Co na tom, že Rose (Allison Williams) je bílá jako stěna a Chris (Daniel Kaluuya) černý jako noc? Žijeme přece v jednadvacátém století, kdy je boj proti rasové nesnášenlivosti přece už dávno dobojovaný a na smíšené páry se skrz prsty nedíváme. Minimálně Roseini rodiče Missy a Dean jsou na Chrise od prvního momentu nesmírně milí. Vadí jim snad jen to, že si přítel jejich dcery tu a tam zapálí, ale to s barvou kůže přece nesouvisí. Psycholožka Missy dokonce Chrisovi nabídne, že ho jeho zlozvyku zbaví pomocí hypnózy. Byl by to ráj na Zemi, kdyby se dva zdejší černošští zaměstnanci nechovali tak podivně. A kdyby se zvláštně neprojevoval i další muž černé pleti, který během víkendu dorazí na návštěvu. Náznaků, že všechno není v úplném pořádku, postupně přibývá, a Chris se rozhodne vzít nohy na ramena. To, co následuje, překoná jeho nejčernější noční můry a všem divákům v kinosále připraví naprosto nečekaný a nezapomenutelný zážitek. (CinemArt)

peproch

Nádherně napjatý příběh, jednoduchá povídka na téma - Black lives mater. Psycho horor a vztahové drama. Uteč může být i apelem ve smyslu sociální kritiky ()

TrixxCZ

Takový průměrný hororový film ale dost mě překvapil, mělo to docela zajímavou zápletku a herecké výkony byly fajn ()

KritAIk

Film "Uteč" z roku 2017, režírovaný Jordanem Peelem, má silný potenciál. Bohužel, jeho původní záměr zanechat hluboký dojem na diváka se ztrácí v nadměrné snaze o kritiku stereotypního zobrazení bělochů jako zlých otrokářů. I když je hlavní téma filmu, tedy rasismus, důležitý a aktuální, zpracování je příliš jednostranné a stereotypní. Běloši jsou většinou zobrazováni jako zlí, bezohlední a bezcitní, zatímco černoši jako oběti, kteří se snaží zachránit svou kůži. Bohužel, tato jednostrannost může mít opačný efekt a vést k dalšímu šíření nenávisti a rasového napětí. Film by měl spíše ukázat, jak rasismus ovlivňuje všechny lidi a jak jej lze překonat, než poukazovat na jeden konkrétní stereotyp. Navzdory této kritice, je však třeba uznat, že "Uteč" nabízí několik silných momentů, vynikající herecké výkony a zajímavé provedení. Film ukazuje, že Jordan Peele má talent a má potenciál vytvořit kvalitní filmy, které budou skutečně zaujímat a bavit diváky. ()

stuj

Taková povídková jednohubka. Počkat... ono tohle vyhrálo oscara za scénář? Ajaj. Vždyť to není vůbec nic spešl. ()

Langos

Dávali to v telce na NOVA CINEMA, myslím, a už ze začátku mě to nakoplo jak sviň. Pár filmů, kde se vyskytuje citlivé téma jako je rasismus, jsem už zkouknul. Třeba Tarantinovky, což je např. Django Unchained nebo Hateful Eight. Tam se to vyskytuje fest, ale ve filmu Get Out je to úplně něco jiného, je to prostě vzatý vážně. Ve spoustě filmech je to spíše použitý jako komediální prvek k pobavení, ale fakt jsem ještě neviděl film, který je posedlý a přímo postavený na takovém citlivém tématu jako je rasismus. Prostě Get Out je perfektní psychologický horor, u kterého nepotřebujete žádné lekačky, ale na konci odcházíte od obrazovek totálně zničený. U hororu Smile byl celý film postavený na lekačkách, ale Get Out nevlastní moc lekaček, spíše si celý film říkáte: “ Co se to tam sakra děje? „ V půlce filmu si tak trošku začínáte uvědomovat, že to asi trošku zapadá, ale pořád si nejste jistí na sto procent. Film byl na NOVA CINEMA od 18+ a já se pořád divil proč? Nechápal jsem, jenom jsem sledoval a byla to pohoda, dokud nepřišla třetí třetina. Tam už jsem celkem jasně zjistil proč je to 18+. Takže lidi, dejte si bacha, krev tam je. Za mě povedenej horor, asi můj nejoblíbenější. Doporučuju, mistři. ()

Kelinej

Atmosféra, jež by se dala krájet, pevná a promyšlená režie, výborní herci. Jordan Peele navíc dokáže podobně jako M. Night Shyamalan citlivě do svých snímků vnášet společenská poselství, která zdaleka nemusejí být tak prvoplánová, jak by se zpočátku zdálo. Zde je například důležitější než rasismus téma mezilidských vztahů ve stále divočejší době, kastovnictví, ale i jakýsi kult mládí, zdraví a krásy... Film mě zkrátka bavil od začátku do konce a nic na mé spokojenosti nemění ani opakované sledování. ()

poppy75

dufam,ze to je len nejaky hoax,ze toto dostalo oscara :-D....nebolo to uplne zle,,ale....nesympaticky hlavny hrdina-danielovi kaluuyaovi som neverila ani sekundu jeho herectvo,uplna slabota...rovnako ziadna chemia medzi nim a allison williams...rosina matka vyzerala od prvej chvile ako nafetovana falosna vrahyna..otec zas ako sadista...bracek ako krvilacny clen ku klux klanu s vecne vysokou hladinou alkoholu krvi-takze tieto charaktery,ak to bol zamer takto okato,sa vydarili....ale tie ostatne postavy-vsak to bolo panoptikum,nic ani trochu prirodzene,vsetko prehypovane,ako ozivle mrtvoly /okrem chrisovho kamosa-to bol jediny clovek v tomto filme/...takze v utec nemal clovek ziadnu postavu,ku ktorej by si vytvoril vztah...kludne tam mohli vsetci pomriet :-D ...3 veci ma rozculovali-na zaciatku ta scena,ked chris podide k zomierajucemu jelenovi..naco nas sakra reziser navnadil,ked sme nedostali odpoved,preco chris vtedy nieco citil,pocul...druha vec-preco,ked si dali tolko namahy s tym divadlom okolo nechali dvierka do tej skryse pootorene uz v prvu noc?a bol zamer aby tam chris nasiel tie fotky?naco?..a tretia vec: spravanie gazdinej a zahradnika....nedavalo zmysel,chovali sa ako vysinuti zombici na baterky...na to sa dali transplantovat,aby boli ako roboti?...a reziser asi nedisponuje zrovna vyberovym myslenim,ked si transplantovanie a revolucnu neurologicku operaciu predstavuje tak,ze chlapik v pivnici odreze klientovi polku lebky,a vlozi tam potom kus ineho mozgu,a je to  :-D ....vraj tema silneho rasizmu..babkinu fujaru! tu islo hlavne o spravanie elit,ktore chcu zuslachtit ludsku rasu...predsa by sa beloch-rasista,nedal transplantovat do tela cernocha,ani keby tym plnil vyssi ciel-znicenie "cernosstva" a ich slachtenie...vsak co uz,ked maju cernosi lepsiu stavbu tela...azijci by neboli uveritelni...za mna jedina mraziva scena bola ta drazba /a ti ludia,co na "party" drazbu prisli vsetci v ciernom,alebo s ciernymi doplnkami ako na pohrebe/.... ()

the.gargoyle

Slušný film o zvláštní, podivné skupině lidí, ze kterých jsem měl špatný pocit hned v první scéně, trailer to konec konců trošku ukázal. Co mě na filmu zaujal byl i soundtrack a to hlavně píseň ve svahilštině Sikiliza kwa wahenga. Dozajista nejděsivější scénka pro mne však byla ta s fotografiemi. ()

ARIS

Takovýhle film je přesně moje krevní skupina. Napětí se pomalu ale systematicky stupňuje. Když je deštivý listopadový večer, venku je počasí, že by psa nevyhnal a člověk sedí pod dekou v pohodlném křesle, v ruce pytlík čipsů a nohy má pohodlně natažené na taburetu, tak je takový film nejlepší alternativou, jak takový večer strávit!  Mimochodem, ta holka je přesnou kopií holek, které znám ze svého okolí. Takováhle holka je právě tím důvodem, proč mám v plánu se nikdy neoženit! ()

mp5991

Chtěl jsem dát 4*, ale nakonec si to odpustím, protože když se nad tím zpětně zamyslím, tak v kontextu poslední cca třetiny filmu nedává předchozí chování postav smysl a je to čistě chyba tvůrců, protože kdyby se vykašlali na rádoby šokující odhalení a zůstali prostě u toho, co se logicky nabízelo, tak to funguje úplně v pohodě. Takhle to vypadá, že většina scén, co nějak budují atmosféru, tam je čistě pro ni a samotným dějem nejsou nijak podepřené a to je podle mě škoda. I tak to jako celek docela funguje, ale mohlo by i lépe. ()

FawayitanaXX

Konečně pořádný kvalitní horor! Opět nam to ukazuje, že natočit horor se opravdu dá i bez velkých množství jumpscaru a dobře vybudovaná tajemná až děsivá atmosféra je schopna je vynahradit. Děj plyne rychle, ale to je způsobené krátkosti tohoto filmu. Film pěkně vypadá postavy jsou skvěle napsané a ztvárněné. Možná jen je od ¼ filmu jasné kam se děj bude vyvíjet, ale umí překvapit. Takze za mne slabších 5* ()

ExtremLight

Dobrá práce J. Peele! Člověku je od začátku jasné, že se něco stane, ale ty zvraty by fakt nečekal. Scénář bezchybný, režie to samé. Práce s napětím a diváckým očekáváním mě u filmu udržela a vůbec jsem se nenudil. Ještě k tomu všemu to mělo i celkem vtipné prvky. Hudba byla celkem nevýrazná, ale k napětí přizpívala. Herecké výkony perfektní, a o poselství filmu ani nemluvě. Ten konec možná zbytečně morbidní, ale nakonec mně to ani moc nevadilo. Jasných 5/5. ()

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Tvůrce Uteč a komediální Černé zrcadlo?

Tvůrce Uteč a komediální Černé zrcadlo?

03.07.2018

Jordan Peele má po svém debutovém hitu Uteč najednou plné ruce práce. Na jedné straně tu jsou projekty pro Amazon, dále jeho vlastní filmy pro studio Universal, a teď se čerstvě upsal epizodní sci-fi… (více)

Tvůrce Uteč míří do televize

Tvůrce Uteč míří do televize

07.06.2018

Amazon Studios obchodního magnáta Jeffa Bezose pokračuje ve své cestě k televizní nadvládě a po koupi práv na televizního Pána prstenů teď čerstvě podepsalo exkluzivní smlouvu s režisérem a… (více)