Zkouška dospělosti

• Rumunsko Bacalaureat (více)

Jako lékař a občan se Romeo těší úctě obyvatel malého města v Transylvánii. Jeho pověst se začne hroutit, když se ve snaze zajistit nadané dceři lepší budoucnost zaplete do řetězce služeb a protislužeb a ztratí tvář i před svou rodinou. (Aerofilms)

SAINTS

Ako to už v živote chodi neštastia sa zvyknu na seba nabalovat,a to je aj pripad doktora Romea.Tomu prepadnu dceru v čase ked sa pripravuje na maturitu a mala by ist študovat do Anglicka,lenže neštastna udalost všetko zmeni.Romeo veri v čest,vzdelanie a spravodlivost a k tomu vedie aj svoju dceru.No sam je nuteny svoje zasadi porušit a zapleta sa do korupcie v zaujme pomost svojej dcere zvladnut skušku dospelosti .Mumgiu natočil komorny a realisticky film,ktory stavia na vybornych hereckych vykonoch,skvelich uveritelnych dialogoch a dokumentarnej kamere.Mungiu rozohral privela tem na to aby všetkym mohol venovat adekvatnu pozornost a dospiet k ich riešeniu.Skuška dospelosti nam kladie vela otazok no žiadne odpovede nedava(spravila dcera skušky alebo nie,zostala zit doma alebo odišla,kto ju prepadol,kto rozbil doktory okno na dome a v aute a prečo atd). ()

MyrnaAlec

Jsou morální pravidla platné vždy nebo jen v některých situacích ? Velmi aktuální téma a civilní pojetí v podání dilematu otce, který se musí postavit mnoha odkládaným záležitostem. ()

ostravak30

Donedávna jsem rumunský film neviděl žádný, v tomto týdnu již druhý. Každopádně snímek staví jasná morální dilemata a ne málo. Co jsme schopni udělat pro rodinu? Kam až jsme schopni zajít pro naše blízké? A co je ještě morální a co ne? Romeo to nemá lehké ani náhodou. Ať udělá cokoli, bude souzen. Buď rodinou nebo státem, anebo si to bude řešit v sobě. Že neudělal vše co pro dceru mohl. Každopádně je lehké odsoudit druhého, ale ještě těžší posoudit, co bychom udělali sami, kdybychom v té či oné situaci byli. Až v ní jsme, můžeme zjistit. Mě osobně snímek bavil a rozhodně jsem se nenudil. Děj je vcelku svižný a dvě hodiny utečou jako voda. Je to poutavý film, který vás vtáhne do děje a do současného Rumunska. Ale je tu jedno...ALE! Postavy neustále upozorňují na problémy Rumunska jako takového, a jistě lze říct, že Rumunsko jako rozvojová země problémy má, ale problémy které řeší postavy morálního charakteru se objevují ve všech částech naší planety, takže to všichni svádí na Rumunsko, je to zkrátka všude. V Česku jako v USA či Ghaně nebo Vietnamu. Peníze, úplatky a službička za službičku nesmrdí nikde. Donutí vás to přemýšlet a to je něco, co by film měl dokázat. Protože když nad ním uvažujete, když jdete z kina či od televize, je to dobrý film. ()

iz67

Takova zdanliva banalita, ktera na svou delku prekvapive utece. A vlestne a nevim proc ?! DDT to pise presne. Film, ktery je uveritelny, nikdo tam neprehrava, a pritom to neni polopaticke a drzi to divakovu soustredenost az do konce ()

x_ander

Dobře natočené drama, které mě (překvapivě) i přes dlouhou stopáž a povzolné tempo ani chvíli nenudilo. Kdo má náladu na artovku plnou rodinných dramat a střetů se zkorumpovaným státem, běžte do toho. ()

wocicko

Dávám jednu hvězdičku, protože jsem s výborně pobavila ( a nebyla jsem sama, celé Aero řvalo smíchy...) Ten film je snůška toho nevětšího filmového diletantismu: příběh je jedno velké klišé, provedení ještě horší, dialogy nedávají smysl (pan doktor furt opakuje, jak je Rumunsko hrozné...), kontinuita žádná. Záběry typu "lanovka", "vyběhnutí z tramvaje, funění v noci", "návštěva manželky v knihovně", a moje nejoblíbenější "lanovka" se mi vryli hluboko do paměti. Být tohle studentský film, autora bych vyhodila ze školy. Neznat režiséra, přísahala bych, že je to výkřik do tmy nějakého rumunského politického vězně, jehož pokus o intimní zpověď zařadily do programu Vary jen jako politický happening, ale soutěžit s tím v Cannes? To už se všichni úplně zbláznili? Že světem vládne korupce, natož Východem všichni víme, to samo o sobě na film nestačí. Třeba snímek O patro níž, ze stejné a na podobné téma je opravdu pozoruhodný, takže na prostředí se pan Mungiu vymlouvat nemůže a na nedostatek zkušeností jakbysmet. ()

blondboss

Rumunský kriminálny príbeh, ktorý vás svojou priamočiarosťou možno zaujme, ale svojou jednoduchosťou vás zároveň unudí. Celkovo som mal pocit, že mi tam niečo chýba a že tie dve hodiny mi plynuli veľmi pomaly. Čakal som od tohto snímku určite viac, ale želaný efekt sa žiaľ nedostavil. 50 % ()

PoprockCZ

Takové o ničem. Ponuré, typický francouzský film - artové scény na emoce. Děj mě moc nezaujal a hlavně na konci není skoro žádné vyústění. ()

gizi

Moc pěkný obrázek Rumunska současnosti, moc pěkný příběh ze života, který se někdy zvrtne. 80%. ()

Tomas_313

Rumunský režisér Cristian Mungiu se opět hlásí ke slovu. Zkouška dospělosti představuje vícevrstevný příběh založený na skvělém scénáři a věrohodnosti ústředních představitelů. Většina děje se odehrává ve formě dialogů mezi civilně promlouvajícími postavami, které své city projevují výjimečně a působí veskrze pragmaticky, zato dopad jejich činů u diváka vyvolává rozporuplné emoce. Postava Romea ztvárněná Adrianem Titienim nabízí nejednoznačný pohled na člověka, jehož jednání nelze schválit, ale ani odsoudit. Citlivá kamera koresponduje s vyzněním scény, po většinu času strnule zabírá dvojici klidně hovořících postav, chvílemi se rozpohybuje, aby výjevu dodala patřičnou atmosféru. Nejzajímavějším prvkem je neustále zvonící telefon, díky kterému divák nabývá dojmu, že protagonistům stále něco uniká. Netřeba umělé intenzity, drama evokující vydatné emoce se dá natočit i v minimalistickém režimu. 90% ()

LEFTFLANK

Fakt že to malo tú tvár novej vlny dalo filmu punc, ale to klasické odosobenie bolo častokrát až doslovne poňaté. A to sa týka aj hereckého prejavu a síce sledujeme takmer podrobne život nášho doktora v skorumpovanej krajine z čoho sa demokraticky zmýšľajúcim ľudom musí dvíhať žalúdok tak v osobnom živote tento pohľad zlyháva práve pre citové zabetónovanie postáv a tak je to napoly hodnoverná snímka dnešného balkánu ale rozhodne zaujímavá 70% ()

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes