Uteč

Get Out

Uteč

Horor / Mysteriózní

USA, 2017, 103 min

Mladý pár sa rozhodne posunúť sa vo vzťahu a navštíviť rodičov dievčaťa. Na tom by nebolo nič zvláštne, lenže Chris (Daniel Kaluuya) sa tohto momentu obáva, pretože jeho farba pleti je iná, ako tá Rose (Allison Williams). Rodina ho našťastie privíta s otvorenou náručou. Trochu iné to je s ich zamestnancami, ktorí sa správajú podivne. Na tom by taktiež nebolo nič zvláštne, keby nemali čiernu farbu pokožky. Chrisovi začne dochádzať, že tých zvláštnych náhod neustále pribúda. Rozhodne sa odísť, ale na záchranu môže byť už príliš neskoro. - Parádna záležitosť, aj keď ten hype je trochu prehnaný a plot twisty sú dosť predvídatelné. Už na začiatku zaujme velmi sympatický casting a parádna atmosféra, ktorá je plná neistoty. Daniel Kaluuya je v hlavnej úlohe perfektný a všetky jeho scény sú uveritelné. Trochu horšie to je s rodinkou, ktorá na mňa nepôsobila dostatočne nepríjemne. Zápletka je fajnová, aj keď, ako som už spomenul, dá sa odhadnúť, čo keď poviem ja, ktorého prekvapí aj tá najväčšia drobnosť, zrejme bude pravda. Napätie sa stupňuje, ale keď prišlo k vyvrcholeniu, mal som pocit, že sa to trochu pokazilo. Komediálne prvky fungujú ideálne a napriek tomu, že ide o horor, vôbec neprekážajú, pretože to k Afroameričanom jednoducho patrí, čo dokázal aj úspech Scary Movie série. Technicky je to spracované prekvapivo trochu slabšie, pričom ma prekvapila hlavne nešikovná kamera. Poslednú vec, ktorú by som u takéhoto hororu čakal, je rozhovor o UFC, Jiu-Jitsu a ďalších bojových športoch, takže za túto pasáž majú u mňa tvorcovia kopu plusových bodov. Pán Jordan Peele ukázal, že sa téma rasovej / náboženskej rovnosti dá spracovať aj prijatelne a nie je treba ju tlačiť divákom pred oči nasilu, ako to robia komerčné televízne stanice a v poslednej dobe tiež horory, ktoré k nám prichádzajú z USA. Zatial najlepší horor roku 2017, ale to ešte takmer nič nevyšlo a konkurencia bude tento rok obrovská. + herec z The Cabin in the Woods + herec z The Purge: Anarchy + herečka z The Purge: Election Year + herečka z The Taking of Deborah Logan(21.4.2017)

Negatíva - od určitej chvíle vcelku predvídateľné a záverečné rozuzlenie nedáva so všetkým všade úplne logiku, ale dobre, beriem, je to predsa len film. Zvyšok sú už iba pozitíva, a to hlavne vynikajúca psycho atmosféra, čudesné ale skutočne zaujímavé dialógy, a veľmi inteligentne poňaté téma rasizmu, ktoré si síce neberie servítku pred ústa, ale zároveň nikoho neurazí.(8.5.2017)

Catherine Keener potvrdila, že má na podobně ujeté filmy asi patent a sympatický Daniel se tímhle filmem zařadil, mezi možné, příští, herecké superstar. Hodně zvláštní a originální horor, kde platí snad jen jediné pravidlo. Když se Ti nelíbí něco na snoubenčině rodince, tak prostě a jednoduše UTEČ!!! Dokud je ještě trocha času.(28.4.2017)

Dobré, ale v Americe imho až nadstandardně přehypované následkem rasové tematiky, která v zámoří nutně rezonuje více než u nás. Přitom zajímavou věcí je, že ta rasová linka vlastně není v samotném filmu ani nijak výrazně rozvedena a "rasismus" záporáků dost plave na vodě. Podnětný mi přijde rozpor v tom, zda si tu záporáci dělají z černochů instrument prostě proto, že rasismus, anebo proto, že je v mnoha ohledech - alespoň v některých případech - považují za lepší? Jen si nejsem jistý, zda je to rozpor záměrný, anebo zda nemá scénář úplně ujasněné, co chce vlastně říkat. Ono je to v základním konceptu totiž dost cheesy, rozhodně víc než jsem čekal. Taky je to méně horor, než jsem čekal, a více komedie, než jsem čekal. Hlavně ty humorné vložky mi přišly dost rušivé. Komediální prvky v hororrech a priori neodmítám, ale zde prostě citelně narušovaly tu paranoidní atmosféru (s tou se smích imho moc nekamarádí) a na můj vkus to byl humor velmi jednoduchý, byť určitě funkční. Namísto nich bych uvítal širší vysvětlení mechanismu toho, co se tam s těmi černochy přesně děje, protože to vlastně bylo ve filmu jen velmi zhruba načrtnuto, až to ve mně vyvolalo bordeloidní dojem. A pak mě také lehce zklamalo, že mi tam chyběl nějaký moment překvapení. Jako jo, ono je to námětově vcelku originální, ale celý děj se pak pohybuje v mantinelech relativně očekávané hry. Ten jeden relativně větší zvrat mě napadl asi deset minut před jeho odhalením. Pak se to mělo rozjet, ale namísto toho bylo relativně rychle hotovo. Komentář zní možná až moc kriticky, ale to je tím, že jsem byl opravdu skálopevně přesvědčen, že jdu na nejlepší horor posledních let. To ani omylem, ale dobrý film to určitě je, to jo.(28.4.2017)

Po zhlédnutí traileru na Get Out jsem byl velmi nadšen a při zjištění, že jej režiruje Jordan Peele, jsem málem vyletěl do stropu. Bratry Peely a jejich skeče sleduji už dva roky a pro mě osobně jsou nejzábavnější komici né jen v Americe, ale i ve světě a moc dobře vím jak velcí filmoví fanoušci jsou a právě Horor patří mezi jejich nejoblíbenější. Keegan to dotáhnul do herectví, kde nedávno překvapil v komedii Why Him a čeká ho příští rok Predátor a Jordan se právě ujal režisérského křesla a svým debutem trhá rekordy v každém ohledu. Nejen, že už vydělal třicetinásobek svého rozpočtu, ale svým hodnocením ( 83% od 25 tisíc lidí se z Get Out stává nejlépe hodnoceným hororem za posledních 30 let, dokonce i Vymítače ďábla překonal a to je už sakra, co říct). Dublinské kino bylo narváno jak seniory tak teenejdžry a překvapivě z kina nikdo neutekl. Ale nyní k filmu. Get out má jen jediný mínus a tím je delší rozjezd, jinak vše je naprosto brilantní a kreativně hravé. V První polovině se toho příliš moc nestane, ale už od úvodu si film nese mysteriózní a znepokojivou atmosféru, kde každý příslušník rodiny je něčím zvláštní až divný,ale po příchodu zásadního a velmi odzbrojujícího zvratu ( Naposled mě takhle zvrat odrovnal v The Visit) film hutně nabere tempo, objeví se další zvraty, začne přibývat spousta humoru o který se stará černý policista( a že byl opravdu vtipný!) a překvapivě se to zde i velmi hodí a vrcholí to velmi intenzivní a drsnou vybíjenou, která dá zavzpomínat jak na SAW 3( Operace), tak Inside( nůžky!), ale vše se nese ve strávitelných normách, tedy likvidace jsou efektní, ale neobsahují příliš gore, což mi v tomhle filmu vůbec nevadí. Velkým plusem je i hravá kamera a výborné herecké výkony všech zúčastněných. Z Get out já osobně cítím kultovní status nesoucí sošku za nejlepší paranoidní horor vůbec. Zasloužený úspěch a doufám, že za měsíc si to v kinech užijete obdobně jako já. PS:Anti hororový expert Psychor si zaslouží kudlu do břicha. 95%(21.3.2017)

• - Hlasy šeptajúce v soundtracku využívajú svahilčinu. V preklade sa dá šepot voľne preložiť: "Bratu, bratu, dávaj pozor, niečo prichádza a nie je to dobré''. (Marceloo)

• - Film bol natočený za 28 dní. (Paldiny)

• - Scéna, v ktorej Chris (Daniel Kaluuya) vychádza z dverí a návštevníci naňho vyvalia oči, bola inšpirovaná nočnou morou režiséra Jordana Peeleho. Ten sa ako veľký milovník hororov nechal inšpirovať aj Polanského hororom Rosemary's Baby (1968), nakoľko žil v detstve len pár blokov od budovy, v ktorom sa dnes už kultové dielo natáčalo. (Marceloo)