Poslední samuraj

The Last Samurai

Posledný samuraj

Akční / Dobrodružný / Drama / Válečný / Historický

USA, 2003, 148 min

Chvílema jsem si připadal, jako bych se procházel po japonské zahradě za zvuků koto a šakuhači, chílema jsem byl stržen vírem bojů a oceňoval jejich skvělou choreografii. Po vizuální stránce tenhle film nemá chybu, přírodní scenérie (Nový Zéland je opravdu krásný kus země, natáčet tam byl nápad za všechny jeny :o)) jsou oku lahodící a závěrečná bitva je vskutku věrohodně vypadající nekompromisní řežba. Kdo rozhodně příjemně překvapil, byl Cruise. Konečně se oprostil od svého typického přehrávání a ve své roli působil přirozeně. Plné bodové hodnocení hatí minuty po závěrečné bitvě. Ta samotná měla velký emocionální náboj, z jízdy samurajů vstříc kulometné palbě mrazilo, ale následné klišé a přemíra patosu zamrzelo. Jinak by to bylo bez výhrad. Pro zajímavost: v Japonsku se Poslední samuraj stal nejúspěšnějším filmem roku a posbíral tam větší tržby, než v samotných Státech. Zvolené téma a japonští herci dokázali divy.(16.8.2004)

Pastva pro oči znamená, buď se dívat se krásné ženské tělo nebo na film Poslední samuraj a to jak díky užásné práci kameramana, tak díky exteriérům Nového Zélandu. Jelikož hudbu k filmu dělal Hans Zimmer nemusím dodávat, co je další silnou stránkou filmu. Co je však nejsilnější zbraní Posledního samuraje, je scénář a emočně laděné souboje / hlavně poslední / , měl jsem dojem, že se ve mě probouzí kus samuraje. Proč tedy nedávám plný počet ?? Ne, není to Tom Cruise, ten zde hraje skvěle, je to něco mnohem horšího, ten konec, proboha proč?? Proč něco tak krásného jako tenhle film se pokusí zničit během několika posledních minut ?? Naštěstí se pokus zcela nevydařil . Chuť stát se samurajem zůstává.(22.12.2006)

Musím říct, že jsem k Poslednímu Samurajovi přistupoval poněkud s despektem, ale to je především problém osobních antipatií vůči hlavnímu představiteli a hrůze z toho, co se vznešenými válečníky cti a ducha provede Hollywood. Naštěstí se ukázalo, že to nebude až takový děs a patetická srágora, v níž se hrdinný veterán americké občanské války stane mistrem meče. Právě naopak, byl jsem mile překvapen, že se tu nehraje na bezvýhradné přijetí samurajského pojetí cti zčistajasna prohlédnuvším mužem ze Západu, ale daleko víc se jedná o jeho hledání vnitřního míru. Výkony na první pohled možná málomluvných Japonců ve spojení s velmi pohledně zpracovanými souboji a překvapivě procítěnou a atmosférickou Zimmerovou hudbou zvedly akcie Zwickova filmu až na slušných 70%, pod které jít nemůžu neb bych se necítil jako fér kluk:) PS: Pokud si to snad někdo myslí, tak tím posledním samurajem NENÍ Tom Cruise.(11.5.2007)

Takto presvedcive historicke filmy se rodi jen obcas. Samurajove me vzdy uchvacovali a tady jsou podani opravdu tak jak sem si je predstavoval. Cestni, hrdi, statecni, a na konci jsem evropany z plné duše nenavidel. Tom Cruise umí tyhle smutne role, ale v ostatnich uz takovy dobry neni (ještě že v těch depresivních hraje docela často). Watanabe byl uzasnej a Zwick natocil jeden z nejkrasnejsich lidskych pribehu.. audiovizální orgie podbarvené japonskými zvyky, křehkostí lidského života a životními moudry(7.7.2009)

Je to klasický "velkofilm" se vším, co k tomu patří (ať už bohudík, nebo bohužel :) .... Charisma Toma Cruise nepohasíná (možná naopak) a režie svými krásnými dlouhými záběry dává vyniknout náhlým změnám v dokonalých bojových scénách (možná se opakuju, ale bojové scény jakýchkoliv pohádkových bytostí jsou proti takovýmto slabým odvarem). Prostředí japonské kultury mě zase dostalo, emoce přicházely nevynuceně samy od sebe a nádherná hudba vše jen podtrhla. Nebýt "doslovného" závěru, mohl to být dokonalý zážitek (v hodnocení to není úplná stovka, ale chybí jen kousíček) ... Takových filmů jako je "Poslední samuraj" se za rok zas tak moc netočí a byla by škoda zrovna tenhle nevidět, protože splňuje téměř vše, co se od filmového zážitku na úrovni zábavy požaduje.(28.2.2004)

• - I když film tvrdí, že to byli Američané, kdo pomohl s modernizací japonské armády, byla to ve skutečnosti Pruská armáda. (don corleone)

• - Jde o přesně stý film v pořadí, ke kterému Hans Zimmer složil hudbu. (don corleone)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 558. (Zdroj: ČSFD.cz)