Rozdvojená duše

• USA Spellbound (více)

Do psychiatrického ústavu Green Manors přichází dr. Anthony Edwards, aby nahradil současného ředitele dr. Murchisona, který má odejít do penze. Během prvního dne se do něj zamiluje mladá, krásná, ale poněkud chladná psychoanalytička dr. Constance Petersenová. Ta také brzy zjistí, že tento muž trpí ztrátou paměti a není lékařem, jenž měl stanout ve vedení ústavu. Tím ale překvapivá odhalení nekončí, policie se domnívá, že právě on je podezřelý z vraždy.
Romanticky laděný thriller natočil režisér Alfred Hitchcock podle scénáře Bena Hechta. Příběhu o síle psychoanalýzy vtiskl neobyčejnou působivost, snové sekvence a momenty šílenství pak patří mezi přednosti filmu. Bizarní surrealistický sen schizofrenního hlavního hrdiny (na jeho realizaci spolupracoval známý malíř Salvador Dalí) přitom slouží jako klíč k rozluštění vraždy. Velký důraz byl věnován obsazení hlavní dvojice, kterou ztvárnily hollywoodské hvězdy Ingrid Bergmanová a Gregory Peck. Vynikající představitel ruské herecké školy v Americe, Michael Chekhov vytvořil úlohu Dr. Alexandera Brulova. (Česká televize)

cheyene

Nezaměnitelný Gregory Peck ve vynikajícím filmu o člověku trpícím duševní poruchou. Jedinečná atmosféra, zajímavý děj a skvělé scény, to vše je vlastní tomuto napínavému thrilleru. Že je snímek černobílý a starý mi vůbec nevadí. Divák se ani po dobu 111 minut nenudí (alespoň já ne). ()

JohnnyD

Na Hitchcocka mimoriadne zlé. Dalíovská snová scéna je fajn, ale je tu aj viacero vyslovene krkolomných a zle nakrútených scén, nehovoriac o scenári, ktorý neprežil dobu. To, čo bolo zaujímavé v dobovom ošiali okolo psychoanalýzy, dnes pôsobí nanajvýš smiešne. ()

Disk

Dokonalost. Čirá genialita. Černobílá léčba. To je Rozdvojená duše Alfreda Hitchcocka. Intenzivní zážitek, ze kterého se budu vzpamatovávat hodně dlouho. :O ()

misterz

Gregory Peck a Ingrid Bergman hrali ako o dušu - veľmi roztomilý pár. Páčili sa mi aj veci okolo psychoanalýzy, kde zarezonovalo i zopár pekných myšlienok. No a uzavretie príbehu a vysvetlenie pointy, v ktorej hral kľúčovú úlohu sen a jeho vyloženie bolo hádam najlepšie. Čo je veľká škoda všetko ostatné mimo samotnej psychoanalýzy a snových sekvencií v dejovej linke dosahuje iba priemernú úroveň, podľa mňa to bolo divácky slabo pútavé. Chcelo to viac napätia, viac života. Na nadpriemer to však stačí. 70/100 ()

Vančura

Noční filmový klub na ČT2 poslední dobou válí :) Film, který se vysílal půl hodiny po půlnoci, mě udržel bdělého až do konce. Alfred Hitchcock mě mile překvapil tím, že se vyhýbá filmovému stereotypu psychologa coby roztržitého idiota, který si pomocí svého oboru léčí vlastní psychické problémy. Namísto toho rozvíjí napínavou zápletku mixnutou romantikou - pokud se vám líbila Ingrid Bergmanová v Casablance a Gregory Peck v Prázdninách v Římě, pak nelze než tento film doporučit, chemie hlavních představitelů funguje stejně dobře i zde. Rok 1945 pro historii jednoznačně dopadl příznivě - skončila 2. světová válka, a na svět přišel tento (trochu přehlížený) thriller :) Poznámka: za vidění stojí už jen kvůli scéně, kterou pro film vytvořil S. Dalí, byť se asi dá dohledat i někde na YouTube :) ()

Goldbeater

Velmi dobrý psychologický thriller Alfreda Hitchcocka, který trochu předznamenává vznik jeho mladšího a známějšího filmu Psycho. Je zejména třeba ocenit výkony hlavních představitelů (Ingrid Bergmanová i Gregory Peck jsou zde moc dobří) a oscarovou hudbu rakouského komponisty Miklóse Rózsa. Menší lahůdkou je zde snová scéna, na které se podepsal surrealista Salvador Dalí. Pěkný a originální film-noir. ()

InJo

Trochu méně známý, přesto rovněž skvělý typický romanticko-thrillerový Hitchcock se sympatickou ústřední dvojicí a vynikající snovou scénou. 90 % ()

IQ Tiqe

Mám smíšené pocity, snad hodinu mě nedokázal film pořádně zaujmout, nedokázal jsem se do něj "ponořit", místy mě až skoro nudil, byť to nebylo tak horké. Ve druhé plce byla místa, kdy jsem "zabíral" (nemyslím tím spánek) a nakonec snad poslední čtvrtka byla tím správným filmovým prožitkem. O to hůř se hodnotí, protože zážitek si odnáším dobrý, ale vím, že mu předcházelo spousta much. Pokud budu brát snímek jako detektivku, pak je to dobrá práce a 4* si zaslouží. # [viděno: v noci, monitor, sluchátka] # příběh 7 | hudba 6 | humor 0 | akce 0 | napětí 3 | pustil bych si znovu 6 ()

HoneyBunny

Hitch prostě neuměl průměrné nebo nezajímavé filmy. Ty moje tři hvězdy jsou ryze subjektivní. Plně chápu, že Rozdvojené duši dal někdo plné hodnocení, ale já si zapamatovala jenom ten pohled, který Ingrid vrhne na mladého Gregoryho Pecka, když ho poprvé uvidí. Plně ji chápu :-) ()

Anderton

Tak zo začiatku sa nezdalo, že by mohol tento film niečím výraznejším zaujať, expozícia je príliš dlhá a čakáme vyše hodiny, kým sa príbeh poriadne rozvinie a začneme tušiť, o čo ide. Čo je ale spolu s trochu neistým Peckom jediná výčitka. Záverečná polhodina je maximálne napínavá aj spolu s nečakaným záverom, ktorý ako keby položil základy dnešným populárnym šokujúcim pointám (spolu s ďalšími trilermi). Jedni z najkrajších ludí všetkých čias podľa všakovakých rebríčkov si to ale rozdávajú pred kamerou iba v mentálnej psycho rovine:). Vďaka krásnej Ingrid, štýlovo natočenému snu, vďaka ktorému na konci odhalíme vraha a úplne záverečnej scéne znova (už koľký krát u Hitcha) za päť. "Ak je žena zaľúbená, jej myslenie je primitívne". Napriek tomu jej intuícia sa na rozdiel od psychoanalýzy nikdy nemýli :) ()

nascendi

Aj keď som tomuto Hitchcockovmu filmu jednu hviezdičku z pôvodného hodnotenia ubral, mal som z jeho sledovania celkom dobrý dojem. Nespôsobila ho oscarová hudba, ktorá ma tak, ako u jeho ostatných filmov skôr ruší, ale poctivá snaha o priblíženie prostredia psychiatrov a ich obetí bežnému divákovi, aj keď nad dobovým preháňaním významu psychoanalýzy bolo treba prižmúriť nejedno oko. Stvárnenou postavou i herectvom ma Michail Čechov zaujal viac ako ústredná dvojica. Scenár obsahoval viacero prepísknutí a pri scéne na lyžiach som sa hanbil za objaviteľa zadnej projekcie i za jej nadužívanie Hitchcockom. ()

PetrPan

Spellbound se nese přesně v duchu úsloví i mistr tesař se někdy utne. Hitchcockovo pojetí romance mi nikdy moc nevonělo, čpí šablonovitým kýčem, vždy mne však ukojil svým způsobem vyprávění, postupně budovaným napětím, dobrým příběhem či prostě jen svou schopností děsit, ovšem tady se dá shrnout výskyt výše jmenovaného jedním slovem: hovno. Nerad se takto vyjadřuji o díle jednoho ze svých nejoblíbenějších režisérů, ale i hovno mistra pořád zůstává hovnem. Příběh vystavěný na směšné představě o postupech psychoanalýzy orámovaný výše zmíněným kýčem spěje ke svému vyvrcholení zcela prost jakéhokoliv napětí, zato však s pořádnou porcí nanicovatého "humoru" a ani vynikající snová etuda už tuhle frašku nevytrhne. Pouze z úcty k Alfredovi za lidovku. ()

Rocky62

Mysteriozní příběh zabalený do romantického hávu s parádní hudbou a vynikajícím hereckým duem na mě působil bohužel spíše nudným než převratným dojmem. Ze začátku jsem se sice do toho zakoukal ale pak tu poutavou a příjemnou podívanou vystřídala nemilosrdná dávka nudy, která zmizela pár minut před koncem. Pardon, ale za mě průměr. ()

dopitak

Zrovna v okamžiku, kdy jsem se začal bát, jak to u Hitchcocka může s romantikou dopadnout, vše se prudce obrátilo a bylo po romantice. Coby detektivka/thriller/noir docela slušné, i když v okamžiku, kdy do konce zbývá deset minut a vše se zdá být pro dobro ztraceno, začnete být trochu otvávení, protože víte, že složité řešení to mít už nemůže. Přes výborný dabing (ČT 1993, hlavně Eduard Cupák v menší roli ředitele sanatoria) doporučuji Alfréda jedině v originále, aby se nezměnil smysl ničeho a ničemu (ani ničemů). ()

jojinecko

Vizuálne dokonale spracovaný sen spod taktovky Salvatora Daliho, bravúrne natočený majtrom Hitchom, je pre mňa tým najpozitívnejším momentom z tohto romantického trileru. Schválne som nenapísal psychologického, pretože psychológia v tomto filme bola "vycucaná z prsta" (ale to vadilo asi len mne, kedže sám som "deformovaný" štúdiom psychologie:). Nič svetoborné, na môjho obľúbenca Hitcha je to "len" priemer. Celkovo mi Spellbound v mnohých aspektoch pripomína Marnie... ()

evulienka3

Proces a popis psychoanalýzi bol super, vidno, že Hitchcocka tieto veci fascinovali a to nielen v tomto filme, lenže prečo sa v tomto prípade znížil k takému slabučkému príbehu to naozaj netuším. To ma trochu sklamalo. Videné v rámci Season Challenge Tour. ()

Zemřel herec Norman Lloyd

Zemřel herec Norman Lloyd

12.05.2021

Zemřela herečka Rhonda Fleming

Zemřela herečka Rhonda Fleming

17.10.2020

Ve věku 97 let zemřela v kalifornské Santa Monice herečka Rhonda Fleming. Zprávu médiím předala její asistentka Carla Sapon. Hvězda Hollywoodu 40. a 50. let, později filantropka a výrazná tvář boje… (více)