Poslední samuraj

The Last Samurai

Posledný samuraj

Akční / Dobrodružný / Drama / Válečný / Historický

USA, 2003, 148 min

„Povedzte mi, ako zomrel." - "Radšej vám poviem, ako žil.“ Režisér (LEGENDA O VÁŠNI, STAV OHROZENIA), scenárista a producent Edward Zwick mi nikdy nebol blízky. Mám rád smutné, melancholické a epicky nostalgické veľkofilmy s trblietavými hollywoodskymi hviezdami, ale Zwick vždy volil neobyčajne prízemné dialógy a scény, ktorými chcel niečo povedať o „stave tohto sveta“ (o slobode, demokracii atď.) tak jednoducho, že už sa z toho ani nedala robiť sranda. Nech už v jeho filmoch hral ktokoľvek (Washington, Hopkins, Ryanová, Willis) a nech bola technická stránka akokoľvek kvalitná a rozpočet akokoľvek obrovský, s tými filmami skrátka nebolo niečo kóšer. Ani POSLEDNÝ SAMURAJ bohužiaľ nie je výnimkou, ale veľké akčné scény, zaujímavá kombinácia hercov (Cruise, Watanabe), skvelé prírodné scenérie a „veľkoleposť“ príbehu ma dostali, hoci som s aobčas trocha nudil (a OCEÁN OHŇA s STATOČNÉ SRDCE boli oveľa lepšie).(12.1.2005)

japonsko stvořila hrstka bojovníků, která byla ochotná položit život za svoji čest. T.Cruis je ten nejlepší bojovník jakého měla amerika v boji proti indiánům (a taky trošku pije). a tak dostává práci pro chlapa. vycvičit japonské císařské vojsko (proti samurajům). herecký výkon T.C. je zajímavý. jeho ožralý kapitán nathan algren mě moc nebere, ale když začne ,,ohnivě" vypravovat o indiánech, dává najevo konečně trochu herectví. a spád má také jeho výkon v bitvě se samuraji. jsou prostě věci který umí. vyprávění je rozdělené do částí a každá je svým způsobem zajímavá. také bitva na mě udělala dobrý dojem i díky hudbě H.Zimmera, která vyniká hlavně v ,,silných" pasážích. kapitolou samotnou je K.Watanabe. mít jeho charisma, tak klidně jedu do japonska udělat pořádek.(5.2.2006)

Že Zwick umí točit válečné filmy je stará věc. Dokázal to dávno před tímto filmem v Glory, v nedávné době rovněž v Krvavém diamantu. Jestli filmu něco dominuje, pak je to nádherná výprava a skvělá hudba. Tom Cruise na začátku sice viditelně přehrává, ale když se dostane ke Katsumotovi, tak už mi tolik nevadil, ba dokonce byl i sympatický (na to, jak ho nemám rád). Škoda překombinovaného závěru. Celkově jsem velmi spokojen, ba možná dokonce příjemně překvapen. Asi nejlepší samurajský film, který nepochází z japonské dílny.(28.10.2010)

Takto presvedcive historicke filmy se rodi jen obcas. Samurajove me vzdy uchvacovali a tady jsou podani opravdu tak jak sem si je predstavoval. Cestni, hrdi, statecni, a na konci jsem evropany z plné duše nenavidel. Tom Cruise umí tyhle smutne role, ale v ostatnich uz takovy dobry neni (ještě že v těch depresivních hraje docela často). Watanabe byl uzasnej a Zwick natocil jeden z nejkrasnejsich lidskych pribehu.. audiovizální orgie podbarvené japonskými zvyky, křehkostí lidského života a životními moudry(7.7.2009)

Pokud máte rádi americké velkofilmy "a"/"nebo" jste velcí fandi Toma Cruise, přidejte si k hodnocení 1 hvězdičku (v případě volby "a" rovnou 2 ;-)) a jděte se na film bez obav podívat. V opačném případě si to rozmyslete - pokud i tak chcete tohle dílko vidět, dočkáte se krásných novozélandských exteriérů a fantastické výpravy, slušné hudby Hanse Zimmera, standartního Toma Cruise (to znamená nic moc výkon), dobrého Kena Wanatabeho a pěkně natočených několika bojových scén. Nic víc od filmu nečekejte (i když o tom tak teď přemýšlím, ono to zas tak málo není...).(20.9.2004)

• - Závěrečná bitva se udála 26. května. Skalní fanoušci a členové štábu se na film dívají opakovaně každý rok, přesně v tento datum. (HellFire)

• - Počas súboja dvoch nindžov a Katsumota (Ken Watanabe) stojaceho medzi nimi, drží jeden meč a druhý dve saie. V blízkosti nindžov už obaja držia meče a s nasledujúcim záberom majú opäť pôvodné zbrane. (johnsnow)

• - Během závěrečné scény, když kapitán Nathan Algren (Tom Cruise) přijel na hnědém koni, kopl kůň jednoho z komparzistů do rozkroku. Díky tomu, že to komparzista ustál, Edward Zwick se rozhodl scénu ve filmu nechat. (Rathe)