Poslední samuraj

The Last Samurai

Posledný samuraj

Akční / Dobrodružný / Drama / Válečný / Historický

USA, 2003, 148 min

No nie nadarmo sa píše, čím starší, tým lepší, pretože Cruise sa mi v poslednom čase začína veľmi páčiť! A hlavne prekvapuje príjemným herectvom. A nielen on bol prekvapením. Takisto krásne vyrozprávanie, filmová stredná, v iných filmoch často monotónna, sentimentálna a nedotiahnutá časť bola krásnym spestrením filmu. A o bojovej záverečnej scéne a celkovom závere tiež nemusím hovoriť. Takže opäť sa môžem vracať k jednému z ďalších vojnových dojákov. 95%.(16.9.2006)

Skvělý příběh o samurajích. Pro tuto historickou etapu mám slabost, takže mi bylo celkem jasné, že se mi film bude líbit. Navíc Tom Cruise byl naprosto skvělej a nechci říkat, že si do jeho role nedokážu představit někoho jiného, ale on mi tam prostě seděl skvěle. Poslední velká scéna s hudebním doprovodem Hanse Zimmera byla patřičně epická a tak to má být...90%(19.8.2013)

Výborný výpravný velkofilm, se vším, co k tomuto žánru patří. Navíc s naprosto skvělými bojovými scénami a impozantní hudbou. Ale ty tuny klišé a patosu, které se na mě celý film neúprosně valily, a kterým samurajské prostředí dělalo pouhou kulisu, byly tentokrát na mě už moc a já se nemohl přinutit, abych film bral alespoň trošku vážně.(28.4.2005)

Je to klasický "velkofilm" se vším, co k tomu patří (ať už bohudík, nebo bohužel :) .... Charisma Toma Cruise nepohasíná (možná naopak) a režie svými krásnými dlouhými záběry dává vyniknout náhlým změnám v dokonalých bojových scénách (možná se opakuju, ale bojové scény jakýchkoliv pohádkových bytostí jsou proti takovýmto slabým odvarem). Prostředí japonské kultury mě zase dostalo, emoce přicházely nevynuceně samy od sebe a nádherná hudba vše jen podtrhla. Nebýt "doslovného" závěru, mohl to být dokonalý zážitek (v hodnocení to není úplná stovka, ale chybí jen kousíček) ... Takových filmů jako je "Poslední samuraj" se za rok zas tak moc netočí a byla by škoda zrovna tenhle nevidět, protože splňuje téměř vše, co se od filmového zážitku na úrovni zábavy požaduje.(28.2.2004)

V době nablýskaných, ale prázdných velkofilmů jako je "Trója" nebo "Alexandr Veliký" to působí jako blesk z čistého nebe. Naprosto vynikající bitevní scény, podbarvené krásnou hudbou (Hans Zimmer umí), nemají snad ani jediný prvek přeplácanosti (režisér se asi rád kouká na "Statečné srdce") a herecké výkony působí opravdu přirozeně. Tom Cruise léty vyzrál ve skvělého herce, díkybohu opustil namachrované krasavce a skvěle nám předvedl svého zarostlého drsňáka a dosti mě svým nevšedním charismatem zaujal i Ken Watanabe. Kamerové záběry jsou nádherné a velice malebné. Dojemný konec (nikoli happyend) je jen třešničkou na dortu za skvělou dobrodružnou podívanou, kterou nemohu jinak než doporučit. 80%.(6.11.2006)

• - Na natáčení filmu se připravovalo mimo jiné i 500 komparzistů z Japonska, kteří trénovali bojové scény na stadionu Clifton Rugby Grounds v New Plymouth. (don corleone)

• - V japonskej dedine je moderný telefónny stĺp. (HelenOfTroy)

• - Téměř celý film byl natočen na Novém Zélandu. V záběrech na horu Fuji (Japonsko) je ve skutečnosti hora Taranaki (Nový Zéland). (Bauer)