Poslední samuraj

ラスト サムライ

Posledný samuraj

Akční / Dobrodružný / Drama / Válečný / Historický

USA / Nový Zéland / Japonsko, 2003, 148 min

Skutečně velmi krásný film. Tom Cruise dokáže diváka rozhodně zaujmout, přestože nikdy v podobném filmu nehrál, a i já si zprvu říkal ,že to nemůže dopadnout dobře, tak výsledek byl úplně opačný. Tenhle film mu prostě sedí. Také je určitě dobře ,že zde hraje řada neokoukaných herců. Kdo na konci neuroní povinnou slzičku, musí být snad z kamene.(25.10.2006)

Příjemné překvapení. Krásné scenérie... Velmi slušné výkony japonských herců... Jediné, co mě rušilo v tomto filmu... bylo hodně Cruiseho, jako supermana (proč ten Cruise poslední dobou hraje samé supermany... že by komplex z výšky a postavy?)... a jeho nepřesvědčivý přechod na jiný způsob myšlení a cvičení... ... Ale co, je to producent tohoto filmu... tak co by nemohl... Watanabe! Jsi pašák a samuraj každým coulem... :-)(19.10.2004)

3,5* za tú vizuálnu nádheru, inak je to iba pekná rozprávka. Tom Cruise a jeho herecké výrazové prostriedky nie sú moja šálka kávy, ale pozeralo sa to celkom slušne. Scenár bol riadne klišovitý, bojové scény síce bombastické, ale množstvo spomalených záberov mi stále viac liezlo na nervy. Aspoň že Kenovi Watanebemu to tak sek(a)lo :-)(6.11.2006)

Nebudu si hrát na pseudointelektuála a snažit se na film nakydat špínu, protože jsem byla na dvě a půl hodiny připoutána ke křeslu a prostě si užívala hezký příběh v zajímavém prostředí. Klišé? Jistě. Patetické? Ano. Komerce? Samozřejmě. Prostě americký popkornový velkofilm s veškerou velkolepostí i obvyklými neduhy. A co má být, mně se to zkrátka líbilo - a to ani nemám kdovíjak v lásce Toma Cruise. 91%(5.11.2008)

No nie nadarmo sa píše, čím starší, tým lepší, pretože Cruise sa mi v poslednom čase začína veľmi páčiť! A hlavne prekvapuje príjemným herectvom. A nielen on bol prekvapením. Takisto krásne vyrozprávanie, filmová stredná, v iných filmoch často monotónna, sentimentálna a nedotiahnutá časť bola krásnym spestrením filmu. A o bojovej záverečnej scéne a celkovom závere tiež nemusím hovoriť. Takže opäť sa môžem vracať k jednému z ďalších vojnových dojákov. 95%.(16.9.2006)

• - Scény z dobového Tokia se natáčely ve studiu, kde byla pro tyto účely vystavěna celá ulice. (Witta)

• - V rámci přípravy na svou roli si nechal Tom Cruise na tenisovém kurtu u svého domu vztyčit zvláštní stan, v němž se dal do práce s instruktorem bojových umění Nickem Powellem, který pracoval s Russelle, Crowem před jeho filmem Gladiátor (2000) či s Melem Gibsonem během přípravy na snímek Statečné srdce (1995). (Abath)

• - Počas súboja dvoch nindžov a Katsumota (Ken Watanabe) stojaceho medzi nimi, drží jeden meč a druhý dve saie. V blízkosti nindžov už obaja držia meče a s nasledujúcim záberom majú opäť pôvodné zbrane. (johnsnow)