Co na tom, že Rose (Allison Williams) je bílá jako stěna a Chris (Daniel Kaluuya) černý jako noc? Žijeme přece v jednadvacátém století, kdy je boj proti rasové nesnášenlivosti přece už dávno dobojovaný a na smíšené páry se skrz prsty nedíváme. Minimálně Roseini rodiče Missy a Dean jsou na Chrise od prvního momentu nesmírně milí. Vadí jim snad jen to, že si přítel jejich dcery tu a tam zapálí, ale to s barvou kůže přece nesouvisí. Psycholožka Missy dokonce Chrisovi nabídne, že ho jeho zlozvyku zbaví pomocí hypnózy. Byl by to ráj na Zemi, kdyby se dva zdejší černošští zaměstnanci nechovali tak podivně. A kdyby se zvláštně neprojevoval i další muž černé pleti, který během víkendu dorazí na návštěvu. Náznaků, že všechno není v úplném pořádku, postupně přibývá, a Chris se rozhodne vzít nohy na ramena. To, co následuje, překoná jeho nejčernější noční můry a všem divákům v kinosále připraví naprosto nečekaný a nezapomenutelný zážitek. (CinemArt)

tortillahot

Nestracajte nad tymto ani chvilu svojho casu. Nechapem 3 a viac hviezdy za tento pocin. Je to ako jedna cast serialu, ktory by sa mohol lepsie rozbehnut, potencial tam rozhodne je. Ale ako celovecerny film je to slabucke. Viac som sa smial humoru cierneho tlusteho kamosa, a bavil ma viac ako cely film. A to je myslim dost zle. ()

mnglsopinion

RUN BITCH...Vedel som, čo čakať, ale taktiež som nevedel dopodrobna dejovú líniu alebo dáke major spoilery. Čo som vedel, bolo to, že sa vo filme nachádza viacero symbolov, ktoré sa dajú opakovaným pozretím dohľadať, čo som vedel, bolo to, kto to celé režíroval. Jordan Peele a jeho kariérny debut na poste direktora sa mu skutočne podaril. Film stavia na kvalitnom hlavnom hercovi v podobe Daniela Kaluuyu. Tohoho anglického herca poznám hlavne z Black Mirror, kde hral veľmi podobnú rolu a tak sa mi asi ešte nadlho zapíše ako protagonista na obdobné úlohy. Black life matters tu bolo evidentné už od počiatku, keď spoločne s Chrisom spoznávate zákutia domu rodiny jeho krásnej priateľky Rose. Prvá polovica filmu mala krásne ťaživú atmošku a prirovnal by som to k mixu Black Mirroru a Zabitiu posvätného jeleňa (niekedy som si myslel, že pozerám skoro ten istý film a Jordan sa inšpiroval Yorgosom). Long story short, záhada to bola pekná, na realite to začalo strácať a taktiež aj moja napätosť začala upadať. Vraj je to najlepší film dekády podľa yt kanálu Insider, hm okej. Veľa vecí bolo očividných pre človeka, ktorý si vie zrátať dva plus dva (napr. bavlna zachráni každého čierneho človeka, bieli aristokrati hrajúci bingo pri novodobej dražbe alebo ten jeleň, ktorý bol na začiatku zrazený a personifikovaný už na začiatku a sčasti na konci). Musím dať 3/5. Film to bol kvalitný a z malého budgetu, vytrieskali "kasový trhák", ale ten hype, ktorý okolo toho bol ma asi donútil stiahnuť jednu hviezdu. Bol som naklonenejší viac Black Mirror koncu, napriek mojej satisfakcii z predposledných minút. ()

peter.m

"Myslel som, že to bude o nejakom talentovanom africkom atlétovi." /príbeh*/herecké výkony*/pointa-/hudba-/výprava-/ ()

Foltest

Velmi zajímavě a originálně pojatý horor, na němž nejvíce oceňuju skvěle vybudovanou atmosféru, kdy ke konfrontaci dochází až v posledních dvaceti minutách a právě tato část snímku je ta nejméně strašidelná, protože už divák ví, o co tam vlastně jde. Právě první tři čtvrtiny filmu jsou bravurní v tom, že člověk cítí, že je něco velmi špatně a jediné, na co má chuť, je z plna hrdla křičet jednoduché Uteč! Na závěr bych ještě rád napsal, že mě velmi potěšil vývoj s protagonistovou přítelkyní, který byl sice překvapivý, ale zároveň hluboce logický a zneklidňující. ()

VideneFilmy

Aj napriek priemernej minutáži obsahuje niekoľko nudných až zbytočných scén. Občas sa dočkáme nechcene smiešnych častí, ktoré spôsobuje až prílišná režijná exponovanosť. Pomocou moderne prerozprávaného príbehu je tu priestor pre komickú postavu Roda (Lil Rel Howery). Hoci niektoré jeho vstupy pôsobia silene a kŕčovito, vo všeobecnosti sa jedná o príjemné spestrenie deja. Niekedy nás môže vyrušiť hudba, ktorá sa na prvý pohľad nezhoduje s prebiehajúcou situáciou. Hoci je "surový" materiál zaujímavý, scenár obsahuje príliš jednotvárne zobrazenie postáv. Jediným prekvapujúcim faktorom je Rose (Allison Williams), ktorá sa v správnom momente ukáže v pravom svetle. Za najsilnejšiu scénu považujem "bingo" kvôli jednoduchému, funkčnému a čistému prepojeniu dvoch rôznych scén s podmanivou hudbou. Film je prístupným a zrozumiteľným posolstvom, ktoré je aktuálne aj dnes. ()

Elanornegra

Nevinný začiatok, ktorý postupne poukazuje na rasizmus v rôznych formách. Od začiatku som nevedel o čo autorom ide, ale páčilo sa mi ako to vedu psychologicky a postupne vtahuju diváka do deja, bolo tam niekoľko prekvapivych zvratov. Nebolo to take strašidelne v zmysle lakaciek, ako skôr že to vo finále odhalilo pointu a potom to bola beckova vyvražďovacka, ale stále sa nato dobre pozeralo, záver trosku prekvapivý.... 80% ()

UnderLine

SPOILER: Film mě opravdu bavil, ale až do té doby, než hlavní hrdina uteče. Do té doby to bylo fakt napínavé a já si jenom lámal hlavu, jak by se z toho mohl dostat, jenomže jsem nečekal, že se z toho dostane až tak lehce. Za mě dávám 3 hvězdy což procentuálně představuje +/- 60%. Škoda, kdyby býval konec filmu propracovanější, dal bych 4 hvězdy. ()

jumptheshark

Začíná to jako další remake filmu "Hádej, kdo přijde na večeři". Pak se to zvrhne v politickou agitku na téma rasismu, kdy bělošská rodina leze černošskému příteli jejich dcery / sestry lidově řečeno do zadku  ("Kdyby to šlo, volil bych Obamu i potřetí", "Kdybys se svojí genetikou pořádně zamakal, byl bys zvíře" atd.), což je (prý) z pohledu černochů taky rasismus... Až potud je to tak za tři hvězdičky. Naštěstí události náhle naberou spád. Černošské služebnictvo a  černošští hosté na zahradní párty se chovají velice podivně a vám začne vrtat hlavou, co se to tu sakra děje. Do toho je tu matka-psycholožka, která hlavního hrdinu pod záminkou zhypnotizuje a na malý moment ho uvrhne do jakési propasti vlastního vědomí... Finále je strhující a zpětně, když si člověk film přehraje, tak všechno dává smysl. Výtku mám jen k tomu, proč si vybírali zrovna černochy - vysvětlení, že "černá je teď v módě", je trochu málo. Ale beru to tak, že snímek točil a scénář k němu napsal černoch. ()

DavHav

Jako já nevim. Celý film mne lehce onudil, ježto mi přišel zcela průhledný a zvraty očekávatelné, postavy mi byly celkem šumák a nějak mi to celkově nesedlo. Nenapadá mne, co bych mohl na filmu vyzdvihnout a říct "to bylo super, tahle scéna byla nezapomenutelná". Nebýt rasového podtextu, myslím, že by film nikoho nezajímal. ()

1308boddah

Parádní film (jen hlavní hrdina je dost hnusnej), skvělej nápad na novodobé otroky, až na to nadsazování vlastností negroidní rasy (možná domorodej afričan běhá rychle, ale pač musí atd.). Je rozdíl mezi domorodým kmenem a kmenem po snaze o domestikaci. Vyvrcholení ještě úžasnější, bohužel blbec přežije, jak jinak - pořád americký film, kde by to jinak neprošlo. Za to hvězda dolu. Francouzi by to natočili jinak. ()

bycer

Jakoby už bych to někde viděl. Ale dalo se to. Za mě moc soft a málo napínavé, stála jakoby se to nechtělo rozjet a pak najednou šup šup konec. Místní hodnocení asi trochu přehodnocené ()

machopoltar

dobry film o tom potom,,,,ale jordan peele je rasisticke prasa,,,,,,,nech sa vrati do afriky odrezavat zenam prsniky ako to donedavna dokazali iba oni,, ak by boli v tomto filme farby opacne,  reziser by bol uz davno vo vazani,, ako strasne oni chcu nasilu a plakanim si vyžobrat rešpekt, ale to si treba zasluzit, ako kazdy jeden clovek v spolocnosti bez rozdielu farby,,,su ovela vacsi rasisti ako si myslia, iba placu a vsetko zvaluju na inych,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,a este k filmu aj cez moje rozculenie,,   jednoducho to bolo kvalitne spravene v danom zanri,,,,,,,,, ()

ezop1012

Len maličká pripomienka, je to síce paradox, ale pripomenulo mi to nevesta na zabitie (2019), totiž videl som ho pred týmto filmom.  Film uteč (2017) - veľmi dobrá kamera, zaujímavá výprava a v podstate takmer do konca je to napínavé, škoda ten rozprávkový a podľa mňa celkom nevhodný záver. ()

Charliesed

Kvalitní thriller, který jede hezky pomalu a překypuje atmosférou. Nabídne zajímavé cool záběry, které vypadají fakt dobře a krásně film vylepšují (psychologické propadnutí do prázdna). Jen v závěru jsem viděl nevyužitý potenciál: Rozuzlilo se to hodně obyčejně a přišlo mi, že vyloženě chybělo dotáhnutí příběhu a pozadí černých postav. Jinak ale slušná spíš minimalistická podívaná. ()

burg

Jako správnej bílej evropskej hetero nacionální rasista si říkám, jako by takovej film vypadal ve světě, kde neexistujou hovna typu BLM, LGBTQIABCD, me-too, MCBP, OMG a podobný 3,14čoviny. Černá tlama jede na víkend k rodině svý milovaný, načež je napaden bílou rasistickou rodinou. Atd. Fakt dobrej fór. Co se tedy nedá upřít je hutná atmosféra, ale za ten "černej svatej napadenej bílým čertem" podtext dávám dvě hvězdy dolů. ()

Belphegor

Námět ma potenciál jít k pěti hvězdám, film buduje příběh velmi rozvážně a podmanivě. Všechno je dobrý až na závěr - je totiž příliš urychlený včetně rozuzlení.  Klidně bych zvládl delší stopáž, kdy dostanu pořádný survival, takhle mě to až tak nezasáhlo a působí to spíš jako jednohubka, jež mohla klidně ještě pokračovat dál. . Taky mi příjde divné, že když používají černochy k převtělení, tak pak pracují jako sluhové. Jako proč? Žádný důvod jsem nepochytil nebo jsem to možná nepochopil... Čtyři hvězdy s odřenýma ušima ()

Airman

První polovina filmu krásně a fakt úspěšně buduje atmosféru nepříjemného a lehce mysteriózního sociálního dramatu a rozehrává příběh se sympatickými postavami, jenom proto, aby to v druhé polovině snímku vyznělo v kontextu první částí filmu jako divně přepálená „sci-fi“ záležitost z jiné dimenze. Tak či tak, film si zaslouží ocenění za jeho dobře zpracovaný sociálně-kritický přesah a extrapolaci, ale skrze až relativně schematicky napsané scenáristické figury (repliky některých aktérů či aktéři samotní - možná to je ale plus a Peele chce chce skrze toto ironizovat až absurdně zjednodušené perspektivy lidí na problémy ve světě, které se ukážou jako silně nedostačující), probublávajícího rasismu inherentního pro (v tomto případě) americkou společnost a která trpí, podle slov samotného Jordana Peele, iluzí postrasového idylického světa, jenž se se zvolením Obamy měl stát realitou. Ale bohatství se od otroctví stále drží v rukou bílých a tak tedy, když se ve filmu řekne, že jsou ti, kteří přijedou na oslavu tzv. „So white“, tak je s tím spojeno galerijní „poštví“, kaviár na francouzské bagetce a převážně geriatrické osazenstvo. Rasismus je spojen nejen s ekonomickým kapitálem, ale i kulturou. Je to vzezření jako takové. A k tomu má ten film jednoduše krásný vizuál s notnou dávkou jemné gradace intenzivních situací s geniálním herectvím či monumentálních alá Počátek scén za doprovodu silného ominózního basu. To ale také platí spíše pro první část filmu, kdy poté spíše připadá, že už filmu jakoby docházely nápady, chuť či peníze pro překonání excelentního začátku. Za bombastickou první polovinu a k tomu super soundtrack solidní tři hvězdičky - 70%. ()

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Tvůrce Uteč a komediální Černé zrcadlo?

Tvůrce Uteč a komediální Černé zrcadlo?

03.07.2018

Jordan Peele má po svém debutovém hitu Uteč najednou plné ruce práce. Na jedné straně tu jsou projekty pro Amazon, dále jeho vlastní filmy pro studio Universal, a teď se čerstvě upsal epizodní sci-fi… (více)

Tvůrce Uteč míří do televize

Tvůrce Uteč míří do televize

07.06.2018

Amazon Studios obchodního magnáta Jeffa Bezose pokračuje ve své cestě k televizní nadvládě a po koupi práv na televizního Pána prstenů teď čerstvě podepsalo exkluzivní smlouvu s režisérem a… (více)