Uteč

• Austrálie

• Nový Zéland

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2017, 103 min

Tak zručný thriller typu všechno kolem tebe nehraje jsem si už dlouho nedopřál. Od úvodní sćenky je jasný, že nebude žádná průměrná filmařina, buduje se vytrvale trpělivě napětí, navíc se šmrncem a skvělým humorem. Čekal jsem to možná originálnější a samozřejmě, velká část šeptandy a appealu spočívá i v perfekt timingu při aktuálně žhavých tématech v US - černošský otázce & bělošskýmu privilegiu - ale případný nevědomý divák se tím nemusí vůbec nijak zaobírat/ kazit si dojem z kvalitního zábavnýho hororu. A ať si v tom kdo chce co chce vidí, mám beztak dojem, že se Peele (chytře) tomu všemu hrocení a pnutí v první řadě vysmívá...(13.5.2017)

UTEČ patří k oněm originálním a povedeným hororům jako ZHASNI A ZEMŘEŠ, SMRT VE TMĚ nebo ROZPOLCENÝ, které v nabídce kin představují osvěžující oázy v poušti tupých a zapomenutelných béček a remaků pro teenagery. A jsem moc rád, že nezůstávají nepovšimnuty a naopak se z nich zcela zaslouženě vyloupávají velké kasovní hity. UTEČ velmi minimalisticky buduje atmosféru něčeho visícího ve vzduchu a divák se nemůže dočkat, až zjistí, co to něco je. Na jednom idylickém předměstí jen občas někdo podivně zablábolí nebo se křečovitě usmívá, zatímco mu po tvářích stékají slzy. A funguje to krásně. Ale jak kdosi moudrý řekl, je mnohem snazší záhadu vytvořit, než pak uspokojivě vysvětlit. A já měl ze závěrečného rozuzlení - i proto, že vlastně moc nepřekvapí, a zároveň logicky poněkud skřípe - hodně smíšené pocity. Byť obsahuje hned dva motivy, které v reálném životě považuju za vůbec nejděsivější, a které vám tu neprozradím, abych nespojleroval. I tak ale letí palec jednoznačně hore, protože až do konce jsem byl napnutej jak šráky, a při rozhovoru se služkou mě solidně zamrazilo. A hrdina byl sympoš a jeho prostořekej kámoš pobavil.(22.5.2017)

Ja skutočne chápem to nadšenie u diváka, ktorý vníma samotný snímok ako originálnu zmes pocitov, kedy je útok na jednotlivca s odlišnou farbou pleti, poňatý tak svojským, ba dokonca mystickým spôsobom. Lenže keď sa viac ako polovicu filmu hryziem od nudy, mám doslova chuť "get out" z baráku, asi nedosiahnem rovnakú úroveň spokojnosti ako ostatní nadšenci, že? Beriem, tá "zvláštnosť" je kľúčová a možno výnimočná, no kým som sa naladil na správnu notu, ani som sa nenazdal, a dostavil sa záver. Ten v živšom prevedení síce dokázal slušne prebrať, no zároveň ponúkol určité nepochopenia hodné zvraty, až mal človek chuť nad všetkým mávnuť rukou - 60%(23.4.2017)

Jak napsat komentář a nespoil(er)ovat... Představte si knihu od Stephena Kinga, kterou režíruje M. Night Shyamalan. Zvládáte? Pokud ano, máte teď alespoň hrubý náčrt toho, jakým směrem se film ubírá, jak vypadá atmosféra a jak vystupují a jednají postavy. Motivy rasismu (nebo spíš přehnaného anti-rasismu?) a moderního otrokářství sice působí v příběhu zasazeného do současnosti prapodivně, ne-li přímo komicky, na druhou stranu nutno podotknout, že právě tyto scénky dávají nejvíce prostoru pro luxusní "kingovský" sarkasmus, kterého je ve filmu opravdu požehnaně. Jen přemýšlím, co ještě "bylo v plánu" a co už tvůrci "nezvládli", protože bez ohledu na to, jak dobře trailer vypadal nebo nevypadal, "Uteč" je čistokrevné béčko. Kingovsky zábavné, shyamalanovsky klaustrofobické a svým zvráceným způsobem míchaně boží.:-) A i když zvrat není zas až tak markantní (že je něco špatně, je vám jasné v podstatě hned), závěr jistojistě potěší všechny fanoušky devadesátkových masakrů a další saďoury. Ale připravte se na to, že cybermenské (snad mezi vámi není žádný fanoušek "Doctora Who"...) rozuzlení má víc děr než cedník. Blesk? Seriously?:-) 3,5*, ale jelikož mám do budoucna chuť na rewatch, tak ty 4* prostě dám. Minimálně do toho rewatche...(9.7.2017)

• Rosaviva

Upřímně špatně se mi hledají slova, se kterými bych mohla tento film popsat. Začátek ještě ušel, ale jak film postupoval, tak jsem nestačila valit oči. Nejděsivější na celém filmu byl ten námět. Důvod nominace na Oscara mi tady opět nějak ušel, ten film neměl žádnou hlubší myšlenku, v podstatě to nebylo ani zajímavé, jen směšné a o hereckých výkonech se tady taky nedá moc mluvit. Jestli se mi při každém zjevení hrníčku a lžičky měl tajit dech, tak se to nějak minulo účelem. A poslední třetina filmu už tomu dodala jen korunu. Chyť ho dědo! 2*(12.2.2018)

• - Film bol natočený za 28 dní. (Paldiny)

• - Režisér Jordan Peele sa vyjadril, že jeho film je možné chápať aj ako alegóriu na Afroameričanov žijúcich po celý život vo väzení. Dokonca americkú premiéru zámerne stanovili na február, kedy v USA oslavujú černošskú históriu počas tzv. "Black History Month". (Marceloo)

• - Hlasy šeptajúce v soundtracku využívajú svahilčinu. V preklade sa dá šepot voľne preložiť: "Bratu, bratu, dávaj pozor, niečo prichádza a nie je to dobré''. (Marceloo)