Poslední samuraj

The Last Samurai

Posledný samuraj

Akční / Dobrodružný / Drama / Válečný / Historický

USA, 2003, 148 min

Zkrátka a jasně: hollywoodský velkofilm se vším všudy. Žádné překvapení se nekonalo. Děj byl veskrze průměrný, občas těžce stravitelný, ale především velmi předvídatelný. Přes značné množství patetických scén ve mě Poslední samuraj nedokázal vyvolat jedinou emoci a jen chladně plul k "dojemnému" konci. Asi už mě zkrátka všichni ti padlí, kteří mají před smrtí vždycky čas na srdceryvné promluvy, a ti udatní, kteří pokaždé jako jediní čirou náhodou přežijí krvavý masakr, poněkud nudí.(18.9.2006)

No nie nadarmo sa píše, čím starší, tým lepší, pretože Cruise sa mi v poslednom čase začína veľmi páčiť! A hlavne prekvapuje príjemným herectvom. A nielen on bol prekvapením. Takisto krásne vyrozprávanie, filmová stredná, v iných filmoch často monotónna, sentimentálna a nedotiahnutá časť bola krásnym spestrením filmu. A o bojovej záverečnej scéne a celkovom závere tiež nemusím hovoriť. Takže opäť sa môžem vracať k jednému z ďalších vojnových dojákov. 95%.(16.9.2006)

Že Zwick umí točit válečné filmy je stará věc. Dokázal to dávno před tímto filmem v Glory, v nedávné době rovněž v Krvavém diamantu. Jestli filmu něco dominuje, pak je to nádherná výprava a skvělá hudba. Tom Cruise na začátku sice viditelně přehrává, ale když se dostane ke Katsumotovi, tak už mi tolik nevadil, ba dokonce byl i sympatický (na to, jak ho nemám rád). Škoda překombinovaného závěru. Celkově jsem velmi spokojen, ba možná dokonce příjemně překvapen. Asi nejlepší samurajský film, který nepochází z japonské dílny.(28.10.2010)

Cruise (až na úvodní smích) hraje velmi dobře, Watanabe fantasticky, Zimmer vytvořil nádhernou hudbu a především Edward Zwick jako režisér zabodoval: je výborný ve vykreslení atmosféry samurajské vesnice a charakterů jejích obyvatel a v závěrečné bojové scéně dokázal předvést skutečně něco strhujícího.(4.10.2004)

K plnému počtu hvězd u mě určitě přispívá skvělé japonské obsazení a styl života samurajů. Ve většině filmu by Tom Cruise svoji osobností zatemnil všechny vedlejší herce. Tady se mu to ale nepovedlo, protože kvality japonských herců jsou ještě o trochu výš nad ním. Obsahově tady nacházím všechno..čest, klid, válku, lásku, přátelství. A přesto, že se jedná o válečný film, nacházím tady i spoustu vyrovnanosti. A to je se často nevidí. Krásný zážitek. 5*.(12.9.2011)

• - Scéna, kdy Nathan Algren (Tom Cruise) stoupá po vysokých schodech do chrámu za císařem, byla natočena v chrámu Čionin v Kjóto. (Witta)

• - Všechny třešnové květy v zahradě v okolí chrámu byly vytvořeny uměle. (Witta)

• - Postava Kena Watanabeho Katsumoto byla inspirována Takamorim Saigo, který vedl vzpouru samurajů v roce 1877. Nedalo Tokia má dnes svou sochu. (don corleone)