Poslední samuraj

ラスト サムライ

Posledný samuraj

Akční / Dobrodružný / Drama / Válečný / Historický

USA / Nový Zéland / Japonsko, 2003, 148 min

Poslední samuraj patří bezpochyby ke špičce... Netřeba komentovat výkon Toma Cruise, či ostatních hl. postav - hodnocení mluví samo za sebe. Co mi ale nikdy nezevšední jsou kraje N. Zélandu. Ta krása se snad nedá ani popsat a ve spojení s hudbou velice nadaného Hanse Zimmera jde o naprosto dokonalý zážitek, při kterém mi nabíhá husí kůže - 100%.(16.2.2009)

K plnému počtu hvězd u mě určitě přispívá skvělé japonské obsazení a styl života samurajů. Ve většině filmu by Tom Cruise svoji osobností zatemnil všechny vedlejší herce. Tady se mu to ale nepovedlo, protože kvality japonských herců jsou ještě o trochu výš nad ním. Obsahově tady nacházím všechno..čest, klid, válku, lásku, přátelství. A přesto, že se jedná o válečný film, nacházím tady i spoustu vyrovnanosti. A to je se často nevidí. Krásný zážitek. 5*.(12.9.2011)

3,5* za tú vizuálnu nádheru, inak je to iba pekná rozprávka. Tom Cruise a jeho herecké výrazové prostriedky nie sú moja šálka kávy, ale pozeralo sa to celkom slušne. Scenár bol riadne klišovitý, bojové scény síce bombastické, ale množstvo spomalených záberov mi stále viac liezlo na nervy. Aspoň že Kenovi Watanebemu to tak sek(a)lo :-)(6.11.2006)

Cruise (až na úvodní smích) hraje velmi dobře, Watanabe fantasticky, Zimmer vytvořil nádhernou hudbu a především Edward Zwick jako režisér zabodoval: je výborný ve vykreslení atmosféry samurajské vesnice a charakterů jejích obyvatel a v závěrečné bojové scéně dokázal předvést skutečně něco strhujícího.(4.10.2004)

„Povedzte mi, ako zomrel." - "Radšej vám poviem, ako žil.“ Robustný historický (relatívne akčný) veľkofilm, ktorému strašne dáva prostredie, do ktorého je dej umiestnený. Staroveké Japonsko je vykreslené ako úžasne mystické, ale zároveň realistické miesto, ktoré by som určite aspoň na chvíľu chcel navštíviť. Tom Cruise v hlavnej úlohe to nekazí, ale za hviezdu je tu pochopiteľne skvelý sympaťák Ken Watanabe, ktorý na skvelom sympaťáctve následne postavil skoro celú svoju hollywoodsku kariéru. Posledný samuraj nie je moja srdcovka, občas je patetický, občas možno jemne zdĺhavý. Ale nemám to srdce dať takejto silnej filmárčine menej, ako 80%.(12.1.2005)

• - V japonskej dedine je moderný telefónny stĺp. (HelenOfTroy)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 558.

• - Všechny třešnové květy v zahradě v okolí chrámu byly vytvořeny uměle. (Witta)