritky na mnohých světových oceněních v originální tvorbě jen tak nezastavuje. Aktuálně je v postprodukci jeho další… (více)

Black Widow nabírá posily

Black Widow nabírá posily

05.04.2019

Sólovka Black Widow se Scarlett Johansson (Avengers: Infinity War) v hlavní roli pádí rychle kupředu a film obsadil dalších několik herců. Dříve spekulovaná Emma Watson (Kráska a zvíře) je bohužel… (více)

Režisér Favoritky oznámil příští film

Režisér Favoritky oznámil příští film

23.02.2019

Je klidně možné, že za pár dní už budeme psát režisér oscarové Favoritky, prozatím má ale Yorgos Lanthimos (Humr, Zabití posvátného jelena) na krku pouze cenu BAFTA za nejlepší film, neproměněnou… (více)