Poslední samuraj

The Last Samurai

Posledný samuraj

Akční / Dobrodružný / Drama / Válečný / Historický

USA, 2003, 148 min

Poslední samuraj je filmem pro všechny. Kritik šťoural náhle odhalí, že rozumí lépe než ostatní principům východní filozofie a podstatě samurajství (viz recenze na některých renomovaných serverech), nenáročný divák potěší oko pěkným obličejem Cruisovým a též výtečnými a precizně provedenými ukázkami šermu (ehmm... vlastně Šermu!), pro náročného diváka je tu nachystána rozkoš z vlastní předvídavosti, neboť vše, co se v Posledním samurajovi děje, je do posledního detailu čitelné. Čítankový hollywoodský velkofilm ve vším lesku i bídě. Přistoupíte-li na Zwickovu hru a abstrahujete od náročného hodnocení popcornových pokusů o hlubší filozofii, zůstává klasická "iniciační" zápletka, v níž hrdina skrze pokoření najde čest. Zůstane též několik výborných bojových scén v čele se závěrečnou bitvou, která v pohodě co do propracovanosti strčí do kapsy megašarvátky z Návratu krále . Zůstane výborný Ken Watanabe v roli samurajského vůdce Katsumota a též Tom Crusie, který kdyby rezignoval na hezounské pózy, byl by skutečnou ozdobou... Zůstane zkrátka příjemná podívaná, což je vše, co se dá od Posledního samuraje očekávat. Edward Zwick vystřihl šablonový špektákl, u kterého jsem se náramně pobavil a který mě velice potěšil. Někdy je pěkné sledovat příběh a vědět, co se stane v příštích vteřinách. A zajímat se jen o to, jak se to stane. A nebrat to tak úplně vážně... ___ dodatek: Po čtyřech shlédnutích se můj lehký intelektuální nadhled proměnil v lásku. Ano, tenhle film je dílem velkého romantika a idealisty, ale nepřestává mě dojímat, protože ve všem romantismu je skutečně snaha po vcítění a obrovská vůle podat příběh co nejpůsobivěji. Když si vedle sebe postavím filmy jako Statečné srdce, Gladiátor, Trója atd., je příběh kapitána Algrena tím nejsosobnějším a nejbližším mému srdci. Zvyšuji hodnocení na plný počet.(20.2.2004)

Filmová perla, či sa už jedná o technickú, obsahovú, hereckú alebo hudobnú formu. Keď si spätne vybavím vynikajúceho Toma Cruisa, transcendentálnu hudbu z pera Hansa Zimmera, neskutočný duchovný pokoj vyžarujúci z jednotlivých scén v samurajskej osade a tých Japoncov - predovšetkým Hiroyuki Sanadu - ktorých herecké koncerty načisto predčili moje očakávania. Zwickovi sa podaril zázrak. Posledného samuraja môžem pozerať stále dokola, no ani raz ma nenudí, každá jedna projekcia pre mňa predstavuje čosi nové a zrejme ho nikdy nebudem mať dosť - navždy jedna z mojich srdcoviek.(18.4.2008)

Sakra, jak bych to jenom vyjádřil jedním komplexním slovem? Nááádhera! Tom Cruise a vlastně celý film si mě získal už svým opilým a drsným proslovem na začátku. O všem dalším už se nehodí nic psát, snad jen podotknu to, že základní archetypální příběhy o cti, hrdinství či lásce se již po staletí moc nemění. Takže nevím, proč ten humbuk...(10.1.2005)

Je to klasický "velkofilm" se vším, co k tomu patří (ať už bohudík, nebo bohužel :) .... Charisma Toma Cruise nepohasíná (možná naopak) a režie svými krásnými dlouhými záběry dává vyniknout náhlým změnám v dokonalých bojových scénách (možná se opakuju, ale bojové scény jakýchkoliv pohádkových bytostí jsou proti takovýmto slabým odvarem). Prostředí japonské kultury mě zase dostalo, emoce přicházely nevynuceně samy od sebe a nádherná hudba vše jen podtrhla. Nebýt "doslovného" závěru, mohl to být dokonalý zážitek (v hodnocení to není úplná stovka, ale chybí jen kousíček) ... Takových filmů jako je "Poslední samuraj" se za rok zas tak moc netočí a byla by škoda zrovna tenhle nevidět, protože splňuje téměř vše, co se od filmového zážitku na úrovni zábavy požaduje.(28.2.2004)

Toto hodnotenie je hlavne za estetiku kompozícií, výpravu a kameru. Príbeh ako taký nie je nič moc, avšak nenudí. Kostyméri sa tiež určite vybláznili a záverečná bitka má čaro porovnateľné s rohanskou jazdou pred Minas Tirith v RotK. Vynikajúci orchestrálny soundtrack. Tom Cruise hral už aj lepšie a tu ho hravo prekrýva Watanabe a ten samuraj čo sa s ním Cruise stále otĺka bokkenom. Koniec síce trochu emocionálne vydiera ale nie je to také zlé ako sa o tom píše.(14.7.2004)

• - Tom Cruise uniknul o vlásek vážnému zranění, když se mu meč mihnul pár centimetrů od krku ve velké rychlosti. Incident se stal v momentě, kdy byl Cruise na mechanickém koni, který nezastavil v místě, kde měl. (don corleone)

• - Během závěrečné scény, když kapitán Nathan Algren (Tom Cruise) přijel na hnědém koni, kopl kůň jednoho z komparzistů do rozkroku. Díky tomu, že to komparzista ustál, Edward Zwick se rozhodl scénu ve filmu nechat. (Rathe)

• - Japonský znak, který nakreslí kluk pro Algrena na papír, je znak pro slovo "samuraj". (HellFire)