Poslední samuraj

ラスト サムライ

Posledný samuraj

Akční / Dobrodružný / Drama / Válečný / Historický

USA / Nový Zéland / Japonsko, 2003, 148 min

Slova chvály jsou jistě na místě, ale raději rozeberu nějaké ty drobné nedostatky, kterých jste si možná nevšimli: a) Ve finální bitvě, kdy samurajové bojují s japonci, jde podpořit první skupinu druhý pluk. V momentě, kdy druhý pluk přichází, vyběhne proti němu skupina samurajů s modrou vlajkou. V tom samém záběru se dostanou až k japonskému pluku. V další scéně začnou vojáci střílet a jsou od samurajů dost daleko, ale v předešlé scéně se modří samurajové dostali až k nim. Navíc když se k vojákům tedy samurajové dostanou, nemají modrou vlajku, ale červenou. b) Ve finální bitvě si Bob stoupne před Algrena, aby ho zachránil. Voják do Boba střelí, hned na to ho Bob sekne. Bob se sune k zemi dopředu, směrem ke kameře. V dalším záběru ale spadne dozadu. c) V čase 1:16:48 je záběr na Algreinova koně má na hlavě bílé kolečko v čase 1:18:23 má jeho kůň větší flek. d) Nabutakovi teče krev z pusy na krk, avšak jakmile ho Katsamuto zvedne krev, už tam nemá. Čas: 1:38:48(30.1.2007)

3,5* za tú vizuálnu nádheru, inak je to iba pekná rozprávka. Tom Cruise a jeho herecké výrazové prostriedky nie sú moja šálka kávy, ale pozeralo sa to celkom slušne. Scenár bol riadne klišovitý, bojové scény síce bombastické, ale množstvo spomalených záberov mi stále viac liezlo na nervy. Aspoň že Kenovi Watanebemu to tak sek(a)lo :-)(6.11.2006)

|| Scenár: John Logan, Edward Zwick, Marshall Herskovitz | Hudba: Hans Zimmer | Produkcia: Edward Zwick, Marshall Herskovitz, Tatiana Le-bour, Paula Wagner, Scott Kroopf, Tom Engelman | Distribúcia: Warner Bros. Pictures | Štúdio: Radar Pictures, Bedford Falls Company, Cruise/Wagner | Rozpočet: 140 miliónov $ | Tržby: 456,758,981 $ || Obraz o tom, kde a ako má človek svoje hodnoty hladať. Na mieste, kde vládne tá najčarovnejšia harmónia, ktorá je nenávidená svetom kôli ich umeniu žiť... Závisť sveta, ktorá vládne takou silou, že ju nezastaví ani dobro. 110% | DVD, THX, EN DTS |(17.2.2008)

Tenhle film jsem si naplno vychutnal az na druhe skouknuti, protoze jsem uz vedel, co cekat. Film je fakt ukazkove hollywoodskej, velkolepy kulisy, dojemny a hrdinsky sceny, proste to, co vetsina americanu ma rada. Na me tohle vetsinou nezabira, ale tady jo. Hlavni herci, tj. Tom Cruise a Ken Watanabe se fakt prekovanaj a diky nim jsou i neakcni pomalu plynouci mista ve filmu lepe stravitelny. I kdyz samozrejme by se tu dalo trochu kratit, tech kecu tu je v pomeru k bitvam prece jen moc. Taky se mi moc nelibil konec, trosku sem si vybavil Legionare s Van Dammem, kde taky zazracne prezije jen on. A zaverecnej dojak s cisarem byl uz taky trochu navic. Ale jinak sem si behem filmu nemel prakticky na co stezovat, bitvy jsou natoceny perfektne a kulisy jsou nadherny, takze filmu odpustim mimo jine i tu predvidatelnost a dam mu hezkejch 5*.(1.2.2005)

Toto hodnotenie je hlavne za estetiku kompozícií, výpravu a kameru. Príbeh ako taký nie je nič moc, avšak nenudí. Kostyméri sa tiež určite vybláznili a záverečná bitka má čaro porovnateľné s rohanskou jazdou pred Minas Tirith v RotK. Vynikajúci orchestrálny soundtrack. Tom Cruise hral už aj lepšie a tu ho hravo prekrýva Watanabe a ten samuraj čo sa s ním Cruise stále otĺka bokkenom. Koniec síce trochu emocionálne vydiera ale nie je to také zlé ako sa o tom píše.(14.7.2004)

• - Scény z dobového Tokia se natáčely ve studiu, kde byla pro tyto účely vystavěna celá ulice. (Witta)

• - Postava Kena Watanabeho Katsumoto byla inspirována Takamorim Saigo, který vedl vzpouru samurajů v roce 1877. Nedalo Tokia má dnes svou sochu. (don corleone)

• - Kapitán Nathan Algren (Tom Cruise) na začátku popisuje hrůznost bitvy u Little Bighorn, kde kmen Siouxů odrazil nájezd sedmé kavalerie vedené podplukovníkem Georgem Custerem. Americká armáda měla za úkol odklidit poslední vzpurné indiány z cesty, protože jim stáli v cestě k nově nabytým územím na západě. Indiáni díky drtivé přesile a odhodlání přesto zvítězili, americké vojsko porazili a zabili okolo 300 jeho vojáků včetně Custera. Těla poražených nepřátel po bitvě zohavili a pro veřejnost to tenkrát byl neskutečný zásah do jejich bezbřehého sebevědomí, neboť Custer byl nesmírně populární osoba se skvělou válečnickou pověstí a nikdo nevěřil, že ještě v té době může prohrát americká armáda v přímém boji s divokými kmeny indiánů. Algren tedy popisuje skutečnou událost. (Zeck)