Rozdvojená duše

• USA Spellbound (více)

Do psychiatrického ústavu Green Manors přichází dr. Anthony Edwards, aby nahradil současného ředitele dr. Murchisona, který má odejít do penze. Během prvního dne se do něj zamiluje mladá, krásná, ale poněkud chladná psychoanalytička dr. Constance Petersenová. Ta také brzy zjistí, že tento muž trpí ztrátou paměti a není lékařem, jenž měl stanout ve vedení ústavu. Tím ale překvapivá odhalení nekončí, policie se domnívá, že právě on je podezřelý z vraždy.
Romanticky laděný thriller natočil režisér Alfred Hitchcock podle scénáře Bena Hechta. Příběhu o síle psychoanalýzy vtiskl neobyčejnou působivost, snové sekvence a momenty šílenství pak patří mezi přednosti filmu. Bizarní surrealistický sen schizofrenního hlavního hrdiny (na jeho realizaci spolupracoval známý malíř Salvador Dalí) přitom slouží jako klíč k rozluštění vraždy. Velký důraz byl věnován obsazení hlavní dvojice, kterou ztvárnily hollywoodské hvězdy Ingrid Bergmanová a Gregory Peck. Vynikající představitel ruské herecké školy v Americe, Michael Chekhov vytvořil úlohu Dr. Alexandera Brulova. (Česká televize)

sulimo

Scénář místy dosti pokulhává, ale i tak se jedná o příběh, který je na svoji dobu natočen naprosto dechberoucně. Nemůžu si pomoct, tohle je prostě za pět. Navíc pozorovat ve filmu mladého Pecka je dokonalý vjemový zážitek....ach. ()

zette

Dalsi kvalitni film z nekonecne lihne Alfreda Hitchcocka. Tentokrat film o psychoanalyze schizofrenniho Gregoryho Pecka, ktery spolecne s Ingrid Bergman predstavuje vyborny filmovy par, jejim hereckym kvalitam ovsem vice nez zdatne sekunduje dr. Brulov (Michael Chekhov). Spoluprace na realizaci surrealistickeho snu s malirem Salvadorem Dalim se velmi zdarila a je ozdobou filmu (skoda, ze z casovych duvodu byl sen znacne sestrihan). Kamera je vyborna a zaverecna scena s revolverem se take povedla a zaujala me. Duvod, proc nedavam plne hodnoceni je v nevyrazne atmosfere (zvlast k prostredi v jakem se dej filmu odehrava) a nedostatku napeti. ()

pakobylka

Jistě - když se zamyslíte, zápletka vám nejspíš bude připadat trochu přitažená za vlasy ... jenomže ruku na srdce: V podání Alfreda Hitchcocka vyhlíží naprosto věrohodně - má přirozený půvab TÉ krásné, zdánlivě nepřístupné mladé ženy a neodolatelnou přitažlivost TOHO záhadného, krajně podezřelého mladého muže. P.S.: Ovšem velice ráda bych viděla TOHO psychoanalytika, který by se dokázal zorientovat v MÝCH snech. ()

Alfréda

Mám z toho rozporuplné pocity. Co mě potěšilo je inspirace Dalím ve snových sekvencích a vlastně i překvapivé rozuzlení děje v samotném závěru. Teď to horší; metody psychoanalytiky jsou zde prezentovány tak zkresleně a primitivně, jako když si představíte vyobrazení ukřižování Ježíše Krista v ilustrované bibli pro děti. Charismatická Ingrid Bergman, na jednu stranu vážená, úspěšná lékařka, jako mrknutím oka zapomene na svou dosavadní vědeckou kariéru a zcela nepochopitelně se z ní stává naivní hlupačka, která pro svou zamilovanost dobrovolně dává hlavu na špalek. Nejsem zrovna romantik, takže všechna ta milostná vyznání a záchvěvy citů mi přišly jako parodie na červenou knihovnu. Nebo to byl snad záměr a mělo to působit komicky? U té lyžovačky před plátnem o tom vůbec nepochybuji; jen jsem sklopila oči a říkala si "Hitchi, proč?! " ()

mortak

Psychoanalýza je v dnešní době provařeným tématem pop-psychologie, ženských magazínu či filmů, ale v roce 1945 to byla novinka a na filmu je to znát. Snaha vysvětlovat se bohužel podepsala na rozvleklosti hlavně střední částí filmu, která se skládá z neustále se opakujících Peckových záchvatů (dramatická hudba) a následných vyznání lásky (romantický motiv). Ovšem Hitchcock se docela vyřádil a vrcholná scéna s revolverem diváka uzemní i dnes. Mimochodem, Ingrid Bergman jako psychoanalytička poruší snad všechna pravidla etického kodexu doktora, takže z hlediska vědy jde o zápornou postavu. ()

WolfR

Perfektní thriller okořeněný milostnou zápletkou. Tenhle Hitchcockův počin o schizofrenikovi mě pohltil a fascinoval. Dostala mě zejména úžasná snová scéna a jednoduchý avšak úderný závěr, 4 hvězdy. ()

majo25

Dovolím si tvrdiť, že ide o najlepšiu hitchcockovku zo štyridsiatych rokov. Rozjazd je síce pomalší a prílišná romantika tomu vôbec nepridáva, práve naopak, ale od istého času začne mať zápletka poriadne gule. Už už som si myslel, že na trilerove prvky ani nedôjde, keď sa tu z čista-jasna objavil muž idúci z kúpeľne s detailným pohľadom na britvu v jeho rukách. Brilantné, rovnako ako snová scéna, ktorú považujem za jednu z najlepších, aké som v umení zvanom film videl. Samozrejme, nájde sa aj tu pár nepodarkov, napríklad spracovanie scény pri lyžovaní, na pozadí ktorej beží poskakujúca projekcia...pôsobí to ako číra amatérčina. Tiež nemôžem pobrať vyvrcholenie zápletky - motív vraždy je veľmi nevieryhodný. Škoda takýchto (ne)detailov, ale inak spokojnosť. ()

dr.fish

Je to náhodou zajímavé jak psychologie pokročila od doby, kdy Alfred natočil toto dílo. Tehdejší "aplikovaná psychologie" sloužící k objasnění kriminálních činů. Vcelku dobré, ač trochu zkostnatělé, neohrabané. Ovšem Ingrid to vyvážila bohatě. 70% ()

Fox Mulder

Po Psychu je tento film mým druhým nejoblíbenějším Hitchockovým thrillerem. Prostě klasika! Sám mistr (tak jak já ho osobně nazývám) výborně kombinuje žánry thriller s prvky romantiky s filmem noir. U tohoto snímku se mi dost líbilo jak Alfred postupoval a jak si film rozdělil na 3 části. Spellbound začal jak takový romantický film, pak se v průběhu snímku změnil v noir a konec už byl thrillerem se stylem mistra. To prostě musí uzemnit každého fanouška tohoto režiséra. ()

fantoci

Tohle Hitchcockovo dílo mne nijak zvlášť nenadchlo. S radostí jsem se na něj podíval, protože obdivuji staré filmy. Jde však o psychologicky laděný příběh s občasnými napínavými scénami. I když. Dnes nás už tolik nenapnou. ()

chelseaman22

Psychologická slátanina, jež u zdejších uživatelů boduje jen díky monogramu A. H. Na svou dobu notně natáhlá metráž dosti znudila mé nicotné já (alespoň zbyl čas na prolézání sociální sítě, kde bylo hlavním cílem udělit cynický lajk). Herr pseudo primář vypráví svůj sen (na čemž by ještě nebylo nic podezřelého), ale všichni, kdo viděli Počátek ví, že nikdo si nemůže pamatovat začátek snu a zároveň ho nedokáže převyprávět tak zdlouhavě a podrobně, že by z inkriminovaného snu mohla vzniknout předloha na podobně připitomělý snímek. Naneštěstí je ten doběh do cílové rovinky téměř "boltovský". Očekávám zlepšení tvé práce Alfrede, sereš na to! 42% ()

tatanapope

Film a děj sám o sobě nebyl špatný , ale na mě to bylo , tak nějak přeslazené . Doktorka psychologie , která se za den zamiluje do pacienta jako naivní školačka , to mi prostě po celou dobu filmu nešlo do hlavy. Všechno , co podstupovala pro člověka o kterém nevěděla vlastně nic a přesto , že on sám trval na tom , že je vrah , ona ho neustále přesvědčovala , že to mu tak není . Prostě celé to na mě působilo strašně nereálně a to mě úplně rozčilovalo . Viděno v rámci Season Challenge Tour 2015 ()

zdenny

Alfred Hitchcock si vybírá příběhy, jimž věří, že jsou netradiční a že diváka dostanou na kolena. Sanatorium pro duševně choré je pro takovýto film dobré místo. Proto škoda, že se tam odehrává jen úvodní část filmu. Řekl bych, že se jedná o krimidrama s psychologickým syžetem. Film má svůj půvab a atmosféru. A přestože asi nebude top a dnešnímu divákovi takto připadat nemusí, je třeba si uvědomit, že film byl natočen v roce 1945 a dát si otázku, jaké že filmy se v té době točily. ()

Krustyburg

V době kdy lidi fascinovala psychoanalýza to asi bylo něco.. ale sledovat 2 hodiny tu pitomou ženskou mi za to dnes nestojí.. ()

KarKulA

Nemělo to úplně takovou tu šťávu, bylo to lehce roztahané, příběh měl v sobě značnou dávku naivity až prapodivnosti (jak tu píše Wiliem) - ale i tak se jedná o vcelku solidní snímek s mladým Peckem a vynikající Ingrid Bergman, ve kterém člověk v podstatě zažije plno překvapivých momentů. Moc se mi líbila vedlejší postava doktora Brulova v podání ne příliš známého herce ruského původu Michaela Chekhova. Dalího výtvarné "vstupy" byly zajímavé a originální, bohužel vcelku krátké. ()

PollyJean

Aneb taky: co všechno dokáže žena, když se zamiluje. A může to klidně být doteď chladná (ta blahovolnost starších mužských kolegů vůči jediné a ještě navíc mladé a krásné ženské kolegyni) psychoanalytička, žijící výhradně svou prací. I když to následné nadšené propojení práce (úspěšně vyřešit obtížný případ amnézie a domněle spáchané vraždy) s citem (případem je muž, do kterého se na první pohled zamiluje) občas osciluje mezi působivostí a komičností. Děj a jeho zvraty, psychoanalytické rozbory a odhalení působí sice velmi kostrbatě a někdy až naivně jednoduše, ale film přesto obsahuje i místa s klasickou Hitchcockem tak typicky precizně vystavěnou silnou a napínavou atmosférou. Solidní kus z jeho filmografie, i když nepatří mezi nejlepší. ()

Zemřel herec Norman Lloyd

Zemřel herec Norman Lloyd

12.05.2021

Zemřela herečka Rhonda Fleming

Zemřela herečka Rhonda Fleming

17.10.2020

Ve věku 97 let zemřela v kalifornské Santa Monice herečka Rhonda Fleming. Zprávu médiím předala její asistentka Carla Sapon. Hvězda Hollywoodu 40. a 50. let, později filantropka a výrazná tvář boje… (více)