Poslední samuraj

The Last Samurai

Posledný samuraj

Akční / Dobrodružný / Drama / Válečný / Historický

USA, 2003, 148 min

Tomuto velkofilmu vévodí tři věci : Duo Cruise Watanabe, úžasná hudba a krásná kamera. Některé dokonale romatické scény podbarvené skvělou hudbou výborně ukazují na čem tomuto filmu velmi záleží. A to je vizuální stránka filmu, která nemá naprosto chybu. Charisma a herectví dvojce Cruise Watanabe dává zapomenout na prakticky všechny ostatní herce. Cruisovo propadnutí na dno a probuzení do nového života se na jeho postavě výborně ukazuje. Režie je lepší než průměr. Bohužel pan střihač měl asi volno (nebo bykl v japonském masážním salonku ;-)). Film, který má hodně přes 2 hodiny (přesněji 144minut) se velmi zbytečně táhne a některé scény neposouvají děj dál. To je asi jediná chybička v tomto hezkém filmu, ale pro mě způsobí odebrání jedné*.(15.9.2004)

Úplně nejprve k hodnocení: IMHO 70%, ale ty 3* jsou proto, abych trochu snížil průměrné hodnocení:-) ___A teď k filmu: Za největší pozitivum považuji "krásu" Posledního samuraje. Dechberoucí krásná příroda a scenérie, dokreslené vynikající hudbou Hanse Zimmera. Bojové a bitevní sekvence se mi rovněž moc líbily. Výkony japonských herců jsou na velmi dobré úrovni. ___A teď k záporům: Tím prvním je Tom Cruise. K tomu, co tady předvádí (asi spíš v roli producenta než jako herec), mám jen jediné slovo: "NARCIS". Není chvíle, kdy by nebyl plátně, ačkoliv je často zbytečné a je tam jen proto, že to je Cruise. Druhá věc, co mi hodně vadila, je "černobílost" filmu. Někde jsem četl, že E. Zwick studoval japonské dějiny, ale pokud tomu tak skutečně bylo, buď již vše zapomněl, nebo nechtěl brát Západu jeho vizi samurajů. "Přes 900 let jsme bránili tuto zemi..." - samurajové sloužili především šlechticům, a když náhodou ne, k lidem se nechovali zrovna ideálně. V lepším případě se za vysoké poplatky nechali lidmi najímat, aby je chránili. Nebo přímo zneužívali svou sílu. Jejich morální kodex a to, jací by měli být, je sice obdivuhodné, ale je to jen "měli by být". Ne jací byli (někteří, ne všichni). Ovšem zde jsou ztělesněním dobra a veškeré reformy Meiji byly ukázány jako špatné. Brr. Sice nová vláda měla daleko k ideálu, ale šlo především o to, aby si lidé (aspoň někteří/většina) byli rovni a aby slabí nebyli utlačováni. ___ Pokud o historii Japonska vůbec nic nevíte a chcete jít na hollywoodský film, mohu vám Posledního samuraje doporučit. Pokud jste diváci trochu náročnější, dejte přednost japonskému filmu "Twilight samurai". A pokud netrváte přímo na samurajích, doporučuji "Rurouni Kenshin - Tsuioku Hen". ___P.S. Pomovi: Nevidím důvod, proč bych měl ronit slzy u konce takovéhoto filmu. To si Poslední samuraj nezaslouží ani náhodou. A to říkám ne jako drsný dřevorubec, ale jako citlivý člověk, který brečel třeba u výše zmíněného Kenshina...(23.2.2004)

Zkrátka a jasně: hollywoodský velkofilm se vším všudy. Žádné překvapení se nekonalo. Děj byl veskrze průměrný, občas těžce stravitelný, ale především velmi předvídatelný. Přes značné množství patetických scén ve mě Poslední samuraj nedokázal vyvolat jedinou emoci a jen chladně plul k "dojemnému" konci. Asi už mě zkrátka všichni ti padlí, kteří mají před smrtí vždycky čas na srdceryvné promluvy, a ti udatní, kteří pokaždé jako jediní čirou náhodou přežijí krvavý masakr, poněkud nudí.(18.9.2006)

Po letech jsem se na Posledního Samuraje znovu podívala a musím zvednout hodnocení. Zwickovi se tohle totiž vážně dost povedlo, nicméně je zvláštní (nebo možná ne) že i jako v případě 47 Rónin tu máme film s Japonci o Japonsku (nechme stranou, že Roninové jsou fantasy) a i zde to (aspoň mě) kazí Hollywoodský prkenný fešák. Nemám ráda Cruise, ale neupírám mu, že např. v Mission Impossible mu to šlape moc pěkně. Tady mě hrozně vadil, ale fakt hrozně. Kdyby se Poslední Samuraj tak křečovitě nedržel zajetých atributů jako a) bílý civilizovaný amík vs "domorodci", za b) bílý civilizovaný amík vs domorodá kráska, za c) bílý civilizovaný amík se postaví svému původnímu zaměstnavateli, bylo by to z fleku na pětihvězdí. Protože vše ostatní je parádní a Poslední samuraj měl mnohem na víc, než být obviňován z toho, že se opičí po Tanci s vlky. Reálie, hudba, atmosféra, nádherně zachycená odlišná mentalita Japonska (ta jejich všudypřítomná slušnost, takže se nasmívají, ač se zrovna baví o tom, že smrdíte jako prase), i ten střet pokroku a starých tradic... V neposlední řadě přesní Japonští herci v čele s Kenem Watanabe, který prostě herectvím i svojí vícerozměrnou postavu strčí Cruise do kapsy (stejně jako to udělal zde poněkud upozazděný Hirojuki Sanada Keanu Reevesovi v 47 Rónin). No jo, ale těžko čekat, že někdo by měl koule natočit Hollywoodský výpravný dobový epos bez nastrčení postavy typu zde Cruise. Nebo kdyby to aspoň byl charakterní herec, který by dokázal svojí postavě vtisknout trochu víc, než jen "mám-trauma-potřebuju-saké-zamiloval jsem se-našel jsem čest-jsem v pohodě", což Cruise prostě není. Ale i tak Zwick dobře, dobře.(12.6.2017)

3,5* za tú vizuálnu nádheru, inak je to iba pekná rozprávka. Tom Cruise a jeho herecké výrazové prostriedky nie sú moja šálka kávy, ale pozeralo sa to celkom slušne. Scenár bol riadne klišovitý, bojové scény síce bombastické, ale množstvo spomalených záberov mi stále viac liezlo na nervy. Aspoň že Kenovi Watanebemu to tak sek(a)lo :-)(6.11.2006)

• - Před natáčením nabral Tom Cruise devět kilo svalové hmoty. (Special One)

• - Pro scénu, kdy je Nathan Algren napaden na ulici, se Tom Cruise musel naučit 36 bojových pohybů za sebou. (Witta)

• - Na natáčení filmu se připravovalo mimo jiné i 500 komparzistů z Japonska, kteří trénovali bojové scény na stadionu Clifton Rugby Grounds v New Plymouth. (don corleone)