Uteč

• Nový Zéland

• Austrálie

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA / Japonsko, 2017, 104 min

On je černoch, ona bílá. On má obavy, ona tvrdí, že si ho rodiče zamilují. Blíží se totiž první seznamovačka a mladý nadějný fotograf má oprávněné pochybnosti. Sice se všichni tváří, jakoby se nechumelilo, drobných podivností ovšem začne přibývat. Vše startuje zvláštními setkáními s černošským služebnictvem, končí… no, docela solidně. Celé tohle vyprávění á la něco tady nehraje má velmi slušnou atmosféru a diváka jednoduše zajímá, co nabídnou další minuty. Napětí se tu buduje neotřele, k rasismu se napřímo nemusíme vyjadřovat, ale cítit je pořádně (zvlášť když je za oceánem tahle otázka nesmírně živá). Celé je to zvláštně nervózní a docela chytře uchopené. Není to o vyskakování bubáků ze dveří, je to o mísení žánrů, chytré režii a slušných hereckých výkonech. V detailech moc fajn.(5.9.2017)

Tohle je docela velká pecka bořící zaběhnuté pořádky v několika věcech. Slyšel jsem ohlasy, že to není horor a ukázky lžou a tak podobně. Nemůžu s tím souhlasit. Byl jsem jak tětiva od začátku až do konce. Mysteriózní nálada by se dala sekat. Lekačky jsou tu velice účinné. Ale je tu i mnoho věcí navíc a i hloubka v podobě rasového problému. Četl jsem o špatném závěru, ale pro mě byl naopak skutečně zadostiučiňující. Bez žánrových klišé a rádoby překvapení, které se přímo v poslední scéně nabízelo a 98% tvůrců by ho udělalo. Navíc pro mě snímek boří další mýtus; tohle je první film, o kterém se běžně tvrdí, že je oceňován jen kvůli barvě pleti, o kterém si myslím, že si ten ohlas skutečně plně zaslouží. Že by ten ohlas bohužel asi jinak neměl, je jiná věc, ale oproti sázkám na jistotu v podobě Fences, Moonlight, 12ti let v řetězech či Skrytým číslům, je tohle svěží vítr, který mě neskutečně potěšil. Subjektivní čmohou je pro mě ten fakt, že mám problém s podobným pojetím hypnózy, neb je to nesmysl, stejně jako nepřiznané sci-fi prvky, které nemohu brát vážně v ne sci-fi filmu. Je mi jasné, že to bylo klíčové pro zápletku snímku, ale prostě s tím mám problém.(2.3.2018)

Na túto dobu, v časoch nárastu rasových nepokojov v Amerike a i všade inde po svete, ide o celkom odvážny počin, to treba uznať... Atmosféra je nepopierateľne tá najlepšia karta, s ktorou snímok hrá. A v tomto smere to hrá veľmi dobre. Obsahová stránka ma však moc nenadchla - predvídateľné a príbehovo slabé, až tak, že keby nie tej fantastickej atmosféry tak sa po celý čas nudím. Vôbec sa tu nepodarilo dať pointe nejaký krajší, obsahovo lákavejší mysteriózny základ a v tomto smere diváka viac zaujať. Herci však hrali veľmi dobre. Lepší priemer. 65/100(4.5.2017)

Příjemné překvapení až do samotného finále to jede na takové správně napjaté struně, kdy jsem očekával odkud na mně vypadne tajemství a která postava to vyprdne první. Dobrý, na Oscara samozřejmě ne, to jsem viděl za rok 2017 desítky lepších filmů, ale chápu, že kdyby neměli černoši v nominacích na Oscara svého koně, v ulicích by se rabovalo, hořeli by auta a napadali si policajti aneb jako píši media, taková černošská poklidná demonstrace. Takže v rámci klidu a míru v amerických ulicích nominaci tohoto filmu na Oscara rozumím.(17.2.2018)

• mzss1

|29%| GET OUT je film na který jsem se celkem těšil. Ve finále jsem ale dost zklamaný. Samozřejmě, neměl jsem velká očekávání, takže jsem to nakonec přežil bez větší újmy na zdraví. Přesto nechápu, jak se tohle mohlo dostat do kin. První půle snímku vypadá solidně. Sice hlavní hrdina Daniel Kuluuya není žádný extra herec, chvílemi hrál dost prkeně, ale moc bych ho neodsuzoval, sehrál to přirozeně, tak proč ne. Líbí se mi scéna, kdy ho matka jeho přítelkyně zhypnotizuje, i následné podivné chování osob v jeho okolí. Jenže, začne to být po čase dost natahované, některé scény mi přijdou opravdu divné a poslední cca 20 minutovka spojená s finální pointou mi absolutně nesedla. Nelíbila se mi takovým způsobem, že film, který jsem v průběhu viděl mírně nadprůměrně, musím ohodnotit pouze 1 hvězdou. Dal bych objektivně za 2*, ale to finále se mi doslova příčilo. Nechci tvrdit, že jsem spatřil nelogické díry, ale přesto, ne a ne.(9.5.2017)

• - Hlasy šeptajúce v soundtracku využívajú svahilčinu. V preklade sa dá šepot voľne preložiť: "Bratu, bratu, dávaj pozor, niečo prichádza a nie je to dobré''. (Marceloo)

• - Scéna, v ktorej Chris (Daniel Kaluuya) vychádza z dverí a návštevníci naňho vyvalia oči, bola inšpirovaná nočnou morou režiséra Jordana Peeleho. Ten sa ako veľký milovník hororov nechal inšpirovať aj Polanského hororom Rosemary's Baby (1968), nakoľko žil v detstve len pár blokov od budovy, v ktorom sa dnes už kultové dielo natáčalo. (Marceloo)

• - Režisér Jordan Peele sa vyjadril, že jeho film je možné chápať aj ako alegóriu na Afroameričanov žijúcich po celý život vo väzení. Dokonca americkú premiéru zámerne stanovili na február, kedy v USA oslavujú černošskú históriu počas tzv. "Black History Month". (Marceloo)