Poslední samuraj

Posledný samuraj

Akční / Dobrodružný / Drama / Válečný / Historický

USA / Nový Zéland / Japonsko, 2003, 148 min

• zelvopyr

Suverénně namyšlené herectví Cruise jako vždy zabraňuje ponořit se do příběhu. Teda aspoň mně, spousta lidí si to asi užila nehledě na znásilněnou historii a naprosté nepochopení tvůrců, jaké postoje k ostatním ti samurajové měli a jaké byly jejich hodnoty (bušidó). Nápověda, tak trošilinku malinko obráceně. (Co dopihele měl jako znamenat ten ultradebilní výrok o rozdání zlata lidu??). Ale jasně, jestli chcete patetickou, vykalkulovanou pohádku - vykradení Tance s vlky se zpomalenými pseudoromantickými cool záběry a jako obvykle roztálou japonkou, co je k mání, klidně na to koukněte. A budou to žrát i japonci coby osobitou fantasmagorii, jak je vidí na západě :-) Vysoké hodnocení hlavně za hudbu a japonskou estetiku.(15.2.2007)

No nie nadarmo sa píše, čím starší, tým lepší, pretože Cruise sa mi v poslednom čase začína veľmi páčiť! A hlavne prekvapuje príjemným herectvom. A nielen on bol prekvapením. Takisto krásne vyrozprávanie, filmová stredná, v iných filmoch často monotónna, sentimentálna a nedotiahnutá časť bola krásnym spestrením filmu. A o bojovej záverečnej scéne a celkovom závere tiež nemusím hovoriť. Takže opäť sa môžem vracať k jednému z ďalších vojnových dojákov. 95%.(16.9.2006)

Tygří oči jsou stejné jako moje, ale tygr přichází přes rozbouřené moře...... Nečakane kvalitný film. Najlepšie natočené boli tie kľudné pasáže, kde sa kapitán Algren zbližuje s japonskou kultúrou. Nič veľkého sa v nich nedeje, no sú naplnené aj tak množstvom emócií a všetky tie rozdiely v ich kultúrach, tiché pohľady, hudba, Algrenov bojový výcvik - jednoducho nádhera. Akčné pasáže však filmu tiež hanbu nerobia a majú dobrú choreografiu, dynamiku a sú kvalitne vymyslené. To, čo u mňa filmu strháva hviezdu sú niektoré klišoidné scény a záver filmu.(13.9.2011)

Úplně nejprve k hodnocení: IMHO 70%, ale ty 3* jsou proto, abych trochu snížil průměrné hodnocení:-) ___A teď k filmu: Za největší pozitivum považuji "krásu" Posledního samuraje. Dechberoucí krásná příroda a scenérie, dokreslené vynikající hudbou Hanse Zimmera. Bojové a bitevní sekvence se mi rovněž moc líbily. Výkony japonských herců jsou na velmi dobré úrovni. ___A teď k záporům: Tím prvním je Tom Cruise. K tomu, co tady předvádí (asi spíš v roli producenta než jako herec), mám jen jediné slovo: "NARCIS". Není chvíle, kdy by nebyl plátně, ačkoliv je často zbytečné a je tam jen proto, že to je Cruise. Druhá věc, co mi hodně vadila, je "černobílost" filmu. Někde jsem četl, že E. Zwick studoval japonské dějiny, ale pokud tomu tak skutečně bylo, buď již vše zapomněl, nebo nechtěl brát Západu jeho vizi samurajů. "Přes 900 let jsme bránili tuto zemi..." - samurajové sloužili především šlechticům, a když náhodou ne, k lidem se nechovali zrovna ideálně. V lepším případě se za vysoké poplatky nechali lidmi najímat, aby je chránili. Nebo přímo zneužívali svou sílu. Jejich morální kodex a to, jací by měli být, je sice obdivuhodné, ale je to jen "měli by být". Ne jací byli (někteří, ne všichni). Ovšem zde jsou ztělesněním dobra a veškeré reformy Meiji byly ukázány jako špatné. Brr. Sice nová vláda měla daleko k ideálu, ale šlo především o to, aby si lidé (aspoň někteří/většina) byli rovni a aby slabí nebyli utlačováni. ___ Pokud o historii Japonska vůbec nic nevíte a chcete jít na hollywoodský film, mohu vám Posledního samuraje doporučit. Pokud jste diváci trochu náročnější, dejte přednost japonskému filmu "Twilight samurai". A pokud netrváte přímo na samurajích, doporučuji "Rurouni Kenshin - Tsuioku Hen". ___P.S. Pomovi: Nevidím důvod, proč bych měl ronit slzy u konce takovéhoto filmu. To si Poslední samuraj nezaslouží ani náhodou. A to říkám ne jako drsný dřevorubec, ale jako citlivý člověk, který brečel třeba u výše zmíněného Kenshina...(23.2.2004)

Od poetických záběrů na nádhernou krajinu Nového Zélandu až po závěrečných naprosto strhujících 20 min, všechno prostě tak jak se na hollywoodský stomilionový velkofilm sluší a patří. Ba co víc i když je to americký velkofilm, zdaleka nevypadá tak americky jak by se mohlo na první pohled zdát a Edward Zwick a jeho pocta k samurajskému umění je obdivuhodná. Tom Cruise je jedním slovem ohromující. Postava Nathana Algrena je v jeho podání skutečně úžasná. Režisér si dával záležet na každém záběru kamery. Dá se vidět i vícekrát a pořád vás Poslední Samuraj bude bavit.(20.2.2004)

• - Japonský znak, který nakreslí kluk pro Algrena na papír, je znak pro slovo "samuraj". (HellFire)

• - Pro scénu, kdy je Nathan Algren napaden na ulici, se Tom Cruise musel naučit 36 bojových pohybů za sebou. (Witta)

• - Závěrečná bitva se udála 26. května. Skalní fanoušci a členové štábu se na film dívají opakovaně každý rok, přesně v tento datum. (HellFire)