Uteč

Get Out

Uteč

Horor / Mysteriózní

USA, 2017, 103 min

Bylo to zvláštní, docela dlouho sem si nebyl jistej, jestli koukám na nějakou komedii, satiru nebo horor. Třeba scéna, jak si šel hlavní hrdina večer zakouřit před barák a najednou k němu začal zběsile běžet s urputnym ksichtem ten jejich černej sluha a záhy tam chodila ta jejich komorná jako nějaká stepfordská panička. Asi to mělo bejt napínavý nebo strašidelný, ale mně to přišlo jak z nějaký parodie a spíš sem se pousmál, co to je za debilní scénu. Jinak to ale bylo docela napínavý a chvílema mě zajímalo, jak se ten příběh vyvine a zvrat v poslední třetině mě celkem překvapil, jenže záhy se z toho stala už jen tupá béčková vyvražďovačka, čekal jsem něco důmyslnějšího. Jo a bavil mě ten jeho kámoš, co mu dával rady po telefonu a na konci docela hodně vtipně zaglosoval. 60%(17.5.2017)

Docela povedená recyklace staršího nápadu. Těží se hlavně z vtahující atmosféry, v níž divák společně s hlavní postavou postupně objevuje prapodivné prostředí kolem sebe a plně ho prohlédne až když je pozdě. Film má lehce absurdní nádech, ale přitom zůstává tíživý. Problém je ukvapené a až nečekaně prosté finále. 7/10(21.5.2017)

• kingik

Diváci...jsem šílený psychotronic....poslouchal jsem Technotronic...a nyní vás zhypnotizuji, abyste film dostali do červených čísel. Ve stavu hypnózy vám odoperuji genitálie a ještě předtím vás nechám provést autofelaci. Jsem šílený psychotronic...První hodinu jsem málem prochrápal, nic se v ní nedělo. První půlka je alespoň tajemná i paranoidní, šíleně zdlouhavá, nicméně navnadí, co se bude dít dál, druhá je standardní "vybíjená" škodné. Větší nesmyslnou píčovinu aby pohledal. Film většinu svého času hledá nejen rytmus scén i tempo, ale také žánrové zařazení. Film si z větší části pohrává se satirickými prvky, má rasový podtext, finální vyústění je už ale hororové. A nutno dodat, že film má mimořádně nezdařilé finále. Málo gore, šílená rodinka byla šik, to ano, jenže její likvidace černou rasou probíhala zvadle. Catherine Keener umřela mimochodem jak? Její smrt proběhla mimo záběr, usuzuji, že se asi umlátila scénářem. Mnohem pravděpodobnější variantou ale je, že produkce nebyla s finální částí až tak spokojená a dala pokyn k přestříhání. Vrcholem byly úděsně natočené a neústrojně vložené hypnotické stavy hlavního hrdiny. Mě na filmu absolutně nic nepřekvapilo. Jedná se o mix několika filmů: Stepfordské paničky, Klíč, The Visit, "Babičky dobíjejte přesně!". Bohužel ani jeden z těchto snímků jsem plně neocenil. Tenhle se ke všemu vůbec nehodí do kina. Vlastně ani nevadí, že je laciný, není v něm v podstatě nic, co by spolykalo finance. Žádné ohromující efekty a extra kamerové nájezdy nečekejte. Mně osobně vadila málo atraktivní režie. Byla celá suchá, není řeč o vagině, prostě ničím mě nedostala, ta režie, ne ta vagina. Asi hned každému bude jasné, jakého kontrastu bylo použito. Sličná holka se tahá s černochem. Hned se musí sestavit konspirační vztahová teorie na téma, zda má to děvče doma zrcadlo a vidí se v něm. A z toho vycházejme, zde je ta pointa. Ovšem nebudu předjímat, to koneckonců uvidíte, jak to mezi nimi bude, nicméně dovolím si upozornit, že tahat se s někým pět měsíců, to zrovna není málo. SPOILER JAKO KRÁVA/Proč slečně trvalo tak dlouho projevit se coby totální mrcha!/KONEC SPOILERU JAKO KRÁVA. Znáte tu báchorku, vystavěnou na reálném základu, o tom jak zlí američtí policisté zmlátili někde u silnice černocha, potažmo ho zastřelili? Následně vypukly ra(anana)sové nepokoje, což zpravidla vyústí v natočení rasově i kontroverzně laděného filmu (třeba o smíšeném páru). Jordan Peele jeden takový zrovna natočil. Chudák jeden černá, pořádně si neutřídil, o čem to chtěl vyprávět. Nepřesvědčil mě, že by to dovedl tak úchvatně. Film je to hrozný. UTEČte z kina! 4/10(30.4.2017)

Z Uteč se začíná klubat horor roku !!!! Výborné oživení netradiční zápletkou, která pomalým tísnivým tempem vytváří neskutečně atmosferický kousek. První dvě třetiny se dějí pouze v náznacích, lekačky fungují a celé to působí až děsivě realisticky a tísnivě, bez přehnaných momentů. Filmu pomáhají i slušně hrající herci a především osazenstvo domu v každé scéně znepokojuje. Jakým tempem se odehraje poslední půl hodina, k tomu není co dodávat. Mimo jiné hláškující černoch je naprosto boží !!!!......9/10(28.4.2017)

Je to angažované, ale Peele má velký cit pro míru, s jakou téma amerického rasismu podává. Zachází s ním vkusně a zcela se vyhýbá zkratce konzervativního jižanského rasisty, která se vyskytuje snad ve všech současných tématem spřízněných filmech. Režisérovi je cizí utrápená hysterie, oslavování jedinečnosti i bojovný popěvek za lepší budoucnost. Podobně jako Steve McQueen ve 12 letech v řetězech nesdílí schematický pohled na otázku rasové rovnoprávnosti, který poslední dobou dominuje všem těmto důležitým dramatům v Hollywoodu. Ponaučení by pak znělo "rasismus je špatný a stojíme na jeho pilířích". Uteč místo toho volí těžší cestu. Prostředí není plné přiznaných rasistů, ale naopak módně pokrokových rádobyliberálů – film by to tak byl vhodnější pro éru Clintonové než Trumpa. :) Ve svém významu Uteč prezentuje, jak tato upřímná, ale naprosto pomýlená snaha škodí hlavně těm, kterým má postoj pomáhat. Nelze také než chválit režisérovo rozhodnutí nahradit závěrečnou parafrázi Noci živých mrtvol jinou scénou, jež Peelea opět vzdaluje tradičnímu uchopení žánru i tématu. Atmosféra z náznaků, bizarní obrazy, udržování napětí, všechno šlape.(29.4.2017)

• - Režisér Jordan Peele pracoval na projekte osem rokov. Ešte pred natáčaním si nechal radiť hororovými tvorcami Leighom Whannellom, Edgarom Wrightom a Luckym McKeem. (Marceloo)

• - Pôvodne sa malo natáčať v Los Angeles, ale kvôli daniam sa mesiac pred začiatkom presunulo do Alabamy. (Marceloo)

• - Režisér Jordan Peele neplánoval obsadiť do hlavnej úlohy Daniela Kaluuyu, pretože je z Británie a on si predstavoval amerického Afroameričana. Keď mu ale Daniel porozprával o negatívnych skúsenostiach s políciou, ktorá ho falošne obvinila a uväznila, svoj názor prehodnotil. (Marceloo)