Série(3) / Epizody(26)

Se vznikem samostatného Československa byly oficiální šlechtické tituly zrušeny. Přesto aristokraté žijí stále mezi námi. Historie jejich rodů je významnou součástí dějin naší země a jejich majetky patří do pokladnice českého kulturního dědictví. S průvodcem, hrabětem Františkem Kinským, diváci nahlédnou za brány památečných sídel. František Kinský bude představovat jednotlivé aristokraty, bude klást otázky, rozplétat příbuzenské vazby, naslouchat neskutečným životním příběhům, vyprávění o historii dávné i nedávné, ale také o současnosti, která je téměř neznámá. Důraz bude kladen zejména na nejmladší generaci. Mnozí z této generace totiž vyrostli v exilu, často ani moc netušili, jak rozmanitá je historie země jejich předků. Po sametové revoluci přijeli sem, obyčejně i s rodiči, převzali rodinné dědictví a dnes ho spravují. Ale jak se vyrovnávají s českým prostředím? Jak těžké je dostát rodinnému krédu dnes, tedy v době, kdy čest není zrovna na špici společenského zájmu? (Česká televize)

Brtniik

Naše oblíbená volba krz červené tlačítko... Každopádně velmi pozoru hodní lidé, kteří kvůli komančům (a částečně 1. republice, co se nikdo neodváží naznačit) dovedli začít od nuly a nezahořknout. Jedou podle jiného mustru než naši politikové: "Čtyři roky hrabání a po nás potopa". ()

Evander

Naprosto fantastický dokument, jehož cenu teprve v budoucnu doceníme. František Kinský jakožto průvodce pořadem je fenomenální. ()

MrGregor

Nápad zpracovat nějaký dokument, jak se se svým osudem perou potomci šlechtických rodů je určitě dobrý. Je jasné, že v necelou hodinu dlouhém filmu nelze pojmout celý rod, proto se mi líbí zaměření na konkrétní osoby a jejich vyprávění o životě jich samých i jejich příbuzných, jenže... 1. díl - Kolowratové - 3*: Tento díl mi přišel velmi neučesaný. Vůbec jsem se nezorientoval v příbuznosti představovaných osob, pochopení nepomohly ani video vsuvky některých předků, kterým se sice přihodily zajímavé události, ale jejich zmínění působilo naprosto nahodile... Stejně tak nahodilé byly zmínky o různých panstvích a zámcích, o kterých jsme se vlastně nic nedozvěděli, podobně jako u marného pokusu nalezení řeznictví či otázkách mířících na používání češtiny a na místo domova... Příjemnému pocitu mi nepřidal ani Etzler, chápu, že se na roli vypravěče hodí hluboký mužský hlas, ale při poslechu některých z nich - a bohužel i Etzlera v tomto díle - mám občas pocit, že svůj text odvykládají, aniž by si jedinkrát odkašlali, ba dokonce ve mně jejich mluva vyvolává obavy, zda mě skrze televizi nepozvrací... Ve vyprávění také působí naprosto rušivě letopočty přeříkávané rádoby vznešeným způsobem... Kdykoli tedy mluvil vypravěč, působilo to na mě hned z několika důvodů rušivě... Nemohu se ubránit pocitu, že být dokument delší, popř. rozdělený do jednotlivých linií, byl by přehlednější, srozumitelnější a tak i zábavnější a především, člověk by si užil zajímavé informace více, spíše než aby v nich byl jako zde utopen. ()

anitae

Průvodce František Kinský, hudební doprovod Vivaldi. Díly: 1. Kolowratové - rodové heslo: Věrně a stále. Krev je modrá když vypiješ dva litry modrého portugala:) 2. Czerninové - rodové heslo: Ukaž nám své cesty, ó Pane,dovezli kávu, Dymokury, Chudenice 3. Schwarzenbergové - rodové heslo: Nil nisi rectum, nic než právo Karel a jeho osobitý humor - Někdy používáme lékařský překlad Nic než prdel :) 4. Sternbergové - rodové heslo: Nikdy nezapadá = znak hvězda, Český Šternberk, Konopiště, Trojský zámek. 5. Lobkowiczové - rodové heslo: Popel jsem a popel budu. Mělník, Hasištejn. 6. Nostitzové - rodové heslo: neexistovalo. Planá U Mariánských lázní - poničeno, úspěšné divadlo. 7. Colloredové - heslo rodu: Zde se zrodila ctnost , Dobříš, Opočno 8. Kinští - rodové heslo Bůh, čest, vlast. ()

tranquill

Zde není, co řešit. Parádní dokumentární seriál o lidech, kteří jsou "jiní" a to především svou výchovou a posláním. Ne jako ti naši zatracení politici... Vivat monarchie! ()

Karp

3,5* Občas mě rušila doprovodná hudba. M. Etzler čte doprovodný komentář dobře, ale se zbytkem dokumentu působí někdy nesourodě. Naopak František Kinský je jako průvodce velice příjemný. V každém případě jde o zajímavý dokument, i když režijně by asi mohl být zvládnutý lépe. Dojem chaotičnosti je místy poměrně neodbytný. ()

Pochtli

Zajímavá sonda do jedné velké rodiny aristokratů, kteří své osudy berou s nadhledem a humorem, byť mnohé osudy byly spíš k pláči. Ti, kteří se rozhodli dát do kupy za neskutečné peníze rodinná sídla po 40 letech běsnění lůzy s holou prdelí. Klobouk dolů. ()

subic

... Oni jenom jezdili na koni, žrali a váleli se. To je velmi častý názor dnešních sedmdesátníků, kteří se narodili na konci války a několik let po válce. Dospěli až na přelomu padesátých a šedesátých let, takže je nemohli ani zažít. Je až s podivem, jak jim komouši vymleli mozky... S každým dalším opakováním mě to baví víc a víc, v podstatě mé srdce u toho úplně plesá. A navíc čtený komentář Miroslava Etzlera to perfektně podtrhuje. ()

Matamoroz

Více než jednotlivosti na mě udělalo dojem poselství, nebo leitmotiv. Patřím do generace, která byla vychována v tom, že šlechtic po Bílé Hoře rovná se Němec, usurpátor, fašista, cizák, pijavice. I když jsem tak nějak tušil, že to asi není pravda, pořád jsem měl kdesi zasunutu tuto představu. Takže děkuji tvůrcům za chválihodný počin. 80% ()

LadyRainier

Dokument mi byl doporučen a musím říct, že jsem všechny díly shlédla se zájmem. Toto téma je mi celkem cizí, ale ráda navštěvuji různé zámky, hrady a sídla ...navíc pan Kinský mi sem neuvěřitelně zapadal jako průvodce. Líbila se mi odlehčená forma, záběry exteriérů i interiérů a hlas pana Etzlera také nepůsobil rušivě. Typ dokumentu, který mi chyběl, takže kvituji velmi kladně ... ()

Whiterose

Osvěžující a dobře zpracovaný pořad. Téma šlechty v dnešní době je víc než lákavé. Pozoruhodné osudy lidí těžce zkoušených. Po staletí opečovávané majetky jsou po 40 letech komunistické zvůle v troskách a nové generace prastarých rodin se snaží dodržet své pouto k předkům a přivést je znovu k životu. Je fascinující, že nikdy nezazní ani stopa hořkosti. Noblesní lidé, jejichž kvality určují jiné hodnoty než počet plastických operací a titulek bulváru. Tohle by byla zásobárna osobností pro nový GEN místo všech těch bezduchých modelek a sporťáků. Je nesmírná škoda, že tak důležitý pořad zůstal odklizen do né zrovna atraktivních vysílacích časů (premiéra i reprízy). ()

Felsenberg

Skvělý seriál. Z každého dílu je cítit elegance a sounáležitost s historií a českou zemí. Jen rodina Karla Schwarzenberga je nějaká prapodivná. František Kinský je skvělý, hlas Miroslava Etzlera dokonalý, hudební doprovod Johanna Pachelbela a jeho Kánon v D dur krásný. Jen mi neměli sahat na Rumcajze. Aspoň jsem zjistil, že zlotřilý knížepán z Jíčína byl Kinský. Už vím, odkud pochází slovo šlechetnost. A jak spáchat elegantní ekonomickou sebevraždu - koupit zámek. ()

v.pohode

Ježíšmarjá! Tady se prostě musí dát plný počet. Pan Kinský zde naprosto brilantně představuje českou šlechtu. K tomu když se přidá působivý hudební podkres a mluvené slovo pana Etzlera, tak to fakt nemá chybu! Moc děkuji panu Kinskému a autorům za takový dokumentární počin. ()

horskejvlk

To není žádná šlechta alias modrá krev ale potomci šlechtických rodů, aby mohli býťi považovány za dědice erbu museli být narození po řádném svatebním obřadu v kostele, ve většině případů jsou to dědici jen díky Republikovým zákonům nikoliv starých zemských to by byli všichni bastardi zejména Kolowratové z Krakova- chytrá horákyně JUDr.Peroutková kterou si změnila jméno na Kolowrat a potomky starého šlechtice obrana o majetek a svým levobočkům nasázela plno jmen aby to vypadalo… ()

mirko123

Keď pozerám takéto dokumenty, alebo som na prehliadke nejakého kaštieľa, Betliar napríklad, vždy ma popadne smútok z tej zlodejiny, ktorá z väčšej časti nikdy nebola napravená. Výborný seriál. ()

Ziral odpad!

Co nám to servírujete za seriál o šlechtických chudácích, kteří přišli k majetku z utrpení jak válečného, tak i z poviné roboty lidu. Nikdo z nich v životě nepracoval. President Beneš vše velice dobře věděl, tak vystavil i potřebné dekrety svazující šlechtu v jejich rozpínavosti. ()

Cacorka_eliz

Solidní televizní počin se zajímavým obsahem. Klenotnice české architektury, vzdělanosti a vkusu. Nadprůměrný dokumentární seriál s opravdovým kulturním rozhledem nejen ve spojitosti s historií, ale potažmo také s hudbou, literaturou a výtvarným uměním. ()