Poslední samuraj

The Last Samurai

Posledný samuraj

Akční / Dobrodružný / Drama / Válečný / Historický

USA, 2003, 148 min

Skvělý příběh o samurajích. Pro tuto historickou etapu mám slabost, takže mi bylo celkem jasné, že se mi film bude líbit. Navíc Tom Cruise byl naprosto skvělej a nechci říkat, že si do jeho role nedokážu představit někoho jiného, ale on mi tam prostě seděl skvěle. Poslední velká scéna s hudebním doprovodem Hanse Zimmera byla patřičně epická a tak to má být...90%(19.8.2013)

Tomuto velkofilmu vévodí tři věci : Duo Cruise Watanabe, úžasná hudba a krásná kamera. Některé dokonale romatické scény podbarvené skvělou hudbou výborně ukazují na čem tomuto filmu velmi záleží. A to je vizuální stránka filmu, která nemá naprosto chybu. Charisma a herectví dvojce Cruise Watanabe dává zapomenout na prakticky všechny ostatní herce. Cruisovo propadnutí na dno a probuzení do nového života se na jeho postavě výborně ukazuje. Režie je lepší než průměr. Bohužel pan střihač měl asi volno (nebo bykl v japonském masážním salonku ;-)). Film, který má hodně přes 2 hodiny (přesněji 144minut) se velmi zbytečně táhne a některé scény neposouvají děj dál. To je asi jediná chybička v tomto hezkém filmu, ale pro mě způsobí odebrání jedné*.(15.9.2004)

• Faidra

Další zářez v pažbě "nepovedený americký snímek s historickou tématikou." Být zlá, dodala bych, že další nepovedený snímek Toma Cruise. Jak nepatří k mým oblíbencům, tak si nemyslím, že hrát neumí, nicméně to vypadá, že spolehnutí se v první řadě na jeho schopnost utáhnout celý film v tomhle případě selhalo jako císařské vojsko ve střetu se samuraji. Cruise není špatný, ale je to prostě Cruise, ne Nathan Algren. Mimikry typu neuvěřitelně legračně působícího brnění (což asi nebyl záměr), strniště na bradě, zachmuřeného pohledu nebo opilecké sebelítosti selhávají na celé čáře a tu proklamovanou proměnu jsem mu nevěřila ani na vteřinu. S charismatickým a přesvědčivým hrdinou se už dá spolknout lecjaká bota, ale právě charisma a přesvědčivost dotyčnému hrdinovi citelně schází a překonávají ho v tom nejen představitelé Japonců, ale i Timothy Spall ve své miniroli evropského obchodníka (ten chlap je vážně nedoceněný). Herecké obsazení je jedním z mála kladů celé podívané a právě Spall a především Watanabe/Kacumuto tomu jsou schopní občas píchnout povzbuzující injekci. Ale ani oni, ani půvaby novozélandské přírody (proklamovaná nedotčenost Novému Zélandu dlouho nevydrží, jestli se tam bude střídat jeden filmový štáb za druhým) nic neudělají se scénářem vařeným kompletně z vody a neschopným pojednat složité a nesporně zajímavé téma střetu dvou světů a lidí mezi nimi jinak než se zarmucující plochostí a klišovitostí, kde absolutně nic nepřekvapí, neosloví a nezaryje se pod kůži. Naprosté nesmysly, které prozrazují, že stvořitelé tohoto opusu viděli japonskou - najmě samurajskou - kulturu tak leda z japonského expresu, už jsou jen slovy doktora Štrosmajera shnilou třešničkou na strašlivě nedobrém dortu, takže pasováni do role západních blbců, kteří nevědí, oč jde a tudíž nic nepoznají, přihlížíme, jak samurajové hovoří plynně anglicky, tasí meče, aniž by prolili krev a v případě žen se zamilovávají do týpků, kteří připravili o život jejich muže (a aby to šlo jo ad absurdum, děti je přijímají za své otce). A červy prožranou peckou oné třešničky je finální bitva. Přinejmenším musím ocenit scénáristovu odvahu, protože vrazit do čehokoli něco tak zoufale neoriginálního, že divák předvídá každý pohyb a slovo, to už chce pořádnou kuráž. Měla jsem temné podezření, že se po mně chce, abych byla dojata. Já jsem se místo toho na konci přistihla, že mi cuká v koutcích.(7.8.2007)

• zelvopyr

Suverénně namyšlené herectví Cruise jako vždy zabraňuje ponořit se do příběhu. Teda aspoň mně, spousta lidí si to asi užila nehledě na znásilněnou historii a naprosté nepochopení tvůrců, jaké postoje k ostatním ti samurajové měli a jaké byly jejich hodnoty (bušidó). Nápověda, tak trošilinku malinko obráceně. (Co dopihele měl jako znamenat ten ultradebilní výrok o rozdání zlata lidu??). Ale jasně, jestli chcete patetickou, vykalkulovanou pohádku - vykradení Tance s vlky se zpomalenými pseudoromantickými cool záběry a jako obvykle roztálou japonkou, co je k mání, klidně na to koukněte. A budou to žrát i japonci coby osobitou fantasmagorii, jak je vidí na západě :-) Vysoké hodnocení hlavně za hudbu a japonskou estetiku.(15.2.2007)

Úplně nejprve k hodnocení: IMHO 70%, ale ty 3* jsou proto, abych trochu snížil průměrné hodnocení:-) ___A teď k filmu: Za největší pozitivum považuji "krásu" Posledního samuraje. Dechberoucí krásná příroda a scenérie, dokreslené vynikající hudbou Hanse Zimmera. Bojové a bitevní sekvence se mi rovněž moc líbily. Výkony japonských herců jsou na velmi dobré úrovni. ___A teď k záporům: Tím prvním je Tom Cruise. K tomu, co tady předvádí (asi spíš v roli producenta než jako herec), mám jen jediné slovo: "NARCIS". Není chvíle, kdy by nebyl plátně, ačkoliv je často zbytečné a je tam jen proto, že to je Cruise. Druhá věc, co mi hodně vadila, je "černobílost" filmu. Někde jsem četl, že E. Zwick studoval japonské dějiny, ale pokud tomu tak skutečně bylo, buď již vše zapomněl, nebo nechtěl brát Západu jeho vizi samurajů. "Přes 900 let jsme bránili tuto zemi..." - samurajové sloužili především šlechticům, a když náhodou ne, k lidem se nechovali zrovna ideálně. V lepším případě se za vysoké poplatky nechali lidmi najímat, aby je chránili. Nebo přímo zneužívali svou sílu. Jejich morální kodex a to, jací by měli být, je sice obdivuhodné, ale je to jen "měli by být". Ne jací byli (někteří, ne všichni). Ovšem zde jsou ztělesněním dobra a veškeré reformy Meiji byly ukázány jako špatné. Brr. Sice nová vláda měla daleko k ideálu, ale šlo především o to, aby si lidé (aspoň někteří/většina) byli rovni a aby slabí nebyli utlačováni. ___ Pokud o historii Japonska vůbec nic nevíte a chcete jít na hollywoodský film, mohu vám Posledního samuraje doporučit. Pokud jste diváci trochu náročnější, dejte přednost japonskému filmu "Twilight samurai". A pokud netrváte přímo na samurajích, doporučuji "Rurouni Kenshin - Tsuioku Hen". ___P.S. Pomovi: Nevidím důvod, proč bych měl ronit slzy u konce takovéhoto filmu. To si Poslední samuraj nezaslouží ani náhodou. A to říkám ne jako drsný dřevorubec, ale jako citlivý člověk, který brečel třeba u výše zmíněného Kenshina...(23.2.2004)

• - Natáčení filmu začalo nedaleko japonského města Himedži v blízkosti 900 let starého chrámu Engjodži. Filmový štáb se na natáčení musel dopravovat lanovkou. (Witta)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 558. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Film se natáčel na třech různých kontinentech. (Witta)