Nathan Algren se stal hrdinou občanské války a tažení proti indiánům. V roce 1876 je z něj však troska a alkoholik. Poručík Gant ho přivede na setkání s japonským průmyslníkem Omurou, který mu nabídne práci při výcviku modernizované japonské armády. V Japonsku čeká Nathana tlumočník Simon Graham, který mu vysvětlí, že mladý císař Meidži chce otevřít zemi západní civilizaci, proti sobě však má rebely z řad samurajů, kteří brání dávné japonské tradice. Když rebelové, vedení samurajem Kacumotem, napadnou železniční stanici, dostane jednotka příkaz k nasazení do boje. Je poražena a těžce zraněný Nathan je zajat. Kacumoto ho ubytuje u své sestry, manželky samuraje, kterého Nathan v boji zabil. Žena o zraněného pečuje jen s velkým přemáháním, ale on se snaží pochopit mentalitu vesničanů i samurajů a učí se bojovat jejich zbraněmi. Překvapivě zde nalézá klid, po kterém vždy toužil. Když je vesnice napadena maskovanými bojovníky, postaví se na stranu obyvatel. Definitivně se přitom sblíží s Kacumotem a pochopí, že se nepostavil proti císaři, ale podle svého nejlepšího svědomí mu stále slouží. Když je samuraj pod záminkou jednání vlákán do pasti, Nathan ho osvobodí. Kacumotovi je jasné, že bitvu o záchranu císaře a tradičního Japonska prohrál, a chce spáchat harakiri. Nathan ho však přesvědčí, že lepší je padnout v boji. Poslední samurajové tedy vyjíždějí do bitvy a Nathan je odhodlán bojovat po jejich boku. (TV Nova)

Trailer 1

kOCOUR

Napoprvé jsem s plným hodnocením váhal, ale po druhém shlédnutí jsem odzbrojen vykulhal z kina a bylo to prostě bez debat. Měl jsem chuť obléknout brnění, nabrousit katanu a vyrazit do bitevní vřavy. Vše, co jsem napoprvé filmu vyčítal se rozplynulo v dokonalém zážitku a po dlouhé době upřímných slzách, slévajících se v čerstvě nalezené tůňce pocitů pečlivě zrajiích do podoby budoucích vzpomínek, jež mě budou provázet a živit ještě dlouho předlouho... ()

POMO

Krásne vyplnená hollywoodska šablóna, v ktorej vás nič neprekvapí, no pri ktorej sa budete cítiť ako v raji. Je vidieť, ako si dali všetci záležať. Vrátane Zwicka. Čo scéna, to buď krásne poetická harmónia, alebo mrštná sila akcie. Cruiseovi jeho rola sadne lepšie než by ste čakali a hudba Hansa Zimmera dodáva bojovým sekvenciám neskutočnú silu. Podstatne väčšiu, než tým v GLADIÁTORovi. POSLEDNÝ SAMURAJ je mimochodom po všetkých stránkach lepším, plnším filmom, s opodstatnenejšími slzami v závere. A tie tu uroní aj drevorubač. ()

Galadriel

Pokud máte rádi americké velkofilmy "a"/"nebo" jste velcí fandi Toma Cruise, přidejte si k hodnocení 1 hvězdičku (v případě volby "a" rovnou 2 ;-)) a jděte se na film bez obav podívat. V opačném případě si to rozmyslete - pokud i tak chcete tohle dílko vidět, dočkáte se krásných novozélandských exteriérů a fantastické výpravy, slušné hudby Hanse Zimmera, standartního Toma Cruise (to znamená nic moc výkon), dobrého Kena Wanatabeho a pěkně natočených několika bojových scén. Nic víc od filmu nečekejte (i když o tom tak teď přemýšlím, ono to zas tak málo není...). ()

Lima

Chvílema jsem si připadal, jako bych se procházel po japonské zahradě za zvuků koto a šakuhači, chílema jsem byl stržen vírem bojů a oceňoval jejich skvělou choreografii. Po vizuální stránce tenhle film nemá chybu, přírodní scenérie (Nový Zéland je opravdu krásný kus země, natáčet tam byl nápad za všechny jeny :o)) jsou oku lahodící a závěrečná bitva je vskutku věrohodně vypadající nekompromisní řežba. Kdo rozhodně příjemně překvapil, byl Cruise. Konečně se oprostil od svého typického přehrávání a ve své roli působil přirozeně. Plné bodové hodnocení hatí minuty po závěrečné bitvě. Ta samotná měla velký emocionální náboj, z jízdy samurajů vstříc kulometné palbě mrazilo, ale následné klišé a přemíra patosu zamrzelo. Jinak by to bylo bez výhrad. Pro zajímavost: v Japonsku se Poslední samuraj stal nejúspěšnějším filmem roku a posbíral tam větší tržby, než v samotných Státech. Zvolené téma a japonští herci dokázali divy. ()

golfista

Je to klasický "velkofilm" se vším, co k tomu patří (ať už bohudík, nebo bohužel :) .... Charisma Toma Cruise nepohasíná (možná naopak) a režie svými krásnými dlouhými záběry dává vyniknout náhlým změnám v dokonalých bojových scénách (možná se opakuju, ale bojové scény jakýchkoliv pohádkových bytostí jsou proti takovýmto slabým odvarem). Prostředí japonské kultury mě zase dostalo, emoce přicházely nevynuceně samy od sebe a nádherná hudba vše jen podtrhla. Nebýt "doslovného" závěru, mohl to být dokonalý zážitek (v hodnocení to není úplná stovka, ale chybí jen kousíček) ... Takových filmů jako je "Poslední samuraj" se za rok zas tak moc netočí a byla by škoda zrovna tenhle nevidět, protože splňuje téměř vše, co se od filmového zážitku na úrovni zábavy požaduje. ()

• Tom Cruise (Nathan Algren) uniknul o vlásek vážnému zranění, když se mu meč mihnul pár centimetrů od krku ve velké rychlosti. Incident se stal v momentě, kdy byl Cruise na mechanickém koni, který nezastavil v místě, kde měl. (don corleone)
  • Téměř celý film byl natočen na Novém Zélandu. V záběrech na horu Fudži (Japonsko) je ve skutečnosti hora Taranaki (Nový Zéland). Natáčelo se také v Kalifornii. Natáčení probíhalo od 10. října 2002 do 9. května 2003. (Bauer)
  • I když film tvrdí, že to byli Američané, kdo pomohl s modernizací japonské armády, byla to ve skutečnosti Pruská armáda. (don corleone)