Swordsman

• Hongkong Xiao ao jiang hu (více)

Ze Zakázaného města se ztratila posvátná kniha, která obsahuje návod na ovládnutí těch nejdokonalejších technik bojového umění. Její vlastnictví je cestou k obrovské síle a moci. Není divu, že se najde řada dobrodruhů, kteří by ji chtěli získat za každou cenu. Chladnokevné vraždy, velkolepé souboje, detektivní zápletka a silný romantický příběh to jsou hlavní přednosti filmu, který se právem řadí mezi legendy hongkongské kinematografie. (oficiální text distributora)

Matty

Některé hongkongské filmy mají lepší účinky než lehké drogy. Dívat se na Sworsdmana a ani jednou se nezasmát je jednoduše nemožné. Skupinka těžko odlišitelných asijských herců si odtíná končetiny v prapodivných polohách a do toho pronáší věty typu: „Vodu z řeky do studny nelij“. Pokud si žánr wuxia spojujete výhradně s poetickým Tygrem a drakem, mohla by vám tato ďábelsky potrhlá podívaná způsobit menší srdeční kolaps. Jsou zde létající Hongkongčané i efektivní šermířské souboje a to v míře více než dostačující, jenže vážnost příběhu je neustále shazována infantilními vtípky, sem tam si hlavní postavy zapějí nějakou „lidovou“ a sem tam někdo někomu vyrve z hlavy oči. Nebo jazyk. Většina akčních scén je neuvěřitelně chaoticky sestříhaná, příběh se sice neustále posunuje kupředu, ale chybí mu poklidnější pasáže, tudíž trpí zahuštěností, ale pro mě – jakožto středoevropana – se jedná o kulturní zážitek natolik nevšední, že nemůžu než sáhnout po solidních třech hvězdičkách. Což mi připadá jako rozumný kompromis mezi odpadem a hodnocením nejvyšším, tedy dvěmi extrémy neadekvátními pro film v němž bezzubý stařík po poražení svého protivníka za použití techniky třesoucího se meče „odrotuje“ do rákosí. 60% ()

eraserhead666

Zíral jsem s otevřenýma očima a bradou spadlou na stůl. Vždyť oni se v těch soubojím navzájem ani pořádně nedotknou - mlátí se tlakovýma vlnama způsobenýma různými částmi svých těl a měčů, vytrhávaj ze země obrovský kusy půdy a hážou to po sobě..... A ty hudební vystoupení..... Filmy v podstatě o hovně, místy sebeparodický, ale já se docela bavil.... ()

Djkoma

Co je na tomhle wuxia filmu tak super? Co na jeho hudebním motivu je tak úžasného a od kdy je jeden hudební motiv pouštěný stále dokola to nejlepší na filmu? Od chvíle kdy se rozhodlo několik (ano nebyl tu jen jeden režisér) pánů, že se spojí a vytvoří velké dílo plné drátků, létání, šílených nápadů, jedné písničky a budou čekat jestli jejich "umění" lidé pochopí. Tito pánové si dovolili opravdu hodně a člověk zvyklí na standardní souboje ala Bruce Lee a jemu podobní Kung-fu legendy let dávno minulých. Tento film představuje styl při kterém se na drátkách(nebojte neuvidíte je, ale víte o nich) skáče a léta sem tam a postavy předvádějí chvílemi až souboj v beztížném stavu. Komu tento styl nesedne, odsoudí Swordsmana jedním dechem. Já se k těmto lidem přikláním, přestože miluji film Hrdina plný podobných soubojů, jeho styl a nádech je tomuto komediálně akčním romantickém příběhu na hony vzdálený. (PS: je to jen v HK filmech, že žena předstírá, že je muž? A všechny postavy až na jednu dvě dělají jako by to byl opravdový muž?) ()

B!shop

Docela fajn film, ale rozhodne to neni zas takova bomba. Pribeh je na jednu stranu hodne jednoduchej, ale na druhou stranu straslive zmatenej, skoro po celou dobu filmu jsem az na par vyjimek nevedel kdo je s kym proti komu atd. Hlavni hrdina je sympatak (trochu podobnej Jackie Chanovi) a i ostatni jsou hodne dobry. Cely mi to ale prislo spis jako komedie s prvky bojoveho umeni, protoze tech boju tu neni moc a kdyz jsou, tak jsou stejne dost komicky. Navic tohle se uz ani neda oznacit za bojove umeni s provazy, protoze krome toho, ze tu litaj, tak jen pohybem ruky nebo mece po sobe hazej kusy okoli a trhaj tela na kusy. Celej film je podbarvenej uzasne chytlavou a prijemnou hudbou, takze nic, co by trhalo usi, jak je u starsich asijskejch filmu zvykem. Kdyz to ale beru jako komedii, tak je to fakt hodne zabavny a zaslouzi si to 4*. ()

sniper18

Je to slabší wu xia film. Má iba priemerný príbeh o ukradnutí vzácnej knihy, pomocou ktorej sa dá naučiť najvyššiemu bojovému umeniu a tak mnoho ľudí stojí o to, aby ju získali. Spracovanie ma ale vôbec nezaujalo, toto išlo celé úplne mimo mňa. Ani na okamih ma tu dejovo nič nezaujalo, síce sa stále niečo deje a ani až tak moc to nenudí, ale tento dej ma vôbec nebavil. Akcie je tu pomerne dosť, ale vo svojej kategórii je to len priemer. Na tento wu xia štýl deväťdesiatych rokov som si už zvykol, takže žiadne prispôsobovanie sa, či už po vizuálnej, ale ani obsahovej stránke som už nepotreboval, akcia je rozmanitá a obstojne natočená, ale má len málo lepších momentov, viac ma zaujali len tie rôzne bleskové deštrukcie častí tiel, ako napríklad položenie ruky na rameno bojovníka, ktorý si to len tak nenechá a tak tá ruka exploduje a podobné zábavné situácie. Herecké obsadenie nie je zlé, jedine hlavný hrdina Jacky Cheung mi tu moc nesadol, inak je to bez problémov, výborné ženské postavy, slušná záporáci ako napríklad Wah Yuen a aj vedľajšie postavy. Réžia a technická stránka sú v rámci žánru bez problémov. Tento typ filmov moc nevyhľadávam, ale ani s nimi nemám väčší problém, občas takáto zábava poteší, lenže v tomto prípade ma ten dej nebavil ani trochu a keď film nebaví po tejto stránke, tak to ani slušné zvyšné stránky nad priemer nedostanú. 45% ()