Poslední samuraj

The Last Samurai

Posledný samuraj

Akční / Dobrodružný / Drama / Válečný / Historický

USA, 2003, 148 min

Takto presvedcive historicke filmy se rodi jen obcas. Samurajove me vzdy uchvacovali a tady jsou podani opravdu tak jak sem si je predstavoval. Cestni, hrdi, statecni, a na konci jsem evropany z plné duše nenavidel. Tom Cruise umí tyhle smutne role, ale v ostatnich uz takovy dobry neni (ještě že v těch depresivních hraje docela často). Watanabe byl uzasnej a Zwick natocil jeden z nejkrasnejsich lidskych pribehu.. audiovizální orgie podbarvené japonskými zvyky, křehkostí lidského života a životními moudry(7.7.2009)

Film u ktoreho sa da povedat, ze je dokonalym naplnenim pojmu hollywoodsky epicky velkofilm. Ciste remeslo a kvalitne odvedena filmarska praca, ktoru do nadpriemeru povysuje nielen kamera, rezia a Zimmerova hudba, ale prekvapivo aj presvedcivy vykon Toma Cruisea.(29.12.2003)

Filmová perla, či sa už jedná o technickú, obsahovú, hereckú alebo hudobnú formu. Keď si spätne vybavím vynikajúceho Toma Cruisa, transcendentálnu hudbu z pera Hansa Zimmera, neskutočný duchovný pokoj vyžarujúci z jednotlivých scén v samurajskej osade a tých Japoncov - predovšetkým Hiroyuki Sanadu - ktorých herecké koncerty načisto predčili moje očakávania. Zwickovi sa podaril zázrak. Posledného samuraja môžem pozerať stále dokola, no ani raz ma nenudí, každá jedna projekcia pre mňa predstavuje čosi nové a zrejme ho nikdy nebudem mať dosť - navždy jedna z mojich srdcoviek.(18.4.2008)

Příjemné překvapení. Krásné scenérie... Velmi slušné výkony japonských herců... Jediné, co mě rušilo v tomto filmu... bylo hodně Cruiseho, jako supermana (proč ten Cruise poslední dobou hraje samé supermany... že by komplex z výšky a postavy?)... a jeho nepřesvědčivý přechod na jiný způsob myšlení a cvičení... ... Ale co, je to producent tohoto filmu... tak co by nemohl... Watanabe! Jsi pašák a samuraj každým coulem... :-)(19.10.2004)

Cruise (až na úvodní smích) hraje velmi dobře, Watanabe fantasticky, Zimmer vytvořil nádhernou hudbu a především Edward Zwick jako režisér zabodoval: je výborný ve vykreslení atmosféry samurajské vesnice a charakterů jejích obyvatel a v závěrečné bojové scéně dokázal předvést skutečně něco strhujícího.(4.10.2004)

• - Kapitán Nathan Algren (Tom Cruise) na začátku popisuje hrůznost bitvy u Little Bighorn, kde kmen Siouxů odrazil nájezd sedmé kavalerie vedené podplukovníkem Georgem Custerem. Americká armáda měla za úkol odklidit poslední vzpurné indiány z cesty, protože jim stáli v cestě k nově nabytým územím na západě. Indiáni díky drtivé přesile a odhodlání přesto zvítězili, americké vojsko porazili a zabili okolo 300 jeho vojáků včetně Custera. Těla poražených nepřátel po bitvě zohavili a pro veřejnost to tenkrát byl neskutečný zásah do jejich bezbřehého sebevědomí, neboť Custer byl nesmírně populární osoba se skvělou válečnickou pověstí a nikdo nevěřil, že ještě v té době může prohrát americká armáda v přímém boji s divokými kmeny indiánů. Algren tedy popisuje skutečnou událost, ta se ovšem udála až v roce 1876, přičemž děj filmu je zasazen do období o šest let dříve, tedy do roku 1870. (Zeck)

• - Všechny třešnové květy v zahradě v okolí chrámu byly vytvořeny uměle. (Witta)

• - Jde o přesně stý film v pořadí, ke kterému Hans Zimmer složil hudbu. (don corleone)